kenden bemoedigde en hen met herhaalde hoera's de steile hoogten deed be klimmen. Een oogcnblik na den storm der infanterie, had ook de artillerie de hoogten bezet en opende daar een geducht vuur. De vijand week, doch herstelde zich nog onder een lievig vuur in de vlakte, van waar hij een weinig daarna door een flank-aanval en charges de cavallerie werd verdreven. Te Harderwijk werd dezer dagen een korporaal van het O.-I. leger in bewusleloozen toestand naar de infirmerie gebragt, onder vermoeden, dat hij ziclrjiad vergiftigd. Later bleek, dat hij in dronkenschap veelvuldig gebruik had gemaakt van Amon. liquida en dit middel had aangewend om uit zijn beschonken toestand te geraken. De in tijds toegediende genees middelen hebben den onzinnigen dronkaard het leven doen behouden. Men meldt uit Zutphen dat de luit.-kolonel J. W. Tichler, komman- dant van het corps pontonniers, naar Grave, Docsburgh en Deventer is ver trokken ten einde in die plaatsen te onderzoeken hoever er gelegenheid beslaat om het gemelde corps aldaar te vestigenen dat het corps pontonniers, thans te Zutphen, in ecne der gemelde plaatsen zal gevestigd worden. Uit Kampen schrijft mendat in den loop dezer week ongeveer 600 jongelingen van het inslrnctie-balaillonmet eene maand verlof, naar hunne respectieve haardsteden terugkeerende voorgaande week zijn wederom ruim een 30-tal ingelijfd, terwijl er ongeveer 50 met graden naar de verschil lende regimenten zijn vertrokken; de gezondheid der jongelieden is over het algemeen uitmuntend, waartoe zorgvuldige behandeling en de keuze van gezond voedsel veel bijdragen. Uit Middelburg meldt men dat bij al hetgeen men van elders nopens den gezondheidstoestand, vooral ook der garnizoenen leest, men zich aldaar tot nil toe zeer gelukkig rekent over de weinige zieken die, ook bij het garnizoengevonden worden. De ondervinding der laatste jaren zou moeten doen geloovcn, dat de zoogenaamde Zceuwsche koortsen het eiland Walcheren hebben verlatenom zich elders in Nederland te vestigen. Te 's Hertogenbosch is dezer dagen uit Eindhoven gevankelijk binnen gebragt een persoondie in den loop van de vorige week uit de weide tus- schen Cromvoirt en Vnght twee beste melkkoeijen heeft ontvreemd, ze in den nacht naar Son enBreugel, waar den volgenden dag jaarmarkt was, ver voerd en aldaar verkocht heeft. Hij is een welgezeten landbouwer op eene hoeve tusschen Sehijndel en St. Oedenrode en hoewel hij 15 koeijen en 2 paarden op zijn stal had, stal hij 2 koeijen, om van de opbrengst daarvan zijne landpacht te kunnen betalen. Blijkens het programma van de Nederl. maatschappij Ier bevordering van nijverheid, zijn in dit jaar de volgende nieuwe prijsvragen uitgeschre ven. 1°. De heer A. Merlens vestigt in zijne brochure, getiteld: De la Cullure du Houblon dans les bruyères de Belgique et des Pays-Has, An- vers 1857, de aandacht op de geschiktheid der heidevelden voor de hopteelt en wijst daarin aan, welke groole voordeelcn aan deze teelt verbonden zijn. Om deze reden looft de maatschappij hare gouden medaille en ƒ300.— uit aan hem, die, gedurende 3 jaren, minstens één bunder heidegrond met hop zal beleeld hebben en van de bewerking van den grond, de knltuur en de opbrengst der hop het beste verslag inlevert. Antwoorden met getuig schriften en monsters hop van minstens 25 K°. in te zenden vóór ultimo September 1863. 2«. De maatschappij looft hare gouden medaille uit aan den gezagvoerder van eenen Ncderlandschen bodem, welke binnen den tijd van 2 jaren, te rekenen van 1 October 1859, het beste extract-journaal, mits gehouden naar de voorschriften van het koninklijk Ncdcrlandsch Meteorologisch Instituut, aan haar zal hebben ingeleverd. Aan het naaslbijkomend journaal zal de tweede gouden medaille worden uitgereikt. Voor het geval, dat meerdere journalen door verschillende gezagvoerders ingezonden gelijke aanspraak moglen geven, zal aan elk de tweede gouden medaille worden toegekend. 