LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 27 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en y, ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Coura7it is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 26 Julij. De Nederd. herv. gemeente alhier mogt Zondag 11. het voorregt genieten van haren leeraar, dr. E. Laurillard, te vernemen dat hij tot het besluit was gekomen om voor de beroeping naar Amsterdam te bedanken en dat hij zich dus op nieuw aan haar verbond. Even als vroeger bij cene zooda nige gelegenheid verzocht de genoemde leeraar aan de gemeente hem geenc stoffelijke bewijzen van tevredenheid over dit besluit te schenken; indien zij daaraan behoefte gevoelde, zoo was daartoe door het verrigten van eenig goed werk in haren hoezem ruimschoots gelegenheid. De gemeente gaf bij hel eindigen der godsdienstoefening, door het uitbrengen eener zegenbede over den leeraar, het bewijs dat zij dit vernieuwde blijk van gehechtheid hoog waardeerde. Z. 51. heeft goedgevonden te bepalen dat alle miliciens der ligtingen van 1856 en 1857, onverschillig of zij gedesigneerd waren om te kamperen of reeds gekampeerd zijn, op den l!lcn Augustus aanst. met groot verlof naar hunne haardsteden zullen vertrekken. De minister van oorlog heeft thans bekend gemaakt dat er geene kadclten lot de kon. militaire academie zullen worden toegelatendie niet den vollen leeftijd van 15 jaren zullen hebben bereikt, üc bepaling, dat zij niet ouder mogen zijn dan 18 jaren, blijft onveranderd. Met 1 Augustus aanst. wordt het te Willemsoord liggende sloom- schroefschip der 4dc kl.het Looin dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee der l5,c kl. J. van Gogh. Voorts worden op voornoemd vaartuig geplaatst: de luit. ter zee der 2dc kl. J. P. 51. Willinck. als ls,e officier; de luit», ter zee 2de kl. J. P. A. Lapidolh en C. P. van der Star; de adelborst der lste kl. A. L. K. graaf van Limburg Slirumde officier van gezondheid der 2dc kl. II. J. P. van der Steen en de officier van administratie der 3dc kl. E. L. G. P. C. Andrau. Bij een schrijven van den bisschop van Haarlemzijn de verschillende kerkbesturen van de R. K. gemeenten aangezocht tot het houden van een algemeenen dankdag voor het herstel van den vrede. De Tielsche Cour. berigt dat Z. 51. de koning geweigerd heeft mag- tiging te verleenen tot aanvaarding van het legaat, door wijlen den heer G. A. Verbrugh te Lienden, aan de herv. gemeente aldaar vermaakt voor het beroepen van een tweeden (reglzinnigen) predikant. Een paard- en rijtuig-verhuurder uit ecne onzer grootste steden, die jaarlijks ongeveer 60,000 ffi hooi noodig heeft, moest in het vorige jaar voor de 1000 ffi, vrij aan huis, ƒ48 betalen. Thans heeft hij die zelfde hoeveel heid, vrij aan huis, voor ƒ8 de 1000 ffi ontvangen. Zulk een groot verschil in prijs, in twee op elkander volgende jaren, zal zeker wel tot de groote zeldzaamheden behooren. Daarbij komt, dat de qualileit in dit jaar veel heter is dan in het vorige. (Hbl.) Op den 21slen dezer heeft te Dedemsvaart de plegtige onthulling plaats gehad van het gedenklecken voor wijlen mr. W. J. baron van Dedemdoor wiens ijver en volharding vroeger de Dedemsvaart, de bron van zooveel wel vaart, is tot stand gekomen. Uit elke woning en van elk vaartuig wapperde de driekleur. Volksfeestenfraaijc muziek en illuminatie wisselden elkander af en droegen veel tot opluistering van dat feest bijdat door eene van alle zijden toegestroomde menigte werd bijgewoond, liet gedenkteeken dat zich onderscheidt door smaak en eenvoudigheidmaar vooral door hel doellrcf-i fende, is vervaardigd in de fabriek van de hh. L. J. Enlhoven en Comp. te 's Gravenhagedie er, met de ontwerpers van het plan, alle eer van heb ben; hel zinnebeeld de Faam is keurig bewerkt; op twee zijden wordt ver meld het dankbare nageslacht aan mr. TV. J. baron van Dedemstichter der Dedemsvaart 1809—1859; scheepvaart, koophandel en landbouw wor den treffend voorgesteld. Te 's Grevelduin Capelle lag Donderdag 11. een vaartuig met hooi ge laden. lfet hooi was op zijde geschoven, en om het niet geheel omver te doen vallen had men het met een anker vaslgetakeld. Vervolgens begon men het hooi aan de zwaarste zijde van het schip af te nemen om het zoo doende weder in evenwigt te brengen, doch nadat men eenigen tijd daar mede was bezig geweest, laat het anker los, het schip valt in eens op zijde en een werkman wordt geheel onder het hooi bedolven. Geen redden was mogelijk en de ongelukkige moest jammerlijk verdrinken. Te Vught stond in de vorige week, gedurende een hevig onweder, de heer van Hal, med. doet. aldaar aan de deur zijner woning. Eensklaps sloeg de bliksem voor zijne voeten in den grond cn groef een diepen kuil. Zijne laarzen werden aan flarden gescheurd en hij zelf aan den voet ge kwetst. Behalve dat hij ecnige oogenblikken bewusteloos washeeft hij verder geen letsel van dit voorval ondervonden Dezer dagen ontstond er brand in het dorp Neddenavenbergenbij Eindendie zulk een grooten voortgang maaktedat zes groote hoeven en evenveel kleinere boerenplaatsen met alle bijgebouwen lol den grond toe afbrandden. In het geheel liggen 43 gebouwen in asch. De meeste waren gedekt met stroo. Er is niets gered; geld en de gewigtigsle papieren, waaronder het geheele gemeente-archief, zijn eene prooi der vlammen ge worden. 