maanden is daar weinig of geen regen gevallen, zoodat de weilanden en akkers verschroeid en de gewassen mislukt zijn. Te Groningen is Zondag en Maandag 11. het ontzet 'dier stad in 1672 plegtig gevierd. Aan de bij die gelegenheid gehouden harddraverij namen 8 paarden deel; de prijs, een zilveren koilijvaas met komfoor en zilveren theepot, Werd behaald door het paard van den heer N. Wafelbakker, te Amsterdam, en de premie; een zilveren tabakspot en dito komfoor, door het paard van den heer S. H. Hylkema, te Akkerum. 'sGRAVENIIAGE, 1 September. Z. M. heeft bij het alhier te voeren beheer over de gestichten te Om- mcrschans en te Veenhuizenmet ingang van 15 September eerstk. benoemd lot referendaris m"1. J. II. Verboom baron van lteede van Oudtshoorn, en tijdelijk in dienst gesteld als commies C. Krieger. Bij kon. besluit van 26 Augustus zijn bij het vak der posterijen be noemd: Tot commiesen van de eerste kl.de hh.J. H. van Sonsbeeck; J. van Zandijck, en J. J. Pan, thans commiesen der 2de kl.tot commie sen van de 2de kl., de bh.: jhr. J. P. Versluys van KrabbendijkeB. J. A. W. baron van der Borchen R. van Sonsbeeckthans commiesen van de 3de kl.; lot commiesen van de 3de kl.de hh.: J. A. W. Verschoor; jhr. J. P. van Reigersberg Versluys, en G. A. Abbema, thans surnumerairs; tot surnumerairs de hh.: C. M. Hennequin, te Wormerveer; F. C. Roelants, te Schiedam; A. Rijzer, te Utrecht; en W. P. Alstorphius Grevelink, te 's Gravenhage. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Eysden (Maas) is be noemd de heer W. T. van Thiel, thans ontvanger der in- en uitgaande regten te Eysden (Land). HH. KK.. Uil. de prins van Oranje en prins Frederik zijn gisteren avond uit het kamp van Zeist alhier teruggekeerd. Gisteren morgen heeft de aftredende minister van oorlog den gene- raal-majoor van Meurs afscheid genomen van de hoofd- en verdere officieren alsmede van de burgerlijke ambtenaren van het departement en gemeld per soneel gepresenteerd aan den tot minister van oorlog benoemden kolonel jhr. E. A. O. de Casembi'ootdie gemelde funlie heeft aanvaard, lieden heeft de laatstgenoemde aan den ministerraad deelgenomen. Heden nacht heeft er bij den goud- en zilversmid, den heer de Graaff in de Veeneslraat, een allerstoulste diefstal plaats gehad. Boor het weg breken van een der blinden voor het raam en het verbreken van glasruiten, heeft men alle de daar aanwezige gouden horologien en verschillende andere gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. De politie doet ijverige na sporingen doch is nog niet op het spoor der daders. De heer de Graaff bevond zich niet in de stad. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIS. BRUSSEL, 31 Augustus. De kamer der vertegenwoordigers heeft thans het wets-ontwerp betreffende de openbare werken in zijn geheel aangenomen, met 49 tegen 29 stemmen. De vervaardiging van het standbeeld van van Maerlant, in zijne ge boorteplaats op te rigtenis door de regering opgedragen aan den heer Pickery, beeldhouwer te Brugge. ENGELAND. LONDEN, 30 Augustus. Zondag II. zijn de ministers buitengewoon vergaderd geweest ten huize van lord Palmerston; de afwezigen zijn daartoe door den telegraaf her waarts ontboden. Men verzekert hier dat er in die bijeenkomst gehandeld is over den toestand van Midden-1 lalië en dat men tot het besluit is geko men om met de opdragt der souvereiniteil over de hertogdommen aan den koning van Sardinië genoegen te nemen. Onze bladen houden zich thans bezig met de redevoering van den heer de Morny, als voorzitter van den algemeenen raad van Puy-de-Dóme uitge sproken. De Times is over zijne woorden niet zeer te vreden. De Engel- schen zullenzegt dit bladmet weerzin lezen hetgeen de genoemde heer gezegd