ITALIË. Dc nationale vergadering in Modena heeft met eenparige stqmmcn aan genomen een voorstel, door den markies Fontanelli gedaan, om dc dynastie van Este van den troon vervallen te verklarenen de vorsten uil het huis Habsburg-Lotharingen ten eeuwigen dage van de regering uit te sluiten. Daarna heeft zij in overweging genomen het voorstel, waarbij de inlijving van Modena bij hel monarchale en constitutionele koningrijk Sardinië, onder de roemrijke dynastie van het huis van Savoyc en onder den scepter van den grootmoedigen koning Victor Emanuel, werd vastgesteld. Ook dit voorstel werd melalgemeene stemmen aangenomen. Om inde behoeften des lands te voorzien heeft dc vergadering tevens magtiging verleend om eenc leening van 5 millioen aan te gaan. De nationale vergadering in Toscane is voorloopig uiteengegaan. Een dagblad van Florence deelt een adres mede, dat de ingezete nen van Mantua aan den vertegenwoordiger van Sardinië te Zurich hebben gezondenwaarin zij verzoeken dat hunne stad niet van het Lombardysche grondgebied worde afgerukt, maar even als geheel Lombardye onder het bestuur moge gebragt worden van koning Victor Emanuel. Lit adres was door den bisschop en den burgemeester goedgekeurdmaar zij hadden er hunne handteekeningen niet onder geplaatst, uit vrees voor de Oostenrijk- sehe regering. Te Parma hebben de soldalenwelke door de hertogin van den eed van getrouwheid waren losgemaakt, geweigerd zich bij het vereenigings- leger te voegenonder bevel van generaal Garibaldien zich meester ge maakt van het fort Bardiwaar zij in bezetting lagenten einde daar de gebeurtenissen af te wachten en hunne getrouwheid aan de hertogin te kunnen volhouden. In den avond van den lGdcn dezer is de spoortrein die van Genua naar Turyn stoomde in botsing gekomen met een goederen-trein, die naar Pontc Decimo was bestemd. 5 rijtuigen werden verbrijzeld, 6 personen gedood, 9 ernstig en 15 ligt gekwetst. De regering heeft eene commissie belast met het onderzoek naar de oorzaken van deze ramp. Te Forli zijn de Jesuilen uit de stad verwezen en hunne bezittingen, roerende en onroerende, tot eigendom der stad verklaard. Dit is de veer tiende stad in den Kerkelijken Staat, welke de Jesuilen sedert het ontstaan van den ltaliaanschen oorlog genoodzaakt worden te verlaten. Uit Napels meldt mendat al de Zwilsersche regementen geheel ont bonden zijn, en dat de voorgenomen verandering van die corpsen in natio nale jagcrbataillons niet heeft plaats gehad. Reeds zijn 1700 man naar Marseille ingescheept De regering heeft zich ten hunnen opzigle van al hare verpligtingen gekweten. Op den Napoleonsdag heeft de regering aldaar eene zeer onvoegzame houding tegenover Frankrijk aangenomen. Door het Fransche gezantschap werd dien dag met eene godsdienstoefening in de kerk van S'. Jozef ge vierd. Een aantal Napolitanen uit de hooge kringen had zich bij de Fran- schen gevoegd; de policie deed de kerk omsingelen, en cavalerie-patrouilles verwijderden de toeschouwers van den weg, dien de optogt zou volgen. Toen vereenigde zich eene talrijke, welgezinde menigte en verzamelde zich voor de tuinen van de Villa-Reale, maar twee regimenten cavalerie met 12 stukken geschut, verdreven de menigte bij het naderen van den stoet van den baron Brenier. In weêrwil van de rustige houding der nieuws gierigen hadden talrijke gevangennemingen plaats. Het corps diplomatique was bij het Te Deum vertegenwoordigd door den heer Craven, secretaris der Britschc legatie en door het geheele Sardinische gezantschap. De ge zanten van Rusland, Pruissen, Oostenrijk en Spanje, alsmede de ministers waren afwezig. Dit berigt is