waren, de forluin ook maar gedurende den tijd van een enkel mcnschenle- ven aan den keizer le boeijen. Hij moest zich herinnerendat tusschen Napoleon I en Napoleon III drie monarchen van een anderen stam, en de waardigheidbekleeders eener republiek op dezelfde plaatsen door het gejuich derzelfde bevolking werden begroet, en dat Frankrijk ook vrolijk en opge ruimd was in den tusschentijddal de Bonapartes ccne verbannen familie waren. Hij kent het wispelturige karakter zijner landsliedenhij weet niet alleen hoe physisch dapper, maar ook hoe zedelijk zwak en vreesachtig zij zijn; boe een groot resultaat hen medeslcept, maar ook hoe ijverig ieder Franschman eene wankelende zaak verlaat. In e'e'n ding is Frankrijk be stendig. De aan den vreemdeling ontnomen zegetcckenenop het slagveld gewonde krijgslieden, zullen steeds een kreet van bijval aan het volk ont lokken; een zegepralend terugkcerend leger zal steeds te Parijs aanleiding geven lot een feestdag. Het is gemakkelijk de Fransche zucht naar groote militaire gebeurtenissen gaande te maken, maar het is mocijclijk haar steeds voedsel te gevenen onmogelijk haar le verzadigen. Alhier is het berigt ontvangen dat het schip Blenheimvan Akyab herwaarts op weg, op 16 Junij in de baai van Bengalen is gezonken. De kapitein en 12 man der equipage zijn daarbij verdronken. Beriglcn uit New-York maken melding van een ongeluk, op den spoor weg naar Albany voorgevallen namelijk het instorten eener brug op het oogenblik dat daarover een trein ging. 13 personen verloren daarbij het leven en 20 werden gewond. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Augustus. De algemcene amnestie, waarvan vroeger is gesproken, maar waaraan men meer en meer begon te twijfelenis thans afgekondigd. De Moniteur beval een besluit des keizerswaarbij volkomene en algehccle amnestie wordt verleend aan alle wegens staalkundige misdaden of overtredingen ver oordeelden en aan allen die onderworpen waren aan maatregelen van alge- mecne veiligheid. -T- Parijs heeft Maandag de feestviering, den vorigen dag begonnen onver moeid voortgezet. Allerhande volkspclen en openbare vermakelijkheden wis selden elkander af. Op groote thédlres hadden gevechten plaats tusschen Franschen en Chinezen en op vier verschillende plaatsen werd naar prijzen in den mast geklommen. Ten 5 ure werd er een prachtige luchtballon op- gelalen voorafgegaan door eene menigte caricaturenuit den ballon regende het deviezen, zakken met suikerwerk enz. Hij is boven de paleizen der Tuileriën en van de Louvre, over het stadhuis, over de menigte, die op de Place du Tröne de volksvcrmakelijkheden bijwoonde, in de rigling van Meaux voortgedreven. De roeiwedstrijdbij de brug van de Almahad een aantal bewonderende toeschouwers gelokt. Nog grooter was het deel der volksgunst dat aan de ambulante kermis op het plein en de kaai d'Orsay ten deel viel. Van 7 ure af stroomde de ontelbare volksmassa naar het Champ de Mars om het schouwspel le genieten waarin zij gewoonlijk het meeste behagen vindt; het vuurwerk op den Trocadcro. Eenige minuten vóór 9 ure werd van de Tuileriën het sein gegeven, dat de eerste vuurpijlen in de lucht deed stijgen, gevolgd door Bengaalsch vuur, de 8 kolommen en tropheënde brug van Jena en de tempel van den roemdie achtereenvol gens de bewondering der 2 a 300,000 toeschouwers wegdroegen. Vooral de bouquet gelukte overheerlijk en was looverachtig schoon even als de illuminatie, die vQoral aan het stadhuis, de ministcriën, de hotels der am bassades enz. bijzonder luisterrijk was. De sterren en het naamcijfer of het wapen van den keizer op de lantarenpalen, de slingers van gekleurde lichten langs de geheele uitgestrektheid van de Champs Elysées; een aantal particuliere illuminatiën langs de hoofdstraten en de boulevards, ziedaar het voornaamste opgenoemd wat door de menigte bewonderend werd toege juicht en waarin een smaak en een rijkdom werd ten ten loon gespreid die Parijs waardig waren. Men berekent het getal vreemdelingen, dat