'sGRAVENHAGE, 25 Julij. 5Icn verneemt, dat de gepensioneerde generaal-majoor J. B. J. Suther land, van het I. leger, door Z. 51. den koning is benoemd tot comman deur der orde van de Eikenkroon, wegens vroeger aan den lande bewezen gewigtige diensten. Bij kon. besluit van 18 dezer is mr. F. J. W. F. baron van Pallandt van Westervoort aangesteld lot attaché bij het Nederl. corps diplomatique, ten gevolge van het in den loop der maand Junij jl. aan het dep. van bui- leul. zaken afgelegd examen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Wildervank is benoemd de heer J. Slandenthans in die betrekking te Termuntcrzijl. Z. 51. heeft goedgevonden te benoemen, bij het wapen der infanterie.- bij het 3S,C reg.lot kapitein van de 3dc kl. den lsleD luit.-adjudant A. F. Beijenvan het lslc reg. van het wapenen voor den tijd van één jaar op non-activiteit te stellen, den kapitein G. Wieland, van het 8ste reg. infanterie. De apotheker der 3de kl. bij 's rijks hospitaal der marine te Willems oord II. van der Slark jr.is bevorderd tot apotheker der 2de kl. Z. 51. de koning is Zondag avond van het Loo teruggekomen. Z. 51. zal tot aanst. Zondag morgen alhier verblijven en zich alsdan naar H. 51. dc koningin-moeder te Soestdjjk begeven, om van daar met II. 51. naar Weimar te vertrekken. Van daar gaat Z. 51. naar Wiesbaden. Naar men verneemt is door den minister van oorlog eene aanschrij ving gerigt aan de chefs der corpsenten einde eene poging te doenvóór dat de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857 met groot verlof huiswaarts keeren, hen te vragen of zij ook genegen zijn cene vrijwillige verbindlenis bij het Oost-Indische leger aan te gaan. Z. K. II. de prins van Oranje heeft ƒ100 doen toekomen aan de kweekschool voor zeevaart te Groningen. Naar men verneemt is er tusschen Dingsdag en Woensdag nacht in het paleis van 11. 51. de koningin-weduwe te Soesldijk een brand uitgebar- slendie aanvankelijk voor ernstige gevolgen deed vreezen. De brand is ontstaan op de kamer van eene der dames, die, ten gevolge van het onwe der opgestaan zijnde, het ongeluk had met de kaars eene gordijn in brand te steken, waardoor de geheele kamer in een oogenblik in vlam stond. Gelukkig bevonden zich in de nabijheid vijf militairen, die op transport waren en voor het onweder en den regen schuilden. Zij bragten de eerste hulp aan, en hebben allen dan ook eene geldelijke belooning ontvangen. De schade moet nog al aanmerkelijk zijn. Dezer dagen zijn uit België onderscheidene kampemcntslukken ontvan gen, bestemd voor Z. K. H. den prins van Oranje. Gisteren heeft aan hel departement van oorlog de aanbesteding plaats gehad van de levering van blikken veldflcsschen met lederen draagriemen. Een perceel van 6000 stuks is aangenomen door den heer Floryn te 5Iaas- triclit, tegen 85j cent per stuk, cn drie perceelen elk van 6000 stuks door den heer J. Galman, te Amsterdam tegen 89,',, cent per stuk. Door dc zorg der regering is aan de leden der tweede kamer toege zonden eene uitmuntend bewerkte kaart van ons rijk op de schaal van 1.2,000,000, waarop in verschillende kleuren zijn aangetcckend, de bestaande spoorwegendc spoorwegen in aanbouwde noorder- en zuiderspoorweg tot wier aanleg concessie is verleendde spoorwegendie bij voorkeur door de concessionarissen van de noorder- cn zuiderspoorwegen kunnen worden aangelegden de spoorwegen tot wier aanleg concessiën zijn gevraagdalles met aanwijzing van de aansluitende lijnen in Hanover, Pruissen en België. Nadat de troepen gisteren van Waalsdorp in dc kazerne waren terug gekeerd is er tusschen twee jagers twist ontstaan over den eigendom van een pompstok, met dat ongelukkig gevolg dat de een den ander met zijn sabel belangrijke hoofdwonden heeft toegebragt. Tweede Kamer der Stat en-Generaal. Zitting van Maandag 25 Julij. In deze zitting heeft de kamer de volgende wetsontwerpen behandeld en afgedaan1°. het wetsontwerp houdende regeling der zaken van dc voor malige wees- en momboirkamers. Aangenomen met 57 tegen ée'ne slem (die van den lieer Schimmelpenninck). 2". Dat tot verleenen eener toelage voor werkelijk verblijf in militaire dienst in 's rijks overzceschc bezittingen

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1