LEYDSCIIE COURANT. VRIJDAG 26 AUGUSTUS. N°. 102. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maaiidag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 25 Augustus. De 8ste verjaardag van Z. K. H. prins Alexander, tweeden zoon des ko- nings, is heden op de gewone wijze gevierd. Tot de merkwaardigste reizen, welke onze tijd kan aanwijzen, behoort zonder twijfel die van dr. H. Barlh in Noord- en Midden-Afrikavan 1849 tot 1855, en de uitgave van zijn reisverhaal werd, gelijk van zelf spreekt, met ongeduld verwacht en met builengcwonen bijval ontvangen. Maar hoe velen er ook door de uitgave van dit uit vijf deelen bestaande reisverhaal in slaat werden gesteld aan hunne weelgierigheid te voldoen, de uilgever Justus Perthes begreep te regt, dat een werk van die uitgebreidheid te kostbaar is om op eene algemeene verspreiding te doen rekenenen verraste ons dan ook spoedig met het aangename berigtdat er een kundig persoon gevonden was, die de laak op zich had genomen, om onder Barth's toczigt eene ver korte en voor het algemeen verkrijgbare uitgave te bewerken. Ofschoon in deze verkorte uitgave de vorm van dagboek niet behouden is, treedt dr. Barth zelf toch als verhaler op en is de lezer alzoo in de gelegenheid den reiziger steeds te vergezellen en alle ontmoetingen en gevaren met hem te deelen. De menigvuldige mededeelingen van taal-, natuur- en geschiedkundigen aard, welke in de groole uitgave afzonderlijke gedeelten uitmakenzullen hier in het reisverhaal zelf worden ingelascht, namelijk in zoo verre zij er toe strekken kunnen om ons het merkwaardige land aanschouwelijk voor oogen tc stellen. Vele bijzonderheden, die dr. Barth in zijn groote werk niet kon mcdedeelen, zullen in de kleine uitgave worden opgenomen, welke op deze wijze ook nevens de groote hare waarde hebben zal. Van dit werk, dat uit twaalf afleveringen of twee deelen van 50 tot 60 vel druks te zamen bestaan zal, met het portret van den beroemden reiziger, vier afbeeldigen in kleur- druk, vele houtsneden en eene algemeene kaart van dr. A. Petermann ver sierd zal zijn, en slechts 3 thlr. (ƒ5.50 a 6.zal kosten, hebben wij reeds de twee eerste afleveringen voor ons liggendie ons met verlangen naar de overige doen uitzien. Wij zouden niet aarzelen hier eene dringende aanbeveling neder te schrij ven, zoo namen als die van Barth en Perthes zich zelve niet aanbevalen. Eene eenvoudige aankondiging der kleine uitgave van Barth's reisverhaal zal voldoende zijn om deze tc doen komen in handen van hen, die in het lezen van degelijke boeken heilagen scheppen. Wij nemen deze gelegenheid te baat de aandacht van het publiek nog te vestigen op de reeds vroeger door Perthes toegezegde en thans in hel licht verschenen Strassenkarte der Alpen und des nördlichen Apennindoor Hermann Berghaus op eene schaal van 11,850,000 geteekenden van 24 bladzijden tekst vergezeld. Op deze kaart zijn de verschillende soorten van wegen, en van de spoorwegen zoowel die nog niet geheel voltooid of eerst ontworpen, als die reeds in gebruik zijn om van andere aanwij zingen niet te spreken met de meeste naauwkeurigheid aangegeven. Wij twijfelen niet of deze uitmuntende kaart, die voor 12 sgr. (85 a 90 Cis.) te bekomen is, zal niet minder dan de twee voor eenige maanden uitgege- vene, die van Opper-Italië en die der vlakten van Lomhardije, algemeen welkom zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij eene missive aan ged. staten gerigt, te kennen gegeven, dat krachlens de wet van 15 Mei jl. (Stbl. n°. 17) de heffing van den rijks-accijns op het geslagtvolgens een tarief van het gewigt in verband met de waarde van het vee, gelijk die thans in verschillende groote gemeenten plaats heeft, met 1 Januarij I860 zal worden geslaakt, zoodat de heffing alsdan overal zal geschieden bij wijze van aangifte van de waarde van het vee door den belastingschuldige; dal het mogelijk schijnt, dat de besturen van sommige der bedoelde ge meenten besloten voor te stellen, de plaatselijke belasting op het geslagt, met afwijking van art. 267 der gemeentewet, met Januarij 1860 niet bij wijze van opcenten op den rijks-accijns, maar als eigen middel volgens een plaatselijk tarief in te vorderen; dat hel echter twijfelachtig is of aan zoo danige voorstellen gunstig gevolg zal kunnen gegeven worden, vermits, daar de waarde van het vee op verre na niet geheel afhangt van het gewigt, de belasting, naar hel gewigt berekend, dikwijls het bedrag zou kunnen te boven gaan, hetwelk art. 250 der gemeentewet veroorlooft te heffen; dat, zoo evenwel besturen aan de heffing der belasting volgens een plaatselijk tarief de voorkeur geven en meenen te kunnen aantoonen, dat het belang der gemeente zoodanige afwijking van al. 1 van art. 267 der gemeentewet vordert en dat het vast te stellen tarief geen aanleiding kan geven tot het overtreden der grens, bij art. 250 dier wet gesteld, hunne voorstellen, die lifj alsdan spoedig wenscht tc ontvangen, zullen worden in overweging ge nomen, zullende echter, zoo de heffing volgens plaatselijk tarief