bij gelegenheid der feesten her waarts is gekomen, op 600,000. Alleen aan het station Sl. Lazare kwamen 60,000 reizigers aan. Om een denkbeeld le geven van de groote drukte die daarvan het gevolg was, kan dienen dat er in eene enkele bakkerij, Zaturdag namiddag, 23,200 kleine broodjes en 6,000 gewone brooden be steld waren. Ook waren er uren in den omtrek gecnc rijtuigen le krij gen, om de landbewoners naar de hoofdstad over te brengen. Bij den intogt der troepen op Zondag 11. heeft de onverschillige en geme lijke houding van den maarschalk Mac Mahon algemeen de aandacht ge trokken. Hij moet luide zijne afkeuring over een dergelijk feest te kennen hebben gegeven, want daarbij werden generaals en soldalen als looneel- spelers gebruikt, die men naar willekeur kon toejuichen of uitfluiten. Tot leden van den senaat zijn benoemd: de generaals Renault, Forey, Thierry en Ney, de vice-admiraal Trehouart, de afgevaardigden Labedoyère en Richemont en het lid van den staatsraad Vincent. Omtrent de conferentie le Zurich blijven de berigtcn zeer uiteenloopend. Men zegt dat de onderhandelingen betnoeijelijkt worden door den onwil van Oostenrijk, om gemeenschappelijk met Sardinië te onderhandelen, omdat het Lombardye niet aan dal rijk maar aan Frankrijk heeft afgestaan. Ook de overneming van een gedeelte der schuld, door Oostenrijk op 400 millioen bepaaldzou van wege Sardinië grooten tegenstand ondervinden. De afge vaardigden met hunne secretarissen en eene deputatie van de regering te Zurich hebben deel genomen aan een gastmaaldoor den heer de Bourqueney gegeven. De op de Oostenrijkers veroverde kanonnen, die na den intogt der troepen op de place du Carrousel te bezigtigen waren, zijn reeds vrij oud. Op een leest men de woorden: «Arsenaal van Parijs, het derde jaar van de Fransche republiek," en de devies: «vrijheid, gelijkheid." Een ander dezer stukken is in 1743 te Wecnen gegoten. Al de affuiten zijn lomp en ligt geel gevcrwd. Te Cherburg verwacht men tegen 17 September aanst. de Great Eastern, met. 6000 passagiers. Dit monsterschip van 23,000 tonnen, gelijk aan 5 linieschepen zal 14 dagen aldaar vertoeven. De zoon van den groothertog van Toskane is alhier aangekomen. Hjj is door den keizer welwillend ontvangen en zal hier eenigen tijd verblijven. Graaf Linali, burgemeester van Parmadie zich alhier bevindt, om aan den keizer den wensch der gemeentebesturentol vcreeniging met Sar dinië, over te brengen, heeft in een brief aan de Patrie de berigten om trent het uitbreken eener republikeinsche beweging in Parmagelógenslraft. ITALIË. Te Milaan, alwaar de koning van Sardinië verblijf hield, heeft men op den 15"™ mede een luisterrijk feest gevierd ter cere van keizer Napo leon hetgeen bij de thans aldaar heerschendc opgewondenheid niet achter wege kon blijven. Nadat er een plcgtig Tc Deum in de hoofdkerk was gezongen, heeft de koning een dejeuner in zijn paleis gegeven aan den maarschalk Vaillant en aan honderd hoofdofficieren van het Fransche leger. Z. M. bragt een toast uit op keizer Napoleon III, terwijl de prins Carignan een feestdronk instelde op de keizerin en den keizerl. prins. De generaal Lamarmora bragt een toast aan het Fransche leger, en de maarschalk Vail lant aan koning Vicior Emanuel, welke aldus eindigde: «aan den aanvoer der van dat schoone en heldhaftige leger, welks vaandel, vereenigd met den Franschen adelaar, zich op de stranden der Zwarte zee, in de vlakten van den Po en overal getoond heeft onze waardige mededinger te zijn; aan den ridderlijken koning, die het aloude edele zwaard van het huis van Savoye voert, 'twelk hij met een helderen glans in de zon van Paleslro-Solferino heeft doen schitteren." Na het diner ten hove, werd er eene buitengewone verlooning in de Arena gegeven op kosten van het stedelijk bestuur, ten voordeele der gekwetsten. De koning, prins Carignan, maarschalk Vaillant en ongeveer 40,000 personen namen daar deel aan. De stad was bij die gelegenheid algemeeji verlicht en alom