ITALIË. Van het oorlogstooncel is nicls belangrijks te melden. Keizer Napoleon waa"t zich al dieper in den geduchlen vierhoek, daarbij rekenende op de demoralisatie van het Oostenrijkschc leger, liet is echter onwaarschijn lijk dat meer dan 100,000 Oostenrijkersmet het geweer in den armden val van Verona zullen aanschouweneen treilen aan de Elsch is daarom wel te verwachten. Pcschiera wordt nu mede op den linkeroever van den Mir.cio door de Sardiniers ingesloten en zij verwachten stellig die vesting spoedig te zullen bemagligen. In de Vallelina heeft cene ontmoeting plaats gehad tusschen een corps Tyrolsche jagers3000 man sterken de troepen van Garibaldi, vereenigd met die van den Sardinischcn generaal Cialdini. l)e eerstgenoemden leden daarbijnaar gezegd wordtaanzienlijke verliezen en moesten Bormio verlaten, terwijl hunne tegenstanders een twintigtal dooden en gekwetsten verloren. Keizer Napoleon heeft de gevangene Oostenrijksche officieren zonder uit wisseling teruggezonden en eene uitwisseling van andere krijgsgevangenen voorgesteld. Daarop is een Ooslenrijksch parlementair in het hoofdkwartier aangekomen, met het berigt dat al de vervoerbare gekwetste Fransehen zonder uitwisseling teruggezonden zouden wordenen met de verklaring dat men van de Oostenrijksche zijde bereid was om wegens de uitwisseling der andere gevangenen te onderhandelen. In Toskane begint zich een levendige strijd te openbaren tusschen de voorstanders van de vereeniging met Sardinië en hen die wel de vrijmaking van Italië verlangen, maar toch de onafhankelijkheid van Toskane willen handhaven. Het bestuur van Pisa heeft besloten het algemeen stemregt te bezigen om het geschil te beslissen, en de burgers uitgenoodigd om dien aangaande hun gevoelen te openbaren. Hel geeft daarbij echter te kennen dat Victor Emanuel, van wegc de opofferingen welke hij zich heeft getroost, waardig is koning te worden van het vrije en vereenigde Italië. Uit Turijn meldt men dat graaf Cavour aan de naar het Sardinische hoofdkwartier gekomen bezending der burgers van Bologna schriftelijk tot antwoord heeft gegevendat de koning van Sardinië het dictatorschap wei gert, maar zich belasten wil met de leiding der krachten van het land, voor zoo ver de Romagna lot bereiking van het doel des oorlogs wil mede werken, en dat de heer d'Azegüo lot Sardinisch commissaris te Bologna benoemd isten einde te verhoeden dat de nationale beweging in regering loosheid ontaarde. Te Milaan is thans een besluit van de Sardinische regering afgekon digd, waarbij den jezuiten gelast wordt het land te verlaten. In Sardinië was reeds in 1848 het verblijf aan de jezuiten ontzegd. PSÜISSEN. BERLIJN, 3 Julij. De aftreding van den heer Flotwell als minister van binnenl. zaken is thans officieël. Hij heeft zijne vroegere betrekking, die van gouverneur der provincie Brandenburg, weder op zich genomen, en is met het grootkruis van de orde van Hohenzollern vereerd. Graaf von Schwerin heeft zijne nieuwe betrekking reeds aanvaard. De Oostenrijksche veldmaarschalk vorst von Windischgriitz ismet eene buitengewone zending belast, alhier aangekomen. De vorst staat be kend als een voorstander van dc absolute regcringsbeginselen lot hiertoe in Oostenrijk gevolgd. Naar men verneemt bestaan de nadere voorstellen, door onze regering in de bondsvergadering gedaan, in de volgende: om het 9dc en 10de der legercorpsen van het bondslegcr met het Pruissische leger te vereenigen; om de opperste leiding van de vier niet door Pruissen en Oostenrijk geleverde bondgenootschappelijke legercorpsen aan Pruissen op te dragenen om ook de