Door Z. M. is aan mr. F. J. H. van Gilse vergund zijne notariële stand plaats van Gastel over te brengen naar Roosendaal, en is lot notaris te Gastel benoemd A. H. van Moorsel, candidaat-notaris te Utrecht. Z. BI. heeft de 2de luitt. C. L. Bense en F. II. A. Flory, van het lste cn 8stc reg. infanterie, in rang en ancienneteit overgeplaatst hij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië; en den ls,cn luit. L. J. J. D. Paravicini di Capclli van het 5dc reg. infanterie, voor den tijd van ce'n jaar, op non-activiteit gesteld. II. M. de koningin-moeder wordt in de volgende maand uit Weimar op Soestdijk terug verwacht. De aartshertog Lode wijk Joseph Anton Victor, broeder des keizers van Oostenrijk, reizende onder den naam van graaf Lubereek, heeft alhier een dag doorgebragt en is, na een bezoek hij II. 11. de koningin te hebben afgelegd, naar Leydcn vertrokken, om zich van daar naar Amsterdam te begeven. De baron Schimmelpenninck van der Oye, Nederl. minister bij het hof van Pruissenis lieden uit de residentie naar Berlijn vertrokken. Door Z. Exc. den minister van oorlog, den generaal-majoor van Mcurs, is bij circulaire aan hel leger kennis gegeven van zijne aftreding als minister van oorlogen van de optreding als zoodanig van jhr. E. A. O. de Casembroot. Zalurdag 11. overleed alhier de heer J. J. Rooscboomridder der orde van den Nederl. Leeuw, secretaris-gener. hij het departement voor de herv. cn andere eerediensten. De overledene was van 1831 lot 1848 predikant hij de herv. gemeente alhier. Naar men verneemtkan spoedig te gemoet worden gezien het voor- loopig verslag over het zeer omvangrijk ontwerp nopens den accijns op het gedistilleerd. Dat nopens de geneeskundige wetten blijft alsdan nog over en wordt ook eerlang verwacht. Aan de geneeskundige inrigting Zuiderburg, onder Voorburg, heeft Zalurdag nacht een stoute diefstal met inbraak plaats gehad. De dief of dieven schijnen met de localitcit hekend te zijn geweest. De ontvreemde voorwerpen zijn van meer of min belangrijke waarde. BUITENLANDSCnE BERIGTEN. BELCIiS. BRUSSEL, 22 Augustus. Door de kamer van afgevaardigden is art. 1 van de regeringsvoordragt omtrent de versterking van Antwerpen, waarin het beginsel was nederge- legd, aangenomen met 57 tegen 42 stemmen; 7 leden hielden zich huilen stemming. De beraadslagingen over de volgende artikelen zal eerst later plaats hebben. Eerstdaags zullen de manoeuvres der troepen in het kamp van Bcvcrloo onder het bevel van den hertog van Brabant, een aanvang nemen. Er zul len aldaar 26000 man en 3000 paarden vereenigd zijn. Sedert 1839 zag men hier te lande nimmer ecne zoo groote krijgsmagt bijeen. Te Antwerpen is Zalurdag middag ten 3 ure de plciziertrcin uit Am sterdam en Utrecht aangekomen. Na eene korte halte, benoodigd om eer.e andere locomotief voor den trein te plaatsenis de reis dadelijk naar Brussel vervolgd. Algemeen was men zeer te vreden over de inrigting van dezen pleiziertrein en de snelheid van vervoer. Dank der goede voorzorgs maatregelen, door de wederzijdsche spoorweg-direclien genomen, is alles in gepaste orde cn naar wensch afgeloopen. GHIC1ËLAND. LONDEN21 Augustus. Dezer dagen is de eerste steen gelegd voor een nieuw kerkgebouw ten behoeve der gemeente van den hekenden prediker Spurgcon. Dit gebouw, dat in den Grieksehen stijl wordt opgetrokken zal ongeveer 25,000 kosten. Bij het leggen van den eersten steen, heeft een der aanwezigen uit naam van »cen vriend der gemeente," ecne aanwijzing van 3000 als gift op dien steen gelegd, met hijvoeging, dat, indien er 40 gevers van 50 of 20 van 100 konden gevonden worden, welke gezamentlijk 2000 bij droegen, dezelfde »vricnd" die som verdubbelen zou. Ilel antwoord op deze uitnoodigingdie met gejuich werd ontvangen, bleef niet achter: ver scheidene personen namen de uitdaging onmiddellijk