hoogte, te plaatsen op een hardsteenen voetstuk. Tevens zal een gedenk- teeken op het graf des dichters, te Rijswijk, worden geplaatst. Vóór eenige dagen is melding gemaakt van een diefstal van verschil lende effecten voor aanzienlijke waarde. Thans is bevel van gevangenne ming te dier zake uitgevaardigd tegen Hendrik Kuilenburg, zoon van A. Kuilenburg en van W Boomhouwer, oud 20 jaren, geboren te Amsterdam en van beroep kruijer. Donderdag II. werd te Amsterdam de 45sle algemcenc vergadering van het Nedcrl. bijbelgenootschap gehouden. De nieuw benoemde voorzitter, mr. J. Blesschert van Vollenhoven, opende de vergadering met een zeer gepaste toespraak en gebed. De liecrcn mr. B. J. Ploos van Amstel en ds. A. A. Stuart bragtcn het verslag uit. Onder anderen bleekdat de heer llarde- land, thans superintendent der Ilermanns-hurger-missionzijnen arbeid vol tooid had, en dat zijn spraakkunst en woordenboek in het Dajaksch in het licht verschenen waren. De afgevaardigde Ncubronner van der Tuuk hield zich onledig met de zamenslclling van een woordenboek en spraakkunst in het Battaksch. Inmiddels was de vertaling van het Evangelie van Johannes in die taal uitgegeven. De afgevaardigde ülatlhes zette insgelijks met groo- tcn ijver zijnen taalkundigen arbeid voort, en wenschte in het volgende jaar naar Celebes terug te keerenicn einde met de vertaling van den Bijbel in het Macassaarsch en Boegineesch een aanvang te maken. Van de nieuwe en kleine uitgave der Javaansche vertaling van het N. Testament was de helft afgedrukt. In het afgeloopen boekjaar had men 42,293 Bijbels en Testamenten afgeleverd. Onder de veranderingen in het hoofdbestuur ver diende opmerking de benoeming van den heer dr. J. P. N. Landlot vasten algemcenen secretaris. Na de behandeling van de punten van beschrijving en ecne beraadslaging over de roeping van het genootschap in de tegen woordige omstandigheden, sloot de voorzitter met dankzegging aan God de vergadering. In den hortus botanicus te Amsterdam begint thans de Agave americana (100-jarige aloe), die in de eerste dagen van de maand Junij haren bloem stengel vertoonde, de eerste bloemen te openen. De bloemstengel, die 24 vertakkingen heeftwaarvan sommigen 75 bloemen tellenheeft cene hoogte van 5j Ncd. cl bereikt. Ook de Victoria regina, die thans bladen van 15 palm diameter heeft, laat hare bloemknoppen zien. Te Nieuwveen had Woensdag 11. op den koornmolen van den heer D. Schouten een droevig ongeluk plaats. Terwijl men bezig was eenc ge vulde zak door ecu gat naar beneden te latenhad de knecht er zich juist onder geplaatstmet dat ongelukkig gevolg dat de krop van den zak dooi de strop losschoot en de zak op het hoofd van den ongelukkige neerviel, die terstond op de plaats dood bleef, llij Iaat cene zwangere weduwe met 4 kinderen in kommervollen toestand achter. TJit de legerplaats te Zeist meldt men dat de oefeningen onafgebroken worden voortgezet. Z. K. II. prins Frederik gaat met naauwlcltendhcid alle verrigtingen na, onderhoudt zich gedurende de rust allerminzaamst met de officieren en zelfs met de jonge soldalen. Ook de prins van Oranje volgt met studie de bewegingen der troepen zijner brigade en onderhoudt zich veel met de officierenvooral met hendie het kommando voeren. In de legerplaats zullen proeven worden genomen met een clcctro-magne- tischen vcld-telegraaf, van eene zeer eenvoudige zamenstelling. Met de in- rigting daarvan is belast de kapt. der artillerie F. A. T. Delprat. De toe stellen moeten 15 dezer gereed zijn en worden vervaardigd door den heer Logeman te Haarlem. De reünie der afgevaardigden van de Waalsche gemeenten in ons vaderland werd eergisteren te Breda geopend door ds. Re'villc, van Rotter dam. Op de reünie zijn tegenwoordig de leden der Waalsche commissie: voorzitter, ds. Krooncnberg, te