aan den opper-konstabel in het vaste corps dek- en onder officierenP, J. C. van Lamoen, de gouden medaille toegekend, ter zake van zijnen 50-jarigen diensttijd bij de Nederl. zeemagt. Naar men verneemt is door de raadkamer der arrond.-regtbank alhier bevel tot voorloopige gevangenhouding verleend tegen den persoon van Tak, ter zake van den laatst alhier plaats gehad hebbenden brand. Gisteren heeft de eerste steenlegging plaats gehad van het nieuwe gebouw voor het dep. van koloniën. Bij die gelegenheid zijn de werklieden op eenige ververschingen onthaald. Naar men verneemt zijn aannemers geworden der leverantie van 100,000 ellen inlandsch gefabriceerd tentendoek, waarvan de aanbesteding op den li"1"1 dezer alhier heeft plaats gehad, de heeren gebr. Reidel en C°. de heer J. Galmanbeiden wonende te Amsterdamde heeren gebr. van Heek en de heeren van Heek en O.beiden wonende te Enschedéde heer J. A. Engels, te Roermond, de lieer Z. Kamerlinger en Zoon, te Almelo, en de heer J. A. de Rooy, te 's Bosch, zijnde aan ieder hunner een perceel van 10,000 of 20,000 ellen van dat doek ter levering toegewezen. Tweede Kamer dee Staten-Generaal. Zitting van Maandag 18 Ju lij. In deze zitting zijn ingekomen de geloofsbrieven van den heer Oomen, nieuw benoemd lid in het hoofdkiesdistrict Breda. Deze werden tot onder zoek gesteld in handen eener commissie. Door den minister van finantiën werdennaar Sanleiding eener vraag van den heer van Hall, eenige inlichtingen gegeven omtrent het vraagstuk van de doorgraving van Holland op zijn smalst. De minister verklaarde dat de regering het voornemen had omna onderzoek van het uit te brengen ver slag der commissie, zoo spoedig dit eenigzins doenlijk was, een wels-ontwerp bjj de kamer aanhangig te makenstrekkende ter voorziening in eene be hoefte voor den handel van Amsterdam, door verbetering der gemeenschap met de zee. Mogt het uit het te verwachten rapport en bij nader overwe ging blijken, dat het denkbeeld eener doorgraving van Holland op zijn smalst onuitvoerbaar was, dan nog zoude bij de regering een ander plan beslaanom in de bedoelde behoefte te voorzien. Daarna werden de beraadslagingen voortgezet over het wets ontwerp tot vaststelling van bepalingen omtrent het gebruik van spoorwegen. Art. 1 is op voorstel van den heer Thorbecke aangehouden tot later. Art. 2 is door de aanneming van een amendement van den heer Thorbecke aldus gewij zigd dat de aansprakelijkheid van ondernemers van spoorwegen voor schade aan personen en goederen overkomen als regel wordt gesteldtenzij die schade builen hunne schuld is veroorzaakt. Op art. 3 zijn door den heer Wintgens twee amendementen voorgesteld. De regering heeft de redactie herhaaldelijk gewijzigd. De verdere behandeling over dit artikel is ver daagd tot morgen. Aan het einde der zitting heeft de vergadering beslist, dat de interpellatie, door den heer van Wintershovcn te rigten aan den minister van oorlog om trent het Limburgsch bondscontingent; op morgen zou plaats hebben. Zitting van Dingsdag 19 Jnlij. De heer van Wintershoven heeft de regering geïnterpelleerd over de vraag welke hare tegenwoordige denkbeelden zijn omtrent het Limburgsche bonds contingent, nu de omstandigheden veranderd zijn, nu overal de wapeningen ophouden en bij den Duilschen bond het voorstel aanhangig is om het bonds- leger op den voet van vrede te brengen. De minister van oorlog heeft daarop verklaard, dat, zoodra de bondsvergadering het besluit neemt om 't leger op den voet van vrede te brengenhet Limburgsche bondscontingent huiswaarts zal keeren. De minister voegde er bij dat de regering plan heeft om onze miliciens voor de ligtingen van 1856 en 1857voor zoover zij niet kamperen, met 31 Julij en voor zoover die reeds kamperen, eene maand later huiswaarts te zenden. Na eene langdurige discussie stelde de heer van Hoëvell als motie voor: »de kamer is