LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 19 AUGUSTUS. UI&Ü& Oe Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiitrdag Avond N00. K De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Augustus. In de vergadering van den gemeenteraad van heden heeft de burgemeester verslag gedaan van de verrigtingen der commissie, onlangs door den raad benoemd om in overleg te treden met den raad van administratie van de lloll. spoorwegmaatschappijover een aan te leggen lijn van deze stad op Woerden. De raad van administratie heeft aan de commissie te kennen ge geven dal hij doordrongen was van het gewigt der zaak, zoowel in hel be lang der spoorwegmaatschappij als in dat der gemeenlc Leyden en van den gebeelen Rijnstreek, en dal wanneer de voorstellen lot spoorversmalling, thans hij de vertegenwoordiging aanhangig, naar. den wensch van den raad moglen worden beslist, hij alsdan cene aanvrage zou doen om tot den aan leg van de bovengenoemde lijn te mogen overgaan. Door het raadslid de Moen is de wenschelijkheid betoogd van de vaststel ling voor deze gemeente eener strafverordening ten aanzien van in beschon ken locstand verkeerende personen, zooals die te Utrecht en elders beslaat. Hoewel de burgemeester daarvan weinig heil verwachtte, beloofde hij dit punt met de commissie voor de strafverordeningen te zullen overwegen. De hh. Juynboll, van der Hoeven en Tollens hebben aan de uitnoodiging van den gemeenteraad gehoor gegeven en zich bereid verklaard om de be trekking van curator van hel gymnasium te blijven waarnemen. Daar er hier, even als elders, buitengewoon vele zieken, inzonderheid koortslijders, zijn, en er zoo velen niet in de gelegenheid zijn zich die ver sterkende middelen aan te schaffen, welke vereischt worden, om tot een volkomen herstel te geraken, hebben diakenen der Nederd. herv. gemeente besloten om, te beginnen met de volgende week, tweemalen 's weeks eene krachtige soep te doen gereed maken, en die voor de armen hunner ge meente, op een bewijs van den geneesheer, onder wiens behandeling zij zijn, verkrijgbaar te stellen, liet is te wensehen dat dit heilzaam en loffelijk be sluit ook bij andere armbesturen navolging zal kunnen vinden. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1859. waaruit blijkt, dat die bedra gen heeft 31,294,834.19;zijnde ƒ457,242 65; minder dan in genoemd tydvak van 1858. De jV. R. C. zegt kennis te hebben bekomen van een besluit van den gouv.-gen. van Nederl. Indiö, dd. 23 Maart II., waarbij op bevel van den minister van koloniën wordt verklaarddal de openstelling der havens voor den algemeenen handel, aangewezen in de ordonnantie van 31 Mei 1858, zich niet uitstrekt tot den invoer van wollen- en katoenen goederen, ver vaardigd bewesten de Kaap de Goede Hoop en aan te voeren van plaatsen, gelegen builen Nederl. Indiö of van Nederl. Indische vrijhavens. Er mogen dus in de opengestelde havens volstrekt geen wollen en katoenen manufactu ren worden ingevoerd, noch Nederlandschenoch vreemde. Eenige dagen geleden is gemelddat de gemeentebesturen in deze pro vincie, namens den minister van binnenl. zaken, zijn nitgenoodigd, om, voor zooverre zij belang hebben bij het leggen van den zuiderspoorweglijn (concessie Bredius), daartoe eene geldelijke bijdrage te verleenen. Uit een nader schrijven van dien minister blijkt thans, dal die bijdragen verlangd worden ten behoeve van 's rijk schatkistom te gemoet te komen in de uitgavendie het rijkbij de bereids verleende concessie aan de heeren Bre dius c. s.heeft op zich genomen. De minister van oorlog heeft ook ter kennis van het leger gebragl, dat het den koning heeft behaagd, zijn landgoed Bronbeek, nabij Arnhem, ten geschenke te geven tot de inrigtiug van een koloniaal militair invali denhuis. De minister voegt daarbij, dat het hem een genoegen is, dit nieuw en uitstekend bewijs van 's konings hoogc belangstelling in alles wat bet militaire betreft, en waardoor den ouden en voor den vijand gewonden soldaat van het leger in 's rijks ovcrzeesche bezittingen eene onbezorgde toekomst wordt bereidter kennis van het leger te brengen in het ver trouwen, dat de grootmoedige schenking van den koninklijken bescherm heer van het koloniaal militair invalidenhuis, ook bij het leger hier te lande op boogen prijs zal worden gesteld, en dat het bemoedigend vooruitzigt, hetwelk thans voor een invalide der koloniale landmagtals cene belooning voor bewezen diensten is geopend, bij het leger den lust levendig zal hou den, om bij het leger in Indiö te gaan dienen, dat zoo menigvuldige blij ken geeft van moedbeleid en trouw. Door het kanlongeregt te