G. van Swietenwegens het gebeurde te Woudrichem. De adv.-gen. heeft de middelen van cassalie ongegrond geoordeeld en tot verwerping gecon cludeerd. De uitspraak is op 16 Julij bepaald. In de zitting van den hoogen raad van heden heeft de adv.-gen. Romer conclusie genomen in de zaak van Apeker, door het hof van Noordholland veroordeeld wegens opligting. Hij concludeerde lot verwerping der ingestelde voorziening. Uitspraak 18 Julij. De tweede kamer der statcn-gencraal heeft heden hare werkzaamheden hervat. In deze zitting zijn de afdeelingen zamengcsteld. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de hh. de Brauw, Tborbccke, Mackay, Dul ler! en Duymaer van Twist; tot ondervoorzitters de hh. van der Linden, llugenhollz, van Lynden, Meeussen en de Kempenaer. Een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen berigt, gedagteckend Batavia 7 Mei, meldt, dat er geen belangrijk nieuws is. De late ontvangst van dit berigt schijnt te wijlen te zijn aan de omstandig heid, dat, volgens een van den consul-generaal der Nederlanden te Alexan dre ontvangen berigt van 26 Junij, het stoomschip van Calcutta, nabij Mokkaschipbreuk heeft geleden. De reizigers en de mailpaketten waren gered. Provinciale Staten van Zuidholland Zitting van Dingsdag 5 Julij. De zitting wordt door den voorzitter jh'. mr. H. J. ridder van der Heim van Duyvendijke geopend. Zijn ingekomen de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van de staten die in handen van drie commission worden gesteld. Na eene pauze wordt door die commission rapport uilgebragt en voorgesteld de toelating van al de nieuw benoemde leden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Vervolgens worden de afdeelingen getrokken, die hare voorzitters, onder voorzitters en rapporteurs moeten benoemen. De voorzitter geeft kennis dal zijn ingekomen verschillende koninklijke besluiten, houdende goedkeuring van onderscheidene door de staten genomen besluitenwaarbij verschillende reglementen worden vastgesteld. Aangenomen voor kennisgeving. De verkiezing van twee nieuwe leden voor de eerste kamer der statcn- generaal wordt bepaald op Dingsdag 11 Julij. De aftredende heeren zijn: A. van Weel Dzn. en mr. P. Loopuyt. In de zitting van morgen zal de verkiezing plaats hebben van drie leden van gedep. staten en van een lid uit de staten om in het collegie van gedep. stalen mede te stemmen. De aftredende heeren zijn: jhrr. mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede, E. H. baron Rengers van Warmenhuyzen en mr. R. J. C. Metelerkamp. Vervolgens wordt mcdedeeling gedaan van een aantal ingekomen stukken waaronder missive van ged. stalenmet voorstel om aan bestuurders der inrigting van doofstommen-onderwijs te Rotterdam, een buitengewoon sub sidie van ƒ2500 te verleenen; idem, met ontwerp van wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zuidholland; idem, nopens de vaststelling van een reglement voor het weduwen- en weezenfonds van onderwijzers in Zuidholland; idem, met voordragt tot het verleenen van tegemoetkoming aan de besturen der gemeente Rhijnsburg, Voorhout, Nieuwveen, Sliedrccht, Rozenburg en Ridderkerk, in de kosten van opbouw, vergrooling of herstel van schoollokalen en onderwijzerswoningen en aan de gemeente Dubbeldam voor eene nieuwe school aan de Mijlidem met de rekening van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over het jaar 1857, met daartoe betrekkelijk verslag. Al die stukken zijn in handen gesteld van daartoe benoemde commissiën. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor de dienst van 1860 en de bcgrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1860, worden naar de afdeelingen verzonden. Tegen Donderdag, 7 Julij, worden onder andere werkzaamheden aan de orde gesteld: missive van ged. staten; met voorstel om het adres van den raad van Soeterwoude, om subsidie tot verbetering der wegen, als vervallen te beschouwen. Ten gevolge van de ontvangst van verschillende adressen, bepaaldelijk uil Leyden, Woerden, enz., over spoorweg-aangelegcnhedcr. hebben dè staten de" behandeling van hel verslag der commissie voor de be vordering der spoorwegbelangen en spoorweguitbreiding in Zuidholland uit gesteld tot dat zij over die adressen verslag zal hebben uilgebragt en is de beer Tieboel Siegenbeekburgemeester van Leydentot lid der commissie benoemd, in plaats van wijlen den heer van Aken. BMTENLAXDSCHE BERIGTEX. IS K I. E. BRUSSEL, 4 Julij. Bij kon. besluit van 24 Junjj zijn de wetgevende kamers tot eene buiten gewone zitting bijeengeroepen. Waarschijnlijk zal de regering in die zitting een voorstel doen tot versterking van Antwerpen. ENGELAK». LONDEN, 3 Julij. In het lagerhuis heeft men lol lord Russell de uitnoodiging gerigt om de rapporten van de Britschc agenten bij de hoofdkwartieren der oorlog voerende mogendheden mede te deelen. Hij heeft dit geweigerd, omdat hij geloofde dat daaruit moeijelijkheden zouden ontstaan en dat de betrokken mogendheden daartegen zouden protesteren. Om echter iets te doen heeft hij de instructionaan de agenten gegeven, medegedeeld. Ten gevolge van de weigering van den heer Cobden om eene betrek king in het ministerie (chef van het bureau des handels) aan te nemen, is den heer Milner Gibson, die met het opzigt over het armbestuur was be last die betrekking opgedragen. In den jongslcn tijd hebben over Ierland geduchte onweders gewoed, waardoor 8 personen gedood en verscheidene andere gekwetst zijn, veel vee omgekomen is en de veldgewassen hier en daar r.og al geleden hebben. Door den Times wordt een brief medegedeeld van een persoon die de jongste gevechten in Italië heeft bijgewoond. De schrijver zegt dat een van de oorzaken, waardoor de Oostcnrijksehc soldaat ontmoedigd wordt, is hel nieuwe wapen, de zwaard-bajonet, waarmede hij door den Franschen sol daat wordt aangegrepen en waartegen noch zyn oude bajonet, noch zyne meerdere physieke kracht iets uitrigt. Niet alleen dat de zwaard-bajonet stoot voor sloot tegen het oude wapen terug geeft, maar onder het toe- brengen van den stoot of het terugtrekken doorsnijdt het de pezen van dent arm of het been van den tegenstander, op die wijze hem op eenmaal van alle kracht bcroovende. Daarenboven is den Franschen soldaat geleerd zijn wapen zoodanig te hanterendat hijna het toebrengen van den eersten stoot aan twee of drie nevenmannen van zijn tegenstander snijwonden toebrengt. Deze nieuwe wijze van aanval kan onmogelijk door het oude wapen wor den te keer gegaan; van daar dat de Ooslenrijksche soldaat in zijne wan hoop met de kolf van zijn geweer zijnen vijand tracht te verpletteren, die echter, vlug en behendig in het schermen en vertrouwende op de meerder heid van zijn wapen, drie doodelijke wonden toebrengt, terwijl de Oosten rijker er ée'n nedervelt. Officiële beriglen uit Indië melden dat het misnoegen, hetwelk zich onlangs onder de Europesche troepen van hel Indische leger geopenbaard had, ten gevolge van de genomen maatregelen zeer spoedig verminderd was. Vele aanzienlijke opperhoofden der opstandelingen onderwierpen zich en maakten gebruik van de aangeboden amnestie. De verwachting, dat men den persoon van Ncna Sahib spoedig magtig zou wordenwas inlus- schen nog niet vervuld. In den Punjaub heerschle rust. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Julij. Gisteren is ter eere van de overwinning te Solferino een Te Deum in Notre Dame gezongen. De keizerin, de keizerlijke prins; de prinsessen Clotilde en Mathilda waren daarbij tegenwoordig. De nationale garde van Parijs en der buitenwijken was opgeroepenom bij deze gelegenheid dienst te doen. De keizerin en de jonge prins werden door de bevolking met geestdrift begroet. De Moniteur heeft thans het officiéél rapport medegedeeld omtrent den slag van Solferino. De grootc verliezen der bondgenooten worden daarin bevestigd en daar zij erkennen dat van hunnen kant 18,000 man buiten ge vecht zijn gesteld kan men daaruit het