Arnhem, hij afwezigheid van ds. Sccrelan; secretaris, ds. de Dompierre de Chaufepic; d9. Dcelcmanvan Zwolle; ds. van Hamei; van Groningen; mr. J. Versfcldt, ouderling te 's Boschen dr. D. J. Veegcns, idem te Amslerdam. Voorts als afgevaardigden: voor Breda, d9. James, J. F. Nieuwknik, ouderling, en J. A. Chappuis, diaken; Haar lem, d9. Busken Huët; Nijmegen, d9. Stoop; Delft, d9. L. P. Trautmann, H. Hartogh Ileys, diaken; Rotterdam, d9. A. Réville, D. L. van Mierop, ouderling; 's Bosch, d9. J. L. Roulet; Maastricht, d9. J. H. de Graaff; 's Gravenhage, d9. Zubli, A. D. J. Mioulet, ouderling; Utrecht, de Caten- gre en mr. van Leeuwen, ouderlingen; Middelburg, d9. J. II. Gerlach, En- gelberts, onderling; Amsterdam, d9. F. 11. GagnebinP. Blom, ouderling; en Leyden, d9. D. Chantepie de Ia Saussayc, mr. II. Obrcenouderling. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den majoor J. C. Lauspach, van het 3de reg. vesting-artillerie, kommandcrende de artil lerie-troepen in hel kamp te Waalsdorp. Uit Wiesbaden meldt men dat Z. M. op den 10dc" dezer een uitstapje naar Ems heeft gemaakt, om den prins-regent te ontmoeten. Heden wordt de keuvorst van Hessen in de residentie verwacht. Bij beschikking van den lldeD dezer, is door den minister van marine aan den opperstuurman in het vaste corps dek- en onderofficieren J. Ilobein, behoorende lot de rol van liet wachtschip te Willemsoord, de gouden me daille toegekend ter zake van zijnen 50jarigen diensttijd bij de Nederland- sche zeemagt. Thans is openbaar gemaakt het rapport der commissie uit den gemeen teraad, benoemd bij besluit van 6 Julij 1858, aan welke commissie was opgedragen: het ontwerpen van een algemeen plan voor eene eventuele uit breiding der stad 'sGravenhage, voor den aanleg van nieuwe straten, wegen en pleinenten einde de plannen die later mogten worden ingedienddaar aan te toesten. In dit uitgewerkt rapport komt in de eerste plaats voor eene opgave van zoodanige thans nog onbebouwde gedeelten van de gemeente die, met het oog op de steeds toenemende bevolking en klimmende behoefte aan woningenzouden behooren te worden benuttigd en worden in de tweede plaats medegedeeld de gedachten der commissie aangaande sommige veranderingen en verfraaijingendie naar haar oordeel op onderscheidene gedeelten der stad behooren te worden aangebragt. Naar men verneemt heeft de tentoonstelling der galaéquipage, door de fabriekanten 31. L. Hermans en Comp. voor een Oost-Indisch vorst ver- vaardigd, zuiver de belangrijke som van 1138.95 opgebragt, waarvan de helft, ad ƒ569.47,), aan de algemcenc armen-vergadering alhier is ter hand gesteld. In de zitting van de eerste kamer van gisteren heeft het nieuw be noemde lid Taets van Amerongen van Nalewisch zijne geloofsbrieven inge zonden die tol onderzoek in handen cencr commissie zijn gesteld. Vervol- gens zijn de afdeelingen zamengesleld en is hel onderzoek van de aanhangige wets-onlwerpen aangevangen. In de zitting van lieden is lot de toelating van den lieer Tacts van Ame rongen besloten en bepaald dat Maandag aanst. de beraadslagingen zullen plaats hebben over hel wcls-ontwerp houdende vaststelling der bcgrooling voor de gestichten te Ommerschans en Ycenhuizenover dal omtrent dj tuchtiging der verpleegden in die gestichten en over dal tot verleening van pensioenen aan loodsen. Sedert verleden Woensdag werd te Sclicveniiigen vermist cene jonge dochter van 19 jarendie des morgens ter bezorging van een mandje viseh naar het Zieken was gezonden. Bij onderzoek bleek dat de boodschap was verrigt; men hoorde intussclicn niets van het meisje tol gisteren avond, toen men haar levenloos in het Scheveningsche kanaal zag drijven, waaruit zij is gehaald en naar de ouderlijke woning is gebragt. BUITEi\LAi\DSCÏIE BER1GTEN. ENGELAND, LONDEN, 