3". liet valt niet te ontkennen, dal scholen voor aanslaande handelaren en vooral fabriekanten eene behoefte van onzen lijd zijn; diegene welke bij onze naburen bestaan, de resultaten, die zij hebben opgeleverd en de reeds aanwezige in ons land laten daaromtrent geen redelijken twijfel. De vraag is alleen: voldoen deze laatste, zijn onze inriglingen van onderwijs voor fabriekanten en kooplieden overeenkomstig onze behoeften, en zoo niet, wat zoude daaromtrent wcnschelijk zijnTevens met het oog op de aanstaande regeling van hooger en middelbaar onderwijs, verlangt de maatschappij over dit onderwerp eene goede en uitgewerkte verhandeling en belooft voor de door haar het best gekeurde de gouden medaille en ƒ500. Antwoorden in te zenden vóór ultimo September 1861. 's GR AVENHAGE25 Augustus. Z. M. heeft den schrijver der lslc klasse bij het dep. van oorlog W. de Kurver benoemd tol burgerlijk ambtenaar met den rang van adjunct-com mies, en aan den adjunct-commies bij genoemd dep. W. G. F. Bernard den rang verleend van commies. Door Z. M. zijn tijdelijk in dienst gesteld: als directeur der gestichten te Ommcrschans en Vcenhuizcn, J. van Konijnenburg; als adj.-directeur van hei gesticht te Ommcrschans, A. Hulst; als adj.-directeur van het gesticht te Veenhuizen, n°. 1, C. W. Reusing; als adj.-directeur van het geslicht te Veenhuizen, n°. 2, J. F. Krieger; als adj.-directeur van het gesticht te Yecnhuizcn, n°. 3, S. B. Drijber. Z. M. heeft den 2d™ luit. G. E. C. GuHroy, van het 3de reg. vesting artillerie overgeplaatst bij de artillerie in Oost-Indië. Naar men verneemt zijn de 2de Inils. J. F. II. Boonackcr en F. Erme- rins, dienende bij het bataillon mineurs en sappeurste Utrecht in garnizoen, verplaatst: de 2dc luit. Boonackcr naar Ylissingcn en de 2dc luit. Ermerins naar Gorinchem. Heden wordt alhier de verjaardag herdacht van den jeugdigen prins Alexander. Des middags was er op het paleis het Huis ten Bosch receptie, en daarna groot diner. Des avonds heeft er ten hove een kinderfeest plaats. Ook werd door het garnizoen eene groole parade gehouden. H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden heeft dezer dagen de werk- B plaatsen van onderscheidene onzer kunstschilders bezocht, en wel van de heeren Simon van den Berg, Bosboom, Louis Meijer, van der Sande Bak huizen, en anderen. II. K. II. heeft onderscheidene aankoopen of bestel- lingen gedaan. Ook op de laatste tentoonstelling alhier, heeft II. K. 1[ verschillende stukken aangekocht. De vorstin heeft thans Rusthof, onder Voorburgweder verlaten en is naar Duitschland vertrokken. De kanselier van het Fransche gezantschap alhierden heer Desvernois is door den keizer tot ridder van het Legioen van eer benoemd. De nieuw benoemde minister van oorlog, de kolonel jhr. E. A. 0. de Cascmbrootis van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd en bevindt ziek thans in de residentie. Bij de regering is een berigt ontvangen uit Batavia, waarin gemeld wordt dat de orde te Banjermassing zich herstelt en dat overigens alles goed gaat. Naar men verneemt, wordt in de ijzergieterij van de heeren de wed», A. Sterkman en Zoon, alhier, eene groole danszaal vervaardigd, geheel uit ijzer te zamengeslcld en bestemd voor de Oost-Indië. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELANO. LONDEN, 23 Augustus. De koningin zal den 29stcn dezer naar Balmoral vertrekken; waarschijn, lijk zal lord Russell II. M. derwaarts vergezellen. Te Woolwich zijn dezer dagen proeven genomen met eenen nieuwen, door den heer Ferdinand Silas, een Nederlander, uitgevonden toestel tot het wisselen van nacht-signalen op zee. De proefneming is met eenen goe den uilslag bekroond, en men oordeeli dat de toestel zelfs ter verlichting van vuurtorens aan te bevelen is. In Oude hebben uitgeweken opstandelingen op nieuw een inval