reserve-contingenten marschvaardig te houden. Uit Koningsbergen zijn dezer dagen ruim 200 fabriekarbeidsters, van 15 tot 25 jaren oud, naar Petersburg vertrokken, om in de katoenspinnerij van de hh. Frerichste Narvanabij die hoofdstadwerkzaam te zijn. STEK Si IJ 14. WEENEN, 3 Julij. Ook hier zijn geruchten in omloop omtrent eene ministeriële verande ring. De minister van binnenl. zaken, baron Bach en de minister van eeredienst en onderwijs, graaf Thun-Hohenslein, zouden aftreden en vervan gen worden door graaf Apponyi en graaf Clam. Het grootste gedeelte der bevolking zou de aftreding van mannen, als Bach en Thungaarne zien, omdat zij maar al te veel bewijzen hebben gegeven dat zij ons tot den tijd der middeleeuwen wilden terugvoeren. Men verneemt dat de generaals Clam Gallas cn vorst Lichtenstein hunne kommandementen in Italië hebben nedergelegd. Waarschijnlijk heb ben er tusschen hen en den keizer eenige onaangenaamheden plaats gehad. De burgemeester dezer hoofdstad heeft alle inwoners uitgenoodigd om gekwetste militairen in hunne woningen op te nemenvoor zoo ver zij daartoe de beschikbare ruimte bezitten. Reeds heeft een aantal zich tot dat einde aangemeld. Een persoondie ongenoemd wil blijvenheeft dc aanzienlijke som van 50,000 fl. ten behoeve des vaderlands gestort. O O T-INDIE. BATAVIA, 7 Mei. Volgens berigten uit Boni van 8 April hebben er gecne verdere krijgs- verrigtingen plaats gehad. Er werd met kracht voortgewerlcl aan de ver sterking te Badjoa, welke den 8stcn zoo ver gereed was, dat zij den vol genden dag zoude worden betrokken. Noch van de zijde der bevolking,' noch van die der koningin heeft lot dusver eenige toenadering plaats gevonden. Vermits het jaargetijde cn de cholera, waaraan reeds 4 officieren en 24 mindere militairen waren bezwekeneen langer verblijf van het meerendeel der troepen te Badjoa ongeraden maakte, werd alles in het werk gesteld om tusschen den 10den cn den 15dcn naar Java te kunnen tcrugkcercn. Het 14dc bat. infanterie blijft op Celebes achter; een gedeelte daarvan is bestemd om de bezetting der versterking te Badjoa uit te maken. Dc blokkade wordt sliptelijk gehandhaafd, en de functiën van civiel gezaghebber te Badjoa op gedragen aan den kapitein der infanterie W. Rijkens, en in diens instructie bepaald, om bij toenadering en opening lot vredesonderhandelingen van de zijde van Boni, de zich daartoe aanmeldende personen te verwijzen naar den gouverneur van Celebes en onderhoorigheden. Men beweert dat de prins Aroe Poelakade naaste pretendent lot den troon van Bonihet plan zoude gevormd hebbenom de koningin van Boni te onttrooncn, en in hare plaats te treden, cn dat daarna ccne rijks-verga dering belegd cn beslist zal worden, of men om vrede verzoeken, dan wel den oorlog voortzetten zal. Dc prins zelf wordt gezegd zeer voor den vrede gestemd te zijn. Van Buitenzorg meldt men, dat op het land Boiang bij de kampong Parakan Tiga aan de Sjiscla, loebehoorende aan den lieer F. II. C. van Molman, cene kool-laag is ontdekt, bestaande uil 2 voet zuivere, bruikbare kool en 1 voet kool- cn klcilaagjcs. Omtrent den staal van zaken in de binnenlanden van Palcmbang wordt gemeld, dat de ontruiming van de doeson Djati, door de muitelingen, cenen grooten zedclijken indruk heeft te weeg gebragt; verscheidene hoofden heb ben reeds hun voornemen te kennen gegeven om zich te onderwerpen. Ten einde de zaken in de verschillende districten tol een gewenscht einde te brengen, ons gezag te herstellen en hetzelve tegen verdere woelingen te waarborgen, is het noodig geacht, zoo spoedig mogelijk, militaire verloo- ningen