gemeenten, liet getal dienstdoende leeraren en geestelijken hij die kerke lijke gemeenten beloopt 525. Betreffende het onderwijs enz. worden er thans belangrijke medcdeelingen gedaan. Ofschoon bij art. 70 der wet op heL lager onderwijs aan de besturen tot het in werking brengen der gedane voorschriften een termijn van 3 jaren is toegestaan, heeft de ondervinding van de nog weinige gemeenten, waarin tot die regeling werd besloten, nog geene voldoende gelegenheid gegeven, hare werking nu reeds te beoordeelcndaar die wet in het laatst van 1858 slechts in 4 gemeentenen sedert nog in 13 gemeenten dezer provincie ge heel in werking is gebragt. Aanvankelijk, zeggen ged. staten hoofdzakelijk, heeft de wet bij de gemeentebesturen in dit gewest eenen niet zeer gunsli- gen indruk veroorzaakt, niet zoo zeer om hare beginselen, dan wel om het geldelijk bezwaar dat daaruit, vooral voor gemeenten van geringe be volking, zal voortvloeien. Dit bezwaar drukt minder op de groote ge meenten, omdat aldaar reeds bijzondere scholen zijn, waar grootendcels in de behoeften van het lager onderwijs wordt voorzien en tot wier onderhoud de gemeentebesturen in den regel niet behoeven bij te dragen; terwijl daarentegen in vele gemeenten ten platten lande, bij uitgestrektheid van grondgebied en verspreide bevolking, de instandhouding van twee of meer scholen vereischt wordt. Bij de ten uitvoerlegging der wet, in verband met het daartoe betrekkelijk koninklijk besluit van 24 Maart 1858, waarbij tot regeling der bijdragen van de onderwijzers voor het pensioenfonds eene voorloopige bepaling van het gemiddeld zuiver bedrag hunner inkomsten over de laatste 5 jaren is voorgeschrevenwerd voornamelijk de bovenver melde omstandigheid kenbaar, door den strijd van belangen tusschen ge- meeentebesluren en openbare onderwijzers ontstaan, waarbij telkens en dik werf bij herhaling de tusschenkomst van ged. stalen en somtijds zelfs van de regering is noodig geweest, om de billijke regten der onderwijzers te handhaven. In de 10 districten der provincie lelde men op 31 Dec. 1858 523 scholen. De staat van het onderwijs was in 380 scholen goed, in 118 matig en in 21 slecht, liet onderwijzend personeel beliep: 458 hoofdonderwijzers, 525 hulponderwijzers en 413 kweekelingen; 76 hoofdonderwijzeressen, 95 hulp- onderwijzeressen en Cl kweclingen. liet personeel van den onderwijzers stand is in den tegenwoordigen lijd zeer beperkt, en hoewel de hier en daar bestaande inrigiingen tot opleiding van kweekelingen, over het alge meen goede vruchten dragenware hel echter te wenschendal de jonge lingen eene nog meer afdoende en doelmatige opleiding ontvingen, om in de dringende behoefte van geschikte hulponderwijzers te Voorzien. 'sGRAVENHAGE, 7 Julij. Z. M. de koning heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl Leeuw, den graaf von Metzburg, laatstelijk raad van legatie bij het Ooslenrjjksch gezantschap alhier. Genoemde heer is door Z. M. den keizer van Oostenrijk benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Bij kon. besluit van 3 dezer is tot directeur der kon. akademie te Delft benoemd de heer J. A. Keurcnaer, gepensioneerd majoor der genie in Nederl. Indiö en onder-directeur der genie in de 2de militaire afdecling op Java. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Beest, de heer J. C. L. van de Graaff; thar.s ontvanger te Angerlo; en te Angerlo de heer jhr. H. C. van Panhuys, surnumerair ter provinciale directie van Groningen. Z. M. heeft aan den heer G. J. Gillot, burgemeester van Schokland, met den ÏO^" Julij aanst.als wanneer die gemeente zal ophouden te be slaan, eervol ontslag verleend. Z. M. heeft bepaald, dat voortaan op de overtrekken der chakots, voor zooveel de regimenten infanterie betreft, het nummer, voor zoover de grenadiers aangaat de granaaten voor de jagers de hoornmet witte verw daarop