kabinet zon aannemen en de dagbladen lieten zich reeds in dien geest uil, maar die verwachting is te leur gesteld. Hij beeft geweigerd deel van liet ministerie uit te makenmaar gaf de verzekering dat bij bel ministerie vooreerst zou ondersteunen, liet kabinet is door die weigering in ccnc moeijclijke stelling geraakt tegen over de onafhankelijke liberale partij. Al de leden van hel kabinet, zelfs de heer Gladstone, zijn thans als leden van het parlement herkozen. In de beide huizen hebben zich reeds eenige sporen van oppositie tegen het ministerie opgedaan. In het lagerhuis heeft lord Palmerston verklaard dat hij de staatkunde van het vorige kabinet zou blijven volgen, dat hij ook de onzijdigheid wilde bewaren en den vrede op hechte grondslagen wilde gevestigd zien. Door lord Elcho werd daarop aangekondigd dat hij aan het huis voorstellen zou om te verklaren dat het de staatkunde van onzijdigheid van lord Derby goedkeurt en deze ook door lord Palmerston wenscht gevolgd te zien. In hel hoogerhuis werd lord Russell door lord Rutland beschuldigd van overhelling tot Frankrijk; die beschuldiging werd echter door den herlog van Newcastle afgeweerd. Lord Redcliffe heeft in dal huis aangekondigd dat hij de aandacht der leden eerstdaags zal vestigen op de Italiaansche aangelegenheden. De regering legde overigens dezelfde verklaringen af als in hel lagerhuis, hetgeen aan lord Malmesbury gelegen heid gaf zijne eigene staatkunde te verdedigen, die hij beweerde dat volko men onzijdig geweest was. Te Curraghmore in Ierland werden dezer dagen de paarden uit de stoeterij van den markies van Waterford verkocht. Voor een dier paarden werd de som van 1050 betaald. Nabij Dudley is eene vrouw, Sara Wilson Hughes, in den ouderdom van 113 jaren overleden. Zij was blind, maar overigens tot op het laatst van haar leven gezond. Zij verriglte al het breiwerk voor het geslicht, dal 200 bewoners lelt. In de laatste 44 jaren hebben 4,797,100 landverhuizers het vcrcenigd koningrijk verlaten. FRANKRIJK. PARIJS 30 Junij. Hoewel door den Moniteur noch liet officieel rapport over den veld slag van Solferino, noch eene opgave der verliezen is medegedeeld, verneemt men echter daaromtrent thans onderscheidene bijzonderheden, die van de hevigheid van den strijd doen blijken. Al onze troepen, in 'l bijzonder de corpsen van den maarschalk Paraguay d'llilliers en van den generaal Niel, hebben zich met roem overladen. Van den laatstgenoemde wordt gezegd dat hij manoeuvreerde alsof hij op het veld van Mars was. Veel hadden onze troepen te lijden van den dorst, want zij hadden niets om dien te lcsschcn dan de bladeren der boomen. Onder de verschillende bcriglcn, die men ontvangt, zijn er echter ook die men als zeer overdreven moet beschou wen. Zoo meldt men dat een kapitein van de garde met de sabel in de vuist op twee Ooslcnrijkschc batterijen inliep, de manschappen doodde, en 9 stukken veroverde, alsmede dat 6 a 800 Oostenrijkers door een G0-lal Franschen waren gevangen genomen enz. Wat or.zc verliezen betreft, die moeten, gelijk ligt te begrijpen is, zeer zwaar zijn. Volgens bijzondere opgaven, waarop men meent te kunnen staat maken; zijn er van hel Fransehe leger 14,000 en van het Sardinische leger 6000 buiten gevecht gesteld. In deze berekening wordt aan het corps van maarschalk Mac-Mahon, dat het minst heeft geleden, een verlies van 2800 man toegeschrevenaan dat van maarschalk Baraguay d'llilliers 4850 en aan dat van den generaal Niel, dat een groot aandeel in den strijd had, een nog hooger cijfer. Voorts verneemt men dat er zeven kolonels zijn gesneuveld, en dal van het Glste rcg. van linie al de hoofd-officicren (G) builen gevecht zijn gesteld, liet leger treurt ook over het verlies van den bntaillons-chcf Mennessier, wiens twee broeders reeds aan de wonden, die zij te Monlcbcllo en Magenta bekwamenzijn overleden. Men verzekert ook dat de generaals Auger en Dicudie zwaar gekwetst werden, zijn be zweken. Men ziet uil een en ander dat de zege ons groolc offers heeft gekost. De keizerin heeft uit eigene middelen 50,000 fr. gegeven voor de ver pleging der gekwetsten. Hel gemeentebestuur van Bordeaux heeft 20,000 fr. daarvoor afgestaan en de kamer van koophandel daar ter slede 10,000 fr. De heer Lairollc, te Qtiissac, heeft een kasteel in de nabijheid van Nimcs ter beschikking gesteld van de gekwetsten of van de herstellendenen de lieer