f 20,000 op N°. 17845, IETS OVER SPOORWEGEN. STAATSLOTERIJ. Kost en Inwoning ieger met het oog op de veiligheid van Pruissen eu den Duitschen bond. Het toen dreigende gevaar is voorbij. Terwijl gij u op marsch bevindt om de u aangewezen stellingen in te nemen, hebben de oorlogvoerende mo gendheden plotseling den vrede gesloten. Uwe voorwaartsche beweging heeft echter ten bewijze gestrekt van ons vast besluit omhoe ook de kans des oorlogs mogt verkeeren, de grenzen en bezittingen van Duilschland on geschonden te bewaren. Gij hebt de van u verwachte bereidwilligheid aan den dag gelegd en bewezen dat Pruissen voor geen persoonlijke offers terug deinst. Ik breng hiervoor mijne erkentelijkheid. In de Zaturdag gehouden buitengewone zitting van den bondsdag heeft Oostenrijk het vroeger gedane voorstel om alle bondscontingenten mobiel te maken en den prins-regent van Pruissen het opperbevel daarover op te dra gen, ingetrokken. Pruissen heeft van zijne zijde het gedane voorstel, om de 94e en 10de afd. der bondstroepen een deel te doen uitmaken van het Pruissische leger, en de hoofdleiding over de gezamenlijke vier niet Pruissische en niet Oostenrijksche bondscorpsen aan Pruissen op te drageningetrokken. Pruissen heeft tevens voorgesteld om het besluit van den bondsdag lot het opstellen van een observatiecorps aan den Boven-Ilijn op te heffen. Hier ter stede ontdekt men hier en daar reeds den invloed van het sluiten des vredes. De uitgestelde verbouwingen beginnen weder opgevat te worden; er heerscht allerwege eene bedrijvigheid, waarvan men sedert een geruimen tijd was verstoken geweest. De gemeenteraad alhier heeft eene commissie benoemd om de oprigting van een gedenkleeken voor Alex, von Humboldt voor te bereiden. De koninklijke garnizoens-bakkerij te Dantzig is in den nacht van 12 op 13 dezer geheel afgebrand. Eene aanzienlijke hoeveelheid meel en be schuit is tevens eene prooi der vlammen geworden. De beroemde piano-fabriek van Carl Scheelte Kassei, is mede in den nacht van den 7den op den 85,c° dezer afgebrand. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Julij. De keizer is thans te Laxcnburg teruggekeerd en heeft aldaar een mani fest uitgevaardigd, waarin hij zegt dat de redenen die hem tot het sluiten van den vrede genoopt hebben voor de hand liggen. Het is de roeping van Oostenrijk geweest om natuurlijke bondgenoolendie het niet hebben bij gestaan verwijderd te houdenwant door hunne tusschenkomst zouden er slechts ongunstiger voorwaarden te verkrijgen zijn geweest. Voorts verze kert de keizer in dit stuk dat hij langs eenen wettigen weg die verbeterin gen in het staatsbestuur zal invoeren, die door den geest des tijds ver langd worden. De stoombooten van den Lloyd hebben de vaart op Venetië weder aangevangen. De dienst uaar de havens in de Levant zal mede spoedig hervat worden. Al de genomene schepen zijn, uit kracht der vredes-preliminairenvrij gelaten. Berigten uit ons leger in Italië verklaren dat niet alleen de genees kundige verpleging zeer veel te wenschen overlaat, maar dat er ook voor de voeding van den soldaat even weinig zorg is gedragen. De gevallen hebben herhaaldelijk plaats gehaddat de troepen gedurende 12 uren hadden gemarcheerd en tegen den vijand moesten oprukkenzonder dat op eenigerlei wijze voor hunne voeding was gezorgd. Vele soldaten zijn bezweken door uitputting van krachten; tevens heeft dit op velen een zoo nadeeligen in vloed gehad, dat het aantal zieken er op eene schromelijke wijze door is vermeerderd. TURKTE. De heer Slade, een Engelsch zee-officier, en vice-admiraal in Turksche dienst, is door den Sultan tol admiraal verheven. Hij heeft daardoor den rang van minister verkregen. Dit is de eerste maal dat een Christen lid wordt van het Turksche ministerie. Voor de reis van den Sultan naar Egypte worden zulke toebereidselen gemaakt, dat, zoo men op die wijze voortgaat, de kosten van die reis stellig 3} millioen gulden zullen bedragen. UVCEUONDEN. Zoo als bekend is, heeft Gouda een station van den Rijnspoorweg en wordt de spoorweglijn van 'sGravenhage op Gouda alleen aanbevolen in het Haagsche belang. Het is 'sGravenhage alléc'n te doen, om een eind station van den Rijnspoorweg te bekomen, zoodat de Hollandschc spoorweg zou blijven geïsoleerd, en alle volkomene verbinding daarvan met den Rijn spoorweg geheel op den achtergrond zou zijn geschoven. Aan versmalling van het Hollandsche spoor wordt te 'sGravenhage niet gedacht, ofschoon alle gemeenten, aan of bij den Hóllandschen spoorweg gelegen, daardoor zouden worden gebaat. Zoo slechts de residentie met hel groote Europe- »sche spoorwegnet in verband wordt gebragt, dan kan geheel Holland te «vreden zijn 1 Spoorversmalling zou van het rijk eischen een voorschot van 1,420,000, dit is buitensporig; maar de rente-waarborg voor een tus- «schenlijntje van 'sGravenhage op Gouda, wat beteekent dit, al loopt die «rente-waarborg uit op