leydsche c o l) r a n t. MAANDAG 25 JULIJ. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Ytijiag uitgegeven. Die van Maandag komt uit 'iaiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tege?i 10 Centen afgegeven BINNENLANDSniIE BERIOTEN. =i LEYDEN23 Julij. Naar men verneemt is de hoogleeraar J. van der Hoeven alhier door den groothertog van Baden begiftigd met de orde van den Zaehringer Leeuw. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 87 lot 102 personen. Naar men van goederhand verneemt bestaat het bepaalde voornemen, om eenc wijziging te brengen in art. 5 van het reglement op de koninkl. militaire akademic te Breda, en wel om geene jongelieden beneden den ouderdom van 15 jaren aan gemelde inrigting toe te laten. l)oor den minister van oorlog zijn benoemd tot kadetten op de kon. militaire akademie, de adspiranten die aan de vereischten van het examen hebben voldaan, als: voor het leger hier te lande: 30 voor het wapen der infanterie; 10 voor de artillerie; 4 voor de kavalerie, en 2 voor de genie. Voor het Oost-Indisch leger: 19 voor hel wapen der infanterie; 8 voor de artillerie en 3 voor de genie. Naar men verneemt zal het koloniaal invalidenhuis, waartoe Z. M. de koning het huis Bronbeek hij Arnhem heeft afgestaaningcrigt worden voor 10 kapiteins, 25 luitenants en 000 manschappen. Wij zijn van goederhand onderrigtzegt het Ilbl.dat een onzer eerste bankiershuizen zich met de heeren Dull en C°. heeft verstaanen wel in dier voege, dal bijaldien de regering hun op nieuw de concessie ver leent tot aanleg enz. van den Noorderspoorweg, met een rijks-subsidie van 10 millioen gulden zonder rente-waarborg, de overige 16 millioen van ston den aan beschikbaar zijn. Eergisteren had te Rotterdam hel jaarlijksch openbaar examen plaats \an de leerlingen der inrigting voor doofstommen-onderwijs. Deze plegtig- lieid werd geopend met eene rede van den voorzitter van het bestuur, dr. J. B. Molewaler, waarin deze de voortreffelijkheid van de Duilsche leer wijze (toonspraak) hoven de Fransehe leerwijze (vingerspraak) op eene over tuigende wijze uiteenzette. 52 leerlingen namen deel aan het examen. Men was dikwijls opgetogen over de juistheid en duidelijkheidwaarmede de eertijds doofstomme kinderen de hun mondeling en zonder hulp der hand- spraak gedane vragen beantwoordden. Maar die opgetogenheid steeg tol bewondering, toen een der onderwijzers met een meisje, een der meest ontwikkelde leerlingen, een tamelijk ingewikkeld gesprek hield, op den ge wonen huiselijken toon, en daarin hooren liet, dat zij alles behalve eene vreemdelinge in aardrijkskunde en geschiedenis was. Er werden vervolgens door vele leerlingen versjes opgezegd en toen genoemde leerlingbij het dichtstuk dal zij opzegde, tamelijk gepaste gebaren maakte, konden de toehoorders eene luide toejuiching niet onderdrukken. Al de aanwezigen waren overtuigd dat deze inrigting eene onschatbare weldaad is voor de ongelukkige doofstommen. Woensdag avond 11. is de gemeente Drunen (Noordbrabant) door ecnen zwaren ramp getroffen. In de woning van den landbouwer Elshout brak een brand uit, die zoo hevig was dat er niets kon gered worden. Twee stuks hoornvee, de voorraad hooi en de geheele inboedel werden een prooi der vlammen. De brand sloeg over in de boerderijen van de landbouwers Robben en Simon Elshout; in de eerste verbrandde een paard, benevens de geliecle voorraad hooi en de inboedelin de tweede werd het vee gered doch verbrandde de inboedel en ongeveer 30,000 ffi hooi. Voorts werden nog hel tolhuis en de woning van Koks door de vlammen vernield. De Staats-Courant deelt de voorwaarden mede, waarop de Engelsche regering het verzoek heeft toegestaan tot de oprigting van een Nederl. tele graafstation te Singapore, ten einde die plaats met Batavia in telegrafische verbinding te brengen. De daartoe benoodigde kabelvervaardigd in de fabriek der bekende firma Newall en Comp. te Birkenhead in Engeland, is reeds door eene commissie van Nederlaudsche deskundigen onderzocht en hij moet nog in dit jaar gelegd worden. De genoemde firma heeft zich voor de goede werking van den telegraaf verantwoordelijk gesteld. Reeds zijn de noodige maatregelen genomen om de telegraafstations te Batavia, op Banka en te Singapore met 1 October gereed te hebben. 's GRAVEN11AGE23 Julij. 'L. M. heeft, met wijziging van een vroeger genomen besluit, bepaald, dat bet kamp te Zeist zal aanvangen den 5den en eindigen den 31slc™ Aug. Gedurende het verblijf der daartoe bestemde troepen in liet kamp bij Zeystzullen de volgende toelagen worden uitbetaald, als aan een kolonel 90, luit.