LEYDSCHE 1859. MAANDAG 8 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maa?idag lcomt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is f\1 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 6 Augustus. Gisteren werd de verjaardag van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, dochter van prins en prinses Frederik der Nederlanden, op de gewone wijze gevierd. - Uit hel jaarlijksch verslag vèn het fonds ter aanmoediging en onder steuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, uitgebragt ter alge meene vergadering, gehouden te Amsterdam den 27slcn Julij jl.bleek, dat gedurende het jaar 1858 aan niet minder dan 1790 voormalige en thans ongelukkige krijgslieden als gratificatie is uitbetaald de som van 62,425.121-. In het invalidenhuis zijn gedurende het vorige jaar 79 verminkte of infirme krijgslieden verpleegd geworden. De kosten dezer inrigting, die/21,224.57i bedroegen, werden gedekt door de rijksloelage ad ƒ5000, de toelage der slad Leyden ad ƒ600, het bedrag der door de invaliden afgestane rijkspen sioenen en gratificatiën, met ƒ3,138.17 als bijdrage uit hel fonds voor de gewapende dienst. Steeds is men in het afgeloopen jaar voortgegaan met het dadelijk, na bewezen aanspraak, opnemen van alle voor den vijand verminkte en daar door hulpbehoevende militairen. Daarenboven zijn er 63 inflrmen, die reeds tijdens de vorige algemeene vergadering op de lijst van sollicitanten voor kwamen onder de deelgeregtigden opgenomen. Groot nog bleef evenwel het aantal ongelukkigendat op ondersteuning billijk aanspraak zou mogen maken, indien de krachten van het fonds eene mildere bedeeling toelieten. Op de breede lijst van sollicitanten komen voor: 6 blinden, die den strijd tegen België hebben medegemaakt; 4 blinden uit Oost-Indië; 81 blinden zonder veldtoglen; 36 infirmen die bij Waterloo hebben gestreden; 435 infirmen uit den Belgischen strijd, 182 infirmen uit de koloniën; 126 infirmen zonder veldtoglen; 91 veteranen van 40jarige dienst, en 54 personen, waarvan de aanspraken nog niet bekend zijn: alzoo te zamen 1016 sollicitanten. De collecte over 1858 gehouden, bragt 26,473.58^ op, bijna ƒ600 minder dan het jaar te voren. Echter werden de inkomsten verhoogd door de jaarlijksche gift van N. N. uit Rotterdam groot ƒ100; door een legaal, ad ƒ500 van wijlen den heer F. J. Staedel, te Amsterdam, en eene, door wijlen den heer jhr. mr. J. BI. Deutz van Assendelftte Amsterdammon deling besproken gift van 400. Het totaal bedrag der ontvangsten over 1858 was 73,828.58jen dat der uilgaven 70,565.07. Het hoofdbestuur voelt zich gedrongen, om bij herhaling, ook nu weder met kracht en nadruk te wijzen op het ongelukkige lot van zoo velendie op bovenstaande lijst van sollicitanten geplaatst zijn, waarvan verreweg het grootste aantal volstrekt geen vooruitzigt heeft om ooit op de registers van deelgeregtigden te worden overgebragt, immers, zoolang de liefdadigheid der Nederlanders, ten behoeve'van onze oude, blinden of gebrekkige krijgslie den, geene mildere bijdrage op het altaar der vaderlandsliefde stort. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 tot 99 personen. In de bestuursvergadering van het Balaviaasch genootschap van kuns ten en wetenschappen, gehouden den 4dcn JuniJzijn benoemd: tot presi dent des genootschapsde luitenant-generaal J. van Swielen; tol directeur, de heer mr. A. Prins; tot leden, de heeren G. 11. Uhlenbeek en II. D. Levyssonhn Norman. De minister van oorlog heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt, dat op Dingsdag den 20stcu September aanst.door de plaatselijke of garnizoens-kommandanlentot de aanbesteding der leverantie van fourrages zal worden overgegaan, ten behoeve van de corpsen te paard, welke van 1 November aanst. lot en met 31 October 1860, in onderscheidene plaatsen garnizoen zullen houden. BIcn ontvangt bij voortduring ongunstige beriglen over den stand der aardappelen in het Weslland. Onderscheidene akkers hebben zoodanig door de ziekte geleden, dat men het niet der moeite waardig acht de aardappe len, te rooijen, en men het land omploegt. Delftsche C.) Eergisteren is te Rotterdam de jaarlijksche algemeene vergadering der Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging gehouden. Be vergadering werd met ge bed geopend, waarna de voorzitter, dr. L. J. F. Janssen, eene toespraak hield en daarin belangrijke mededcelingen gaf van eene reis, onlangs door hem in Oostenrijk en Hongarije volbragt. Hij werd door die reis in staat gesteld de behoeften der proieslantsche gemeenten en scholen van nabij te leeren kennen. Uit hel verslag van den secretaris bleek, dat de vereeni- ging in de laatste jaren aanmerkelijk in bloei is toegenomen. Verscheiden