LEYDSCHE COURA 1830. N°, 93. VRIJDAG 5 AUGUSTUS. J)c Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Haitirdag Avond. De Prijs der Courant is f\1 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 Augustus. PROCESVERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van twee Leden van den Gemeenteraad van Lrijden den 2dcn Augustus 1859 zijn ingeleverd. Op lieden tien derden Augustus achttienhonderd negen en vijftigin de gemeente I.evden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde raai op het raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het bureau is lamengesteld uit den lieer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren M. G. ten Sande en A. Librecht Lezwijn Leden van den GemeenteraadStemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenhij hem deu 2den Augustus 1859 overgebragl uit de beide afdcelingen der gemeente Lcyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vier honderd acht en veertig stembriefjes te bevallen. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. iS'ailat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid loorgelezcn. liet bureau heeft van onwaarde verklaard zeven stembriefjeswaarvan vier onin gevuld en drie onderteekend zijn. liet getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vier honderd een en veertig. Van dit getal zijn nitgehragt op de HeerenII. C. Hartevelt 270 stemmen I'. I. de Fremery 249, Mr. ill. H. A. Lisman 213, Prof. A. 11. van der Boon Mesch 37 stemmen, G. Boogers, B. Figelet en Hartevelt van Amsterdam, ieder ééne stem. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de Heeren 11. C. Hartevelt en P. I. de Fremery, Zijn derhalve verkozen tot Leden van den Gemeenteraad de Heeren II ER MAN CORNELIS HARTEVELT en PETRUS 1SAACUS de FREMERY. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers grriie bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Procesverbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 3dea Augustus 1859. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. M. G. tin SANDE, I c, A. LIBRECllT LEZWYNStemopnemers. Gisteren morgen is cene halve batterij van het alhier in bezetting lig gende regiment rijdende artillerie, onder bevel van den kapitein van Ttiyll van Serooskerke, naar het kamp van Zeist vertrokken. In de maand Julij 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 73 personen, als: 14 mannen, 10 vrouwen, 26 zoons en 23 dochters, daar enboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 117 kinderen, als: 61 zoons en 56 dochters. Voltrokken 26 huwelijken. Te Warmond is gisteren de aldaar nieuw gebouwde roomsch-katholijke kerk op eene plegtige wijze ingewijd. Eergisteren werd te Amsterdam de 24slc algemeene kerkelijke verga dering der herstelde evang.-Iuth. kerk in dit rijk, in tegenwoordigheid van Z. Exc. den minister voor de zaken der herv. ecredienstgehouden. Als af gevaardigden der verschillende gemeenten waren tegenwoordig de hoog-eerw. lib. G. W. Stemler, II. Kerkhoff, J. F. Broms, W. G. Deelman, C. Holgen, II. Batelt, W. II. Kirberger Jr. en A. G. Last, van Amsterdam; T. C. C. Everts en U. Kreling, van Enkhuizen; II. R. Bosch en A. Coercngcl, van Medemblik; F. Braakman, van Gorinchem; II. Joosten, van Harlingen; P. J. llelwig, van Zwolle; J. II. Sonstral, van den Helder, en F. W. G. Kemmann van Hoorn. Het door deze vergadering gekozen bestuur bestond uit de hoog-eerw. bh. T. C. C. Everis, voorzitter; G. W. Stemler, tweede voorzitter; II. Kerkhoff, secretaris, en W. G. Deelman, adjunct-secretaris. -- Het eskader onder bevel van den vice-admiraal 't Hooft, is van zijn oefeningslogt in de Noordzee, gisteren ter reede van Texel teruggekeerd. De N. R. C. berigt dat een landbouwer te Schiedam, die onbekend wenscht te blijven, de belangrijke som van ƒ40,000 heeft geschonken, tot plaatsing van een toren op de nieuw gebouwde r. k. kerk in het Franken land aldaar. Te Haarlem is gisteren tot lid van den gemeenteraad gekozen jhr. Sal vador, met 304 van de 681 uitgebragte stemmen. Uit dien hoofde zou, vol gens de IV. R. C., de burgemeester aldaar reeds zijn ontslag gevraagd hebben. Uit Uellevoetsluis deelt men de volgende zonderlinge en tegelijk stout moedige daad mede. Ecnige weken geleden is met het brikschip St. George de la Mina een jonge neger als matroos van de Kust van Guinea naar Nederland gekomen, met hel doel weldra weder derwaarts te vertrekken, vermits eene overeenkomst voor onzen gouverneur te Elmina was gesloten, waarbij de terugkeer van gezegden neger met bovengenoemd schip verplig- lend was