en alzoo volgens eenen maatstaf, verschillende van dien voor het rijk aangenomen, mogt worden toegestemd, de plaatselijke ambtenaren bezwaarlijk met de heffing van den rijks-accijns kunnen belast blijven. De medewerkende hoofdcommissie tot opleiding van onverzorgde jon gens in Nederl. Indiëafstammelingen van Europeanen, onder voorzitting van jhr. J. P. Cornets de Groot, heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin zij den aard en liet doel barer werkzaamheden uiteenzet, voornamelijk om daardoor in Nederland de belangstelling in deze zaak op te wekken en on dersteuning uit te lokken. In onderscheidene steden en gemeenten des rijks zullen subcommissiën werkzaam zijn, bij welke het prospectus voor de be doelde inrigting en inteekeuings-lijslen zullen gereed liggen. Bij kon. besluit van 16 Junij jl., n°. 50, is bepaald, dat er op nieuw jaarlijks een Staats-alinanak zal worden uitgegeven, behelzende hoofdzake lijk eene opgave der personen in de verschillende lakken van het staats bestuur werkzaam. Ook reeds uit de mededeelingendie de Staats-Courant geeft omtrent het verhandelde in de zittingen der rijks commissie voor sta tistiek, bleek dat tot de hervatting van zoodanige uitgave, welke sedert 1830 werd gestaakt, besloten is. Te Amsterdam is Maandag namiddag een zware brand uitgebarsten in de fabriek tot verduurzaming van hout, onder bestuur van den heer P. van Hoogstraten, slaande op het Wittenbnrger-eiland. De groote voorraad teer, hout en andere zeer brandbare stoffen, deden de vlammen met snelheid voortwoeden. Eene belendende hagelgieterij werd mede spoedig door het vuur aangetast. Door de vcreenigde werking van vele spuiten is men den brand echter meester geworden. De fabriek is gedeeltelijk vernield, maar de hagelgieterij grootendeels behouden gebleven. Gelukkig was het weder zeer stilhad er een felle wind geheerschtdan zou de ramp wclligt onbe rekenbaar zijn geweest, dewijl in de onmiddellijke nabijheid van het tooneel des ongeluks 's lands Werf en het Ooslerdok zich bevinden. De rookwol ken, welke opstegen, waren verbazend dik en zwaar, het gevolg van den grooten voorraad teer, enz., welke door den brand in vlammen opging. De matrozen van het in het drooge dok liggende oorlogschip de Citadel van Antwerpendoor hun bevelhebber aangevoerdhebben zich bij deze gelegenheid zeer onderscheiden, daar zij, te midden van rook en vuur, vaten teer en eene hoeveelheid pik weggeruimd en in het water gewor pen hebben. Te Rotterdam heeft gisteren morgen mede een zware brand plaats gehad, en wel in het logement Stad Londen, van den heer P. Witte, aan de oost zijde van de Groote Draaisteeg nabij de Boompjes. Dit uitgestrekte en ver scheiden verdiepingen hoogc pand, dat geheel tot logement was ingerigt, is met al wat zich daarin bevond eene prooi der vlammen geworden. De be lendende huizen hebben zoowel door vuur als door water veel geleden en ware er meer wind geweest, dan hadden zijdoor de hevigheid van den brand ook groot gevaar geloopen van geheel te worden vernield. Men verneemt dat de dienstmaagddie op de bovenste verdieping sliepnog tijd genoeg heeft gehad om de gasten en de huisgenoolen te waarschuwen. Naar men verneemt is de lsle officier van gezondheid der 2dc kl. Per- sillc, thans lecraar aan de kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, met den 1st™ Sept. aanst. eervol uit die betrekking ontslagen en overgeplaatst bij het garnizoen te Nijmegen, en zal hij te Utrecht worden vervangen door den officier van gezondheid l5te kl. Timmerman, van het garnizoen te Leeuwarden. Het bestuur van de Ned. rijnspoorweg is voornemens op Woensdag 31 Augustus een extra-trein te doen rijden van Amsterdam en Rotterdam naar Utrecht, ten behoeve van hen die gaarne de militaire oefeningen in het kamp van Zeyst zouden willen bijwonen. De vracht is bij die gelegenheid gesteld op ƒ1 en ƒ0.50, heen en terug. De troepenin de legerplaats bij Zeist vereenigdhebben Maandag II. op nieuw groote manoeuvres in het vuur ten uitvoer gebragt. Ten 9 ure stonden de troepen in slagorde geschaard. De 2de brigade met de batterij 6 ffi stelde zich dadelijk in beweging, naar den straatweg die naar Soest geleid. De lste brigade met de batterij 12 ffi, de rijdende artillerie en ca- valleric vertrok iets later, om zich daarna met de vooruitgegane zoodanig te vereenigenals of onze troepen gezamenlijk uit Soest kwamenom een veronderstelden vijand die de rei hooglens achter het kamp gelegen bezet had, van daar te verdrijven. De slag ving aan, die eerst in ons voordeel was, doch door eene verkeerd uitgevoerde manoeuvre werd de vijand stouter en drong onze regtervleugel terug, waardoor ook de linkervleugel den terug- logt aannam. De 2<le manoeuvre werd later juister uitgevoerd, door spoe diger van de behaalde voordeden partij te trekken. Na een krachtig artil lerie- en balaillons-vuur rukten stormkolonnes voorwaarts, waarbij hel vuur der artillerie regis en links sterk aanhield, de met de bajonet voortrok-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1