heilige mei zicli naar luiis gchragt en óf te Stavoren óf te Groningen óf te Slingen alwaar zij thuis behoorden, aan de cenc of andere kerk ge schonken hebben. Dit punt en de reden daarvan worden in het opschrift van den grootcn steen vrij duidelijk uit elkander gezet. 's GRAVENHAGE, 28 Jnlij. Z, M. heeft aiffi C. A. Gunkel gratie verleend van de doodstraf, waartoe hij door het prov. gcrcglshof, wegens vergiftiging, was veroordeeld, en die straf veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Z. M. heeft aan den heer J. van der lfoeven, opper-directeur van 's rijks museum van natuurlijke historie en hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogcschool te Leyden, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den Zahringer Leeuw, hem door den groothertog van Baden geschonken; alsmede aan den heer D. van Hoytema, secretaris-generaal van het dep. van fhiantiëntot het aannemen der onder- scheidingsteckenen van kommandeur der Hedjidie-orde, hem door den Sultan van Turkye geschonken. Tot reclor-magnificus bij de hoogesehool te Groningen voor het akade- micjaar 1859—1860 is benoemd de hooglceraar mr. B. J. Gratama. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Nieuwolda, de lieer J. Eppcns, en te Giessendamde heer O. A. Plato. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Ee, de lieer II. Lunsingh, thans te Anjum, en te Anjum, waarbij thans Nykcrk is gevoegdjlir. J. C. F. Slemthans te Nykerk. Bij onderscheidene besluiten heeft Z. BI. goedgevonden den 2dcn luit. G. C. R. R. de Graeff, van het 8sts rcg. infanterie, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië; den kapitein der infanterie A. P. VV. Wcilzel, die bij besluit van 7 Nov. 1853, voor den lijd van 5 jaren, is gedetacheerd bij dal in Oost-Indië, en die dezer dagen in Nederland is teruggekeerd, weder bij het leger, en wel bij het 3dc reg. infanterie te plaatsen; en in te willigen de verzoeken van den majoor G. K. C. Wilde man, van 2de reg. dragonders, en van den kapitein W. von Wrangel auf Lindcnberg, van het reg. grenadiers en jagers, tot het aannemen en dragen, door cerstgemcldc van de versierselen der orde van het Zwaard en laatstgenoemde van die van ridder der S'. Olaf-orde, hun door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, alsmede van den kapitein der artillerie F. A. T. Belprat, van de versierselen van ridder der S'. Anna-orde 3de kl.hem door den keizer aller Russen geschonken. Bij kon. besluit van 23 Julij zijn benoemd voor de dienst in Nedcrl. Indië, tot ambtenaren van de l5te kl.mr. II. F. C. Engclbrecht, mr. II. B. E. C. N. Bacrmayer von Barienkhofen en mr. C. Canter Visschcr; en lot ambtenaren van de tweede kl.II. L. Kohier, E. S. van Noorden en F. A. A. Ruilcnbach. Z. M. heeft aan den bevelhebber van het kamp te Milligen doen toe komen drie prachtige voorwerpen, een gouden horlogie, een officicrsrandsel en ccne passerdoos, om als scliielprijzen voor de officieren te dienen. Z. BI. de koning heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den baron d'André, Franscli minister bij liet Ncd. hof, die den nieuwen sccre- crctaris van het gezantschap, den lieer Bez, aan Z. BI. heeft voorgesteld. lieden heeft Z. BI. ten gehoore ontvangen graaf Thun, Oostenrijksch zaakgelastigde, en den nieuwen Spaanschcn secretaris. De generaal-majoor Lovenin dienst van Z. BI. den koning van Zwe den en Noorwegen, belast met de officiële kennisgeving van het overlijden van zijnen souverein aan het Nederl. hof, is door Z. BI. den koning in een bijzonder gehoor ontvangen. II. BI. de koningin en Z. K. II. prins Frederik hebben den generaal mede in een bijzonder gehoor ontvangen. Z. K. II. prins Frederik is gisteren morgen naar Utrecht vertrokken, van waar hij zich naar het kamp van Zcyst heeft begeventeil einde het in oogcnschouw te nemen. Z. K. II. is des avonds teruggekeerd. lieden is Z. K. II. naar de badplaats Ems vertrokken, om zijne gemalin en dochter af