leydsche courant. WOENSDAG 6 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIÏE BERIGTEN. LEYDEN5 Julij. De verjaardag van H. K. II. prinses Maria, dochter van Z. K. II. prins Frcderikwerd heden op de gebruikelijke wijze gevierd. Zaturdag II. is in de stads-gehoorzaal alhier eene vergadering gehou- den van burgemeesters en leden der provinciale staten uit de Ilollandsehe Rijnstreek, die bijeengekomen waren ten einde maatregelen te beramen welke zouden kunnen slrekken ter bevordering van het aanleggen van cenen tusschcnspoorweg van Leydcn op Woerden. Allen deden blijken van hunne ingenomenheid met deze zaak, en het werd algemeen aangenomen, dat èn billijkheid èn algemeen belang dien aanleg vorderden. Onder anderen werd besloten, dat een gezamenlijk adres in voorschreven zin zal worden inge diend bij de provinciale staten, en er werd eene commissie benoemd, die zich voortdurend meer bijzonder met die zaak zoude bezig houden. Tot leden dier commissie zijn verkozen de heeren mr. D. Tieboel Siegenbeek C. J. Bredius, mr. II. Cock, E. II. Geraerds Thesingh, nr. N. Sikkel Groosmr. II. C, J. Hoogmr. C. W. llubrecht en mr. Jongkindt Coninck. Programma der muziekstukkenwelke door het muziekcorps der dienst doende schutterij, Donderdag aanst., des avonds ten half 7 ure, op het I Plantsoen zullen uitgevoerd worden: N°. 1. Grande marche, J. C. Schro der; 2. Ouverture La Sirene, Auber; 3. La tnlipc d'Orange, Polka-Mazurka, Strauss; 4 Grande fanlaisie brillante de l'opéra de Verdi, Nabuchodonosor, J. C. Schroder; 5. Songs of the Thames, Valse, Kühner; C. Pas redouble. Aan de kon. akademie te Delft hebben in de vorige week voldoend examen afgelegd als O. I. ambtenaar der Is'0 lil. de hh. mrs. J. W. S. van der Aa, II. B. E. C. N. Baermeijer von Barinkhofen, C. Canter Visscher, II. E. K. Engelbrecht, A. Makkers, P. A. Matlhes, P. C. E. Specht Grijp en II Tl Wirhers; en voor O. I. ambtenaren der 2dc kl. de lib. dr, A. J.. liergsma, T. F. Boerlage, F. G. van Delden, C. de Gijselaar, G. II. M. llarlofT, Th. Ileyling, II. P. F. Hoyer, H. L. Kohier, II. J. van der Leeuw, E. S. van Noorden en F. A. A. Iluilenbach. De wcl-eerw. heer G. II. Lamers, thcol. doet. en pred. te Engwiernm, heeft voor zijne benoeming als director van het zendelinghuis te Roller- dam bedankt. Te Utrecht is Dingsdag 11. de algemcene vergadering gehouden van het Provinciaal Ulrechlsch genootschap van kunsten en wetenschappen. De tij delijke voorzitter, de hoogleeraar J. A. C. Rovers, sprak bij die gelegenheid over een geschrift, ten titel voerende: Traduction d'un fragment du 18e Lirre de l'olybetrouvé dans le monastère de St. Laure au mont Athos 1805, van welk werk de graaf d'Antraigucs later is gebleken de schrijver te zijn. Tot buitenlandschc leden des gcnootschaps zijn in het afgcloopen jaar be noemd de hit. Giuseppe Greppi te Turijn, de Crassier te Brussel, Prudens van Duyse, archivaris te Gent en K. Roder, hoogleeraar te Heidelberg. Tol gewone leden werden door de vergadering gekozen de hh. dr. G. F. W. Bachr, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Groningen; M. F. A. G. Campbell, le 'sGravenhage; J. van Deventer, H. Az.te Zwolle; dr. J. I. Docdes, hoogleeraar, te Utrecht; mr. B. van Dorp, lid van het hoog mili tair geregtshof, le Utrecht; dr. W. A. J. van Geuns, te Utrecht; dr. M. Hoek, hoogleeraar, te Utrecht; dr. S. Hoekstra, hoogleeraar, te Amster dam; dr. E. F. Hoyack, geneesheer, te Amsterdam; mr. J. A. Jolles, advo- kaat-generaal bij het prov. geregtshof in Noordhollandte Amsterdammr. F. F. Karsebootn, advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, te 's Gravenhagedr. 1). J. Sleyn Parve', commies aan het ministerie van binnenl. zaken, le 's Gravenhage; A. Revillepred. bij de Waalsche ge meente, te Rotterdam; dr. F. Rienderhoff, leeraar aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, te Utrecht; dr. S. II. Rinkes, conrector aan het gymnasium, te Arnhem; mr. G. A. IJssel de Schepper, notaris, te Olst en dr. J. van Violen, hoogleeraar, te Deventer. Voorts werden er cenige prijsvragen door de vergadering uitgeschreven Als leeraar in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium te Zutphen is, in de plaats van dr. C. P. Burger, benoemd dr. D. G. Cramer, thans in die betrekking aan het kon. athenaeum te Maastricht. Uit Deventer meldt men dat behalve de reeds genoemde officieren bij de reserve van het Limburgsch contingent is geplaatst majoor 11. A. Jackson, on hij hel depót, majoor J. J. II. Mascheck. De oflicier van gezondheid •>Jc kl. jhp. Y. G. de Rotte is van Arnhem bij liet garnizoen te Deventer overgeplaatst met bestemming voor het honds-contingent. De officier van ge zondheid 2de kl. P. Groeneboom is le Roermond gcplaalst, ten einde aldaar de zieken-inrigting met toebchooren in gereedheid te brengen. De officier van gezondheid 2dc kl. J. Vlaanderen zal het eerste gedeelte van het bonds- contingent, dat omstreeks 15 dezer van Deventer naar Limburg vertrekt, op den marsch begeleiden. Als een bewijs hoe druk het landhuishoudkundig congres te Winscho ten is bezocht, wordt van daar gemeld dat er op Dingsdag 21 Junij 316 rijtuigen zijn aangekomen, op Woensdag 830, op Donderdag 721, op Vrij dag 431, op Zaturdag 392; te zamen 2690 rijtuigen. 