nieuwe afdeelingen werden opgerigt, terwijl de meeste der bestaande af- deelingen het aantal hunner leden zagen vermeerderen. Aan een aantal proteslantsche gemeenten, zoowel hier te lande als in het buitenland, wer den min of meer belangrijke giften gezonden. Ook nu waren wederom van verschillende zijden aanzoeken om ondersteuning bij het hoofdbestuur inge komen. De vergadering zag zich in staat gesteld aan de meeste der hulp behoevende gemeenten ondersteuning uit te reiken. Volgens het verslag van den penningmeester was ditmaal beschikbaar eene som van ƒ3500. Daarvan werden ondersteund: 2 gemeenten in Nederland, 14 gemeenten in Westfalen, 5 in Rijn-Pruissen1 in Saksen, 1 in Beijeren, 2 in Frankrijk, 3 in Oostenrijk, 10 in Hongarije en 1 in Posen. Belangrijke mededeelin- gen werden nog door verschillende leden aangaande enkele gemeenten ge daan, en door enkelen de behoeften der proteslantsche kerk in het buiten land in het licht gesteld. De eerstvolgende vergadering zal weder te Rotterdam worden gehouden en door eene openbare zamenkomst worden voorafgegaan. Te Dordrecht had Dingsdag 11. een treurig voorval plaats. Een steen houwersknecht. Jan de Kiewit genaamd, geraakte door een noodlottig toe val onder een wagen, waarop een steen van circa 1000 Ned. ffi werd vervoerd, ten gevolge waarvan een zijner beenen bijna verpletterd werd. De ongelukkige, die in zorgelijken toestand verkeert, heeft eene vrouw en 4 kinderen. Omtrent de verdere beslemming van het exercitie-eskader, dat dezer dagen ter reede van 'tNieuwe Diep ten anker is gekomen, verneemt men dat het schip Vice-Admiraal Wassenaar den 15dcn dezer naar Lissabon zal vertrekkenom de aldaar wegens rebellie gevangen zittende kolonialen herwaarts over te brengen. Daarna zou het schip in eene der Engclsche havens gedokt worden. De stoomschepen Vice-Admiraal Koopman en Citadel van Antwerpen zijn lot eene reis naar Indië bestemd. Blorgcn zal in de legerplaats te Zeist de godsdienstoefening voor de proteslantsche eeredienst worden waargenomen door den wel eerw. heer ds. N. P. van der Slok, predikant te Zuylcn, terwijl die der roomsch- katholieke eeredienst gedurende den geheelen kamptijd afwisselend zal wor den waargenomen door de wel-eerw. heeren W. Steenholf, pastoor te Soest en L. Rademaker te Soesterburg. In de legerplaats is een tijdelijk postkantoor ten dienste van de kampe rende troepen gevestigd. Te Leeuwarden is eergisteren de 92s,e vergadering gehouden van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde, onder voorzitting van den heer Dirks. Door den heer mr. E Jongstra werd bij die gelegen heid eene rede gehouden over de admiraliteils-collegiën. Tol buitengewoon lid is benoemd de heer dp. J. van Vloten, te Deventer, en tol gewone leden de heeren mr. M. W. baron du Tour van Bellinchove en mr. G. Bumate Leeuwarden, mr. G. W. C. D. baron thoe Schwartzenberg en Ilohenlans- berg, te Marssnm, jhr. E. A. van Burmania Vegilin van Claerbergen, bij Leeuwarden, en J. Potter van Loon, te S'. Anna Parochie. Het 5dc reg. dragonders te Deventer (Limburgsch bondscontingcnt) is thans weder op den voet van vrede teruggebragt. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Groningen, welke door de benoeming van den heer S. Blaupot ten Cate tot inspecteur van het onderwijs in de provincie Gro ningen noodzakelijk is geworden, zal plaats hebben op Dingsdag 30 dezer; bijaldien er eene herstemming mogt noodig zijn, zal die op Dingsdag 13 Sept. aanst. gehouden worden. Men verzekert dat ook de heer Blaupot ten Cate zich niet weder ver kiesbaar zal stellen. Te Ellerwoutsdijk (Zeeland) was men Dingsdag avond 11. bezig in eene Friesche tjalk onbereid vlas te laden, liet schip was nagenoeg geheel vol, toen door een onbekend toeval brand ontstond in het vaartuig, ten gevolge waarvan èn vaartuig èn lading eene prooi der vlammen werden. liet was laag water, waardoor alle pogingen tot blussching vruchteloos waren. Met ongeloofclijke inspanning is het gelukt een nevens het brandend vaartuig liggend schip van het drooge te slepen. Blen begroot het verlies der lading op ƒ1500, terwijl de tjalk ver beneden de waarde was verzekerd. Te Ereda is in den loop dezer week de 15dc jaarlijksche vergadering van de broederschap der notarissen in Nederland gehouden, welke door 114 leden is bijgewoond. Tot leden voor het hoofdbestuur werden herkozen de heer J. J. C. Biesman Simons en benoemd de heer J. J. Claassen Az. beiden van Amsterdamterwijl lot buitengewone hoofdbestuurders werden aangesteld de heeren P. Blabe', te Haarlem, en J. van der Hoop Jacz., te Rotterdam. De vergadering zal in het volgende jaar te Amsterdam plaats hebben.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1