controleur voor «le directe belastingen in de provincie Gelderland de heer W. A. de Jongh, thans surnumerair bij dat vak; en tot surnumerairs van de directe belastingen de bh. F. 11. de Gelder, L. C. SI. van HoekW. J. A. van Beusekom en F. II. Ludewig. Tot substituut-gritFier van de arrond.-regtbank te Brielle is benoemd mr. R. T. Bylevcld, advocaat alhier. Bij kon. besluit van 17 dezer zijn de kweekelingen bij 's rijks kweek school voor militaire geneeskundigenC. J. van StockumA. SI. Grond- hout, SI. S. T. Holtzapffel, F. J. C. Broers, A. Pannevis en B. II. Thom son, benoemd tot officieren van gezondheid der 3de kl. bjj de kon. Ncderl. marine. Z. SI. de koning heeft den minister van oorlog gemagtigd, alle mili ciens, behoorende tot de ligtingen van 1856 en 1857, successivelijk weder met groot verlof te zenden. Dien ten gevolge zulleningevolge beschikking van het ministerie van oorlog, van 19 dezer, deze miliciens, voor zoo ver Zij tot corpsen of onderdeelen behoorendie niet in het kamp bij Slillingen reeds vereenigd zijn, of in het kamp bij Zeist vereenigd zullen worden, op den lsten Aug. aanst., en de overigen in de eerste dagen der maand Sept. daaraanvolgende, nadat zij uit die kampen in hunne garnizoensplaatsen zul len zijn teruggekeerd, in het genot van onbepaald verlof treden. Z. K. II. de prins van Oranje is heden naar Soestdijk vertrokken, om van H. SI. de koningin-moeder voor haar vertrek naar Weimar afscheid te nemen. De minister van binnen), zaken zal op Zaturdag a. s. geen gehoor verleenen. Bij den minister van flnanliën is ontvangen ƒ100, tot voldoening van aan den lande verschuldigd successieregt ingezonden. Naar men verneemt zullen, met 1 Januarij van het volgende jaar, de werkzaamheden van den hoogen raad van adeldie in de laaste tijden tot het depart, van binnenl. zaken behoordennaar het depart, van justitie worden overgebragt. Naar men verneemt heeft de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaal over het wets ontwerp nopens den Zniderspoor- weg, de punten van baar rapport vastgesteld. Blen denkt evenwel niet, dat die voordragt in de tegenwoordige zitting zal worden afgedaan. Beden morgen ten 6£ ure heeft zich het garnizoen der residentie, waarbij zich gevoegd hebben het bat. grenadiers van Leyden, en het bat. van het 7de rcg. infanterie uit Delft, in de Blaliebaan vereenigd, van waar zij, onder bevel van den kolonel van Hoey Schilthouwervan het reg. gre nadiers, naar de vlakte van Waalsdorp zijn gemarcheerd, om aldaar groole manoeuvres uit te voeren. De generaal-majoor Wilbrenninck bevond zich aan het hoofd der troepen. In de zitting van de prov. staten van heden zijn de prov. begrootin gen voor 1860 aangenomen, zoowel die wat het rijksbestuur betreft als die der huishoudelijke en provinciale inkomsten en uitgaven. Voorts is toege staan eene snbsidie van 2000 aan het pensioenfonds van weduwen en weezen van onderwijzers in Zuidholland en eene subsidie van 500 aan de onderwijzers-kweekschool te leyden. Daarna is de beraadslaging aangevan gen over het ontwerp-adres tot ondersteuning van de spoorweg-concessie van Bredius c. s. Morgen voortzetting. Tweede Kamer der Staten-Generaat. Zitting van Woensdag 20 Julij. De heer Oomen heeft, na het afleggen van de gevorderde eeden, zitting genomen. Daarna zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp van wet betrekkelijk hel loezigt op de spoorwegen. Biet de beb: deling van dit ontwerp is men in deze zitting gevorderd tol aan art. 24. Art. 9, van den volgenden inhoud: liet toczigt op de spoorwegdiensten wordt uitgeoefend door de personen, daartoe door ons aan te wijzen, en naar de regelen door ons te bepalen," is door den heer Thorbccke volgenderwijze geamendeerd: i) Het algemeen toezigt op de spoorwegdiensten wordt, naar regelen, over eenkomstig deze wet door ons bij algemeenen maatregel van inwendig be stuur voor te schrijvenonder den minister van