aan door het inschrij ven voor onderscheidene sommen. Ds. Spurgeon zelf droeg 100 bij. Eene collecte bragt vervolgens tnsschen de 4000 a 5000 op, zoodat die dag bijna 10,000 of 120,000 opleverde aan bijdragen ter bekostiging van het gebouw. De ambachtslieden en de aannemers blijven steeds legen elkander over staan zonder dat de minste geneigdheid tot toenadering te bespeuren is. De ambachtsvereeniging heeft inlusschcn een hoofdgeld opgelegd aan al die leden welke aan 't werk zijn, ten behoeve van hel afgedankte werkvolk, cn wel van 6 pence per dag. Op andere plaatsen en onder anderen ook in de kolenmijnen, heeft zich dezelfde onwil tot arbeid geopenbaard, en te Dublin verkregen de timmermansknecht hunnen cisch van 2 shillings opslag per weekzoodat thans het loon aldaar tot 30 sh. geklommen is. De bestuurders van de Great Eastern hebben bekend gemaakt dat dit schip lusschcn 15 en 20 September zijne eerste reis naar Amerika zal aan vaarden. Alleen passagiers der eerste klasse worden medegenomenvoor passage en voeding wordt van 13 lot 25 berekend. Tot de vele aanzienlijken die de Great Eastern gedurende de laatste dagen bezochten behoorde lord Palmerslondiedoor kapitein Harryson begeleidtwee uren aan boord doorbragt. Te Liverpool is een pakhuis afgebrandwaarin 3 a 4000 balen katoen en eene groote hoeveelheid graan waren opgeslagen. Men begroot de waarde van het verbrande op 25 a 30,000 Nabij het station van Tilbury, in Essex, is een passagierstrein uit het spoor geraakt en op hel land geworpen. Een aantal reizigers zijn bij dit ongeval gekwetst geraakt. Volgens berigt uit Bombay hebben meer dan 10,000 soldaten van de l voormalige O. I. compagnie den wensch te kennen gegeven; om naar Enge land terug te keerennu hun voor het in dienst blijven in het leger der koningin een nieuw handgeld geweigerd wordt. De overvoer van zooveel manschappen naar het moederland zal den staat eene aanzienlijke som kos ten. Men schat haar op 2£ millioen De regering te Bombay heeft reeds eene oproeping gedaan aan allendieschepen beschikbaar hebbendeze bezigen willen tot overbrenging van manschappen naar Engeland. FRAAKKIJK. PARIJS, 21 Augustus. De Constitutionnel verzekert dat de bevelen van den keizer omtrent de ontwapening spoedig een begin van uilvoering zullen erlangen, wat be treft de landmagt. Men wacht slechts de aankomst af der troepen in hunne garnizoensplaatsenom de ligling van 1852 huiswaarts te zenden en weldra zullen ook nog een groot aantal militairen in het genot van onbepaald ver- lof gesteld worden. De overcomplete paarden en muilezels van de artillerie en van den trein zullen om niet ten gebruike worden gegeven aan landbouwerswelke daarom aanvrage doen en zich verbinden om ze op de eerste oproeping terug te geven en inlusschen goed te onderhoudenterwijl die dieren na verloop van 9 jaren van zelf hun eigendom zullen worden. De nieuwe organisatie der groote militaire kommandementen is nu mede volbragt, en de JUonit. de VArmée deelt de namen mede der onderscheidene bevelhebbers, te welen de maarschalken Magnan voor Parijs, Mac-Mahon voor RijsselCanrobert voor Nancy, Caslellane voor LyonBaraguay d'Hilliers voor Tours, Niel voor Toulouse, en den generaal Marlinprey voor Algiers. Bij gelegenheid van den verjaardag van den keizer van Oostenrijk heeft de heer ColloredoOostenrijksch vertegenwoordiger bij de conferentie te Zurich, een gastmaal aan zijne medeleden aangeboden. Bij die gelegen heid heeft hij eenige woorden gesproken die hoop geven dat men in de conferentie, ten opzigte der moeijelijke vraagstukken die aan de orde zijn, tot eene gewenschte overeenstemming zal geraken. De gezant moet gezegd hebben dat de tegenwoordigheid van al de afgevaardigden aan dien maal tijd mogt doen denken dat er overeenstemming tussehen hen bestond er. het welslagen van het werk des