'sGRAVENIIAGE, 2 Angiisliis. Z. M. heeft benoemd tot president der arrond.-regtbank te Goes mr. J. J. van Deinsethans regter in die reglbank. Z. SI, heeft goedgevonden de commissie, aan welke, bij besluit van 31 November 1855was opgedragen het onderzoek naar de wijze waarop ecne cindregeling van de zaken der maatschappij van weldadigheid zou kunnen worden lot stand gebragt, te ontbinden, onder te kennengeving van 'sko- nings hooge tevVedenheid over den beloonden onvermoeiden ijver en de wijze op welke zij zich van hare taak heeft gekweten. Ook heeft Z. M. goed gevonden te ontbinden de commissie, ingesteld bij besluit van 14 Junij 1857, tot het voordragen van een plan tot oprigting van een koloniaal militair invalidenhuis, mede onder dankbetuiging voor de loffelijke wijze, waarop zij de haar opgedragene laak heeft ten einde gebragt. De koning heeft, bij een kabinetschrijven van den 13'1™ Junij jl.ge- rigt aan den minister van koloniënhet landgoed Bronbeekaan den Vel- perwegnabij Arnhemgelegen in cene der schoonste en gezondste streken van Nederland, ten geschenke gegeven tol de inrigling van een koloniaal militair invalidenhuis. Nu de bijzondere bestemming, welke in de laatste maanden aan dat landgoed tijdelijk gegeven was, weldra zal ophouden, haasten wij ons deze grootmoedige schenking van den koninklijken be schermheer van het op le riglcn invalidenhuis le vermelden, als een nieuw en openbaar blijk van 's konings hooge belangstelling in liet leger in 's rijks ovcrzeeschc bezittingenwaardoor den ouden en voor den vijand verwonden soldaat cene onbezorgde toekomst wordt bereid. Verheugen wij ons in het vooruilzigt, dat nu spoedig de gelegenheid zal aanwezig zijn, om den in- valied der koloniale landmagt, ter belooning van bewezene diensten, met liefderijke zorgen le omringenten einde voor hem een schoon verleden te verbinden aan een gelukkig hedenniet minder is het te wcnschendat zulk een bemoedigend vooruilzigt velen onzer Iandgcnooten zal opwekken lol vrijwillige dienstneming bij het Indisch leger, dat zoo menigvuldige blij ken geeft van moed, beleid en trouw. Staats-Cour Z. SI. de koning heeft Zondag namiddag, vergezeld van zijn adjudant, den heer Snouckaert van Sehauburg, de residentie verlaten en zich naar II. M. de koningin-weduwe, te Soesldijkbegeven. Gisteren is de heer Bronkhorst, adjudant van Z. K. II. den prins van Oranje, naar het kamp van Zeyst vertrokken, om aldaar alles voor de ontvangst van Z. K. H. in gereedheid te brengen. Z. K. II. zal zich aanst. Donderdag naar het kamp begeven, ten einde aldaar hel hem opgedragen kommando over de eerste divisie te aanvaarden. Zalurdag avond hebben de ministers cene langdurige bijeenkomst ge houden. Men beweert dat de minister van oorlog, de gencraal-majoor van Meurs, zijn ontslag aan den koning heeft gevraagd, maar dat Z. M. het nog niet heeft verleend. Bij beschikking van den minister van marine is aan den schipper L. Stephaandienende op het wachtschip te Willemsoordde gouden me daille toegekend, ter zake van zijnen vijftigjarigen diensttijd bij de Ne- derl. marine. De minister van finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Lord Napier, nieuw benoemd minister van II. M. de koningin van Groot-Brittannië bij het Ncderl. hof, is in deze residentie aangekomen en bij sir Ward, lsten secretaris van dat gezantschap, afgestapt. Gisteren heeft aan het ministerie van marine de aanbesteding plaats gehad van de levering van 2500 zwart zijden doeken. De minste inschrijver was de heer C. Bodemheim te Amsterdam, voor ƒ1.59 hel stuk. Bij de aanbesteding van levensmiddelen, op 28 Julij, aan het ministe rie van marine gehouden, zijn, voor de levering van het navolgende, aan nemers geworden, als: J. Hopman, le Leyden, 14,000 N. kan jenever, met accijns, a 42.59, per 100 N. kan; dezelfde 3.000 N. kan jenever, zonder accijns, a ƒ22.09, per 100 N. kan; C. Kruymel, le Dordrecht, 3,000 N. 16 gezouten vleescha ƒ59.48, per 