onderwijs op de openbare schooi hunne goedkeuring te kennen gaven, s en den raad, doch mede zonder eenig gevolg, tot intrekking van zijn bc- jj sluit aanspoorden. Thans verneemt mendat ged. staten van Noordbrabant f den raad hebben aangeschreven, onmiddelijk tot de intrekking van zijn genomen besluit over te gaandaar het anders ter vernietiging aan den koning zal worden voorgedragen. In den nacht van 25 op 26 Augustus is overal een zeer sterk noor derlicht gezien. Naar men zegt is er bij die gelegenheid in Duitschland, Uclgiü en Frankrijk eenc storing in de werking der telegrafen waargeno men bij de ondcrzeesche telegraaf had die storing niet plaats. 's GRAVEND AGE, 3 September. Naar men verneemt is door Z. M. den koning groot-hertog dr. R. Wcs- terhofï, lid van de tweede kamer, president van het congres voor landbouw te Winschoten, benoemd lot oflicier der orde van de Eikenkroon. Bij kon. besluit van 29 Aug. zijn benoemd tot controleurs der 3de kl. voor de directe belastingen enz.: te Schagen, de heer N. F. H. Teupken, waarnemend controleur aldaar; op de linie te Enschedé, de heer J. M. Waleson, waarnemend controleur aldaar en op de linie te Groenlo, de heer II. J. Moll, mede waarnemend controleur aldaar. Z. M. heeft bevorderd lot adjunct-administrateuren bij de zeemagt, de scheepsklerken: A. J. M. Huart, F. F. A. Canneel, I. A. Lagaay, I. Sal mon, II. C. üeuffer VYiel, J. F. Koning, J. W. Medcnbach en D. W. Muller. Tot secretaris generaal van het depart, van hervormde eeredienst enz. isin de plaats van wijlen den lieer Rooseboombenoemd de heer van Heel onlangs aangesteld lot referendaris. IIII. KK. IIH. prins en prinses Hendrik zijn gisteren alhier teruggekeerd. Morgen zal er, ter viering van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, des middags receptie zijn der vorstelijke familie op het paleis het Huis ten Bosch; vervolgens familiediner. Bij gunstig weder zal er ten 3 ure door het garnizoen in de Maliebaan eenc groole parade worden gehouden. De beroemde geleerde dr. Schlaginlweit van Munchen is uit deze resi dentie vertrokken. Gedurende zijn verblijf alhier heeft bij de eer genoten aan het diner bij 11. M. de koningin deel te nemen. De heer van Panhuys, commissaris des konings in de provincie Fries land, bevindt zich in de residentie. Bij den minister van finantiën is, onder het postmerk Goes, ontvan gen ƒ30, tot voldoening van te min betaalde regten van overgang van vast goed, met inbegrip der rente. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN1 September. De koninklijke familie bevindt zich thans te Balmoral in Schotland. De verklaring van de l'arijsche Constitutionnel, omtrent de ltaliaan- sche hertogdommen, heeft ook hier te lande de opmerkzaamheid tot zich getrokkenvooral omdat men gelooft dat onze regering vroeger reeds gelijk luidende verklaringen van de Fransche heeft ontvangen. De Times is er over verheugd en zegt dat Italië nu als vrij kan beschouwd worden, en dat het werk des keizers thans volbragt is. Voorts zegt dit blad dat er nu voor den keizer geene redenen bestaan om zich tegen de vcreeniging der hertog dommen met Sardinië le verklaren en dat koning Victor Emmanuel niet beter doen kan dar. de souvereiniteil voorloopig aan te nemen, ten einde alle oorzaak van rustverstoring weg te nemen en andere candidaten verwij derd te houdenlot dat de nieuwe orde van zaken meer vastheid heeft verkregen. Ook de Mom. Post is met de genoemde verklaring zeer inge nomen. De Standard vraagt waarom de verklaring van noninlerventie betreffende de hertogdommen ook niet toegepast wordt op de Legaliën. Ook die moeten aan het koningrijk Sardinië toegevoegd worden. De lieer Felix Pyat heeft ceuen brief in de dagbladen geplaatst, waaruit blijkt dat hij van de amnestie van keizer Napoleon geen gebruik zal maken. Hij zegt daarin o. a.: De republikeinen van Februarij vergeven den keizer van December niet. Zij protesteren tegen zijne vergiffenis. Na te hebben durven straffendurft hij vrijspreken. De misdaad heeft het regt niet de slagtoffere vrij te spreken. Zij heeft niet meer hel regt om te begenadigen, dan om le verbannen. Tot dusverre hebben in Indië 6000 soldaten, van de voormalige O.