vredes stellig deed verwachten. De Patrie heeft op nieuw een artikel aan de beraadslagingen te Zurich gewijd, en de meening geuit dat die bijeenkomst tot weinig goeds zal leiden. In dat artikel worden de verschillende bedoelingen van Oostenrijk en Fran krijk uiteengezet, cn daar die al te zeer uiteenloopend zijn, zoo wordt daaruit het gevolg gelrokken dat door het houden van een Europeesch con gres alleen de bestaande moeijelijkheden uit den weg kunnen geruimd wor den. Aan het slot van dit artikel wordt gezegd: Frankrijks zwaard heeft de tractalendie Oostenrijks overhcersching in de ïtaliaanschc staten hul digden vernietigd. Aan het gezag van Europa blijft de taak nu overom het werk te voltooijen. De Patrie wordt om bovenstaande beweringen hevig aangevallen door de Pays. Dit blad zegt dat men op die wijze protesteert tegen de vredes voorwaarden van Yillafranca. Men behoeft niet te vragen of de uitgeweken vorsten zullen hersteld worden, maar alleen op welke wijze die herstelling zal plaats hebben. Het vraagstuk dat opgelost moet worden bestaat alleen daarin, hoe men de bepalingen, tussehen de beide keizers vastgesteld, in overeenstemming zal brengen met de wenschen der bevolking. Wat er echter gedaan zal moeten worden, als het blijken zal dat die oplossing onmogelijk is, daarover bewaart de Pays het stilzwijgen. Volgens de Economist bedroeg de Fransche staatsschuld in 1850, ƒ2,772,000,000, en is zij thans tot de hoogte van ƒ4,800,000,000 gestegen. Berigten van Manilla, van 21 Junij, bevestigen het berigt dat de keizer van Annam vredes-voorstellen heeft gedaan. Omtrent de onderhan delingen was men nog in het onzekere, alleen had men vernomen dat de admiraal Regault de Genouilly, behalve de baai van Tourana, reeds in 1787 door Frankrijk verkregen, ook den afstand vorderde van Saigon, welke stad eene fraaijc haven bezit. Ten behoeve van Spanje zou eenig grondge bied gevorderd worden op de kust van Tonkingmet het regt om aldaar een etablissement te vestigen. De bepalingen, ten gunste der Christenen, zouden zoo ruim mogelijk vastgesteld worden. Omtrent de verleende amnestie wordt de volgende opgave medegedeeld: Van de 11,003 veroordeelden van Junij 1848 zijn er thans in Algerië nog slechts 138, waarvan 52 verlof hebben gekregen, zich in de steden te ves tigen. Van de 26,884 veroordeelden, ten gevolge van het gebeurde in De cember 1851. zijn er nog slechts 1708, die thans van Algerië en Cayenne mogen terugkeeren. Van de 428 personen, op wie de wel op de publieke veiligheid in 1858 is toegepast, zijn er thans r.og slechts 219, zoodat van de 38,315 politieke veroordeelden, die sedert Juny 1848 zijn overgebragt, er slechts 1927 zijn, die naar Frankrijk zullen terugkeeren. De overigen hebben vroeger gratie verkregen. Door onze soldaten zijn aan de verschillende corpsen, die aan den veld- togt in Italië deel namen, bijnamen gegeven. Het corps, waarover de maarschalk Baraguey d'Hilliers, die niet lam is, zoo als de soldaten zeg gen, ofschoon hij een arm op het slagveld heeft vergeten, wordt genoemd het corps der onversaagdendat van den maarschalk Canrobert ontving, wegens de bekende zorg van den chef voor de soldatenden naam van zorgvolle huismoeder; het corps van den maarschalk Niel, die, gelijk men weel. zeer in gunst is bij Napoleon, heet het beminde corps; dat van den maarschalk Mac-Mahon, hetwelk te Magenta het leger redde, bekwam den ecrenaam van corps der kinderen van de overwinning; het vijfde corps, gekommandcerd door prins Napoleon, dat zijn tijd heeft doorgebragt met marschen en contra-marschen en op het slagveld kwam daags na het gevecht en op den dag dat de wapenstilstand geleekend werd, is door de spotlust van onze soldaten met den bijnaam begiftigd van het vijfde rad aan den wagen der overwinning.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2