gedaandientengevolge is er eene aanzienlijke politie-magt aan de grenzen geplaatst. De regering heeft reeds twee schepen gehuurd om de soldaten van de voormalige O. 1. compagnie, die hun ontslag hebben genomen, over te voeren. De voormalige koning van Oude is in vrijheid gesteld. Te Hongkong was een sterk eskader gereed gemaakt om de gezanten die naar Peking gaan, langs de Peiho te begeleiden. De Indische raad heeft, op aandrang van lord Clyde, besloten onmid dellijk 1200 man naar Indië te zenden benevens een aanzienlijk materieel. De Times blijft aandringen op het terugroepen van den gouverneur-gene raal. De in Indië ondervonden moeijelijkheden zijn, volgens dat blad, alleen te wijten aan de onbekwaamheid der gezaghebbers. Vooral wordt het ontslag, dat men genoodzaakt is aan de troepen van de voormalige O. I. Compagnie te verkenen, sterk gegispt. De hertog van Northumberland, die reeds aan twee gasthuizen ieder 1000 flessehen ouden Sherry-wijn zondheeft er insgelijks 1000 gezonden aan het hospitaal voor zeevarenden, dat geplaatst is aan boord van den driedekker Dreadnought te Greenwich. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Augustus. De Moniteur deelt mede dat, ingevolge 'skeizers bevel om het leger op den voet van vrede te brengendie militairenwier diensttijd met liet einde van dit jaar verstreken zal zijn, reeds met den 20s,cn Sept. eerstk. uit de dienst ontslagen zullen worden. Genoemd blad bevat ook een kciz. besluit, waarbij magtiging wordt ver leend tot het oprigten cener naamlooze vennootschap tot het aanleggen der havens van Marseille, volgens het plan van den heer Mirès. De Moniteur heeft bij de mededeeling van de reorganisatie der mili taire commandemcnlen de aanmerking gevoegddal de uitbreidingdie de keizer daaraan gegeven hadalleen ten doel had om de strijdkrachten van Frankrijk regelmatiger te verdeelen. Deze aanmerking is zeker liet gevolg van het in omloop zijnde gerucht, dat de instelling van het com- mandement te Rijssel eene bedreiging was tegenover de Belgische regering, omdat deze de versterking van Antwerpen doorzet. De alhier uit Zurich ontvangen berigten omtrent den loop der onder handelingen verklaren dat de werkzaamheden vorderen en dat het verdrag of de verdragen in de eerste helft van September zullen kunnen gelcekend worden. De Ooslenrijksche en de Sardinische gevohnagligdcn hebben nn eene bijeenkomst gehoudendie de cindrcgeling der Lombardysche schuld ten doel had. De troepen hebben nu het kamp van Sl. Maur geheel verlaten, zoodat men dit kamp als opgeheven kan beschouwen. De onderscheidene garnizoens plaatsen hebben voor de hoofdstad niet willen onderdoenmaar de terugge keerde troepen op eene feestelijke wijze ontvangen. Al de havens en plaatsen onzer kusten zullen door een telegraafdraad in verbinding gebragt wordenen 500 batterijen zullen op de voornaamste punten gesteld wordenterwijl stoomjagtenmet getrokken kanonnen ge wapend, tusschen de verschillende havens dienst zullen doen. Te Toulon is op last vau het ministerie van marine ecne proef geno men met de ijzeren drijvende batterijendie bestemd zijn geweest voor den aanval tegen Peschiera en Mantua. Deze werktuigen warenvolgens de aanwijzingen des keizers, in den tijd van 35 dagen gereed gemaakt, hoe wel het ministerie 2 maanden had toegestaan; de plotseling gesloten vrede had echter niet toegelaten om ze op het meer van Garda in een te zetten en op te tuigen. Thans heeft men de proef genomen in hoe veel tijd die werktuigen voor de dienst gereed kunnen zijn. Men heeft daartoe het on gunstigste terrein gekozen en gebruik gemaakt van ecne batterij die inge pakt uit Italië was teruggezonden. Na 87 uren arbeids was de batterij gereed en vuurde men uit al de stukken. Naar het oordeel van bevoegden zou men op een gunstig terrein slechts 48 uren noodig hebben.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2