-I. compagnie, bun ontslag uit de dienst genomen. De geschillen tusschen de aannemers en ambachtslieden blijven op de zelfde hoogte, en de laatslen hebben op nieuw bijeenkomsten gehouden, waarin zij hun besluit bevestigden, om zich tegen de gevorderde verklaring van geen lid eener vcreeniging te zijn, te verzetten. Waarschijnlijk zouden zij gereed zijn om weder in de tien uren arbeid toe te stemmen, zonder zich verder lot iels te verbindendoch de aannemers wcnschen zich natuur lijk le waarborgen legen elke willekeurige handeling. Te Plymouth zijn, door bet springen van een der buizen van den stoomketel aan boord van de sloep Pioneer, twee personen der bemanning doodelijk en verscheidene andere zeer ernstig gekwetst geworden. De verzameling handschriften in het Britsch museum is onlangs ver rijkt met een oorspronkelijke hypotheek-acte op een huis in Blackfriars, verleden den lTlc" Maart 1612, en geteekend: William Shakspereeen nieuw bewijs dat de dichter zijnen naam zóó en niet Shakespeare schreef. De New Bedford Mercury bcrigt, dat kapitein Robert D. Eldridgc, voerende de bark Amazone, den 16iea Januarij dezes jaars een eiland in den Stillen Oceaan ontdekt heeft, op 45° noorderbreedte en 176°35' wes terlengte. De Amazone naderde het tot op een pistoolschotdoch de zee stond te hoog om te landen; men bespeurde geen menschelijk wezen. Op het hoogste punt stond een huis, dat, naar het scheen, uit de stukken van ij een wrak was zamengesteld en denkelijk tot verblijfplaats gediend had van ecnige schipbreukelingen, die hun leven op dat eiland eindigden. Uit de tusschen Engeland, Nederland en de Australische koloniën ge sloten overeenkomst, betreffende den aanleg eener telegrafische gemeenschap tusschen Indië, Java en Australische koloniën, blijkt, dat de verbinding i van Singapore met Java reeds in November dezes jaars, die van Singapore inct hel Britsch-Indische tclegraafnet in het aanstaande voorjaar en die van Java met Australië op zijn laatst op het einde van 1860 voltooid zal zijn. j Te New-York is onlangs eenc kerk geopend voor doofstommen. Voor zoo ver men weet, is dit het cenige voorbeeld, dat een godshuis uitsluitend voor deze klasse van ongclukkigen wordt bestemd. FRANKRIJK. PARIJS, 1 September. Men verwacht hier dat de onderhandelingen te Zurich eerstdaags afgebro ken zullen worden, omdat de afgevaardigden onmagtig zijn de zaken tot een goed einde te brengen. Daarentegen is er een gerucht in omloop, dat de onderhandelingen over een te houden congres met eenen gelukkigen uit slag zijn bekroond en dat er tot het houden van een congres is beslo ten. De beurs verkreeg op dit gerucht eene meer willige stemming. De vraag zal echter in deze zijn of men dit berigt zoo moet opvatten, dat ook Oostenrijk zijnen afkeer van een congres heeft laten varen, daar het waar schijnlijk de vredes-voorwaarden van Villafranca in eenen voor dit rijk na- decligen zin zal zien uitleggen. De Oostenrijksche gezant is naar S'. Sauveur, alwaar de keizer zich be vindt vertrokken. Naar men zegt zou hij klagten inleveren over de open baarmaking der brieven van den hertog van Modena. Hoewel die openbaar making hier ten hoogste wordt afgekeurd, is dit echter onwaarschijnlijk. De keizer heeft besloten, dat de namen van alle in Italië gesneuvelde officieren op marmeren tafelen gegrift, en deze in het museum van Versailles bewaard zullen worden. De soldatenwier diensttijd eerst met het einde van