LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 22 JULIJ. De Coui ant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. 87. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke No mmets worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 21 Jnlij. PROCESVERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van acht Leden van deti Gemeenteraad van Ley den den 19Jen Julij 1359 zijn ingeleverd. Op lieden den twintigsten Julij achttienhonderd negen en vijftig, in de gemeente Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes besIeinde zaal op het raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Hel bnreau is zamengcsteld uil den Heer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester Voorzitter, en de Heeren A. Librecht Lezwijn en M. A. Kluit, Leden van den GemeenteraadStemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenbij hem den 19dcn Julij 1859 overgebragt uit de heide afdeclingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vier honderd drie en tachtig stembriefjes te bevallen. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. iYadat de briefjes zijn doorcengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid oorgelezen. Het bureau heeft van onwraarde verklaard vijf stembriefjesdie oningevuld zijn. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdieiï geweest vier honderd acht en zeventig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren: Mr. C. W. Hubrecht 443 stemmen; J. B. de Moen 410, P. L. Ticbier 404; Dr. C. W. 11. van Kaathovcn 334, Mp. P. du Bieti 279, Mr. N. Sikkel Groos 264, Prof. A. H. van der Boon Mesch 221, Mr. m. H. A. Lisman 220, P. I. de 'Frernery 219, H. C. Hartevelt 201, Mp. J. W. Schuurman 135, S. A. Meerburg 116, B. YV. YVttewaall 115, D. A. Schretlen 113, A. C. Leembruggen 94, Mr. D. C. Viruly van Poederoijen 34, Mr. J. L. Klaverwijden en J. J. van YVcnsen ieder 5, J. Kneppelhout, Prof. A. E.^Simon Thomas en II. J. II. II. van YY'ensen ieder 4P. F. J. IJsselsteynJ. P. YV. Scher mer, G. J. Rollandet, C. J. van den Aardwegh Dr. J. M. Schrant, Mr. H. Ohreen C. van der Tuuk, J. II. J. Groothols en Mr. J. E. Goudsmit, ieder 3, Mr. K. J. F. C. Kneppelhout van Sterkenburg, C. Das, P. J. Zuurdeeg. Dr. YV. G. Pluygcrs, Prof. S. Y'issering, J. Schcltema, Mr. S. Tak, M. C. Harlevelt, \VC. de Sain Prof. J. de YY'alJacs. Hartevelt, Mr. S. C. Snellen van Vollcnhovcn, F. G. A. Prooï, YV. F. K. A. TruflinoJ. Holtz, J. van Lith Junior en P. Blaauw, ieder 2, J. J. Quant, A. C. Hartevelt, D. J. Cocknyt, Prof. M. de Vries, P. Somerwil, P. Peltenhurg, Dr. G. ter Laag, P. Muller, J. J. Hoogehoom L. van der KaayD, Y'els Heyn, C. Keereweer, J. G. C. Schmier, A. J. Zuur, G. J. van Leeuwen, G. YY'ijnnobel, Prof. G. C. B. Suringar, B. Eigeman, J. C. Zaalberg, J. Zaalberg, D. van Gelder, YV. C. Baert, D. Hus, B. M. Duyser, J. Garrer, 11. J. van Staveren, G. B. Duyster, J. J. D. Buys, J. J. Reyst, O. A. van TrichtJ. T. Bergman, J. Zuurdeeg, A. van Bruggen, E. J. Brill, II. Zaalberg, G. Aalbersberg, N. J. Koet, 1). Kettenis, Dr. C. Leemans, 11. Manger Mnntz, P. Venker, C. H. van den Bergh J. van Heukelom Junior, J. H. du Saar, J. YY'akerlie, Prof. P. O. van der Chijs, J. M. Hoppenbrouwer, P. Buitendijk, J. van Leeuwen, A. Kiel, Mr. J. T. Bodel Nijenhuis, J. A. de Frernery, J. Hopman, L. van Ilonstede Jr.R. van Baak, W. L. de Slurler, Joh. Hartevelt en A. Tieleman ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de Heeren Mr. C. YV. Hubrecht, J. B. de Moen, P. L. TichlerDp. C. YV. H. van Kaathoven Mr. P. du Rieu, Mp. N. Sikkel Groos. Zijn derhalve verkozen tot Leden van den Gemeenteraad de Heeren Mp. CHRISTINUS YY'IJNAND HUBRECHT, JOHANNES BENJAMIN de MOEN, PETRUS LUCRETIUS TICHLER, Dr. CORNEL1S YVILLEM HENDRIK van KAATHOVEN, Mr. PAULUS du RIEU, Mr. NICOLAAS SIKKEL GROOS. terwijl vdor de nog ontbrekende twee Leden eene herslemming moet plaats vinden over de personen die de meeste stemmen hebben verkregen, zijnde daarvoor eene lijst opgemaakt, waarop zijn geplaatst de HeerenProf. A. 11. van der Boon Mesch, Mr. M. II. A. LismanP. I. de Frernery en H. C. Hartevelt. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Procesverbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 20steo Julij 1859. D. TIEBOEL SIEGENBEEKVoorzitter. A. LIBRECHT LEZYVYN,) c, M. A. KLUIT. j Stemopnemers. Gedurende deze week is de zoogenaamde Armcnkcrk, op de Korte Lan- gcgraclit, voor belangstellenden ter bezigtiging opengesteld. Dit gebouw, dat zooveel te wcnschen overlietis thans niet alleen doelmatigmaar ook uiterst net voor zijne bestemming ingcrigt, en niemand zal, geloovcn wij, aan de uitvoering van dit werk zijne goedkeuring onthouden. Vooral trekt het de aandacht dat deze kerk nu ook voorzien is van een allezins fraai orgel, een geschenk van een ingezeten dezer stad, dal ongetwijfeld veel zal bijdrager, tot verhooging van het godsdienstig gevoel bij dat deel der ge meente, waarvoor deze kerk uitsluitend bestemd is. De Kerkel. Cour. deelt