van oordeel, dat het wenschelijk is in de tegenwoordige om standigheden de miliciens voor de ligtingen van 1856 en 1857 ten spoedigste huiswaarts te doen keeren." Die motie, door de ministers van oorlog en buitenlandsche zaken herhaaldelijk bestredenwerd ten slotte met 39 legen 13 stemmen aangenomen. Daarna zijn de discussiën voortgezet over de wet betrekkelijk de lucht op de spoorwegen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 17 Julij. Onze dagbladen blijven de voorwaarden waarop de vrede is gesloten steeds scherp afkeuren. De Times berigt dat keizer Napoleon en zijne ge malin eerstdaags een bezoek aan het hof te Weencn zullen brengen. Bij die gelegenheid zegt hel genoemde blad, dat door den vrede van Villafranca de constitutionele partij in Italië vernietigd en het Italiaansehe staten-verbond aan Oostenrijk onderworpen is. Zoodra het bondgenootschap zijn beslag zal hebben gekregen, zal het Italiaansehe palriotismus niet meer beslaan. Men zal niet meer uit Napels naar Rome en Genua kunnen vlugten. Het Itali- aansch verbond zal klaarblijkelijk gevormd worden naar het voorbeeld van den Duilschen hond, want er bestaat geeti ander. Iedere staat op zich zelf zal zich verbinden den anderen te verdedigen tegen eiken aanval en tegen alle binnenlandsche onlusten. Men schreeuwde overal: Laat de Italianen zelve hunne zaken regelen en dan is men verzekerd, dal er verbetering zal ontslaan. Welnu, dat was het juist, wat men te Weenen vreesde en om die vrees weg te nemen, heeft Napoleon, de behouder van Rusland, de weldoener van Sardinië en de protector van Oostenrijk, het plan van het Italiaansch verbond uitgedacht, waardoor aan alle vrees voor oppositie en staatkundige verbeteringen een einde gemaakt wordt. Bovengenoemd blad deelt een berigt mede uit Weencn, volgens hetwelk weldra gevolmagtigden van Oostenrijk, Frankrijk en Sardinië tc Zurich zullen bijeenkomen om tot definitive sluiting van den vrede over te gaan i Het berigt voegt er bijdat beide de keizers niet gezind zijn om het vraag' stuk van de vredesvoorwaarden aan een congres der groote mogendheden le onderwerpen. Ook de Mom. Post, die, als Bonapartistischde vredes-voorwaarden had verdedigdslaat thans eenen anderen toon aan. Te Hartlepool en Edinburg worden adressen aan de regering gereed gemaakt, waarin aangedrongen wordt op het versterken van het kustland hetwelk op vele punten niet toereikend gedekt is tegen eene landing o( nadering van vijandelijke oorlogschepen. In de laatste dagen heeft de hitte hier zulk eene hoogte bereikt dat personen, die in Australië en Bengalen geweest zijn, de warmte ia Engeland ondragelijker vonden. Onder de jongste berigten uit de Vereenigde Staten wordt melding gemaakt van een spoorweg-ongeluk. Een van Chicago komende spoortrein is in eenen afgrond gestort, die ten gevolge der stortregens eene diepte van 25 voeten had verkregen. Van de 150 reizeigers waren er 75 omge komen en 45 gekwetst. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Julij. Gisteren morgen is de keizer uit Italië te S'. Cloud teruggekeerd. Op het voorplein stond de keizerin, met den jongen prins aan de hand, hem af(e wachten. De keizer omhelsde zijne gemalin en nam den keiz. prins, die hem een lauwerkrans aanboodmet vervoering in de armen. De keizer scheen eene volmaakte gezondheid te genieten. Ten 12 ure heeft de keizer de mis bijgewoond en daarna de ministers ten gehoore ontvangen. Zal men nu nadere ophelderingen ontvangen over den zoo plotseling ge- sloten vrede? De Moniteur zwijgt nog omtrent dit punt. Sommigen ver zekeren dat men eene ofliciële proclamatie kan verwachten, waarin de han delingen des keizers breedvoerig zullen worden uiteengezet. Inlusschen is, naar luid van brieven uit Italiëde toestand aldaar zeer verontrustend. Men leest van niets dan van tegenstand tegen de bepalingen van het vredesverdrag, Vooral is dit in