vesting artillerietot l8lcn luit. de 2(,e luit8. J. F. Goudriaan, J. IT. Vranc- ken, G. A. Brunings en L. J. Rissccnw, van liet corps; bij het 2de rcg. vesting-artillerie, lot Ist™ luit. de 2Je luit8. BI. J. Soutendam, C. BI. B. W. Redemagni, F. H. Usener, C. F. Schoch en A. J. C. deRoo, van het corps bij het reg. rijdende artillerie, lot lstc™ luit. de 2Jc luit8. A. C. baron Ben- tinck en H. A. Woortman Spandaw, van het corps. Aan den O.-I. ambtenaar mr. P. Brunsvcld van llullenlaatstelijk procureur-generaal bij het hooggeregtshof van Nederl. Indië, is op verzoek eervol ontslag verleend. Het hof heeft gedurende veertien dagen den rouw aangenomen wegens het overlijden van II. BI. de koningin van Portugal. Z. K. H. prins Frederik is gisteren uit de legerplaats te Zcyst op het huis de Pauw aangekomenom zijne gemalin te bezoeken. H. K. II. prinses Blarianne heeft ƒ100 doen toekomen aan de armen te Voorburg. Bij den minister van flnantiën is ontvangen 30, ten behoeve van het rijk onder hel postmerk Rotterdam ingezonden. Aan het departement van buitenlandschc zaken is in de laatste dagen, alleen aan personen hier ter stede verblijf houdende, uitgereikt het buiten gewoon groot aantal van bijna 700 reispasscn voor Frankrijk. Sedert cenigen tijd wordt alhier, in de nieuw gebouwde zaal op den fluweelen burgwal, eene doorloopende tentoonstelling gehouden van schilde rijen van levende meesters, waaronder van de heeren Schelfhout, Wal dorp, Koekoek, Bles, Blaritz en andere voorname schilders. De collectie bestaat uit ongeveer 200 schilderstukken. De eerste kamer heeft gisteren in behandeling genomen het wets-ont- werphoudende bepalingen omtrent het gebruik der spoorwegen. Door onderscheidene leden werd het ontwerp bestreden, vooral door den heer van Dam van Isselt. Volgens hem hield de wet voorschriften inwaarbij eerlijk aangegane contracten werden verbroken. Door den heer van ltycke- vorsel werd de vrees geuit dat cenige bepalingen der wet den aanleg van nieuwe lijnen krachtig zouden tegenwerken. Nadat de ministers van binnenl. zaken en van justitie het ontwerp hadden verdedigd, werd het met 19 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen de hh. van Wessem, Blankenheym, van Ryckcvorscl, van Dam van Isselt, llartevelt, Regout, Borskivan den Dries en de Villers de Pile. De kamer is daarop lot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. BUITENLANDSCDE BER1GTEN. BELGIE. BRUSSEL, 19 Augustus. De kamer van vertegenwoordigers houdt zich bezig met de belangrijke voordragt der regering lot versterking van Antwerpen. De minister van oorlog heeft bij herhaling het ontwerp uit een militair oogpunt verdedigd maar de uitslag der beraadslaging is nog onzeker. De clericale bladen blij ven het plan met hevigheid bestrijden. Op den pleiziertreindie van Parijs naar deze stad is teruggekeerd heeft een ongeluk plaats gehad. Op de hoogte van Arras is die treindie ccnig oponthoud had gehaddoor eenen tweeden ingehaald. Daar men den laatsten trein niet spoedig genoeg kon doen stilstaanontstond er eene bot sing, waarbij een aantal personen meer of minder ernstig werden gekwetst. Tc Charleroi is de stoommolcn van den heer Dnbois-Quenne een prooi der vlammen geworden. Die brand was zoo lievig dat men voor de vernie ling eener gchcele wijk der stad beducht was. Het heeft de grootste in spanning gekost om liet vuur meester te worden. KN€!E3LAN». LONDEN, 18 Augustus. De algemccne amnestie door keizer Napoleon verleend wordt ook hier door de dagbladen druk besproken. Die maatregel wordt door den Times geroemd er. dit blad laat zich omtrent den keizer in zeer gunstige bcwon- dcringen uit, waaraan men niet gewoon is. De keizer, alzoo drukt het zich uit, gevoelt zich sterk genoeg door de trouw zijns legers en is van de liefde zijns volks zeker genoeg, om vergevensgezind te