12 Augustus. De koningin zal heden met haren gemaal een logt met het koninklijk jagt ondernemer., welke verscheidene dagen zal duren.' De grootvorst Constantijn heeft een bezoek bij de koningin afgelegd. Er schijnt lusschcn de werkbazen en de arbeidslieden eenige toenade ring te ontstaan. Door de laatslcn is weder eene vergadering gehouden, waarin besluiten in verzoenenden geest zijn genomen. Aan boord van de Great Eastern is een luisterrijk gastmaal gehou den, om de voltooijing van dat vaartuig te vieren. Bij die gelegenheid heeft men de stoommachines langzaam laten werken, om zich van den goeden gang der raderwerken te overtuigen. Nabij North Foreland is een kolenschip zoo hevig in botsing gekomen met het stoomschip Ondine, dat het dadelijk zonk, waarbij vier man van het eerstgenoemde vaartuig omkwamen. FRANKRIJK. PARIJS12 Augustus. Bij besluit des keizers is een zilveren gedenkpenning ingesteld als aan denken van den Ilaliaanschen vcldtogt. Hij zal aan een rood en wil lint worden gedragen. Men verzekert dat de keizer besloten heeft, om bij gelegenheid vat het groole feest op 3Iaandag aanst. eene algcmecnc amnestie uit te vaardi gen zonder eenige de minste beperking. Indien dit berigt waarheid bevat, dan zouden al de Fransche ballingendie door de staalkundige gebeurte nissen gedwongen zijn geworden om naar het buitenland de wijk te nemen, in hun vaderland terug kunnen keeren, zonder vcrbindlenissen aan te gaan, die velen hunner onbestaanbaar achten met hunne eer. De aartsbisschoppen en bisschoppen zijn door den minister van eere- dienst uitgenoodigd tot liet zingen van een Tc Deum op den 15dc" dezer, met aansporing om den overwinnaar van Magenta en Solfcrino hulde te brengenhem die den roem van de Fransche wapenen zoo schillerend heeft gehandhaafd en, door tijdig stil te staan, aan het verbaasde Europa den vrede heeft terug gegeven. De keizer is, na de werken, die te Plombières uitgevoerd worden, in oogenschouw te hebben genomenterstond herwaarts teruggekeerd. De koning van Sardinië heeft aar. graaf Walcwski het grootkruis van de Annonciadc toegezonden. Blen is nog zeer slecht onderrigt omtrent den loop der onderhandelin gen te Zurich. De bcrigten daaromtrent zijn zeer uileenloopcnd. Men spreekt van afzonderlijke bijeenkomsten door de vertegenwoordigers van Frankrijk en Oostenrijk en door die van Frankrijk en Sardinië gehouden, en wil daaruit opmaken dat er zich in den boezem der vergadering groote moeijelijkheden opdoen, welk gevoelen nog versterkt wordt door hel ge rucht dat de Oosienrijksche gevolmagligde weder naar Weeucn is vertrok ken om graaf Rechberg te raadplegen. De regering van Zurich heeft den gevolmagtigden een diner aangeboden. De heer Granier de Cassagnac heeft thans België uit het oog verloren en in de Pays ecnen hevigen aanval tegen Engeland gerigt. Hij laat zicli o. a. aldus uit: »Er bestaat thans in de gehcclc wereld geen leger dat beter voorzien, beter geadministreerdbeter gevoed, beter onderwezen en dapperder is dan het onze, en wanneer de transport-dienst voor het zee wezen voor goed is geregeld, waardoor men in slaat zal zijn op het aller onverwachtst een legercorps op eene vijandelijke kust aan wal te zetten, dan zullen zij die naijverig op of vijandig aan Frankrijk zijn, de zaak ernstig moeten overwegen, voor dat zij ons uittarten3Icn zal te vergeefs moeite doen om ons in militaire kracht te evenaren. Men kan wel onze wapenen namaken, maar onze soldaten zijn onnavolgbaar, vooral nu zij een vorst aan hun hoofd hebbendie de kunst verstaat om groole veld slagen te leveren en te winnen." ITALIË. De Sardinische regering vormt het plan tot het aangaan eencr nieuwe geldleening en wel ten bedrage van 100 millioen fr.tegen 4 pCt.aflosbaar met premiën.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2