binnenl. zaken uitgeoefend door een raad van toezigt, welks leden door ons worden benoemd." Hoewel de minister van binnenl. zaken dit amendement bestreed is het met 44 tegen 12 stemmen aangenomen. Zitting van Donderdag 21 Julij. Deze zitting was op nieuw gewijd aan de beraadslaging over bovenge noemd wels-ontwerp. Art. 28 werd verworpen. Bij dit artikel werd ver boden hoornen le planten binnen den afstand van 20 el of hakhout enz. binnen den afstand van 6 el van een spoorweg. ROTTERDAM, 20 Julij- Gisteren is alhier de 62stc jaarsvergadcring van het Nederl. Zendelingge nootschap geopend. Nadat de tijdelijke voorzitter der maandvergadering, dr. 11. N. van Teutem, de afgevaardigden had verwelkomd, gaf hij het voorzitterschap over aan ds. J. Moll Jz.van 's Gravenhage. Deze aan vaardde zijne taak met eene rede, waarin hij met korte verwijzing op de tijdsomstandigheden, tot krachtige zamenwerking aanspoorde. Een groot getal voorstellen kwam ter tafelwelke afzonderlijk of vereenigd aan com- missiën werden in handen gegeven. Van wege de commissie van onderzoek en toezigt op hei zcndelinghuis werd een uitvoerig verslag over die inrigting uitgebragt, waaruit blijkt, dat het getal kweekelingen voortdurend nog toe neemt, dat de lessen gedurende het afgeloopene jaar geregeld gegeven en door verreweg de meeste kweekelingen met vrucht genoten wordendat de maandvergadering nog niet geslaagd is in het vinden van eencn director, en dat zij daarom met dankbaarheid den tegenwoordigen director Hiebink be reid heeft gevonden zich, nog gedurende een jaar, als waarnemend-director met het bestuur van het zendelinghuis te belasten. Uit hel verslag aan gaande het Tijdschrift des Genootschaps bleekdat het over het jaar 1858 eenig voordeel had opgeleverd, en steeds ruim verspreid bleef. Volgens de presentielijst waren tegenwoordig 130 bestuurders, oud bestuurders en afge vaardigden. De tweede zitting der vergaderingop hedenwas aan de verdere behan deling der huishoudelijke werkzaamheden gewijd. Des avonds had in de Groote kerk de sluiting der jaarlijksche vergadering plaats: Ds. van Teute® deelde alsloen eenige bijzonderheden uit het verslag mede, waaronder ook het een en ander betreffende den staat der flnantiën. De inkomsten des ge nootschaps hadden in 1858 83,450, en dus ruim 7500 minder dan ia 1857 bedragen, terwijl de Bitgaven, door de uitbreiding der zending, de uitrusting van vier nieuwe zendelingen en de meerdere kosten ten behoeve van het Zendelingshuis, tot ƒ113,985 opgevoerd en dus met ruim 17,000 vermeerderd waren. Spreker betoogde evenwel uit het verslag, door eene vergelijking hiervan met den finantiëlen staat van 1848 lot 1851dat het nadeelig saldo van 30,535 nog jnist geen ontmoedigend resultaat kon ge- noemd worden. Hierop betrad dr. A. Rutgers van der Loeff, pred. te Ley den, in plaats van prof. P. Hofstede de Groot, den kansel. Na in eene krachtige voorafspraak te hebben gewezen op de thans bestaande mindere overeenstemming tusschen de leden des genootschaps, nam spreker uit Col. IVs. 19 en 20 aanleidingom te wijzen opo. de ware roeping der zen- dingszaak, en b. de wijze om die behoorlijk te vervullen. Omtrent het eerste punt wees spr. aandat de daarbij bedoelde roeping eene roeping tot vrede wasen deed inzonderheid het juiste onderscheid opmerken tusschea den waren inwendigen vrede in den boezem des genootschaps en een door vrees voor iederen strijd veroorzaakten schijnvrcdewaarna hijbij de uit eenzetting van het tweede gedeelte zijner redehet streven naar eenheid te midden eener algemeene verscheidenheid aanprees op eene wijzewaarbij de diepe, eerbiedige stille en gespannen aandacht der talrijke vergadering van den indruk zijner woorden getuigden. Ten slotte rigtte de voorzitter eenige hartelijke woorden lol den jeugdigen zendeling Schaafsma, die tot zijn gewigtig werk werd ingezegend. Hier ter stede bevindt zich thans de heer W. Bloon, van Brighton. Deze heer, die reeds sedert 20 jaren volslagen blind is, heeft zich geheel aan hel belang der blinden gewijdvolgens eigene vinding heeft hij honderde blinden in Engeland, Schotland en Ierland zeer voorspoedig leeren lezen, terwijl hij nu Nederland bezoektom ook onze blinden kosteloos te dienen. Men verneemt dat het bestuur der werkinrigting voor hulpbehoevende blin den alhier, niettegenstaande den gevorderden leeftijd der ongelukkigenwelke zich aldaar bevinden, eene proeve van zijne leerwijze nemen zal. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 19 Julij. Aan de illorn. Post wordt uit Parijs het volgende geschreven Blen verneemt uit eene bron van zeer hoog gezag, dat keizer Napoleon en keizer Frans Jozef beiden overtuigd zijn dat de vredes-preliminairendie zij zoo haastig onderling hebben vastgesteld, in vele opzigten onvatbaar zijn om in toepassing te worden gebragt. Er worden thans nota's tusschen de kabi netten der groote mogendheden gewisseld met het doel om te geraken tot het houden van een congres tot regeling van Italië's toekomstig lot De Times berigt, volgens een schrijven uit Parijs, dat keizer Napo leon aan de vertegenwoordigers der onzijdige mogendheden te Parijs officiële mededeeling heeft gedaan van de voorwaarden waarop de vrede is gesloten. Genoemd blad spreekt thans ook van de mogelijkheid van eenen vijande lijken inval in Engeland en betreurt het dat onze troepen in Indië zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Julij. Gisteren heeft er te St. Cloud eene receptie der hooge staalsligchamen plaats gehad. De hh. Troplong, de Slorny en Baroche hebben het woord tot den keizer gevoerd en L. BI., na hen voor hunne gehechtheid te hebben bedankt, is in eenige ontwikkeling getreden van de beweegredenen die hem lot het sluiten van den vrede hadden genoopt. Toen wij tol onder de muren van Verona genaderd waren, zeide Z. M., nam de zaak een geheel ander karakter aanzoowel uil een krijgs- als uit een staatkundig oogpunt. Ik was genoodzaakt, den vijand in het front aan te lasten, die verschanst was achter groote vestingen en op zijne flanken gedekt was door twee landstre ken. Terwijl ik dus een langdurig en onvruchtbaar beleg moest beginnen, vond ik tegenover mij geheel Europa Onder de wapens en gereed om ons óf onze voordeden te betwisten, óf onzen tegenspoed te vergrooten. Deze moeijelijke onderneming zou mij echter niet in mijn besluit hebben doen wankelenindien de middelen niet onevenredig waren geweest aan de te verwachten uitkomstenik zou dus sloutelijk de hindernissen uit den weg hebben moeten ruimen, welke de onzijdige landstreken mij veroorzaakten; en in dat geval, zoowel den oorlog aan den Rijn als aan de Etsch moeten beginnen, ik zou mij overal onbeschroomd hebben moeten versterken door de medewerking der revolutie, en aldus voortgaan met het vergieten van kostbaar bloedin e'e'n woord alles op het spel zettenwat een vorst alleen mag wagen voor de onafhankelijkheid van zijn land. Indien ik niet ver der ben gegaandan was het noch ooor vermoeidheidnoch door uitput ting, noch omdat ik eene edele zaak -verlietw-.'fcc ik wilde diener. alleen uit aanmerking van het belan_r xrjjk. Hel gekost, de geestdrift mijner soldaten .-cteugele» vrijmat -rr - m k landstreek tusschen den Blincio en de Adrialjaahe zee ;:ii mijn wisschenen te zien dat edele droombeeldeu co va tingen in rook vervlogen. Ik heb „ca oocie^ j van Italië, tegen den zin van Europa, begonnen. Zoodra ik bemerkte, dat de toekomst van mjjn land daardoor in gevaar zou kunnen komenheb ik den vrede gesloten. Zjjn onze pogingen en onze opofferingen vruchteloos geweest, dan hebben wij toch reden trots te zijn op dezen veldlogt. Wjj hebben een talrijk, dapper en goed georganiseerd leger overwonnen. Pie- mont is van de overheersching bevrijd, en zijne grenzen zijn tot aan de

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2