zal geschilderd worden. De heer Guston de Betz is benoemd tot secretaris der Fransche legatie. Gisteren is alhier geopend de 44sl« vergadering van de algemeene synode der Nederl. Iierv. kerk, zamengesleld als volgt: president, II. G. J. van Doesburgh, pred. te Rotterdam, afgevaardigde uit Zuidholland; vice-president, P. A. C. Hugenholtz, pred. te Dokkum, afgevaardigde uit Friesland; secun dus van den vice-president, J. P. II. Reijers, pred. te Brouwershaven, af gevaardigde uit Zeeland; waarnemend secretaris, P. Jas, pred. te'sGraven- hagc; quaestor-generaal, C. van Rinsum, te Amsterdam. Uoogleeraren praeadviserende leden: dr. N. C. Kist, hoogl. te Leyden;, dr. B. ter Haar, hoogl. te Utrecht; dr. W. Muurling, hoogl. te Groningen..' Afgevaardigde predikanten en ouderlingen: uit Gelderland A. C.dc Mcijier, pred. te Arnhem; uit Noordholland, M. N. J. Mollzer, pred. te Haarlem; uit j Utrecht, J. F. Welter, pred. te Vreeswijk, en J. C. A. van der Meer van i Kuffeler, ouderling te Rhcnen; uit Friesland, D. A. Escher, ouderling te Dokkum; uit Overijssel, L. Vroom, pred. te Zwolle, en mr. D. G. Korten- bout van der Sluis, ouderling te Almelo; uit Groningen, G. W. Sannes, pred. te Oostwold; uit Noordbrabant, G. J. C. Harmsen, pred. te Valkens- waard; uit Drenthe, J. B. F. Heerspink, pred. te Gieten; uit Limburg, D. C. Thomkins, pred. te Beek en Geul; van wege de commissie lot de zaken der Waalsche kerken, J. F. C. Kronenberg, pred. te Arnhem; van wege de commissie tol de zaken der prot. kerken in Neêrl. Oost- en West- Indië, J. C. Zaalberg Pz, th. dr.pred. te 's Gravcnhage. De afdeelingcn van de tweede kamer der staten-generaal hebben onder zocht de gisteren ingekomen wets-ontwerpen betreffende de gestichten Om- merschans en Veenhuizende wees- en momboirkamersen het tractaat nopens Timor. Morgen zullen de afdeelingen onderzoeken het ontwerp be treffende den zuider-spoonveg; of de voordragt nopens de noorderspoorweg spoedig in discussie zal komen, wordt betwijfeld. De kamer zal ook mor gen eene zitting houden; men verwacht dat dan legen het begin der vol gende week aan de orde zullen worden gesteld sommige wets ontwerpen welke ter afdoening gereed zijn. JProvinciale Staten rati Zuidhot tand. Zitting van Woensdag 6 Julij. In deze zitting heeft de heer Blussé, die hetgeen aan zjjnc geloofsbrie ven nog ontbrak had ingezondenals lid zitting genomen. Ingekomen een adres van het Israëlitisch kerkbestuur te Dordrecht, ver zoekende eene verhoogde subsidie, tot dekking der kosten voor het bou wen van eene kerk en schoolalsmede een voorstel van leden der vergade ring, strekkende, om bij de regering en de staten-generaal aan te dringen op eene verbinding van den llollandschen- en den Rijn-spoorweg tusschen Leyden en Woerden. Dit voorstel werd in handen gesteld der commissie te dezer zake benoemd. Aan de orde van den dag was de benoeming van drie leden van gedep. statenter vervanging der aftredende ledende heeren jhr. mr. J. L. c! van den Bercb van Heemstede, E. H. baron Rcngcrs van Warincnhuyzen en mr. R. J. C. Metelerkampalsmede ter benoeming van een buitenge woon lid, ter vervanging van den heer mr. H. C. J. Hoog. De heer van den Berch van Heemstede werd met 56, de heer Rengcrs van Warmen- huyzen met 56de heer Metelerkamp met 60en de heer Hoog met 47 van de 63 stemmen herkozen; welke herbenoeming zij zich hebben laten welgevallen. Zitting van Donderdag 7 Julij. In deze zitting was aan de orde gesteld de rapporten van de commissie voor de bijzondere polder-reglementen. Op voorstel van den heer Meteler kamp werd besloten n05. 60—71 en op voorstel van den heer Bichon van Yssclmonde ook 11°. 39 uit de gedane voorstellen te ligten. De overige 59 reglementen werden aangenomen. Gedep. staten zullen uitgenoodigd wor den voor de vereenigde polders Schiebroek, Berg-en-Broek en de Honderd- tien-morgen (n°. 