Amsterdam is dezer dagen aangenomen, dat men inwonende dienstboden huurt, om ten allen tijde op redelijke wijze bun werkzaamheden op te dragen, en dat men bij weigering daarvan het regt heeftde dienstboden weg te zendenmits hun loon tot dien dag uitbetalende. Bij de oefeningen in het legerkamp van Zeyst heeft eergisteren een korporaal van de artillerie het ongeluk gehad onder een affuitwagen Ie ge raken, ten gevolge waarvan hij ernstig aan het dijbeen werd gekwetst. De toestand van den majoor, chef van den staf der 2üe brigade, is niet zorgwekkend. Door den gemeenteraad van Middelburg is lot conrector bij het gym nasium aldaar benoemd de heer A. Romeyn, lilt. doet., docent aan het instituut van den heer Kapleyn te Sassenheym. De heer mr. J. J. van Deinse, onlangs benoemd tot president der arr.-reglb. te Goes, heeft openlijk de kiezers in het district Goes verzocht, bij de aanstaande verkiezing voor een lid der tweede kamer, hunne stem niet op hem uit te brengen. Op de reede van Vlissingen had Maandag II. een treurig ongeluk plaats. Zes arbeiders begaven zich met een bootje van Breskens derwaarts. In de nabijheid der stad gekomensliet de mast van het kleine vaartuig tegen den ketting van de ter reede liggende rijks-stoomboot Cycloop, liep door de hooge zee vol water en zonk onder hunne voeten weg. Zij grepen in doodsangst den ketting; de matrozen van den Cycloop waren met snelheid tot redding in de weer; drie ongelukkigen lieten den ketting los, werden door den feilen stroom medegevoerd en verdronken; de drie overigen zijn door de bemanning van den Cycloop gered. 's GRAVENUAGE, 18 Augustus. Z. M. heeft jhr. AV. L. F. C. van Rappard, president van de nu ont bonden commissie ter regeling van de zaken der maatschappij van welda digheid, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan de lib. W. van Wageninge Wz.J. de Koning en G. ter Braak, als notarissen te Alblas- sei'dam, te Dordrecht en te Eibergen, en benoemd tot notarissen te Alhlas- serdam den heer D. van Wageninge, te Dordrecht den heer mr. J. de Ko ning, en te Eibergen den heer G. E. II. ter Braak, allen cand.-notarissen. Z. M. heeft goedgevonden, bij hel wapen der infanterie van het leger in Oost-Indiö te benoemen lot 2Jen luit., den heer E. Heek, thans 2dcn luit. bij de Luxeinburgsche jagers. Heden middag heeft er bij 11. M. de koningin op het paleis het Huis (en Bosch een groot diner plaats gehadtot welks bijwoning vele leden van het corps diplomatique waren nitgenoodigd. Z. K. II. prins Hendrik wordt in het laatst dezer week alhier terug verwacht. II. K. II. prinses Marianne der Nederlanden heeft gisteren avond de godsdienstoefening in de Groole kerk, onder het gehoor van d*. Zaalberg, bijgewoond. De minister van oorlog heeft aan de chefs der infanterie-corpsen des legers eene circulaire gerigt, dat er voor de onder-officieren en korporaals van gemeld wapen weder gelegenheid bestaat om met cene nieuwe verbind- tenis bij het Oost-Indische leger overgeplaatst te worden. Naar men zegt is het ontwerp-tarief, in hoofdbeginsel ongewijzigd, weder bij den raad van state ingekomen. De eerste kamer heeft gisteren met algemeene stemmen aangenomen de wets ontwerpen tot regeling van de loodsdienst op zeeschepen en het verleenen van pensioen aan loodsen enz.tot het verleenen eener toelage aan zeeofficieren wegens werkelijk verblijf in Oost-Indiö; tot goedkeuring van het traclaat met Portugal omtrent de grensscheiding te Timor gesloten; tot aanvulling der wet houdende regeling der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers. Morgen zal de politie-wel op de spoorwegen in behan deling worden genomen. BUITEiYLANDSCHE BERIGTEN. lord Canning eerstdaags als gouverneur-generaal ENGELAND. LONDEN10 Augustus. Volgens gerucht zal van Indiö aftreden en door lord Elgin vervangen worden. In Indiö heeft de regering den aanleg van spoorwegen, welke dooi den opstand der Cipaijers afgebroken was, met kracht hervat, deels Ier be vordering van 's lands welvaart en deels ook ten einde in het vervolg zonder tijdverlies naar ieder punt des landsalwaar ons gezag mogl bedreigd wor den, troepen te kunnen zenden. De Times, over de Parijsche feesten sprekende, misgunt aan keizer Napoleon den hem ten deel gevallen roem niet, maar betreurt hel dat geene slem zich verheft om hem toe te roepen: Bedenk dat gij sterfelijk zijl," maar toch zal die slem wel in zijn binnenste hebben geklonken. Hij moet zich herinnerd hebbendat al die geestdriftvolle ontboezemingen en liet gansche getrouwe leger, dat zulke groole dingen had volbragtniet in staat

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1