-kol. of majoor ƒ50, kapt., l5te en 2llc luit. 30 per maand, aan onder-officieren 0.13 eiken dag, terwijl de korporaals en soldaten 0.10 eiken dag als toelage zullen ontvangen. De manschappen zullen eiken dag ontvangen l£ ffi brood. lieden morgen heeft zicli de reserve-brigade in de Maliehaan vcreenigd en is van daar, onder hel kommando van den generaal-majoor Wilbrciininck naar de vlakte van Waalsdorp gemarcheerdom aldaar groote uianoeuvcrs uit te voeren. Op Maandag, Woensdag en Vrijdag der volgende week zullen er dooi de troepen uit de residentie, in vereeniging met die uit Leydcn en Delft, in genoemde vlakte, manoeuvres in het vuur uitgevoerd worden. II. K. H. prinses Marianne heeft het atelier van den kunstschilder Schelfhout bezocht en een der laatste werken van dien meester voor hare verzameling aangekocht. -- In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadsla gingen voortgezet over hel wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent het gebruik van sjioorwegenen is men met de behandeling daarvan gevorderd lot art. 58. Ook heeft in deze zitting de commissie voor de verzoekschrif ten verslag uitgebragt op eenige adressen: onder deze adressen was er een van de heeren Metman c. s betrekkelijk de verbinding van den Ilolland- sehen spoorweg door eene lijn van Scheveningen naar Gouda. Dit verzoek schrift zal ter griffie nedergelegd worden. lil de zitting van heden is de beraadslaging over genoemd wets-ontwerp ten einde gebragten daarna het ontwerp aangenomen met 44 legen 14 stemmen. Tegens de lib. Duymaer van Twist, van ForeestdeKempenaer, Anemact, van Voorlhuysenvan FranckGodefroide Lom de Berg, van BIÜLtilti. In de kamer der vertegenwoordigers heeft de minister van finantiën eene hoogst belangrijke welsvoordragl ingediend, strekkende lot het bestemmen van eene som van 45 millioencn fr.vooreerst tol de uitbreiding van Ant werpen en het aanleggen van nieuwe vestingwerken aldaar, en vervolgens tol liet uitvoeren van een aantal andere meer of min omvattende openbare werken, spoorwegen, verbeterde kanalen, nieuwe gebouwen enz., in ver schillende provinciën. Tot deze som zou voor 10 millioen worden bijgedra gen door de stad Antwerpen, aan welke daarvoor het terrein der tegen woordige vestingwerken zou worden afgestaan. De aangevraagde som zou volgens het ontwerp worden verkregen door het sluiten van eene leening op de meest gunstige voorwaarden. Te Luik is de wapenfabriek van de hh. Aucion en C°. afgebrand. Al de gebouwen, de machines, 8000 geweren, die op liet punt waren van af geleverd te worden, enz., zijn eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt op een millioen fr. begroot. Gebouwen en werktuigen waren tegen brandschade verzekerd. Er waren in deze fabriek eenige honderden werklieden bezig. ENGELAND. LONDEN, 22 Julij. In het lagerhuis heeft gisteren avond de heer Disraëli de aandacht op nieuw gevestigd op den gesloten vrede. Naar zijne meening hield die vrede Europa's evenwigt in stand en leverde hij slof tot blijdschap op. Engeland mogt over den loop der gebeurtenissen tevreden zijn; het behoorde echter zijns inziens in geen geval aan ecu congres lot behandeling der llaliaansche aangelegenheden deel te nemen, maar vol vertrouwen van zijnen steeds ge trouwen bondgenoot, den keizer der Franschen, vermindering verlangen der Fransehe legermagt als bewijs en onderpand van de opreglheid zijner vrede lievende en vriendschappelijke betuigingen. De heer Gladstone verklaarde daarop dat er vooruilzigt bestond op vermindering der Fransehe legermagt, zoodra Europa's gesteldheid zulks zou veroorlovenhij dreef den spot met den weerzindien de heer Disraëli thans tegen liet houden van een congres aan den dag legde, terwijl diens ambtgenoot, lord Malmesbury, vroeger getracht had het houden van een congres te bewerken. De heer Bright drong op onzijdigheid aan en laakte de heftige uitvallen van Engelsche dagbladen legen keizer Napoleon, daar deze gevaarlijk voor den vrede waren. Hij zcidc dat lord Palmerston in zijn oog de geschikste man was om de bestaande verwikkelingen tot vereffening te brengen Hall, van lleukelom, van Nispen van Sevenaer, van YYinlershovcn, de Brauw en Sirens. In de zitting van de provinciale stalen van gisteren is de beraadslaging ten einde gebragt over het ontwerp-adres aan de tweede kamer, lot onder steuning van de concessie aan de heeren Bredius-Sypestein verleendnopens de zuiderspoorwegen en tol aanneming van het wets-ontwerp van regerings wege, tot dal einde aar. de tweede kamer aangeboden. Nadat er nog eenige veranderingen in de redactie van het adres waren gebragt, is hel aangeno men met 43 tegen 2 stemmen. Tegen de hh. Visser en Willemsleyn. Daar de werkzaamheden voor de zomervergadering daarmede afgeloopen warenis die vergadering door den heer staatsraad-commissaris des konings gesloten. BÜITENLANDSC1IE BER1GTEN.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1