100 N. ffi; Schaap en Comp.te Amster dam, 4,000 N. ffi gewoon zout, a 14.29, per 100 N. ffi; van der Velde en van Evcrdingcn, le Amsterdam, 5,500 N. ffikoffija ƒ72.48, per 100N. ffi; dezelfde, 4,500 N. ffi suiker, a ƒ55.48, per 100 N. ffi; dezelfde, 4,000 N. ffi rijst, a ƒ20.94, per 100 N. ffi; de Wede. K. Cleyndert, te Nieuwcndam, 250 mud gort, a ƒ9.47, per mud; J. Vorstelman, te Amsterdam, 115 mud graauwe erwten, a ƒ11.43, per mud; P. J. Hcymcyer, le Amsterdam, 115 mud bruine boonen, a ƒ9.41, per mud. Gisteren en beden zijn uit verschillende plaatsen van hel rijk miliciens alhier aangekomen, ten einde aan het locaal van het provinciaal bestuur hunne verlofpassen te ontvangen. Dat zal nog de gchccle week voortduren. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ËNGELAND. LONDEN, 31 Julij. In de zitting van het lagerhuis van Vrijdag 11.waarvan reeds gedeel telijk verslag is gegevenwerd ook de door Frankrijk aangekondigde ont wapening ter sprake gebragt. Op de vraag van den heer Bentinck, of de regering voornemens was dit voorbeeld te volgen, gaf lord Palmenslon ten antwoord, dat de ontwapening van Engeland afhankelijk was van verlerlei omstandigheden. Veel daarover le zeggen zou ontijdig zijn; echter aarzelde bij niet te verklaren dat het voor de regering onmogelijk zou zijn om eenige overeenkomst ten opzigte van de vermindering onzer krijgstoerustingen aan te gaan en dat dit niet afhankelijk kan gemaakt worden van de maatrege len door andere regeringen genomen. De behoeften van Frankrijk en Enge land waren in dit opzigt zeer verschillenden de sterkte der zeemagt moest alleen naar de belangen des lands geregeld worden. De heer Napier geloofde dat de ontwapening van Frankrijk slechts denkbeeldig zou wezenmaar de heer Cobdcn was van gevoelen dat men de verklaring van Frankrijk op prijs moest stellen en dal de vrees voor ccncn inval van builenlandsche vijanden ongegrond was. l)e lieer Horsman stelde daarop voor cene geldlccning aan te gaan, ten einde Engeland zijne verdedingsmiddclcn te spoediger in cenen voldoenden staal zou kunnen brengen. De minister van oorlog verzocht de vergadering omalvorens tot zulk eenen slap te besluitenhel rapport af te wachten van de slaals-commissie, welke met het onderzoek van den staat van 's lands verdedigingsmiddelen belast zou wordenhij verzekerde tevens, dat de geheele Engelsche oorlogsvloot binnen kort met gegroefde vuurmonden voorzien zou worden. De boeren Napieren Pakinglon, alsmede lord Palmerslon en lord Clarence Paget, de secretaris der admiraliteit, spraken tegen het voorstel van den heer Horsman, hoewel zij allen ver klaarden van de noodzakelijkheid van groote aanstalten tot 's lands verde diging overtuigd le zijn. Het voorstel van den heer Horsman werd daarop met 107 legen 70 stemmen verworpen. De dagbladen blijven eenparig op ecne voortdurende wapening aan dringen, en naar hunne taal te oordeelen zou cene vredebreuk binnen eenige maanden stellig te verwachten zijn. De verwikkelingen in hel Oosten of de tegenwoordige toestand van Italië zouden daartoe tot voorwendsel moe ten dienen. De Economist, het orgaan van den heer Wilson en andere leden van het kabinet, laat zich omtrent de wapening aldus uit: Frankrijk heeft zijne zeemagt gedurende 12 jaren, en gedurende de laatste 4 jaren zeer aanzienlijk, verbeterd. Wij welen uit eenen goeden bron, van onze admiraliteit, dat zijne zeemagt zeker aan de onze gelijk is, en dat die, door ecne reserve van beproefde zeeliedenboven de onze nog verheven is. Wij gelooven niet dal de Fransche regering dezen slaat van zaken in het leven heeft geroepen om ons terstond aan te vallenmaar wel dat zij het gedaan heeft om in staat te zijn onze bewegingen te verlammen, ons te beheer- schenom in geval van eenc botsing het overwigt te hebben er. omindien zij zulks noodzakelijk of wenschelijk oordeeldeons met goed gevolg te kunnen aanvallen. Wij verzekeren, zonder vrees van tegengesproken le