rentebetaling van ƒ3,000,000! Al kan eene lijn «van 'sGravenhage op Gouda de kosten niet goed maken, zij verdient toch «de voorkeur boven die van Leyden op Woerden; want een weg van «Leyden op Woerden is niets meer dan een buurtweg en loopt tc Woer- den doodDe weg van 's Gravenhage op Goudawel verre van dood te «loopen, krijgt juist te Gouda een nieuw leven; want daar zal hij worden «aangesloten aan een zuidelijken weg van Gouda over Gorinchem naar «Breda!" Zoo spreekt 'sGravenhage. Nu zeggen wel anderen, dat aan den weg van Gouda naar Breda nooit met ernst is gedachten vooral niet naast den weg van Rotterdam over Dordrecht naar Bredamaar het doet er immers niets toe, of die zuidelijke weg ooit lot stand kome, als het spreken daarover maar gediend heeft om den weg van 's Gravenhage op Gouda te bevorderen? Doch behalve die zuiderlijn, is er nog veel meer tot bijzondere aanbeveling van den 's Gravenhaagschen weg, het denkbeeld namelijk van eene haven te Seheveningen. Diese Idee ist grossarlig, zou den de Duitschers zeggen. Maar waarom zouden Leyden en zoo vele andere Hollandsche gemeenten niet mogen profiteren van dat groolsche denkbeeld? Wij hoopten niet te moeten zeggendat de residentie is exclusief, dat zij niet over Leyden en Woerden wil naar Duilschland, noch over Rotterdam en Dordrecht naar België; maar dat zij hare rigling wil kiezen alleen voor zich en ten behoeve der Rijnspoorweg-Maatschappij. De verlichte denkwijze der luisterrijke residentie had ons, ook in deze, iets goeds van haar doen verwachten, maar zij heeft onze verwachting teleurgesteld. Gelukkigerwijze dat de staten van Zuidholland, in hunne laatste vergadering, door den luister der residentie en het schitterend vooruitzicht van eene haven te Sehe veningen r.iet zoo verblind zijn geraakt, dat zij het manke en scheeve der Haagsche voorstellingen niet hebben kunnen zien. Men zal zich eens be denken, en komt lijd komt raad. Een Rijnlander. STADK-BERIKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN bepalen dat, van af den 24sten Julij aanstaande lot nadere bekendmaking, geene Honden, anders dan behoorlijk voorzien van een ijzeren of koperen muilbandwaar van het model op het bureau van de politie te bczigtigen is, op straat mogen gelaten worden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 19 Julij 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van den llden Julij 1859, N°. 24 Gelet op art. 11 der Wet van den 13dcn Junij 1857 Staatsblad N°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door Gedeputeerde Staten is bepaald: Dat de afzonderlijke jagten op waterwild, voor dit jaar, in deze provincie zullen geopend zjjn op maandag den Ist™ Augustus aanstaande; en dat mits dien van dat tijdstip af, de uitoefening der jagtbcdrijvenvermeld in art. 15 letter rf, en A der jagtwet, geoorloofd zal wezenonder herinnering aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jagt en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jagten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren, mitsgaders op moerassige landen. En zal deze kennisgeving; door insertie in het Provinciaalblad, in de Nederlandsche Staats-Courantalsmede in het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhageter kennis worden gebragt der Gemeentebesturen in Zuidholland en van de belanghebbenden. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd, 's Graveniiage 12 Julij 1859. van der HEIM. 239slc Staats-Lotcrlj. Trekking der Tweede Klasse. l8te Trekking. N°. 17845 een prijs van ƒ20,000. N°. 4875 een prijs van ƒ1,500. N°. 17588 een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 4950 een prijs van ƒ1,500- ADVERTENTIEN. Voorspoedig bevallen van een Z O O N J. E. MULLER, geliefde Echtgc- noole van Leyden, 17 Julij 1859. J. A. ROÜBARD. Voor alle bewijzen van belangstelling bij de geboorte en van deelneming bij het overlijden van ons Dochtertje ontvangen betuigen wij door dezen opreglen dank. G. J. ROLLANDET, A. E. ROLLANDET, Enklair. De Ondergeteekende heden eene SLIJTERIJ in Wijnen Bieren en Likeuren in het Pakhuis, Stillen Rijn Wijk VI. N°.53, bij de Vrouwesleeggeopend hebbende, beveelt zich beleef delijk in de gunst zijner Sladgenooten aanbelovende eene accurate en civiele bediening. Leiden, 19 Julij 1859. G. COUVÉE Dz. gevallen ten Kantore van C. J. HEINTZ, Nieuwen Rijn over de Vischmarkt, in de thans trekkende 2dt Klasse lsle Lijst, 239stc Staats-Loterij. Leiden, 18 Julij 1859. wordt voor een JONGELING gezocht bij Stille en Fatsoenlijke Lieden. Met opgave der conditiën gelieve men zich te adresseren onder Letter V. bij den Bockhandelaar J. J. KOOREMAN, Piclcrskerk-Choorsteeg. A.mcjEi*ncR;R3:- In eene zindelijke Affaire te dezer Stede vraagt men eene Winkel jufvrouw, tegen behoorlijk salaris. Men adressere zich met franco Brieven onder Letter M. aan de Boek- en Kunsthandelaren SCHREUDER en VAN BAAK.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3