hecrschte dc grootste vreugde en opgewektheid. De koning is spoedig daarop naar Tnryn teruggekeerd. Uit Turyn meldt men dat de generaal Garibaldi van de Sardinische regering zijn ontslag uit dc krijgsdienst heeft gevraagd, dat dit verzoek ingewilligd isen dat Garibaldi nu onverwijld het opperbevel over dc ver- eenigde krijgsmagl van Midden-Italië zou op zich nemen. Die krijgs- magt is thans in Toskane en in Modena tot eene aanzienlijke sterkte ge- bragt, vooral door de groote schaar ontslagen vrijwilligers uit Lombardye en Sardiniëdie derwaarts gaan. De geheele bevolking maakt aanstalten niet alleen om hare vorsten met hunne gehuurde troepen of bondgenoolcn af te slaanmaar om des noods ook cenen wanhopigen strijd tegen Oostenrijk en Frankrijk le ondernemen. De heer Farinivroeger commissaris der Sar dinische regering en thans dictator in Modena, heeft verklaard dat er tus schen hem en de Modenezen eene verbindtenis op leven en dood bestond, en dat hij de stad zou laten in de asch leggen en het ganschc land ver woesten eer dan den hertog te laten terugkeeren. De verkiezingen in Modena zijn in de beste orde afgeloopen; en de deel neming liet niets te wenschen over. De gekozenen staan algemeen als rcgtschapen en vaderlandlievende mannen bekend. Dc nationale vergade ring is ook daar reeds geopend. De voorzitter van het voorloopig bestuur in Toskane heeft aan de natio nale vergadering verklaard dat graaf de Rciset te kennen heeft gegeven, dat keizer Napoleon verzekerd heeft dat hij niet gewapenderhand tusschen beide zal treden en dat de uitgedrukte wensch der bevolking in aanmerking zal genomen worden. Door de nationale vergadering is thans eene beslissing genomen, omtrent het voorstel van den heer Ginori, om le verklaren, dat de regering der dynastie uit het huis van Lotharingen over Toskane eene onmogelijkheid is geworden. Het is bij geheime stemming met algemcene (168) stemmen aan genomen. Het aanwezige publiek heeft dezen uilslag met geestdrift toege juicht. Daarop is door een zestal leden eene motie voorgesteld, welke eenparig door de vergadering werd ondersteund, dat de vergadering mogt verklaren, dat hel de stellige wil van Toskane is, deel uit le maken van het koningrijk Italië, onder het constitutionneel bewind van koning Victor Emanuel. De hoogescholen van Pisa en Siena zijn door de tegenwoordige rege ring in Toskane hersteld. Die van Pisa heeft zes faculteiten: godgeleerd heid, regtsgeleerdheidwijsbegeerte en philologic, genees- en heelkunde, wiskunde en natuurkunde. De hoogeschool van Siena bezit slechts de drie eerstgenoemde facitlteiLen. De voorloopige regering in Parma heeft eene vrijwillige gcldlccning uilgeschreventen bedrage van 2,400,000 liresrentende 5 pCt. en na 1860 in 25 jaren af te lossen. Ieder aandeel van 100 lires zal met 90 lires kunnen worden betaald. Men schrijft uit Chambéry: Door dc zware hitte, die in de twee jongste maanden heeft geheerscht, is er geen sneeuw overgebleven dan alleen op de hoogste bergtoppen der Alpen. Een groot aantal reizigers komt onze be koorlijke valleijen bezoeken en de Mont-Blanc is reeds bij herhaling be klommen geworden. Velen maken zich nog gereed om dien togt te onder nemen. Ongelukkig is het met den landbouw hier zeer slecht gesteld. Het graan levert weinig op en hetgeen nog te velde staal, kwijnt langzamer hand weg. Uit Rome ontvangt men eene belangrijke tijding, namelijk dat dc kardinaal Antonelli zijn ontslag gevraagd en verkregen heeft. Hij is opge volgd door den kardinaal di Pielro, die de Fransche staatkunde niet on genegen is. De Napelsche regering moet thans, naar gemeld wordt, het besluit hebben genomen om aan de eischen van Zwitserlandten opzigte van de Zwitsersche regimenten in Napelsche dienst, zooals die door den heerLalour kenbaar zijn gemaakt, te voldoen. Het 2dc en 3d0 reg. Zwitsers zullen ont bonden worden en van het lslc en 4d8 reg. vier bataillons voor liet nationale leger gevormd worden.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2