zullen worden dat Frankrijk tegenwoordig naar al onze stations in den vreemde schepen genoeg kan zenden om al de Engelsche vaartuigen in te sluiten en nog genoeg schepen zal overhouden om de meerderheid in het kanaal en in de Middellandsche zee te hebben. Men ziet hieruit welke waarde men moet hechten aan de vredelievende uitdrukkingen van den heer Cobdcn en wij verwonderen ons niet dat de secretaris der admiraliteit het noodzakelijk heeft geacht zijne dwalingen le wederleggen. Tc Birmingham heeft in cene fabriek van dondcrpocdcr cene ontplof fing plaats gehad, waardoor hel gebouw gedeeltelijk vernield, twee perso nen gedood en verscheiden andere arbeiders in meerdere of mindere male gekwetst werden. De regering heeft het volgende bcrigt uit Indië openbaar gemaakt: In Oude heerscht rust; lot den 4dcn Junij zijn 1351 forten vernield, terwijl 70 andere thans gesloopt worden. De Begum van Lucknow en Mumroo Khan hebben openingen gedaan om zich over le geven; dergelijke aanbie dingen zijn ook, naar men zegt, door Fct'oze Shah gedaan. Nena-Sahib is nog altijd in Nepaul, waar zijne talrijke aanhangers hem niet ligt in de handen der Engclschcn zullen doen vallen. De Europcscbc troepen, die zich oproerig hadden getoond, hebben zich op sommige plaat sen aan de nieuwe voorwaarden, voor de dienst vastgesteld, onderworpen. Daarentegen neemt de muiterij op andere plaatsen meer en meer toe. Berigtcn uit Hong-Kong melden dat de opstandelingen cene groolc overwinning op de keizerlijke troepen hebben behaald. Men hoopte dat de keizer door de gedurige nederlagen handelbaarder zou wordenen zich niet langer tegen het bezoeken van Peking, door den Engelsehen gezant, zou verzetten. Men beweerde dat de Russische regering het aanbod bad gedaan om tot demping van den opstand mede le werken en dat zij zelfs eenige kanonnen aan den keizer ten geschenke had gegeven. FISAWIiRÏJH. PARIJS 31 Julij. De Moniteur deelt mede dat le Saint Maur en in de groote vlakte al daar toebereidselen worden gemaakt voor het kamperen der troepen, die uit Italië worden terug verwacht. Zij zullen ten getale van 80,000 zijn. Den 14dcn zal de plegtige iutogt in de hoofdstad plaats iiebben en het leger op de place Vcndöme voor den keizer defileren. Den 15dcn zullen er concer ten en openbare spelen plaats hebben er, een vuurwerk worden afgestoken. Den 16dcn zal er eene wapenschouwing worden gehouden over al de troepen die aan den veldtogt hebben deelgenomen. De Indép. Beige deelt mede dat onze regering bevel heeft gegeven om de Chausey-eilandenop de kust van Normandië gelegen, te versterken. Het zijn weinig meer dan klippen, waarvan sommige bij hoog water ge heel onderloopenmaar in tijd van oorlog zouden zij voor eenen vijand nog wel van ecnig gewigt zijn. De minister van oorlog heeft, naar men zegt, bevolen dat in deze maand 150,000 man met verlof naar hunne haardsteden zullen worden gezonden. Er is veel gesproken over de zelfopoffering der dames van Milaan in bet verzorgen der gekwetsten, maar hetgeen gezegd is blijft verre beneden hetgeen thans gemeld wordt in een brief van kapitein Maly, van Agonac, die, zelf gekwetst, in eer. hospitaal te Milaan, ccnigcn tijd beeft dooi'ge- bragt. Eenc rijke gravin le Milaan had haar palcis, van 150 bedden voor zien, ten behoeve der gekwetsten afgestaan. Onder de ongelukkigeu die daarin waren opgenomen was een grenadier van het 70sle reg.wiens toe stand hopeloos was. De genoemde gravindie haar best deed om hem le vertroostensprak van zijne familie-betrekkingenen toen verhaalde dc grenadier haar dat zijne ouders arme lieden waren, in het dep. du Gers woonachtig; het was voor hem zoo smartelijk dat als hij stierf zij onge lukkig zouden zijn, want hij verdiende het brood voor het gezin en gaarne zou hij alvorens le sterver.zijne moeder nog eens willen omhelzen. Zonder iets tot den soldaat te zeggen begaf de gravin zich herwaarts op

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2