Toskane het geval en zonder de kracht der bajonetten zal de groothertog aldaar niet kunnen hersteld worden. Men beweert dat ome regering reeds eene aanmaning tot onderwerping aan het voorloopig bestuur in Toskane heeft afgezonden en dat twee oorlogschepen bevel hebben om vangen voor Livorno post te vatten. Prins Napoleon, die zich slechts kort te Turyn heeft opgehouden, zal eerst aanstaanden Dingsdag terugkeeren. Doch in plaats van zich naar Parijs te begevengaat hij regtstreeks naar zijn vader op het kasteel van Meudon. Men zegt dat hij zeer verstoord is over den gesloten vrede. Te Marseille zijn door 5 schepen, begeleid door een Napolitaansch fregat, 2000 Zwitsers aangekomen, die hun ontslag uit de Napelsche krijgs dienst hebben gekregen. Op last van den bondsraad heeft de majoor Latour zich op weg begeven om die Zwitsers te ontmoetenten einde onderzoek te doenof allen werkelijk Zwitsers zijn. Hij heeft voorts inslructiën ontvan gen, om te Napels, zoo mogelijk, den voor Zwitserland zoo moegelijken staat van zaken te doen eindigenen aan hendie naar hun vaderland wil len terugkeeren, den terugtogt zoo gemakkelijk mogelijk te maken. De jeugdige koningin van Portugal is aan de gevolgen eener keelonh steking te Lissabon overleden. Zij was de dochter van prins Anton Karei van Hohenzollem-Sigmaringen en trad in Mei 1858 met den koning van Portugal in den echt. ITALIË. Het kan niet ontkend worden dat de liberale partij in Italië zeer onle- vreden is over de grondslagen van den gesloten vrede. De herstelling der vorsten van Toskane en van Modenadie zich gedurende den oorlog naar Weenen of naar het Ooslenrijksche hoofdkwartier hebben begevenheeft de gemoederen verbitterd, en de uitvoering van die bepaling zal met de groot ste moeijelijkheden gepaard gaan. De groothertog van Toskane heeft nog wel eenige aanhangers onder het landvolk, maar het verlichtste deel der natie is tegen hem ingenomen. Het voorloopig bestuur heeft te Florence eene proclamatie uitgevaardigdwaarin het de bevolking lot rust en kalmte vermaant, aankondigt dat het eene deputatie naar Turyn zal zenden, en de hoop le kennen geeft, dat Toskane niet weder onder het gezag van eenen Oostenrijkschcn vorst en onder den Oostenrijkschen invloed geplaatst zal worden. Dat men ook in Modena den hertog niet terug heeft verwacht blijkt uit eene afkondiging van den Sardinischen commissaris aldaar, van den volgenden inhoud: Overwegende dat Frans V gemeene zaak met Oos tenrijk heeft gemaakt en dat de stad Modena en andere steden aanmerke lijke uitgaven hebben moeten doen om de Ooslenrijksche troepen van het noodigc te voorzien, zoo bepaalt de commissaris: 1°. De steden van de Modeensche provinciën zullen rekening doen van hetgeen zij wegens ver strekkingen aan de Ooslenrijksche troepen van den lande te vorderen heb ben. 2°. Deze sommen zullen aan de gezegde steden worden terugbetaald uit de opbrengsten der leengoederen van den aartshertog Frans van Oosten rijk van Estc, welke reeds onder seqneslcr gesteld zijn. Graaf Arese, die door den koning van Sardinië met de zamenstelling van een nieuw ministerie was belast, heeft zoo vele moeijelijkheden ondervon den dat hij van die taak heeft moeten afziendie daarop door den koning aan den heer Ratazzi, voorzitter van de kamer van afgevaardigden, is op gedragen. Waarschijnlijk zal deze beter daarin slagen. Men zegt dat graaf Cavour voornemens is eene memorie uit te geven, waarin de redenen van zijne aftreding zullen worden uiteengezet. De geslo ten vrede wordt door hem beschouwd als een verraad jegens Italië gepleegd. PRUIS SENT. BERLIJN, 18 Julij. Door den prins-regent is de volgende dagorder aan het leger uitgevaar digd: Toen de oorlog lusschen twee naburige staten was uitgebarsten, heb ik de noodige maatregelen genomen voor de marschvaardigheid van het

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2