kunnen zijn. Juist het tegenovergestelde van vroeger, tijdens het afkondigen der veiligheidswet onder generaal Espinasse. Voorts leidt genoemd blad uit dien maatregel af dat de keizer, ten opzigle van hel binnenlandsch bestuur, eenen anderen weg zal inslaan. De Mom. Post beschouwt de amnestie als een natuurlijk gevolg van de behaalde overwinningen in Italië. De Daily News juicht den maatregel toe, maar zegt dat die nog niet volkomen is, omdat de be slaande veiligheidswet nog niet ingetrokken is; zoolang die wet bestaat zullen verscheidene ballingen van de amnestie geen gebruik kunnen maken. Dit laatste beweren is niet ongegrond, want de dagbladen bevatten reeds een protest van den heer Louis Blanc en men verwacht er nog meer. De heer Louis Blanc zegt o. a. in genoemd protestZij wier harten jaren lang uit lalloozc wonden moesten bloedenhebben aanspraak op iels beters dan op eene verachtelijke en welligl niet te vertrouwen genade. Wat men hun als geregtigheid is verschuldigd, kan nimmer als eene genade worden betaald. Blaar deze zaak beval punten van hooger gewigt. Blen geve aan Frankrijk zijne vrijheid geheel cn eerlijk terug en ik zal bereid zijn mij daarover te verheugen. Het ons wedervaren onregt kunnen wij vergetendoch zouden wij onverschillig zijn voor hel lijden van ons land? Blen veroorlooft ons naar Frankrijk te gaan, waarom zouden wij er heen gaan, zoolang het in ketenen is geklonkenom slaven onder slaven te zijn Zoolang Frankrijk lot stilzwijgenhcid en duisternis gedoemd is, acht ik het nood zakelijk dat er eenigc zijner gclrouwslc zonen in den vreemde leven om het waardiglijk te vertegenwoordigen." Te Rochdale is aan den heer Cobdcn een gastmaal aangeboden, bij wflke gelegenheid deze staatsman eene rede heeft gehouden, waarin hjj j verklaarde dat Engeland de deelneming aan een congres moest weigeren indien men Italië belette zijne zaken zonder cenige tusschcnkomst te rege' len. Wijders zcide hij dat de wapeningen van Frankrijk een gevolg zijn van die in Engeland, welks vrees voor een Franschen inval door de Ame rikanen bespot wordt. Ten slotte legde hij de verklaring af, dat hij een zetel in het kabinet geweigerd heeft, omdat hij de buitenlandschc staatkunde van lord Palmerston afkeurde. Uit aan het lagerhuis overgelegde staten blijkt dat van 1 Jannarij tot 30 Junij 25 ongelukken met passagierstreinen cn 27 met goederen- en ko- lentreincn zijn voorgevallen, cn dat daardoor 9 menschen gedood en 159 verwond zijn. Eerstdaags zullen weder 4586 man naar Indië vertrekken, ten einde de troepen van de voormalige O. I. compagnie, die hun ontslag hebben genomen, te vervangen. Uit Ierland ontvangt men zeer gunstige beriglen omtrent het aard appel-gewas. De opbrengst is zeer overvloedig. Een zekere kapitein Hall, die te New-Castle in een luchtballon opsteeg en zich daarbij bij herhaling, aan een been hangende, aan het volk had vertoondwas behouden in een weiland nedergekomentoen de ballon, door het toevallig verlies van den ballast en hel loslaten van den ijzeren staaf, die niet vast genoeg in den grond was geraakt, eensklaps weder met groote snelheid opsteeg, en ditmaal met den kapitein, hangende aan een been, tegen zijn wil, daar hij verward geraakt was in de louwen. Op eene hoogte van ongeveer 125 voeten raakte hel louw los en de luchtreiziger viel naar beneden; hij is hoogst gevaarlijk gewond, doch de gcnceshceren heb ben nog niet alle hoop opgegeven, om hem in het leven te behouden. FRANKRIJK. PARIJS19 Augustus. Het verleenen eener uitgestrekte amnestie heeft hier ter stede veel gc nocgen gegeven, heigeen vooral blijkbaar is in de volkrijkste wijken. Die goede indruk wordt nog verhoogd door het bcrigl in den Monileur, dat er door den minister van binnenl. zakenin vereenigiug met zijne ambtge- nooten, die van buitenl. zaken en van koloniën, maatregelen