's GRAVENHAGE, 5 Julij. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee J. A. K. van Hasselt benoemd tot ridder der orde van den Nederl. leeuw. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: le Nieuw koop de heer W. M. D. van Wcly, thans ontvanger te Ammerzoden le Ruinen de heer mr. A. J. van Deinse, thans le lieurne, en te Workum de heer J. F. Mansfeldtthans le Sprang. Z. M. heeft bevorderd tot hoofdcommiesen bij het dep. van marine de lib. P. J. Schumacher en L. C. ten Hovethans commiesen. Bij kon. besluit van 29 Jun# is tot aanmoediging van de vrijwillige werving bij het 5dc reg. dragonders (Limburgsch bondscontingenl) bepaald, dat voor gemeld corps een verhoogd handgeld zal worden uitgereikt, zoo dat zij die zich daarbij vrijwillig in dienst begeven eene premie van 75 zullen erlangen; terwijl diezelfde verhoogde premie wordt toegekend aan de miliciens die zich voor den tijd van 6 jaren vrijwillig bij de slaande armee van gemeld corps verbinden; zijnde bij dat besluit verder bepaald dat, naarmate liet getal vrijwilligers, door die buitengewone maatregelen le ver krijgen, het cijfer derzclve bij de formatie vastgesteld mogt overschrijden, naar diezelfde mate de miliciens van het corps in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Het aanbrenggeld voor ieder vrijwilliger is op ƒ10 gesteld. Z. M. heeft bepaald, dat de manteljas en de mantel, welke thans bij hel wapen der kavalerie wordt gedragenzullen worden afgeschaft en ver vangen door een overjas van hetzelfde model als thans bij het reg. veld artillerie in gebruik is, voorzien van eenen brccden omslaanden kraag. Z. K. II. de prins van Oranje is gisteren morgen van hier naar het Loo vertrokken. Heden wordt alhier de verjaardag vaii II. K. H. prinses Maria, tweede dochter van HH. KK. 1111. prins en prinses Frederik, op de gebruikelijke wijze gevierd. Eene groole parade is lieden middag door hel garnizoen in de Maliebaan gehouden. Zaturdag 11. zijn door den minister van binnenl. zaken op eene plcg- lige wijze uitgereikt de medailles, toegekend aan de kunstenaars, wier stuk ken op de gehouden tentoonstelling van schilderijen liet meest uitstekend waren geoordeeld. Zaturdag avond heeft de beroemde Ristori alhier hare eerste voorstel ling gegeven, en is zij in de rol van Mcdea, in het treurspel van dien naam opgetreden. De schouwburg was geheel bezet en het publiek vol bewonde ring over het talent van deze begaafde vrouw. Na afloop van ieder bedrijf viel haar de eer der terugroeping teil deelen bij het einde van hel laatste tooneel werd haar die eer lot driemalen geschonkenterwijl men haar met bloemen bestrooide. Gisteren avond heeft mevr. Ristori eene tweede voorstelling gegeven. Zij trad op als Maria Stuart in het meesterstuk van Schiller, door Maffei in het Ilaliaansch overgebragt. De kunstenares bragt op nieuw het publiek in ver rukking en werd bij herhaling met kransen en bloemen bestrooid. Mevr. Ristori heeft de eer genoten gisteren morgen ten hove toegelaten te worden. Op verzoek van II. M. de koningin heeft zij er in toegestemd om met de leden van haar gezelschap eene matinee dramalique te geven, die de tevredenheid van U. M. en van al de aanwezigen wegdroeg. Wij vernemen dat 11. M. haar een prachtig geschenk heeft vereerd. Naar men verneemt is mevr. Ristori niet ongeneigd om later in Nederland terug te keerenen nogmaals die plaatsen te bezoekenwaar zij zooveel symphatie heeft ondervonden. De baron von Metzburgraad van legatie bij het Ooslenrijksch gezant schap alhier, heeft heden ten gevolge zijner geschokte gezondheid de resi dentie verlaten en is door den graaf Thun bij dat gezantschap vervangen. Bij den minister van finantiën is ontvangen ƒ2.47, door een onbekende onder het postmerk 's Gravenhage ten behoeve van 's rijks schatkist in gezonden. Morgen zullen de vergaderingen van de algemeenc synode der Ned. Iierv. kerken in het loeaal van het depart, voor de zaken der herv. en andere eerediensten enz.alhier worden geopend. I11 de zitting van den hoogen raad van gisteren heeft de adv.-gen. Karsebootn zjjnc conclusie genomen in de zaak van T. Berm, huisvrouw van

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1