LEY!) SG HE COURANT. 1839. WOENSDAG 17 AUGUSTUS. De Coumnt wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenIWe Maandag komt uit Zaiurdag Avond V' 08 W-- I 5.: We Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Augustus. Deelden wij in ons laatste nommer mede dat in den hortus te Amster dam thans eene Agave americanaof zoogenoemde 100-jarige Aloë, in bloei slaat, wij vernemen heden dat ook in den kruidtuin onzer floogeschool deze plant haren reusachtigcn bloemstengel heeft ontwikkeld. Deze plant heeft ook nog dit eigenaardige, dat de ontwikkeling van de bloeiwijze abnormaal is; daar de bloemstengel, die anders met bijna ongeloofelijke snelheid in de hoogte ontwikkelt, zich bij deze plant reeds by de basis in een aantal sten gels heeft verdeeldwelke dientengevolge wel is waar aanmerkelijk lager zijn geblevenmaar, daar elk dezer stengels zich weder in een tal van zijdelingsche stengels splitst, wordt hierdoor een boseh van bloemstengels gevormd, 't welk aan de plant een geheel eigenaardig aanzien geeft; bedenkt men hierbij dat van dit alles in het begin van April jl. nog niets anders ziglbaar was dan eene neiging tot bloeijen, dan verhoogt dit den indruk. Een aantal zeldzame, en voor eiken bezoeker merkwaardige en fraaije gewassen uit alle luchtstreken, met welke deze inrigling in den laatslen tijd is verrijkt, wekken tevens de opmerkzaamheid van eiken beminnaar van dit gedeelte van het rjjk der natuur. Nog dezer dagen zijn, met het schip Doggersbank, kapt. Valentein, 4 Wardsche kisten met levende planten, in den besten toestand, uit Oost- Indië alhier aangekomen; terwijl met het schip Almonde, kapt. Surie, heden 3 dergelijke toestellen zijn aangebragt, welke insgelijks, zoowel wat de zeldzaamheid der voorwerpen, als den staat waarin zij overkwamen betreft, niets te wenschen overlieten. Beide gezagvoerders komt, met verscheidene anderen, die in den laatslen tijd vooral tot zeer gunstige resultaten mede werkten, hiervoor openlijke hulde toe; maar vooral groole verpligting heeft deze inrigling aan de Directie der Neder!. Handelmaatschappij, die, door vrachtvrij overvoer der plantenkasten, zoo krachtdadig den bloei van den Akademietnin helpt bevorderen. Door den kanselier der beide orden is aan onderscheidene militairen vergunning verleend tot het dragen van buitenlandsche medailles, o. a. van het ecretecken der 2,le kl. voor getrouwe Pruissische dienst aan J. F. Nurn- berger, slaftrompeller bij het reg. rijdende artillerie. De minister van oorlog zal op Maandag den 26stCD September aanst. in het openbaar doen aanbesteden de levering van 6000 eenmans wollen dekens, in zes percelen, ieder van 1000 dekens, leder perceel moet in twee termijnen afgeleverd worden: 500 sluks op 5 November en 500 stuks op 5 December aanst. Dezer dagen ontving men uil het Westland ongunstige berigten om trent den stand der aardappelen. Onderscheidene akkers zouden zoodanig door de ziekte geleden hebben, dal men het niet der moeite waardig achtte de aardappelen te rooijenen men het land omploegde. De Stoompost zegt thansvolgens ingewonnen informalien in locodeze geruchten als hoogst overdreven en onnaauwkcurig te kunnen tegenspreken. Het aardappelen- gewas levert even als de druiventeelt in het Westland over het algemeen een geruststellend en verblijdend schouwspel op. De opbrengst belooft in quantiteit zoo groot te zijndatgesteld (en dit is trouwens niet het ge val) er een vierde gedeelte geheel van misluktede rest nog meer dan vol doende zonde zijnom in de behoefte te voorzien. Wij vernemen, zegt het Dagbl. van s Gravdat de stoomschepen Vice-Admiraal Koopman, Citadel van Antwerpen Reinier Claessen en het Loo en de korvet Juno, binnen kort naar Oost-Indië zullen worden gezonden, en dat de werving voor de koloniale landmagt, voor welke ook onder de uit de Napelsche dienst tredende Zwitsers neiging schijnt te be slaan, ook weder dit jaar de regering in staat stelt om een voldoend aantal troepen naar Java te zenden. Zelfs zou het voornemen beslaan om zich, bij ruimer toeloop, niet te houden binnen de grenzen van een voor gewone omstandigheden berekend compleet, maar de gedurig zonder ophef plaats hebbende verzending van detachementen suppletietroepen nog te vermeerde ren. Uit een en ander mag worden afgeleid, dat de regering waakt en handelt om de zee- en landmagt in Nederl. Indië op de hoogte te houden, om aan hare gcwigligc roeping te blijven voldoen. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 7 schepen bevracht, als: voor Amsterdam 3, voor Rotterdam 2, voor Dordrecht 1 en voor Middelburg 1. Volgens hel Hbl. is de heer N. Tra-Kranen, thans directeur der Nederl. handelmaatschappij te Amsterdam, benoemd tot president der factory van die maatschappij in Ned. Indië, in de plaats van wjjlen den lieer Teengs. Door den raad der gemeente Haarlemmermeer is, onder goedkeuring van gedep. staten der provincie, besloten dat jaarlijks zullen gehouden wor den: 1». eene wekelijkschc voorjaars-veemarktaanvangende den eersten j Woensdag in April; 2». eene paardenmarkt op den derden Woensdag in Jutiij3°. eene vee- en paardenmarkt op den eersten Woensdag na de Alkmaarsche veemarkt in November, alsmede op de vier daaropvolgende Woensdagen. De burgemeester van Haarlem, mr. P. M. Tulein Nolthenius, heeft in een brief aan de ingezetenen der gemeente de redenen ontvouwd, die tot de indiening yau zijn ontslag aanleiding hebben gegeven. Hij zegt daarin o. a. het volgende: Ik moet velen van eene dwaling terug brengen, en bepaald tegenspreken, dat mijn besluit genomen werd, ten gevolge van dé keuze van een bepaald persoon. Nimmer zoude ik mijn ontslag gevraagd hebben, omdat de keuze van een of meerdere personen mij persoonlijk min der aangenaam kon wezen, of dat een element van oppositie (hetgeen ik in dit geval niet eens aannemen kan) versterkt werd. Was bedaarde en ver standige oppositie mij welkom, onstuimige en onbetamelijke oppositie zoude mij bedaard, maar weinig toegevend hebben gevonden, want ik gevoel mij krachtig genoeg om in alle opzigten de waardigheid van het standpunt te handhaven, waarop ik door de welwillendheid van Z. M. geplaatst ben, en zoo lang ik dat gepast gevoel van zelfstandigheid behouden mag, zal ik voor niemand of niets wijken, wanneer het belangen geldt, die mijn pligt gebiedt te handhaven of te verdedigen. Men heeft de vraag tol mij gerigt, of ik in den uitslag der afgcloopen verkiezingen eene demonstralie tegen mijn tot dusverre gehouden beheer, of legen mijn persoon, heb gezien? Daarop kan ik in gemoede een ontken nend antwoord geven. Om de reden bekend te maken, die mij bewogen heeft, om mijn ontslag te vragen, moet ik eene vraag doen, waarvan de strekking door ieder kies- gcregligde van Haarlem, ja door ieder inwoner der gemeente, zal begrepen worden. Wat was de pligt der kiesgeregtigden van Haarlem, en hoe velen van de kiesgeregtigden van Haarlem hebben aan hunne verpligting vol daan? Het antwoord op die vraag is hier voorzeker overbodig. Na den afloop der verkiezingenhad ik op 3 dezer het regtom mij zeiven af te vragen, of er eene morele verpligting voor mij kon bestaan, om eene werk zame betrekking te blijven vervullen en de algemeenc belangen te blijven behartigen van personenwaarvan de meerderheid bewezen hadniet de minste belangstelling voor die belangen te koesteren. Ik mogt de vraag doen, of er voor mij eene morele verpligting bestond, om zoo veel tijd en werk te besteden aan zaken van eene gemeente, waar van de meerderheid der kiesgeregtigden zich niet eens de moeite getroosten kon, om naar de slembus te gaan? En dat in Haarlem, waar reeds zoo veel is voorgevallen Om die vraag te beantwoordenmoet men zich geheel op mijn standpunt plaatsen, en alleen om anderen daartoe in staat te stellen neem ik de vrij heid te herinneren, dat ik niet verlangd en niet verzocht heb, om voor de betrekking van burgemeester van Haarlem in aanmerking te komen, en dat ik een eervolle betrekking verlaten heb, om mij geheel aan de belan gen van Haarlem te wijden. Nu vraag ik in gemoede aan allendie in slaat zijn om de houding van de kiesgeregtigden van Haarlem bedaard, maar ook naar waarheid te beoordeelenwat moet na den uitslag dezer verkiezing het gevoel van het hoofd van deze gemeente zijn, en wat is het oordeel, dat algemeen m Nederland over de kiesgeregtigden van Haarlem zal worden geveld? Het besluit, dat ik heb moeten nemen, om mijn ontslag onmiddellijk, nadat de uitslag der verkiezingen bekend was, aan Z. M. te vragen, is hel resultaat van bedaard overleg, en ik kan alle beschuldiging van een ondoordacht of overhaast besluit genomen te hebben, terugwijzen, door de verzekering, dat hoog geachte personen kunnen getuigen, dat ik reeds lang van te voren alle eventualiteiten had voorzienen er op was voorbereid. De troepen in de legerplaats bij Zeist hebben Vrijdag II. onder bevel van Z. K. 11. prins Frederik een militairen marsch verrigl. De troepen volgden over Soesterberg den weg naar Zeysten hieldenter reglcr zijde van dat plaatsje, op een heideveld, gedurende een uur rust, onder welken tijd een overdekte wagen, met manden geladen, aankwam. Toen die wagens enz. ontpakt waren, werd door Z. K. H. prins Frederik aan alle ofïiciercu eeltige verversching aangeboden. Na de rust ging de marsch-roule door Zeyst, dat in de daad een schilderachtig gezigt leverde, door de menigte van driekleurige vlaggendie van de gebouwen tusschen de beukenboomen wapperden. De muziek van 4 regimenten vrolijkte dit alles nog meer op. De terugmarsch was langs den straatweg, die naar Utrecht leidt. Ten 3j- ure rukten de troepen het kamp weder binnen. Z. K. II. de prins veld maarschalk heeft, bij dagorder, zijne buitengewone tevredenheid aan de troepen betuigd, over de orde, opgewektheid en marschvaardigheidbij dezen militairen marsch.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1