leydsche courant. 1859. N'. 86. i'<f J WOENSDAG 20 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vfijdng uitgegevenDie van Maandag komt uit Zafiirdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Kommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINiVENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Julij. Ter verkiezing van acht leden voor den gemeenteraad zijn van de 1410 Uirsbevoegden bij het hoofd- en het onderbureau opgekomen in het geheel 483 kiezers. Zondag 11. heeft de wel-eerw. lieer P. A. Roll, pred. bij de evang. lutÉrsche gemeente alhier, die onlangs hel beroep naar Amsterdam had aangenomen, voor cene buitengewoon talrijke schaar loehoorders zijne af scheidsrede uilgesproken, naar aanleiding van Hand. XX vs. 32. Na het uitspreken van den gewonen zegen werd door de gemeente aan den vertrek- kenden leeraar eer. laatst vaarwel gebragt door het zingen van het 4de vers van Gezang 383. Programma der muziekstukkendie op Donderdag aanst.des avonds ten half zeven ure, door het muziekcorps der schutterij op het Plantsoen ten uitvoer zullen gebragt worden; N°. 1. Le salut, Marche (Dunkier); 2. Ouverture Haydée oil le Secret (Auber); 3. L'Éle'gante, Polka-Mazurka (Httggerhout)4. Fantaisie de l'opéra Le Pré aux Clercs (Bender); 5. Sou venir d'Ems, Valse (Donnizetli); 6. Pas redouble. De Konst- en Letterbode deelt in zijn nommer van 1G Julij het vol gende mede: Men schrijft ons uit Leyden, onder dagteekening van 8 Julij jl.: In February des jaars 185G werden de Semitische, Versische en Turksche 11SS. der koninklijke akademie van wetenschappen in bruikleen, tot weder- opzeggens toeaan deze hoogeschool afgestaanenom ze van de overige Leydsche HSS. te onderscheiden, afzonderlijk gewaarmerkt, alhier op de akadeinische bibliotheek geplaatst. De overige HSS. en gedrukte werken der koninklijke akademie van wetenschappen, geschreven in de talen van O. Azië, in en als de bovengenoemde kort beschreven in den Catalogus bibliothecac riri tl. J. Willniel, Amst. 1837 en onder n°. 223—230 en 232—253 al daar p. 33—38 vermeld, zijn benevens n°. 264 van de bibliotheek der akademie van wetenschappen (een getal dus Uitmakende van 32 stukken) op aanvraag van lieeren curatoren dezer hoogeschoolten gevolge van een schrijven van Z. den minister van binnenl. zaken, en van een besluit van hel bestuur der akademie, op gelijke voorwaarden als de vorige mede alhier ontvangenen onlangs naar de Leydsche bibliotheek overgebragt. Naar men verneemt is aan de autoriteiten des legers door het dep. van oorlog aangeschreven, om de gouden medailles, ingesteld bij Z. M. besluit van den lldc" Febr. 11., n°. 40, op eene plegligc wijze aan de belangheb benden uit te reiken, terwijl er in de garnizoenen, waar zulks plaats heeft, eene grootc parade zal worden gehouden. Ditmaal zullen er een 60-tal dergelijke medailles over het geheele rijk worden uitgereikt. Tc Rotterdam is uit Londeu teruggekeerd de directeur van de Rotter- danisclvc Diergaardede heer Martinmet een fraai paar buitengewoon groote Bengaalsche of konings-lijgcrswelke hij daar, niettegenstaande de grootc concurrentie, bij magie is geweest voor rekening van de Diergaarde aan te koopen, en welke onder zijne persoonlijke zorgen herwaarts zijn overgevoerd. Dat tijgerpaar is afkomstig van den koning van Oude, in Britsch-Indiëin wiens worstelperk door hen menige overwinning is be haald. De tijger is ongetwijfeld de grootste die immer hier te lande gezien is. Als bewijs van zijne buitengewone kracht en vlugheid, wordt gemeld, dat hij aan het voornoemde hof de eenige tijger is geweest, die de buffels hel hoofd kon biedenterwijl alle andere tijgers door de buffels overwon nen werden. Het zijn buitengewoon schoone dierenuit elk hunner bewe gingen spreekt sierlijkheid en spierkracht. In de Amst. Cour. leest menOnder de aanzienlijke verzameling van blocijende tropische orchideën, verdient op dit oogenbük eene Kaapsche soort, Disa grandillora, bijzondere vermelding. Dit zeer moeijelijk le kwee ken gewas bloeit thans voor het eerst in Nederland (in den Hortus Bota nicus te Amsterdam)en de gedaante en kleuring zijner schoone bloem mogen te regt hoogst opmerkelijk genoemd worden. Uit Apeldoorn schrijft men van den 14den dezer; Gisteren heeft Z. M. de koning aan de ingezetenen van GarderenMeerveldElspeet enz. een landelijk feest gegeven, in de Hunneschans, aan het Uddelermeer, waarbij eenige volksspelenalsmastklimmenhardloopenkuipsloolen enz. plaats hadden en vele zilveren en andere voorwerpen, voor vrouwen en mannen, als prijzen aan de winnendendoor Z. M. werden uitgedeeld. Bij afwisse ling liet zich een muziekgezelschap uit Deventer hooren. Na afloop van de spelen werd er vuurwerk afgestokendoor den heer van der Brugh uit Amsterdam vervaardigd. In de vorige weck is te 's Hertogenbosch de algemeene vergadering ge houden van het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord brabant. Uit het verslag, door den secretaris medegedeeld, bleek hel dat de toestand