heeft over de Engelsche pers en over sommige leden van het parle ment, die door hem beschuldigd worden, de eerste van uit eigenbelang te handelen, de anderen, van Frankrijk aan te vallen, ten einde zich popu lair te maken. Zulke beschuldigingen nemen den goeden indruk weg, welke de rede van den voorzitter had kunnen maken. De ministeriële Mom. Post, is met de woorden van den heer de Morny meer ingenomen. De vervulling daarvan, zegt dit blad, zal eene schoone toekomst voor Frankrijk openen. Vrijdag 11. hebben twee stoombooïen tusschen New-Castle en Tynemoulh gewedijverd in het snelst varenten gevolge waarvan de ketel van een der vaartuigen sprong, de boot nagenoeg vernield en een matroos gedood werd. Blijkens de berigten uit de Vereenigde Staten schijnt de slavenhandel thans weder minder heimelijk gedreven te worden dan vroeger. Zelfs vindt men er invloedrijke lieden die voor de afschaffing der wetsbepalingen op dit stuk ijveren. In Florida moeten in de laatste 18 maanden 15,000 sla ven zijn ingevoerd. Naar het zich laat aanzien, zal de slavenhandel een van de punten zijn, welke bij de aanstaande verkiezing van eenen nieuwen president het meest in aanmerking komen. De heer Douglas, een der voor naamste candidaten voor het presidentschap, heeft zich nu reeds opentlijk verklaard tegen al wat tot vernieuwing van den slavenhandel zou kunnen leiden. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Augustus. Men begint thans hier te lande meer en meer in te zien dat de her stelling der vorsten in Midden-Italie eene onmogelijkheid is, en dat men de volksstem ten dien opzigte zal moeten eerbiedigen. Dit gevoelen komt I duidelijk uit in een artikel van den ConstitutionnclDaarin wordt gezegd dat, daar de keizer te Villafranca in de herstelling der voormalige vorsten heeft toegestemd, hij in de hertogdommen gepoogd heeft eene verzoening tot stand te brengen. Nog heeft hij alle hoop niet verloren. Hij zal zijne belanglooze taak lot het einde toe voortzettenmaar zoo hij er niet in mag slagen om de vorsten en de volken tot overeenstemming te brengen, zal hij echter noch den een noch den ander geweld aandoen. Hij wil de dwalin gen van de vroegere Oostenrijksche staatkunde niet weder in het leven roepenwant hare gewapende tusschenkomst in de zaken van het schier eiland heeft voor altijd opgehouden. Frankrijk heeft het regt verworven om aan Italië wijzer, raad te geven; zoo het dien niet gevolgd ziet, be droeft het zich daarover, maar het zal nooit zijnen raad met geweld op dringen. Italië is ons zijne onafhankelijkheid verschuldigd; wij kunnen niet besluiten morgen terug te nemen wat wij lieden hebben geschonken. Deze woorden van den Constitutionnel hebben veel indruk gemaakt en men ziet daarin eene half-officiële mededeeling. Door genoemd blad zijn ook de protesten tegen de amnestie van Louis Blanc en Victor Hugo medegedeeld. Men wil daarin een gunstig teeken zien van meerdere vrijheid van drukpers. Omtrent de onderhandelingen te Zurich weet men met zekerheid niets te melden. De gezanten houden steeds afzonderlijke bijeenkomstenmaar tusschen die van Oostenrijk en Sardinië is op alle punten moeijelijk over eenstemming te brengen. De Fransche gezant stelt alles in het werk om beide partijen lot matiging hunner eischen over te halen. De Moniteur berigt dal de oogst in Algerië zeer gelukkig is uiige- vallen en dat de prijzen der granen dientengevolge waren gedaald. Ook de wolhandel neemt in uitgebreidheid toe. Op eene alhier gehouden verkooping is de door Lodewijk XIV eigen handig onderteekende aanstelling van Calinat tot maarschalk van Frankrijk, in vereeniging met een honderdtal aulographen van beroemde manneno. a. van Fe'nélon, Bossuet, Corneille, Racine en