's GRAVENHAGE, G Augustus. H. M. de koningin, vergezeld door Z. K. li. den prins van Oranje, iieeft li. Dingsdag, den verjaardag van hel overlijden van Z. K. 11. prins Maurits, den koninklijken grafkelder te Delft bezocht. Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze de verjaardag herdacht van II. K. II. prinses Louisa, oudste dochter van HH. KK. IIII. prins en prinses Frederik (thans koningin van Zweden en Noorwegen). Tegen den namiddag had er eenc groote parade van het garnizoen in de Maliebaan plaats. Bij beschikking van den 4den dezer is door den minister van marine aan den 2dcn bootsmansmaat B. Guileneau en aan den konstabelsmaat A. Kleyn, beiden dienende op het schroefsloomschip Fice-Admiraal Koopman de gouden medaille toegekendter zake van hunnen 50-jarigen diensttijd. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. Exc. blijft hel bestuur van hel departement waarnementol dat in zijne vervanging zal zijn voorzien. De II. C. zegt dat de aftreding van den minister het gevolg is van al hetgeen is voorgevallen wegens het zamenblijven der miliciens, hetgeen de minister nu vooral, nadat zij opgekomen en de kosten gemaakt waren, voor de oefening van het leger noodzakelijk beschouwde. Wij vernemen van goederhand dat lot minister van oorlog de keuze des konings gevallen is op den kolonel jhr. de Casembroodt (den voormali- gen gouverneur van Z. K. II. den prins van Oranje) en deze die betrekking heeft aangenomen. {A. C.) Naar men verneemt hebben voor eenigc dagen de heeren Roorda, Loballo en Storm Buysingh, docenten aan de academie te Delft, zich, ge heel uil eigen bewegingschriftelijk tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, en te kennen gegeven, dat het veelbesproken adres geheel buiten hen om was opgesteld en ook niet door hen onderteeker.d. Graaf van Bylandt, gezant van ons hof bij dat van Zweden en Noor wegen is alhier aangekomen. Aan de leden van de eerste kamer zijn thans rondgedeeld: 1°. het gewijzigd ontwerp van wel, houdende bepalingen omtrent het gebruik der spoorwegenen 2°. de veranderingengebragt in het wels-onlwerp tot vast stelling van de begrooting voor de gestichten Ommerschans en Veenhuizen. BülTËNLANDSCHE~BERIGtËNT BELGIË. Dingsdag aanst. zal in de kapel van het paleis de doopplegligheid aan den jonggeboren graaf van Henegouwen voltrokken worden door den kardi naal aartsbisschop van Mechelen. De peter, koning Ferdinand van Portugal, vader des regerenden konings, zal door den Portugeschen gezant alhier, den baron de Seisal, vertegenwoordigd worden, terwijl de meter, de Aarts hertogin Sophia, zuster der hertogin van Brabant, waarschijnlijk zelf zal tegenwoordig zijn. De leden van het corps diplomatique en de grootwaar- digheidsbekleeders van den staat zullen tot bijwoning dezer plegligheid wor den uitgenoodigd. ENGELAND. LONDEN 4 Augustus. Het lagerhuis heeft de wet op de inkomen-belasting op nieuw aange nomen. Lord Elcho heeft tevens aangekondigd dat hij zijne motie, waarbij hij het parlement wil doen verklaren dat Engeland geen deel moet nemen aan een congres der Europcsche mogendheden, tot Maandag uitstelde. Dit uitstel heeft plaats op verzoek van lord Russell die, uithoofde var. het over lijden van zijnen schoonvader, de zittingen van het parlement niet kon bijwonen. De kolonel Herbert zal mede cene motie doenom het huis te doen verklaren dat de militaire magt, waarover men thans in het ko ningrijk beschikken kanonvoldoende voor de behoeften is. In het lagerhuis heeft, naar aanleiding van ingekomen klagteneen onderzoek plaats gehad omtrent de jongste verkiezingen. Daaruit is geble ken dat er op onderscheidene plaatsen van omkooping is gebruik gemaakt. De verontwaardiging daarover is algemeen. Die omkooping heeft alleen plaats gehad onder de liberale partij en dit geeft aan de behoudende partij eene schoone gelegenheid om ia de dagbladen te doen uitkomen dat door