te maken naar die streken, alwaar de bevolking zich nog vijandig toonde. verschil, dat binnen de stad eene aanzienlijke en in den omtrek gecne plaatselijke accijns op den jenever bestaat, ten minste 2100 vaten jenever in gewone tapperijen en slijterijen, en natuurlijk niet in koffijhuizen zooals: ZomerzorgZomerlustde Vink en Rhynzichtwordt verkocht cn binnen- of buiten 's huis verbruikt. Zou de berekening niet uiterst matig genoemd wordenzoo men van die 2100 vaten op rekening van ingezetenen van Leydcn stelde dc helft of 1050 vaten? Men verkrijgt daarvoor de navolgende waarde, als: 1050 vaten a ƒ18 koopprijs18,900. 1050 a 12 rijksaccijns - 12,600.—. 60 opcenten - 7,560.—. 10 pCt. collectief zegel- 2,016.—. te zamen41,076.—. 45 pCt. winst- 18,486.—. in het geheel buiten59,562.—.t) en in de stad - 227,766. makende eene jaarlijksche uilgaaf aan jenever vanƒ287,328. die veilig kan worden verhoogd tot drie tonnen gouds, als men let op het minimum der gemaakte berekeningen. Die som is grooler dan hetgeen in ce'n jaar aan vleesch gegeten wordt, als men berekent, dat de plaatselijke accijns beloopt 15 pCt. en de rijks accijns evenzeer 15 pCt. van de waarde, die te zamen opbrengen 45,000.—. tegen eene waarde van- 150,000.—. en voor winst aannemende- 45,000.—. in het geheelƒ240,000. Uit die feiten laten zich verschillende gevolgtrekkingen maken. Voor jenever wordt meer uitgegeven dan voor vleesch en niet veel minder dan voor brood; hij is dus tc beschouwen als een voorwerp van eerste levens behoefte, waarvan het gebruik geoorloofd, misschien noodzakelijk is. 1) Ook die berekening komt overeen mei eene anderedie op de ervaring sleunt(lat een flcsch jenever a 90 pCt. buiten de poort kost 45 cents en dus ruim 57 cents de kan makende over 1050 vaten a 90 pCt. ƒ59,850 en ƒ66,600 berekend tegen ÏOO pCt. of 63,j cents dc kan. INGEZONDEN. De waarde van den Jenever. III. Men kan alleen bij benadering hel bedrag kennen der hoeveelheid jenever, die langs de Singels en in de avenu's der stad wordt verbruikt, omdat in de omliggende gemeenten buiten de stadspoorten gecne plaatselijke belasting wordt geheven. Het cijfer evenwel zon naauwkeurig kunnen worden opge geven, als de ingeslagene hoeveelheden van tappers en slijters in die ge meenten bekend waren op de rijkskantorendie met de invordering van den rijksaccijns zijn belast. Daar er evenwel een vermoeden bestaat, dat om den aanslag in het patentregt zooveel mogelijk te verminderen, de inslagen op verschillende wijzen worden gedaanleveren de rijksregisters geen volle dig bewijs op, dat werkelijk de hoeveelheid drank, die verkocht wordt, overeenkomt met het gezamentlijk bedrag der uitgegevene consent-billeltcn tot inslag. AI wat men te weten is kunnen komen, moet dus weder als minimum van de werkelijk verbruikte hoeveelheid worden beschouwd. Even wel staat daar tegenover, dat dat verbruik niet uitsluitend ingezetenen van Leyden betreft; maar ook onder die hoeveelheid begrepen is, wat voor den kleinhandel door schippers enz. naar elders wordt vervoerd. Men weet nu, dat binnen de poorten in het laatste jaar zijn verbruikt 2750 vaten jenever. 't Is nu gebleken dat alleen binnen den geringen af stand tusschen de Zijlpoort en de daar builen liggende oliemolen werden verkocht 1550 vaten jenever; dat van de Wittcpoort tot de Zijlpoort in nabijgelegene tapperijen en slijterijen werden ingeslagen 300 vaten en dat van de Zijlpoort tot de Morschpoort de hoeveelheid verkochte jenever kan worden geschat op 250 vaten, zoodat nog, zeker ten gevolge van hel

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3