Molière, verkocht voor 20 fr. Indien men de verkooping tot den winter had uitgesteld, wanneer de rijke liefhebbers weder in de hoofdstad zijn teruggekeerd, had het eerstge noemde stuk alleen stellig 5000 a 6000 fr. opgebragt. Op den 26slen dezer bevonden zich des morgens eenige werklieden op den spoorweg van Lyon, tusschen Joigny en Sens, toen de eerste trein aldaar voorbij reed. Nadat de arbeiders daartoe uit den weg waren gegaan, gingen zij weder op de rails aan bet werkzonder te bespeurendat de daarop volgende trein uit Montereau op hen aankwam. Het gevolg hiervan was, dat drie hunner werden verpletterd, terwijl van een ander de arm lot bij den schouder werd afgerukt en hjj binnen weinige oogenblikken ten gevolge daarvan bezweken was. Het ongeluk was ontstaan, doordien de machinist van laatstgenoemden trein hen, wegens een boom die juist in de rigting stond, niet had kunnen zien. ITALIË. De gemeenteraad van Turyn heeft besloten een gedenkteeken op te rigten ter eere van keizer Napoleon III. Men is te Turyn bezig met de vergrooting van de zaalwaarin de ka mer der afgevaardigden hare zittingen houdt. Door de aanhechting van Lombardye moet er plaats zijn voor 260 afgevaardigden, maar de zaal wordt thans zoo ingerigt dat er 500 zitting kunnen nemen. Er is dus zorg gedra gen dat ook afgevaardigden uit de hertogdommen plaats kunnen vinden. Te Bologna heeft, naar gemcldt wordt, het bestuur een blijk gegeven dat het geene gemeene zaak met de revolutie wil maken. Een regiment, waarbij zich eenige vrijwilligers bevonden die ten gunste van Mazzini werk zaam waren, is ontbonden. De tegenwoordige regering in Toskane beeft bevolen dat de verorde ningen op de kerkelijke aangelegenheden en op de betrekking van kerk en staat (waaronder ook die van hertog Leopold I, waarop veel prijs wordt gesteld) nageleefd en gehandhaafd moeten worden. Geene vereenigingen of broederschappen mogen bestaan zonder vergunning der regering. In een schrijven aan de geestelijken zegt de regering, dat zij niet alleen op zich zeiven, maar ook op de godsdienst een blaam zouden leggen, indien zij toonden geen Italianen, maar Romeinen, geen Toskaners, maar onder danen van een buitenlandsch gezag te zijn. Aan de protestanten is vrijheid van godsdienst toegezegd. De stukken uit het regerings-archief in Modena, op last van het be stuur door eene commissie uitgegeven en waarvan reeds vroeger melding is gemaakt, zijn thans aan het oordeel van geheel Europa overgegeven. Be Indép. Beige zegt dat de lezing daarvan de eenparige verwerping van het voorstel tot herstelling var. Frans V, door zijne onderdanen uitgesproken, volkomen regtvaardigt. Er zijn ook stukken bij, in eene voor Frankrijk zoo honende taal geschrevendat genoemd blad ze niet durft mededeelen, uit vrees van zich de toepassing der strafbepalingen op het beleedigen van vreemde souvereinen vastgesteldop den hals te halen. Uit Rome meldt men dat de Fransche gezant een onderhoud heelt gehad met kardinaal Antonelli, en wel over de reorganisatie der Legaliën. De pauselijke troepen zijn thans uit de hoofdstad naar Pesaro getrokken, zoodat de Franschen thans alleen de stad bezetten. Te Norcia, in den Kerkelijken Staat, beeft eene hevige aardbeving gewoedwaarbij 200 personen het leven hebben verloren. De bevolking heeft zich in de open lucht gelegerden de Paus heeft het noodige der waarts gezonden om in de eerste behoeften te voorzien. Te Napels hebben op nieuw gevangennemingen plaats gehad. PRUISEN. BERLIJN, 30 Augustus. De prins-regent heeft, ingevolge gedaan verzoek van de katholieke ge meente, eene subsidie van 15,000 tli. toegestaan, voor de voltooijing van de S'. Michaëlis-kerk alhier.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2