te halen. De minister van fmantiën heeft bepaald, dat de werk- en wcegloonen, die bepaald worden voor de opneming der goederen op den voet van art. 122 der algemeene wet of van art. 10 der wet, voorafgaande hel tarief van reglen, voor het vervolg niet meer door de visiteurs of commiescn moeten worden ontvangendoch dat dit zal behooren te geschieden door de ont vangers der in- en uitgaande regten, die daarvan op de gewone wijze aan de schatkist verantwoording zullen doen; dal de ontvangers voorts voor de perceptie of het beheer dier gelden gcenc aanspraak op ecnige belooning zullen kunnen maken. Gisteren had aan het depart, van marine de aanbesteding plaats ge- bad van het bouwen van 10 houten schroef-sloomflotillc-vaartuigcnzonder de stoomwerktuigenin 5 percelen. Voor perceel I was de minste inschrij ver de heer D. Borkcs, te Gouda, voor ƒ202,494; perceel II de heerG. II. Uilenboogaard, te Blaassluis, voor 207,885perceel III de heer A. van der Hoog, te Amsterdam, voor 179,675perceel IV de heer G. II. Uilenboo gaard, te Blaassluis, voor ƒ203,885, die evenwel verzocht maar met een perceel te worden begunstigd; op hem volgde de heer G. Boelen, te Rid derkerk, voor ƒ208,188; en perceel V de heer K. Katers, te Groningen, voor ƒ200,164; bedragende de 5 percelen te zanten bijna 1 milliocn. Ttvectle jHdmcr der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 27 Julij. In deze zittling zijn de reeds op den vorigen dag aangevangen beraadsla gingen over de begrooting voor de gestichten Ommcrschans en Veenhuizcn voortgezet. Na den ailoop daarvan is het ontwerp aangenomen met 41 te gen 2 stemmen. Vervolgens werd ook het wets-ontwerp nopens de tuchti ging, op te leggen aan de verpleegden in bovengenoemde gestichten, die niet wegens bedelarij of landloopcrij zijn veroordeeld, met algemeene stem men aangenomen. Daarna waren aan de orde de beraadslagingen over ver schillende conclusion van verslagen nopens regcrings-bescheidcn. De conclu- sic van het verslag betreffende het jaarverslag over den staat der koloniën voor 1856, strekkende om nadere mcdcdcelingcn en inlichtingen te vragen, werd aangenomenhoewel de minister die hij herhaling had bestreden. De conclusie van het verslag betrekkelijk de additionele overeenkomst en het tractaat met Japan van 1857 en 1858, namelijk verzending aan de ministers van koloniën en van buitcnl. zaken, werd mede aangenomen. Voorts werd nog aangenomen, met 32 legen 18 stemmen, ccne bijvoeging van den heer Thorbccke, aan de conclusie van het verslag over het adres van dr. Bosch, gepensioneerd chef van de geneeskundige dienst in Ned. Indië. De conclusie strekte om de door de regering gegeven inlichtingen ter griffie neder te leg gen. Bij die conclusie is nu het volgende gevoegd: De kamer is van oor deel dat het zonder bijzondere redenen van weigeringter bcoordecling der regering, onbillijk zijn zou, aan den adressant de inzage of mededceling te onthouden van stukkendie hij tot zijne regtvaardiging schijnt te behoeven. Nadat ook de conclusiën der rapporten over de stukken omtrent de wees- en momboirkamers en over de verslagen omtrent den staat van Wcst-Indië, gedurende 1855 en 1856, waren goedgekeurd, is de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. Blen gelooft dat met deze zitting de werkzaamheden der kamer, gedurende dit zittingjaar, zijn geëindigd. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELANO. LONDEN, 26 Jnlij. De minister van oorlog heeft in het hoogerhuis, ten gevolge van eenige door lord Lyndhurst tot hem gerigle vragende verklaring afgelegd dat hij zal overgaan lot de benoeming eener gemengde commissie, welke in last zal hebben een onderzoek in te stellen ten aanzien der verdedigingsmiddelen van Engeland en daarover verslag uit te brengen. De Mom. Post, het orgaan van lord Palmcrstonverklaart dat de regering geen vertegenwoordiger naar het te verwachten congres zal zenden, indien er slechts beraadslaagd mag worden over de grondslagen tusschcn Oostenrijk en Frankrijk te Villafranca vastgesteldhet zou cene andere zaak zijn, indien de genoemde mogendheden er in slaagden die grondslagen zoodanig te wijzigendat Engeland hoop kon voeden dat zijne slem voor de vrijheid en het geluk van Italië met goed gevolg zou gehoord worden. In de London Docks is heden morgen een zware brand uitgebarsten. Hij ontstond in de kelders bestemd lot berging van geestrijke dranken, op de Oosterkade, waarin eene aanzienlijke hoeveelheid spiritualiën voorhanden was. Eerst na veel krachtsinspanning slaagde men er in de vlammen te bedwingen. Bij de blussching hadden de spuitgasten en andere werklieden veel te lijden van de inademing van den rook uil de brandende spiritualiën voortkomende; 20 a 30 personen werden als dood van de plaats wegge- bragt; tijdig ingeroepen geneeskundige hulp deed hen echter lol zich zelvcn lerugkceren. Een persoon is bij de blussching in het water gevallen en verdronken. Blen heeft hier de tijding ontvangen van het vergaan van twee schepen. De Fleetivood is nabij kaap Hoorn gezonken. Een gedeelte der bemanning is daarbij omgekomende overigen werdennadat zij 5 dagen in eene boot hadden gedobberd, gered. De Alma is op de reis van hier naar Calcutta mede verongelukt, waarbij 20 personen omkwamen. Sedert 60 jaren heeft de thermometer der sterrcwacht te Greenwich niet zulk eene hoogte bereikt als in de jongste dagen, namelijk 94 graden. Ten gevolge van onderscheidene overeenkomsten met onze regering was nog een uitgestrekt grondgebied in Noord-Ainerikatusschen Op- per-Canada en den Stillen Oceaanonder beheer eener maatschappij de Uudsonsbaai-Compagnie. Eene dier overeenkomsten was met Blei 11. verstre ken, en zal, in weerwil van het aanzoek der maatschappij, niet vernieuwd worden, daar de regering van deze gelegenheid wil gebruik maken om dat uit een vroeger tijdvak afkomstige monopolie op te heffenen die landstreek voor de beschaving, de kolonisatie en het algemeene handelsverkeer toe gankelijk te stellen. Dien ten gevolge is dit grondgebied weder onder het regtstreeksche bestuur der kroon gekomen. Op den lstcn Augustus zal alhier het voornaamste gedeelte der beroemde bibliotheek van graaf Libri verkocht worden. Wanneer men den catalogus inziet staat men verbaasd over den rijkdom der verzameling, die inderdaad alle denkbeeld te boven gaat. De verkooping zal 12 dagen dureii en ter j waardering van de belangrijkheid der verzameling kan dienendat het eerste gedeelte, hetwelk, eenige maanden geleden, gedurende 8 dagen werd ver kocht, 200,000 fr. heeft opgebragt. De graaf Libri heeft zich eene treurige Europeschc vermaardheid verworven daar hij in Frankrijk bij verstek is veroordeeld wegens verduistering van boeken, handschriften, gravures, enz. FRANKRIJK. PARIJS26 Julij. De Moniteur deelt cene vergelijking mede van het Engelsclic en het Fransche oorlogs-budgetten einde daaruit te bewijzen dat het niet de over dreven toerustingen van Frankrijk zijn, waardoor de verhooging van Enge- i lands uitgaven voor de land- en zeemagt over het loopende dienstjaar bewerkt wordt, liet gezamenlijk bedrag toch der voor oorlog en marine laatstelijk be willigde uitgaven in Engeland was 652 millioen fr.en in Frankrijk slechts 463 millioen fr.onder welk laatste bedrag natuurlijk de uitgaven voor den oorlog in Italië en in Cocbin-China, welke met de aangegane geldlccning ruimschoots kunnen worden gedekt, niet begrepen zijn. Hieruit trekt ge noemd blad het besluit dal het onbillijk is te beweren dat de zware lasten, welke thans aan het Engelsche volk opgelegd worden, een gevolg van bui tengewone toerustingen van Frankrijk zijn. Dit artikel heeft de ongerustheid van velen nog meer doen toenemen. Zjj stellen een oorlog met Pillissen en Engeland als onvermijdelijk. Anderen daarentegen meencn dat de gemoederen van weerszijden wel bedaren zullen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2