best over de hevigheid van den strijd oordcelen. Vooral moet de meerderheid onzer artillerie boven die van den vijand bij dien slag zijn geblekenhetgeen dan ook door de Oosten- rijksche hoofdofficieren zelve moet erkend zijn. Van het Fransche leger zijn buiten gevecht gesteld 5 generaals (allen ge kwetst), 720 officieren, waarvan 150 gesneuveld, waaronder 7 kolonels en 6 luitenants-kolonels. Voorts 12,000 soldaten, zoowel dooden als gekwetsten. Van het Sardinischc leger zijn gesneuveld 49 en gekwetst 167 officieren; gesneuveld 642gekwetst 3405 en vermist 1258 onderofficieren en soldaten. Gisteren heeft de majoor d'Andlau, ordonnans-officier des keizers, aan de keizerin op de Tuileriën de vaandels aangebodenwelke in den slag van Solferino op den vijand zijn veroverd. De minister van onderwijs heeft bevolen dat de legerbulletins aan de kweekclingen van lycea en collegiën moeten voorgelezen worden, ten einde de vaderlandsliefde der kweekelingen te doen toenemen. De tijding onzer overwinningen in Italië is door den teiegraai in At- gerië tot onder de verst afwonende stammen verspreid geworden, en na tuurlijk worden onze wapenfeiten door de vurige verbeeldingskracht der Arabieren nog vergroot. Een en ander oefent aldaar eenen gunsligen in vloed uit. Zij die het karakter der inboorlingen kennen, verwachten ook gunstige gevolgen van het verblijf aldaar der Oostenrijksehe krijgsgevange nen, wier kostuum bij de Arabieren zoo veel opzien verwekt. Deze laatstee zijn hoogst verwonderd dat de gevangenen zoo goed behandeld worden. Graaf Walewski heeft eene circulaire gezonden aan de vertegenwoor digers van Frankrijk in het buitenland. De minister beweert daarin dat, zoo Duitschland meende dat het in eenen oorlog, door Oostenrijk als Euro pesche mogendheid ondernomen, betrokken is, het daardoor juist het Euro pesche evenwigt zou verbreken. De aanneming van dat beginsel zou niet- Duitsche provinciën in den bond inlijven, hetgeen tegen het belang van Duitschland zou aaiidruischen. Voorts wordt daarin gezegd dat Oostenrijk zelf in 1818 de verdeuigings-linic van Duitschland niet over de Alpen wilde uitstrekkenen dat de militaire maatregelen van Pruissen aan Frankrijk gcene zorg barenomdat deze alleen tot oogmerk hebben om voor de veilig heid van Duitschland te zorgen en aan Pruissen een regtmatigen invloed bij latere schikkingen te verzekeren. In den Constitutionnel leest menMen verzekert dat het legercorps van den maarschalk Pélissier, hetwelk op onze grenzen aan den kant van den Rijn wachL moet honden, met den 15Jen dezer geheel gevormd en in zijne kantonnementen gevestigd zal zijn. Dat corps moet uit 160,000 man infanterie, 12,000 man cavalerie en 400 stukken geschut bestaan. Baron James Rothschild heeft 20,000 fr. aan den maire van het 2" arrond. gezonden ten voordeele van de gekwetsten en hunne familiën. De stad Parijs heeft 100,000 voor hetzelfde doel gegevende rekenkamer heeft voor 4200 fr. ingeschreven en het keiz. geregtshof te Parijs voor 3000 fr. De procureurs bij het keiz. geregtshof hebben 1200 fr.de deurwaarders 1500 fr. en de advocaten 2000 fr. gegeven. Het volgende is een uiltreksel van een brief van een officier van den generalen staf van ons leger in Italië, waarin de uitwerking wordt beschre ven van den storm, die op 24 Junij bij den slag van Solferino plaats had. «Tegen 6 ure zijn de Oostenrijkers ons ecnigzins ontsnapt, ten gevolge van een orkaan, zoo verschrikkelijk als men ooit heeft bijgewoond. Eerst zag men vele stofwolken aan de zijde der Oostenrijkers, die ons zeer goed te pas kwamen om de bewegingen des vijands gade te slaan; eensklaps echter verduisterde ook de lucht achter ons en ook wij werden in eenen dikken nevel van stof gehuldeen gevolg van eenen verschrikkelijken storm wind die ons gelijktijdig met een hagelbui van stcenen overdekte en ons schrikkelijk veel kwaad deed. Men kon geen drie passen van zich af zien-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2