LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 10 AUGUSTUS. \2i De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maatidag komt uit Zaiurdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar rfe afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 9 Augustus. Zondag 11. mogt de Nederd. hervormde gemeente alhier het voorregt ge nieten de plaats van haren vroeg ontslapen leeraar U. T. de Blaauw vervuld te zien. In de voormiddag-godsdienstoefening werd de onlangs van Dord recht beroepen leeraar, dr. L. W. E. Rauwenhoff, bij die gemeente inge leid door zijnen vriend, den hoogleeraar A. Kuenen, daartoe aangezocht door d8. van Wetering, die steeds door ongesteldheid wordt verhinderd zijp. dienstwerk te verrigten. De bevestiger nam tot grondslag zijner rede Malth. XIII vs. 52 en de bevestigde hield des avonds zijne intrede met eene rede naar aanleiding van Malth. XIII vs. 33. Programma der muziekstukken, welke door het muziekcorps van de schutterij uitgevoerd zullen worden op Donderdag aanst. des avonds ten halfzeven ure, op hel Plantsoen: N°. 1. L'Absence, marche (Dunkier); 2. Ouverture Stradella (Flotow)3. Choeur de l'ope'ra Nabuchodonosor {Bender); 4. Potpourri de l'ope'ra de Verdi «Les Vêpres Siciliennes", tran- scril pour Harmonie militaire par Buggenhout; 5. Ilermine-Galop (Wijsman) 6. Pas redouble', sur des motifs de Charles VI (Dunkier). Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden j ulij 1858 en 1859, alsmede van die opbrengst over de 7 eerste maan den dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt{bijnpcenten en invoer Jlinnenl. Gedistilleerd [idem] Bnitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel Wijn, Fr ui t en K u n sl wij n i"d Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Julij. 1858 1595.1 4884. 208.1 10. 4656.1 1662.1 1144.1 389.i 180.: 61 01 15'! 66 60 08; 80' 20 ƒ14796.79; 1859 1520 4256 143 30 5331, J183 967. 57. 352. .67 96 78 26 11 42t 14{ 82 i 25 Zuivere opbrengst over de 7 eerste maanden. 1858 1859 13161 27375 1644 241 35909 10754 5666 2888 1364 .81{ 12449.16 48{ I 29450.18; 1053.31 268.16 36343 85; 9630.15 7666.58 1925 97; 1834.90 .73; 8i 49; 92; 03 25 77! ƒ13843.42;:!/ 99007.32; ƒ100622 27; Na ernstige beraadslagingen, heeft de synode der Ned. herv. kerk be sloten lot eene verandering en uitbreiding van art. 23 van liet algemeen reglementwaardoor gemeentenin welke de volstrekte meerderheid der slem-bevoegde mans-lidmaten dit verlangt, regtslreeksche benoeming van ouderlingen en diakenen zullen kunnen verkrijgen. Deze wijziging van art. 23 zal, naar art. 62 (col. art. 12) van hetzelfde reglement, worden gezonden aan de provinciale kerkbesturen enz.opdat de synode des vol genden jaars, daaromtrent finaal besluite. In de algemecne vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Alge meen, in het vorige jaar gehouden, is besloten, om twee lectoren aan te stellen, die in de verschillende departementen voorlezingen zullen houden. Thans is aan dit besluit gevolg gegeven, en als lectoren zijn aangesteld de heeren: A. G. C. van lltiyl en dr. E. F. van Dissel, te Utrecht. De eerste zal lezingen houden over geschiedenis, land- en volkenkennis, staathuishoud kunde, zedekunde enz., en de tweede over natuurwetenschap in den ruim- slen zin, bovenal in hare toepassing op het dagelijksch leven. De reünie van de afgevaardigden der Waalschc kerken in ons vader land zal op Donderdag aanst. te Breda geopend worden. In Julij zijn op den Iloll. spoorweg vervoerd 145,199 personen en is ontvangen 128,159.72op den Rijnspoorweg is van reizigers en goederen ontvangen ƒ191,133. De 11. C. deelt het volgende mede: Gisteren middag had hier hel volgend tragisch-komisch voorval plaats: Eene vrouw had, bij het scheppen van een emmer water uit de Delftsche vaartin eene der gangen uitkomende in de Westewagestraat, het ongeluk in het water te vallen. Een aan de overzijde voorbijgaand persoon dit ziende, begeeft zich onmiddellijk te water en heeft het geluk de vrouw te redden, waarna hij weder naar de overzijde zwemt, steeds eene brandende cigaar in den mond houdende, eene kleine vcrfrissching in de zich daar bevindende herberg neemt, en daarna be daard zijn weg vervolgt. Te Dordrecht had Zaturdag II., op de trasmolcn van den heer Kuy- pers, aan de Kalkhaven, een droevig voorval plaats. De zoon van den baas van Loon, een jongeling van 18 jaren, had het ongeluk tusschen de in werking zijnde machinerie door het gaande werk te geraken en daardoor medegesleurddeerlijk verminkt door eene naauwe opening naar beneden te storten. Er was geen spoor van leven meer in hem te ontdekken. Uit de gemeente Haarlemmermeer schrijft men het volgende: Het is van algemeene bekendheid, met