van het genootschap allezins gunstig mag genoemd worden. Als prijsvragen voor dit jaar werden uilgeschreven: 1°. eene geschiedenis der rederijkers in de provincie Noordbrabant, met aanwijzing van den invloed, welken zij in deze provincie hebben uitgeoefend; 2°. eene verhandeling over de verdiensten der Noordbrabanders in het vak der beeldende kunsten; en 3". eene verhandeling waarin de uitkomsten worden medegedeeld der proe ven, zoowel door commissiën als door particulieren tot heden in Nederland genomen met het middel van d'. Willems (de inënling), tegen de longziekte van het rundvee. Nadat al de aan de orde gestelde onderwerpen waren afgehandeld, hield de hoogleeraar Vrede, uit Utrecht, eene boeijende rede, over de staatkundige gesteldheid van Noordbrabant, voor en na de omwen teling van 1795. Tot nieuwe leden werden verkozen de hh.: mr. Mulder, lid der gedep. staten van Noordbrabant; mr. Schlcsinger, advocaat le 'sBosch; Toewater, directeur der belastingen in Noordbrabant; jhr. mr. P. van Meeuwen van den Biggelaar, le Grave; jhr. de Hariitsch, te Vught; jhr. Dommer van Polders- veldt, lid van de tweede kamer; mr. Coolen, advocaat le 's Bosch; prof. Wellenbergh, te Utrecht; baron 11. van Senarclens de Grancy, te Haanwijk. *s GRAVENllAGE19 Julij. Z. M. heeft benoemd: tot kommandeurs der orde van den Nederl. Leeuw, Z. II. den Soesoehoenan van Soerakarta, Pakoe Bocwono Senopati Ingalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panotogomo den V111steen Z. II. den sultan van Djokjokarta, Ilamangkoe Boewono Senopati Ingalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panotogomo Kalifatolah den VIden; en ridder dier orde, den onaf- hanketijken prins aan het hof van SoerakartaPangerau Adhipafi Ario Mangkoe Negoro. Z. M. heeft, bij besluit van 15 dezer, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den officier van gezondheid der 2dl! klasse K. W. Gratama, van het personeel der geneeskunde van de landmagt. Z. M. heeft goedgevonden als adjudant aan Z. K. II. den prins van Oranje als kommandant der ls,c brigade in het aanstaand kamp te Zeyst toe te voegen den ls,en luit. L. P. van der Beek, van den generalcn staf, en aan den gcneraal-majoor baron van Geen, komm. der 2dc brigade aldaar, den kapitein 11. J. W. Westenberg, mede van den generalen staf. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den grooten staf, tot ka pitein van de 3de kl., den lslen luit. jhr. K. W. de Koek, adjudant van Z. K. 11. den prins van Oranje; bij het wapen der infanterie: bij het 5de reg., tot kapitein van de 3de kl. den lslcn luit. E. F. M. van Gorkum, van het corps; op non-activiteit te stellen den kapitein W. II. C. R. graaf van Bylandt, van het 5dc reg. infanterie; te benoemen: bij het wapen der ca valerie: bij het 5de reg. dragonders, tot ridmeester ven de 3de kl. den ls,cn luit. N. M. Tolsma, van het 2de reg. dragonders; en voor den tijd van één jaar op non-activiteit te stellen den ridmeester J. M. Blankenvan hel 5dc reg. dragonders; bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoementot officier van gezondheid der 3de kl.de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. P. van Braam Uouck- geest, G. A. J. Baum, T. W. BeukemaC. Gutleling, J. K. Stakman Bosse en J. Ilennequin; en bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indielot officier van gezondheid van de 3de kl.de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. E. StarkJ. M. de Jongh, J. de Koningh, A. Lcdeboer, W. Stammler, H. W. J. van den Heuvel Rynders, J. E. de Voogt, J. Semmelinck, J. II. van Woelderen, A. J. II. van der Mijll Dekker, H. L. Stcup, A. J. R. Natan en H.Walter. Z. M. de koning wordt aanstaanden Zaturdag van het Loo alhier te rug verwacht. Deze vervroegde terugkomst moet, naar men verneemt, in verband staan met eene reis van Z. M. naar Wiesbaden. Naar men verneemt is door Z. M. bepaald, dat er weder, even als in vorige jaren, ter voortzetting der praclische oefeningen in de vlakte tc Waalsdorp manoeuvres op groote schaal zullen plaats hebben, waaraan zul len deel nemen: het le, 3C en 4e bataillon van het reg. grenadiers en jagers, het 3e reg. dragonders en de 4e kompagnie van het reg. veld artillerie alhier in garnizoenhet 2e bataillon van het reg. grenadiers en jagers in garnizoen te Leyden en hel 3C baiaiilon van hel reg. infanterie in garnizoen le Delft welke gedurig per spoortrein herwaarts zullen komen. In het laatst dezer maand zullen de oefeningen een aanvang nemen. Heden middag heeft er eene parade van de bezetting plaats gehad waarop aan de volgende manschappen de door Z. M. den koning ingestelde gouden medaille, wegens 36 jaren militaire dienst, is uitgereikt, als: aan Vogt, grenadier, ridder der milit. Willemsorde; Raardsergeant bij de jagers; Lohrer, jager; Meeuwssergeant bij de vesting-artillerie; en Brosi, hoefsmid bij hel 3e reg. dragonders. Bij beschikking van den lld™ dezer is door den minister van marine

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1