ontleend uit le Nordmaar waarschijnlijk is het, gelijk de Fransche bladen beweren, overdreven, omdat toch de Napel- sche regering zich in de tegenwoordige omstandigheden wel wachten zal in onmin te geraken met Frankrijk. PKUI8SEN. BERLIJN, 21 Augustus. De toestand des konings is thans merkelijk verbeterd. Tot herinnering aan den beroemden hoogleeraar in de physiologie, dr. J. Muller, die den 14dc" Julij 1801 te Coblenz geboren werd en den 28s,cn April 1858 alhier overleed, werd dezer dagen in zijne geboortestad, van stads wege, eene marmeren gedenksteen in den voorgevel van zijn ouderlijk huis geplaatst. Dr. Hoffmann von Fallerslebente Weimar woonachtig, doch Pruissisch onderdaanheeft thans van den prins-regent vergunning gekregen de hem geschonken vreemde ridderorden aan te nemen en le dragen. Tot hiertoe was hem die vergunning geweigerd. Uit Weenen schrijft men aan de N. Preuss. Zeii. het volgende: Men stelt hier geen vertrouwen in den vrede. Iets wat zeker geschikt is om dit wanlrouwcn te versterken, is de omstandigheid dat het geven van verloven aan de soldaten weder heeft opgehoudenen dat de regimentendie op den terugmarsch warenbevel hebben ontvangen om halt te houden. Men schrijft deze maatregelen van voorzorg toe aan de buitensporige vorderingen van Sardinië op de conferentie van Zurich. Le paarden, welke voor eenige weken door de regering ten behoeve van het leger zijn aangekocht, ten getale van ruim 10,000, zijn thans met 42 th. verlies op ieder paard weder verkocht. Ook verneemt men dat de regering aan de gebroeders Lachmanalhiereene schadeloosstelling van 170,000 th. moet betalenwegens overeenkomsten ten behoeve van het mobiel verklaarde leger, waaraan thans geen gevolg wordt gegeven. Te Aken heeft men op den 18dcn eene sterke aardschudding waargenomen. In het Mecklenburgschc hcerscht thans de cholera in eenen vrij hevi- g«n graad, derwijze, dat de overheid zich genoopt heeft gevonden om buitengewone maatregelen voor te schrijven op het ter aarde bestellen der lijken. OOSTESRH K. WEENEN, 21 Augustus. De JFien. Zeit berigt thans dat de verandering van hel ministerie tot stand is gekomen. De heer von Rechberg, die het dep. van buiten!, zaken behoudt, wordt president van het ministerie; tot minister van binnenl. za ken is benoemd de graaf Goluchowsky (tot dus verre stedehouder van Gal- licie); tot minister van politie de heer von Hiibner. De heer von Bach is tot gezant te Rome benoemd. Het ministerie van koophandel is opgeheven, en de onderscheiden afdeclingen daarvan aan de departementen van binnen- en buitenl. zaken en fmanliën toegevoegd. Voorts wordt door het regeringsblad aangekondigd dat er in den laalslcn tijd buitengewone beraadslagingen hebben plaats gehad over eene betere regeling van het finantiewezenover het verleenen van vrijheid van gods dienstoefening aan de protestantenover de regeling van den toestand der Israëliten, en over de uitvoering der gemeentewetten. Later zal het punt der vertegenwoordiging door stendenvergaderingen in overweging worden genomen. Het regeringsblad voegt er bij dat omtrent deze aangelegenheden evenzeer schroomvallige aarzeling als al te driftige overijling vermeden moet worden. Het schijnt voor den keizer ccnigzins mocijclijkle zijn geweest een opvolger voor baron von Bach te vinden. Graaf Clam-Martinitzdie als zoodanig werd genoemd, moet het niet gelukt zijn, om zijne inzigtcn omtrent de binnen- landsche staatkunde en de hervormingen in de administratie te doen aanne men hij heeft dus voor de aanbiedingen die hem werden gedaan bedankt, en zelfs zijn ontslag ingediend als gouverneur van Krakau. Naar men beweert