39) afzonderlijke reglementen vast te stellen. Daarna werd ook het reglement voor de vier polders op het eiland van Dordrecht aange nomen. De voorzetting der werkzaamheden is bepaald op Dingsdag aanst. BUITENLANDSGHE BEIUGTEN. EBJGELi AK S>. LONDEN, 5 Julij. Lord Redcliffe heeft in het hoogerhuis eene motie gedaan met betrek king tot de Italiaansche zaken. Hij stelde voor om een adrc-s aan de koningin te rigtenwaarinmet erkenning van de pogingen door H. KI. aangewend tot verhindering van den oorlog, te kennen gegeven wordt, dat het huis 's lands onzijdigheid verder wenscht gehandhaafd te zienalsmede de voltooijing van 's lands verdedigingsmiddelen en eene bemiddeling tot het herstel van den vrede. Bij hel bespreken van dit voorstel werd door lord Hardwicke en lord Ellcnborough gezegd dat zij Frankrijks bedoelingen wantrouwden en buiten gewone maatregelen tot versterking der Engelsche zeemagt voor 's lands veiligheid noodig achtten. Een van de minister, lord Granville, merkte aan dat zoodanige gezegden gevaarlijk voor het behoud des vredes waren. Hij zeide dat Engeland niet beducht voor Rusland en Frankrijk behoefde te zijn, en dat de regering krachtige toerustingen maakte, ten einde voor alle gebeur tenissen bereid te zijn. In het ministerie is thans de heer Ch. Villiers als hoofd van het armwezen opgetreden. De koning van België is naar zijne staten teruggekeerd. Men wil be weren dat hij pogingen aanwendt om de zaken zoodanig voor te bereiden dat, bij eene eventuele zamenkomst van een congres, Venetië als een onafhankelijke slaat aan den aartshertog Maximiliaan wordt toegekend. Bij Sheerness is thans een eskader van stoom- en zeilvaarluigen ver- eenigd, hetwelk in 't geheel 1115 stukken voert. In den nacht van Zaturdag op Zondag hebben er over deze hoofdstad zware onweders gewoedvergezeld van plasregens. Eenige menschcn zijn door den bliksem getroffen. Verscheidene laag gelegen plaatsen aan den Theems werden overstroomd. In Hydepark verbrijzelde de bliksem een prachtigen olmboom en doodde 14 schapen, welke daaronder eene schuil plaats hadden gezocht. In Kensington-gardens werden 16 schapen gedood. De schade, in de tuinen enz. aangcrigt, is zeer aanzienlijk. FRANHRMH. PARIJS 5 Julij. De Moniteur heeft de volgende depêche van den admiraal Riganlt de Genouilly medegedeeld, van Saigon in Cochin-China, 22 April: Wij heb ben het Annamilische leger sterk 16,000 man aangevallen en verslagen en het fort, dat door 19 stukken verdedigd werd, ingenomen. Hel verlies van den vijand bedraagt 500 doodeu. Onze verliezen beslaan in 14 dooden en 30 gekwetsten, waarvan 7 vrij ernstig. Een groot aantal balen pluksel zijn dezer dagen naar Italië gezonden. Het gebrek aan pluksel is zoo groot geweest dat onderscheidene generaals en ook de keizer zelf hemden hebben gegevenom die lot dat einde te doen dienen. De keizer moet ook in een zijner laatste brieven eene hoeveelheid linnen hebben gevraagd. Een der nieuvve boulevards dezer hoofdstad zal, op last des keizers, den naam ontvangen van «boulevard Solferino." Op onderscheidene plaatsen der hoofdstad zijn thans groote billetten aangeplakt, waarop pleizier-treinen naar het leger in Italië" worden aan gekondigd. Men heeft middel weten te vinden om eene zoodanige onder neming, die voor vele personen van zeer veel belang is, lot stand te brengen. Door de tuighuizen hier te lande moeten 3 millioen zware kanonko gels geleverd wordenvoor de belegeringen waarmede men thans in Italië een aanvang zal maken. De beroemde bibliotheek van den heer Cigongne is verkocht aan den hertog van Aumale voor 380,000 fr. Deze schoone verzameling van boeken, met zooveel moeite en zorg bijeengebragt, gaat dus, gelijk men gevreesd heeft, naar Engeland, maar het strekt toch lot genoegen dat zij in Fransche handen blijft.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2