het volgende mede; De aigemcene synode, hare werkzaamheden beginnende, heeft al dadelijk cene commissie benoemd, omzoo daartoe de gelegenheid mogt zijnhare hulde aan Z. SI. den ko ning aan te bicden. Andere commissiën zyn benoemd, om haar te dienen van berigt, consideratiën en advies, omtrent verscheidene zaken en belangen. Daar dr. Timmcrs Verhoeven, wegens den slaat zijner gezondheid, verzocht heeft zijn ontslag als secretaris, met pensioen, wordt, volgens advies der synodale commissie, dit verzoek toegestaan. Door de gunstige medewerking van Z. Exc. den minister, is dat pensioen bepaald op ƒ740, ingaande 1 Augustus. In behandeling is het concept eener instructie voor den vol genden secretaris, wiens benoeming later zal geschieden. In tegenwoordig heid van den quaestor-generaal, zijn onderscheidene zaken van geldelijk belang behandeld, als: de voordragten der algemeene synodale commissie, omtrent de aanvragen van gemeenten om ondersteuning; die eener bijzondere commissie, omtrent kleine toelagen aan noodlijdende kerken en personenenz. De benoeming van eenen secretaris waarvan boven is gesproken heeft in de vergadering van eergisteren plaats gehad. Op het drietal werden ge plaatst: S. F. van Hasselt, pred. te Sneek, C. G. Montyn, pred. te Utrecht, en J. F. Wetter, pred. te Vreeswijk, waaruit gekozen werd ds. S. F. van Hasselt. Ds. Jas, pred. te 's Gravenhage, die de betrekking van secretaris op eene uitmuntende wijze lijdelijk had vervuld, had verzocht niet in aan merking te komen, daar hij er niet toe kon besluiten om zijne evangelie dienst vaarwel te zeggen. Een verzoek dal de liooge kerkvergadering niet dan met leedwezen kon vernemen. Zondag avond II. is er een hevige brand uitgebarsten in de behuizing van J. de Klerkin het poldertje Het Zand onder de gemeente Ridderkerk. Met groote krachtsinspanning is het gelukt den brand bij het woonhuis te bepalen en de schureubergplaatsen en loodsenallen van hout gebouwd te bewaren. Na de blussching van den brand werd cr door de polilie een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Alsloen bleek hetdat al de tot den inboedel behoorende voorwerpen, in den achter de woning gelegen tuin, op verschil lende plaatsen waren geborgen en verstopt. Op andere plaatsen werd al het als verbrand opgegevene beddegoeden mans- en vrouwen klecderen, teruggevonden. Desniettegenstaande bleef de huisvrouw van de Klerkge naamd Johanna Valk, oud C8 jaren, halsstarrig ontkennen, iets hoegenaamd van de oorzaak van den brand te welenterwijl zij opgaf dat zij de ver schillende in den tuin en elders teruggevondene voorwerpen aldaar verhor- gen hadomdat zij reeds sedert eenige dagen zeer bevreesd was geweest dat hare woning door de groote hitte, en omdat die slechts van planken gebouwd was, in brand zoude vliegen. Nadat ook de dienstbode in verhoor genomen was en deze had verklaarddat zij des daags vóór den brand als 't ware door hare meesleresse was gedwongenom des morgens vroeg naar hare ouders te gaanalsmede om des avonds bij hel naar bed gaan hare bovcnkleedcren maar aan te honden, waardoor, in verband met nog meer dere verklaringen, de overtuiging tot zekerheid kwam, dat moedwil als oorzaak van den brand moest worden aangemerktwerd op last des burge meesters de voorloopige aanhouding van Johanna Valk en van haren klein zoon Cornelis Scheurwater bevolen. Tijdens de bewaking heeft Johanna Valk bekentenis afgelegd, dat zij jl. Zondag avond, toen hare dienstmaagd reeds sliep, is opgestaan en met een doosje lucifers, eenig slroo in eene bedstede van de afgebrande, doch toen reeds ledig zijnde woning (want zij had met hare meid haar verblijf in een vertrek van eene daarnaast slaande schuur genomen) in brand gestoken had. Zjj heeft voorts verklaard dat haar man; die reeds des voormiddags ten 9 ure, op den dag vóór den brand, met eene schuit met groenten naar Rotterdam was gevaren, aan de gehcele zaak onschuldig was, terwijl haar kleinzoon Cornelis Scheurwater, oud 16 jaren, die met haar voornemen bekend was, herhaaldelijk en zelfs nog korte oogenblikken vóór hel bedrijven van het feit, het haar ontra den had. Later is ook J. de Klerk in hechtenis genomenen deze heeft bekend dat hij van net voornemen zijner vrouw kennis droeg en haar behulpzaam was geweest in het bergen van meubelen en het begraven van eenige kost baarheden. Uit Arnhem meldt men dat de graaf van Chambord Bronbeek voor een korten tijd heeft verlatenom een uitstapje te doen naar Zwitserland ten einde aan de hertogin van Parma een bezoek te brengen. Men zegt dat deze vorstin ook een bezoek zal brengen op Bronbeek. 's GRAVENHAGE, 21 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den baron F. von Melzburg, legatie-raad in Oostenrijksche dienst en laatstelijk zaakgelastigde ad interim bij de Nederl. regering. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen enz. 1 le Heinenoord, de heer A. van der Minne, thans te Nienwpoorttot adjunct-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1