haar alleen eene eerlijke gedragslijn in het staatkundige wordt gevolgd. Omtrent de bedenkelijke gisting, die hier onder de werklieden hcerscht, verneemt men dat een groot aantal bazen besloten hebben om na aanstaan den Zaturdag hunne werkplaatsen gesloten te houdenen Maandag alleen diegenen weder aan te nemen, die zich willen verbinden geen lid te zijn van die vereenigingenwelke uilsluitend ten doel hebbenom door geza menlijke bijdragen deze of gene soort van ambachtslieden te ondersteunen, wanneer de vereeniging begrijpt, dat hel loon verhoogd of de werktijd ver minderd moet worden. Te Sheffield hebben de houtzagers door zulke vereenigingen niet alleen groote nadeelen berokkend, maar de beweging schijnt aldaar ook van een gevaarlijken aard te zijn, en wordt het op het leven van hen die weigeren zich aan te sluiten toegelegd, zoodat een werkmanna herhaalde aanslageneindelijk overleden is aan de gevolgen van een geweerschot, dat hij ontving terwijl hij in eene herberg zat. Het getal ambachtslieden, dat bij hel bouwen van huizen, enz. gebezigd wordt, bedraagt niet minder dan GO,000, zoodat men kan aannemen, dat indien de onwil om te werken algemeen wordt, 2 a 300,000 mannen en vrouwen en kinderen gevoed en verzorgd moeten worden uit de fondsen der vereeni gingenofschoon elk man thans ƒ18 per week verdient, en wel in een tijd, dat de levensbehoeften zeer matig in prijs zijn. Daarvoor werkt hij 58i uur, namelijk 10 uren per dag gedurende de vijf eerste dagen in de week en 8j uur des Zaturdags. Eene vermindering van 1| a 2 uur, wat de Zaturdagen betreft, zoude daarenboven niet geweigerd worden. In eene vergadering, in llyde-park gehouden, waar 20,000 werklieden bijeen waren, is besloten de vermindering der werkuren met alle mogelijke middelen door te zetten. Nadere beriglen uit Bombay ontvangen, melden dat het verzet onder de Europcsche troependie vroeger onder de O. I. eompagnic hebben ge- diendwel verre van te verminderensteeds toeneemt. Ret 5de reg. was nu weder in opstand gekomen en een gedeelte der ontbonden troepen liepen het land af en maakten zich aan moord en roof schuldig. Volgens beriglen bij den Times uit Calcutta ontvangen, waren de man schappen van het 5de reg., uitgenomen 40, later tot hunnen pligt terug gekeerd. De weèrspanningen zouden voor een krijgsraad te regt staan. Te Havanah is berigt ontvangen van Cienfuegos, dat aldaar de pak- huizen van de heeren Avila Leblanc en Thomas Jerryin welke ziel» 6000 v. Moscovados suiker bevondendoor brand zijn vernield. T'e Melbourne, in Australië, hebben ernstige ongeregeldheden plaatsge had, door de weigering der Chinezen om de belastingen te betalen. Nadat er ecnige personen in hechtenis waren genomenis dc gisting nog toegenomen. FRANKRIJK. PARIJS5 Augustus. De keizer zal zich heden naar het kamp van Chalons begeven en aldaar drie dagen vertoeven. Dc Moniteur berigt dal de keizer, die bewezene diensten nooit onbe loond laat, den luit.-kolonel Trenille Dcbeaulieu benoemd heeft tot directeur van de werkplaats der juistheids-wapenen, wegens het ruime aandeel dat hij gehad heeft aan de invoering van het stelsel der gegroefde kanonnen. De Mon. de la Floiteeen blad dat, wat betreft de zaken der marine, als een officiéél orgaan kan aangemerkt wordendeelt mede dat er bevelen zijn gezonden naar al de havens van den Oceaan, om onmiddellijk over te gaan tot ontwapening van al de schepen, die reeds gewapend zijn of met wier wapening men nog bezig was. Aan dit bevel wordt reeds uitvoering gegeven. Ook te Toulon is de ontwapening begonnen en aldaar is het bevel ontvangen al de zeeliedendie 5 jaren gediend hebbenonverwijld te ontslaan. De vraag of er een Europeesch congres zal gehouden worden is nog moeijelijk te beantwoorden. Onze regering wcnscht het en die van Enge land wil gaarne aan dat verlangen toegeven, indien de beraadslagingen maar niet te veel aan banden worden