het jaar 1860 verstreken is, zullen reeds in October van dit jaar worden ontslagen. De noodige bevelen moeten te dien aanzien reeds zijn gegeven. De Sardinische regering heeft in onderscheidene fabrieken hier te lande 100,000 geweren besteld. Men beweert, dat de heer de la Guéronnière voornemens is liet stelsel van waarschuwing aan de dagbladen zóó te veranderen, dat bij de wet de gevallen bepaald worden waarin tot zulk een maatregel moet of kan wor den overgegaan. De tentoonstelling der werken van Ary Scheffer alhierwelke onlangs is geslotenheeft eene bruto-ontvangst opgeleverd van 70,000 fr. De heer Pereire heeft de schilderij van Scheffer «Margarelha bij de fontein," van den heer Durand Rucl gekocht voor 25,000 fr. In een dorp van Bourgogne is een persoon overledendie als een woe keraar bekend stond. In 1817 trad hij als plaatsvervanger in militaire dienst voor eene som van 1000 fr. Na zijn ontslag heeft hij met die som zijne werkzaamheden begonnen en die steeds met goed gevolg voorlgezct, want hoewel hij in 1842 wegens woeker veroordeeld werd tot teruggave eener geldsom die, met de kosten van het regtsgeding, 50,000 fr. bedroeg, heeft hij bij zijnen dood 2 millioen fr. nagelalen. Het moet tot zijne eer gezegd worden dat in zijnen uilersten wilwaarvan de burgemeester uitvoer der iseene groole lijst voorkomt van personenaan wie teruggave van geld moet gedaan worden. Hij heeft overigens geen directe erfgenamen. Berigten uit Madrid melden dat de regering op nieuw bevel heeft ge geven lot het bijeenbrengen van een legercorps, ter sterkte van 10,000 man, ten einde de Mooren, die onlangs weder een aanval op Ceuta hebben ge daan, tot reden te brengen. Aan het lioofd dezer expeditie zou de genejaal Echagule staan, die, naar men berekende, op het laatst van September zijne bestemming zou bereiken. De Spaansehe consul te Tanger heeft zijne vlag ingetrokken. ITALIË. De deputatiedie uit Toskane naar Turyn zal gaanom aan koning Victor Emmanuel, ingevolge den uitgedrukten wensch der bevolking, de souvereiniteit aan le bieden, zou den 29sten Augustus uit Florence vertrek ken. Zij zal tot Livorno door leden van de Toscaansche regering en door eene deputatie der nationale garde van Florence vergezeld worden. De Sar dinische regering heeft bevel gegeven om de deputatie, bij hare aankomst te Genua en te Turyn, met alle plegligheid, passende bij de hoogc zending waarmede zij belast is, le ontvangen. Het vertrek dezer deputatie is, vol gens de verklaring van het Toskaansehe regeringsbladeenige dagen ver traagd omdat de overige staten van Midden-Italië het verlangen hadden te kennen gegeven, dat de afloop der beraadslaging van de vertegenwoordi gende vergaderingen hunner landen afgewacht zou worden, opdat de groot moedige kampvechter voor Italië's onafhankelijkheid nagenoeg gelijktijdig met den wenseh van al de volkendoor welke hij tot koning uitgeroepen is, zou kunnen worden bekend gemaakt. Natuurlijk wordt het antwoord van den koning var. Sardinië met gespannen verwachting te gemoet gezien. De gouverneur-generaal van de Romagna heeft bij de opening der na tionale vergadering eenc redevoering uilgesprokenwaarin hijna gewezen te hebben op de verstandige houding van de bevolking gedurende een tijds verloop van 3 maanden, zegt, dat de goede uitslag, dien zijn bestuur gehad heeft, te danken is aan den ijver van lien die hem gekozen hebben. Ik heb getracht, zeide hij verder, te voorzien in de verdediging des lands tegen eiken aanvalen heb mijmet bet oog daaropmet de aan de Romagna grenzende staten verbonden. Ik hoop dan ook aanspraak te kunnen maken op uw vertrouwen. De berigten omtrent het oprukken der pauselijke troepen naar de Romagna schijnen ongegrond te zijn. Integendeel heeft de Paus, naar ge-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2