gemaakt. Het verblijf in Nederland scheen echter den neger te bevallen; althans na zijne aankomst in ons land gaf hij zijn wensch te kennen om er te blijven. Natuurlijk bragt men hem onder het oog, dat daaraan onmogelijk kon worden voldaan, vermits zijn terugkeer verpligtend was gemaakt, en de neger werd dan ook weder op de St. George de la Mina naar de Goudkust ingescheept. De lust was evenwel niet bij hem uitgedoofd om in Nederland te blijven, want in het Kanaal gekomen en eene stoomboot met beslemming naar Rotterdam ziende passeren, sprong hij plotseling over boord, om al zwemmende de stoomboot te bereiken, liet behoeft niet gezegd te wordenwelke schrik zich van de aanwezigen meester maakte, toen zij den neger den stouten sprong zagen nemen en hem verder in het water zagen spartelen, tot dat hij de stoomboot bereikte, die hem, om hem te redden, opnam. Zaturdag 11. werd te Arnhem, onder het voorzitterschap van den heer mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, de 15de jaarlijksche vergadering gehou den van de Nederlandsche entomologische vereeniging. Eene bijzonder tal rijke opkomst der leden de aansluiting bij de vereeniging van eenige beoefenaars der entomologie, en een aantal hoogst belangrijke wetenschap pelijke voordraglen, waarvoor de beschikbare tijd naauweijjks genoegzaam was, getuigden bij die bijeenkomst op nieuw, dat in ons vaderland de beoefening der inseclcnkunde, niet minder dan bij onze naburen, meer en meer toeneemt. Te Harderwijk is een militair overleden, aan de gevolgen ecner wonde in de zijde, die hem hij gelegenheid van cenen twist, in den nacht van Zaturdag op Zondag 11.werd toegebragl. Drie arbeiders uil Zwartsluis bevonden zich Maandag 11. in een open vaartuig, met aardspecie beladen, op het Zwolsche Diep. Door eene nood lottige omstandigheid is het vaartuig gezonken, waarbij twee hunner zijn omgekomen. Een daarvan was vader van een talrijk gezin en de ander de verzorger eener hoogbejaarde moeder. Te Sprang (Noordbrabant) had dezer dagen een voorval plaats, dat doet zien waartoe de liefde eener moeder voor hare kinderen in staat is. De vrouw van D. v. U.tot de mingegocde ingezetenen aldaar behoorende, zag dat haar kind hetwelk op straat speelde, gevaar liep door een hollend paard te worden overreden, ijlt er naar toe, doch heeft geene gelegenheid meer om het kind van die plaats weg te nemen, werpt er zich over heen, ten einde het met haar eigen ligchaam te beschermen en behoedt het alzoo voor alle letsel. De moeder is op onderscheidene plaatsen gewond; behalve dat haar arm deerlijk is gekneusd of gebrokenbekwam zij een slag van bet paard tegen haar hoofd, en een op haar schouder, welke haar veel pijn veroorzaken. Volgens de berigten van den Nederl. commissaris in Japanbij de regering ontvangen, is aan den bevelhebber van het stoomschip Bali, in April te Nagasaki aangekomen, eene zending naar de opengestelde of wel dra open te stellen Japansche havens opgedragenten einde aldaar de Nederl. vlag te verloonen en voor de belangen van den Nederl. handelzoo verre de tractaten daartoe aanleiding geven, te waken. 's GRAVENHAGE, 4 Augustus. Z. M. heeft het door den gencraal-majoor van Meurs aangeboden ontslag, als minister van oorlog, aangenomen en hem eervol ontslag uit die betrek king verleend. Z. M. heeft hem tevens benoemd tot kommandeur der orde van den Nedcrlandschen Leeuw. Er is op dit oogenblik nog geen opvolger benoemd. Z. M. heeft aan den emeriitis hooglecraar dr. F. B. Stierman, te Utrecht, het commandeurskruis van de Eikenkroon verleendbjj gelegenheid van de viering van den 50sl™ verjaardag van zijn doctoraat in de geneeskunde. Ook heeft Z. M. het commandeurskruis van de genoemde orde verleend aan den lieer P. van Rees, die tevens eervol is ontheven van de betrekking van com missaris des konings voor de zaken in Venezuela. Tot ridder-grootkruis van de genoemde orde is door Z. M. benoemd jhr. mr. W. L. F. C. ridder van llappardpresident van het prov. geregtshof in Gelderland. Tot burgemeester der gemeente Vianen is benoemd mr. H. W. Waar denburg. Z. M. de koning heeft bepaald dat, aangezien de miliciens der liglin- gen van 1856 en 1857 aan de oefeningen in hel kamp van Zeist geen deel nemen, die oefeningen tot den 14de" Sept. aanst. zullen voortduren. II. M. de koningin heeft aan de commissie tot oprigting van een ge- denktceken voor A. Scheffer, te Dordrecht, eene som van ƒ200 doen toe komen. Gisteren heeft in de kapel van 11. M. de koningin-moeder eene plegtige

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1