hoevele moeijelijkhedcn grondeigenaren en ingezetenen hebben te kampen gehad, om het land goed en productief te maken en in den finantiëlen nood der gemeente te voorzien; daarom zijn wij verheugd te kunnen mededeelendat over het algemeen eene opmerke lijke verbetering in de landerijen zigtbaar is, en was de laatste droogte niet op sommige gewassen van nadeeligen invloed geweest, de opbrengst zou ze ker veler verwachting hebben overtroffen. Zoo dient b. v. te worden ver meld, dat het vlas uitmuntend is geweest en meerendeels tegen ruim 400 de bunder graag is verkocht. Mag het geven van voldoend lager onderwijs eene eerste en allezins dringende behoefte genoemd wordenin deze en meer andere behoeften wordt meer en meer voorzien, en wij achten den tijd niet meer verre dat deze jeugdige gemeente, niettegenstaande zooveel tegenspoed, onder de behoorlijk georganiseerde gemeenten zal kunnen gerangschikt worden. Naar men verneemt, alzoo schrijft men uit het Nieuwe Diep, is aan den opperkonslabei P. N. van Nooijenvan wegc het depart, van marine eene gratificatie van ƒ50 uitgereikt voor het beleid, waarmede hij, oogen- blikkelijk na de onvergetelijke ramp aan boord van de kanonneerboot Pro Patria, het bewind op zich heeft genomen, en de zaken te midden dei- verwarring heeft geregeld; terwijl aan den matroos van Wjjnen, die in het dreigend gevaar de kruidkamer sloot, eene gratificatie van 25 is toegekend. Tot bevelhebber van de Pro Patria is thans benoemd de luit. ter zee ls,e kl. 1'. van Lelyveld. In de legerplaats bij Zeist werd Zondag morgen, na den afloop der godsdienstoefeningen eene groote parade gehoudenwaarbij duizende toe schouwers tegenwoordig waren. De troepen werden door Z. K. II. prins Frederik, gevolgd door een 30-tal hoofd- en andere officieren, in oogen- schouw genomenwaarna het defileren een aanvang nam. Z. K. H. de prins van Oranje bevond zich aan het hoofd zijner brigade. Des namiddags heeft II. K. II. prinses Maria, dochter van prins Frederik, de legerplaats bezocht. Een der bataillons van liet Ie reg. infanterie, dat in hel kamp gelegerd iS| zal gedurende den kamptijd gewapend worden met hel getrokken ge weer ii°. 1 gewoon, bestemd voor de wapening der infanterie, ten einde de geschiktheid van dal wapen, bij het vuren in gelederen, te onderzoeken. Te Harderwijk hebben op nieuw ongeregeldheden onder de militairen plaats gehad. In de kazerne hebben twee Zwitsers een Belg opgenomen en hem met hel hoofd tegen eene krib gestoolenzoodat hij eene zware wonde aan den hals heeft gekregen. Ook hebben de talrijke aldaar aanwezige Zwitsers geweigerd dienst te doen. De noodige maatregelen zijn genomen om de orde te handhaven. Tol leeraar in de levende talen bij het gymnasium te Zutphcnin plaats van d1'. W. G. Brill, onlangs tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht benoemd, is bij beschikking van den minister van binuenl. zaken benoemd, dr. W. Julius, gedurende het laatste jaar tijdelijk belast geweest met het rectoraat van het gymnasium te Deventer. Onder de gemeente Nieuwolda (Groningen) had op den 5dc" dezer een treurig voorval plaats. De timmerman II. Smit en zijn knecht waren bezig cenen put schoon te maken voor den heer J. J. de Groot. De eerste begaf zich, na zoover met die werkzaamheden gevorderd te zijn, in den put; doch toen hij, na eenigen lijd toevens, geen geluid of gerucht van zich deed hoorenvolgde hem zijn knecht; en ook deze bleef stil; waarop een van de knechten van de Groot zich dadelijk in den put begaf, evenwel met het ongelukkig gevolg, dat de beide eersten dood en de laatste bijna levenloos er zijn uitgehaald. De timmerman Smid laat eene weduwe met 3 a 4 kin deren na. Zwavel- of stiklucht zal zeker de oorzaak van dit ongeval zijn. Door den heer J. L. G. Bessercr, in 1858 te 's llcrlogcnbosch over leden, is aan de hervormde gemeente te Berlicum (Noord-Brabant) de som van ƒ6000 gelegateerd, tot plaatsing van een orgel in de kerk aldaar; voorts eene som van ƒ3000 tol bevordering en instandhouding dér aldaar gevestigde bijzondere school, cn aan het diaconiebcsluur de som van ƒ2000. In een brief uil Oost-Indië, door het llbl. medegedeeld, leest men het volgendeEr zal omstreeks September weder eene sterke expeditie naar Boni vertrekkenten einde te vollooijenhetgeen nu door het werken aan versterkingen en ten gevolge van ziekten niet kon worden afgedaan. Ver schrikkelijk zijn de troepen geteisterd door zware koortsen, dysenterie, typhus, cholera, enz. Thans zijn reeds 13 olficieren 3 onderofficieren dienstdoende als officierenen ongeveer 800 manschappen overledener wa ren dagendat men onder de 2700 manschappen meer dan 1600 zieken

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1