heeft baron von Bruck eene uitvoerige memorie aan den keizer voorgelegd, waarin hij er op aandringt dat de sommen, door de bank aan de administratie der finantiën voorgeschotenaan die inrigling zouden teruggegeven worden. Met dit oogmerk stelt hij voor om het gedeelte van de Oostenrijksche staatsschulddat voor Lombardije door Sardinië zal betaald moeten worden, aan de bank af te staan. Voorts wil hij zoo spoedig mogelijk overgaan tot den verkoop van de goederen door den staat aan de bank afgestaan. Van een deel dezer goederen zou eene lolerjj ge maakt worden. Wat het leger betreft, de grens-regimentendie in den jongsten oorlog niet aan de verwachting hebben voldaanzullen geheel gereorganiseerd wor den. Ook is er sprake van de invoering der conscriptie. Eene commissie, bestaande uit den aartshertog Albertals voorzitteren de generaals SchwartzcnbergLichtenstein en Benedek, houdt zich bezig met het op non-activiteit brengen der generaals, welke dien rang naar ancienneteit hebben verkregen. Men verwacht dat als beginsel aangenomen zal worden dat zij, die 45 jaren gediend hebben, dc active dienst zullen moeten verla ten, behalve de uitzonderingen die de keizer naar zijn goedvinden daarop zou kunnen maken. Omtrent 60 generaals zullen door dien maatregel wor den getroffen. Ter viering van den geboortedag des keizers had er in de hoofdkerk eene plegtige mis plaats. Door de bezetting is de gewone parade gehouden. Le hoop dat deze dag zou gekenmerkt worden door de afkondiging van de wettenwaarnaar zoo reikhalzend wordt uitgezienheeft zich niet ver wezenlijkt. Volgens een gerucht, dat nadere bevestiging noodig heeft, zal dc Triëster Lloyd opgeheven worden en onder hel bestuur des lands gebragt worden. Die maatschappij wordt door den staat ruim ondersteund. De baron von Sina heeft 20,000 fl. aan den opperbevelhebber van het leger gezondenals 10,000 fl. voor de weduwen en weezen van in den jongsten strijd gevallen offers, 5000 fl. voor de gewonden en 5000 fl. tot aanschaffing van kunst-ledematen voor de geamputcerden. De koning van Beijercn heeft bepaalddat de tijddoor dc studenten bij het leger doorgebragt, ten gevolge van dc jongste staatkundige omstan digheden, hun als studietijd zal worden toegerekend. Men onderstelt, dat vele daardoor zich genoopt zullen gevoelen om hunne studie te hervatten terwijl aan den anderen kant het ministerie van oorlog uit eene groote moeijelijkhcid wordt geholpen, ,doordien het aantal jonge officieren zoo buitengewoon groot is. TURKTE. De commissie, belast met het onderzoek naar den toestand van de ver woeste stad Erzerum, heeft reeds haar verslag uitgebragt. De vernieling is naar het oordeel der commissie wel ecnigzins te groot opgegeven, maar zij stelt echter voor, ingevolge den wensch der bevolking, om de nieuwe stad meer oostwaarts te bouwen, alwaar de inwoners nu reeds een dorp hebben aangelegd en waar de grond vruchtbaarder is. STADS-BERIGTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydcn, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld een, op den 16dcn dezer maand invorderbaar verklaard, Kohier van het Pa- lenlregt, over het dienstjaar 1859 en 1860, inhoudende aanslagen voor Wijk 6 en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 22 Augustus 1859. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in dc prov. Zuidholland Gezien het besluit van Gedeputeerde Stalen van den 16de" Augustus 1859, N». 35; Gelet op art. 11 der Wet van den 13dcn Junij 1857 (Staatsblad N°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat ingevolge bovengemeld besluit:

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3