zijn genomen, om te zorgen dat de algemeene amnestie onmiddellijk uitvoering erlange. I Volgens een gerucht zou de amnestie tegenstand hebben gevonden in den j bijzonderen raad, maar de keizer had zijnen wil onverzettelijk doorgedre ven. Aan 922 militairen is mede kwijtschelding of vermindering van straf verleend. Ook de drukpers heeft eene amnestie verkregen. De Monileur heeft een besluit des keizers medegedeeldwaarbij bepaald wordt dat alle aan dag bladen in Frankrijk of Algerië tot nog toe gegeven waarschuwingen als niet geschied zullen worden beschouwd. Het Journ. des Déb.van de verleende amnestie sprekende zegt: Het I publiek zal in het besluit van amnestie een blijk van gematigdheid en van vertrouwen zienhetwelk aan de staatkunde des keizers tot eer strekt. Daardoor wordt de kroon gezet op de feesten, welke dezer dagen een zoo schoon schouwspel voor Frankrijk en voor Europa opleverden. Het is eene reden tot blijdschap, dat deze maatregel, welke de laatste gevolgen onzer burgertwisten uitwischt, zich paart aan de heugenis van den veldlogt die Frankrijks wapenen zoo luisterrijk heeft doen schitteren. Door de ministe riële bladen wordt een veel hoögeren loon aangeslagen en de keizer tot in de wolken verheven. De Constitutionnel zegt: Gematigdheid voegt den sterke. De keizer heeft zich eerst jegens het buitenland en thans ook bin nen 's lands gematigd betoond. Het zegevierende Frankrijk heft juichkreten ter eere zijner waarachtig nationale dynastie aanhet heeft vertrouwen op zijne instellingen en op de toekomst. De keizer wilde niet, dat die blijd schap en die erkentelijkheid onvolledig zouden zijn; hij herinnerde zich dat verre van het vaderland nog de laatste slagtoffere onzer oude verdeeldheden rondzwierven; dit deed hem aan, en in zijne dankbaarheid besloot hij de schuldigen en afgedwaalden van vroegere dagen te doen deelen in het geluk, waarmede hij en het land, hetwelk hij vertegenwoordigt, door God ruim schoots zijn gezegend. Dat besluit kwam bij hem op, en het woord van volledige amnestie viel van zijne lippen. De Patrie roept uit: Gelukkig het land dat geene ballingen meer heeft! De keizer en de keizerin hebben zich thans naar het dep. der Opper- Pyreneën begeven en zullen tot den 5jc0 September in de badplaats S'. Satt- veur verblijf houdenom vervolgens naar Biarritz te gaan. De troepen beginnen nu langzamerhand het kamp van S'. Blatir tc verlaten. Op den Napoleonsdag zijn zij voor rekening dezer stad onthaald geworden. Aan de infanterie, aan tafels gezeten, werd beefsteak met salade voorgediend en daarna koffij cn cognac. De kavalerie cn andere wapenen ontvingen 2 fr. per hoofd om naar welgevallen te verteren. Ieder man ont ving daarenboven nog eene halve kan wijn. Er is sprake om de bezetting van Rijsscl te versterken en om de troe pen in de militaire divisie, waarvan die stad de hoofdplaats is, tol eene sterkte van 60,000 man te brengen, cn op die wijze een Noorderlcger, onder bevel van den maarschalk Niel, te vormen. Blen spreekt ook van de zamenstelling van een blijvend oefeningslegcr in Algerië onder den maar schalk Blac fllahon. Naar men zegt heeft de regering aan enkele koopvaardijkapiteins; die zonder schip zijn, 1000 fr. aangeboden, indien zij zich voor de regering beschikbaar willen stellen tot Blei 1860. Blen zou op die wijze aan de hoog opgevijzelde ontwapening weinig vertrouwen kunnen schenken. Het gemeentebestuur heeft voor de dezer dagen gevierde feesten 1,300,000 fr. uitgegeven, cn waarschijnlijk zal deze som nog wc! hooger klimmen. De gemeenteraad had daartoe een opbepaald crcdiet verleend. Op de Zwitsersche grenzen is door vijf douanen eene belangrijke aan haling gedaan, namelijk 49 cachemiren shawls, in twee pakken, waarvan men de waarde op 50,000 fr. schat.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2