gelegd, door hetgeen te Zurich zal bepaald worden. Pruissen koestert eene gelijke denkwijze, maar loont zich echter minder bereid om in alles aan de verlangens van Frankrijk toe te geven. Het Berlijnsche kabinet heeft, zegt men, zich het regt voorbehou den om aan de schikking der Italiaansche zaak deel te nemen; het zal aandringen op de in Italië noodzakelijke hervormingen, maar het vraagt zich af, is de Italiaansche quaestie rijp voor eenc oplossing? dat is, is de oprigling van een stalen-verbond aldaar mogelijk? De moeijelijkheden die zich bij het tot stand brengen var. een zoodanig verbond opdoen zijn zoo talrijk en van zooveel gewigt, dat men het houden van een Europeesch congres bijna voor onmogelijk zou houden. Volgens beriglen uit Alexandrië zou de Fransche consul in den om trek van Aden vermoord zijn geworden. Bijzonderheden omtrent dit voor val weet men nog niet. In de rue d'Enghien alhier is eene afschuwelijke misdaad gepleegd. Des nachts ten 2 ure hoorde dc concierge van een huis een ongewoon ge- druiscli in eene kamer van de bovenverdieping, zoo als het openbreken van een meubelstuk en het opentrekken van de laden eener bureau, flij ging terstond den bewoner, den heer Danin, daarvan verwittigen. Deze ging met licht naar de bewuste kamer, maar werd toen hij daar binnen was getreden door drie dolksteken, in het hart, in den buik en aan den schou der, getroffen, zoodat hij spoedig in de armen van den concierge den geest gaf. IIjj had echter den booswicht herkend en voor zijn sterven bij name genoemd. Het was een zijner voormalige bedienden, en daar deze dus met de localiteit bekend was, zoo was hel hem in de verwarring gelukt om te ontvlugten. Het ontvreemde bedroeg eene som van 1500 a 2000 fr. Kapitein Capifally, chef vau het bureau arabe te Tiziourou, heeft aan het museum van Algiers een zilveren gedenkpenning geschonkenin Kabylië gevonden. Op de eene zijde ziet men het ongedekte hoofd van keizer Galba, regts gekeerd, met het bijschrift: Imp. Seii. Gai.ba Avg. (Keizer Sergius Galba Augustus.) Op de keerzijde siaat in drie regels, in een eikenkrans: S. P. Q. R. OB. CS. (De senaat en het Romeinsche volk, wegens de burgers [die hij van de dwingelandij heeft] gered.) Galba was onder Clau dius gouverneur van Afrika en onder Nero gouverneur van Spanje. Door de pretoriaansche lijfwacht tot keizer uitgeroepen en door den senaat als zoodanig erkend op 9 Junij van het jaar 68, werd hij reeds den 16den Januarij 69 door dezelfde krijgslieden vermoordomdat hij zich door ge strengheid en gierigheid gehaat had gemaakt. Bij zijne troonsbestijging dachten de Romeinen dat de vrijheid, door Nero geheel vernietigd, hun zou worden teruggegevende senaat en het volk verleenden hem dan ook om strijd de burgerkroon, die op de muntstukken prijkt en de belooning was, toegekend aan den Romeinschen burger die een anderen had gered. De bedoelde gedenkpenning wordt in het werk van Mionnet als zeldzaam opgegeven. ITALIË. Graaf de Reiset is dezer dagen door keizer Napoleon naar Turyn ge zonden om met het Sardinische ministerie in overleg te treden omtrent de middelen die aangewend zouden kunnen worden om de herstelling van de kleine Italiaansche vorsten op cene vredelievende wijze te bewerken. Naar men verneemt is deze zending mislukt en zijn dus de betrekkingen lusschen Frankrijk en Sardinië niet op den besten voet. De minister Dabormida moet i den graaf de Reiset te kennen hebben gegevendat de regering van koning Victor Emanuel genoeg meent gedaan te hebben door het terugroepen barer commissarissen uit de bedoelde staten en onmogelijk een stap kan onder steunen die geheel in strijd is met haar welbekend programma van inge nomenheid met de bevrijding der Italiaansche nationaliteiten. Koning Victor Emanuel moet zich in een dergelijken geest tot den graaf dc Reiset uitge laten hebben.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2