Gout de Bize heeft de abdy van Lagrasse, arr. van Carcassonne, aan geboden lot een verblijf van 500 zieken. Naar men verneemt heeft de regering de prefecten gemagtigd, om zelfs jongelieden van 17 jaren, indien zij een gezond gestel hebben, als vrijwilli gers voor het leger aan Ie nemen. De hertog de la Rochefoucauld, die in den slag van Solferino in zij nen ijver zich te ver vooruit had gewaagd, werd door de Oostenrijkers ge vangen genomen. Hij heeft aan zijne betrekkingen geschreven dat hij naar Verona is gcbragl en zeer goed behandeld wordt. De keizer van Oostenrijk had hein een aide-de-camp en ook zijn heelmeester gezonden. Hij was op drie plaatsen gewond. Een groot deel der Ooslenrijksehe krijgsgevangenen wordt naar liet platteland gezonden, om de landlieden, tegen betaling, behulpzaam te zijn bij het binnenhalen van den oogst. Gewoonlijk werden daartoe door de regering een aantal militairen afgestaan, dal in de tegenwoordige omstan digheden onmogelijk is. De minister van marine heeft in Engeland tien stoomschepen doen aankoopen, voor 40,000 Zij zullen lol transportschepen ingerigt worden. Te Plaisancc, nabij Vougirard, is de bliksem in eene woning geslagen. Man, vrouw en twee kinderen lagen in een vertrek Ie slapen. De man, die met de armen boven hel hoofd lag, heeft de handen zwaar gebrand, van de vrouw is al het hoofdhaar weggenomen en de kinderen werden van het hoofd- naar het voeteneinde omgewenteld. SWITSERLANB. De bondsraad heeft, in overeenstemming met. de oorlogvoerende mogend heden beslotenalle korpsen of manschappendie gedwongen zijn op Zwit- scrsch grondgebied de wijk te nemen, naar hun vaderland terug lc|zenden. De oorlogvoerende mogendheden verbinden zich van hunne zijde, om die manschappen in den icgenwoordigcn oorlog niet meer te bezigen; terwijl hunne wapenen enz. eerst na het einde van den oorlog door Zwitserland zullen worden teruggegeven, dat tevens vergoeding van alle de kosten er langt, die uit een en ander mogtcn voortspruiten. Ten gevolge dezer over eenkomst zal de Oostcnrijksche bezetting van Laveno, alsmede de man schappen van het korps van Garibaldi die op Zwitscrsch grondgebied vlugiten, naar hunne haardsteden teruggezonden worden. Gelijktijdig zijn de sloombootcn op Lago Magïorc weder vrijgelatenonder voorwaardedat zij alleen voor den handel zuilen gebezigd worden. De bondsraad heeft zich bij de Sardinische regering beklaagd over de mishandelingendie de Zwitsers te Milaan en elders hebben ondervonden. Ten gevolge van den oorlog in Italië is liet getal der vreemdelingen, die Zwitserland bezoekenin dit jaar veel minder dan gewoonlijk. ITAIJB. Het leger der hondgcnoolen zet den overtogt over den Mincio ongestoord voort, hetgeen men door niets anders kan verklaren dan dat de Oostenrij kers te zwaar geleden hebben om zich vooreerst aan den strijd te wagen want de overtogt kan zeer moeijclijk gemaakt worden en 50,000 man wordt genoegzaam geacht om dien geruimen lijd te beletten, liet hoofdkwartier van keizer Napoleon was volgens de jongste lijding reeds te Valeggio op den linkeroever gevestigd. Prins Napoleon werd ook aldaar verwacht. Pcschiera wordt reeds door het Sardinische leger ingesloten en aan prins Napoleon is hel beleg van Mantua opgedragen. Men verwacht dat de be- ntagtiging van eerstgenoemde plaats spoedig zal gelukkenomdat men in slaat is die plaats ook aan de zijde van hel meer van Garda aan te tasten. De kanonneerbooten zijn aldaar reeds te water gebragt. Garibaldi heeft last ontvangen om hel bovenste gedeelte der Vallelina te bezetten. Tot dat einde wordt hij met 3000 man te Firano verwacht, alwaar ook 500 man infanterie van het Sardinische leger slaat. Nabij Bormio hebben schermutselingen plaats gehad tusschen de in de Vallelina gevormde vrijscharcn en eenige Ooslenrijksehe troepen. Volgens een dagblad van Milaan hebben de jezuiten die stad verlaten. Al hunne roerende goederen hebben zij mede genomen. De pauselijke regering is niet geneigd om de beschuldigingendie tegen het gedrag harer huurlingen te Perugia zijn ingebragt, aan te nemen. Het dagblad van Rome zegtdat in al de in opstand verkeerende provinciën het gedrag der Pauselijke troepen overeenkomstig de wellen der eer is geweest. Later zullen er omtrent een en ander ophelderingen worden gegeven. Brieven uit Napels melden dat men aldaar een opstand te gemoet ziel. Men gelooft niet dat er 8 dagen voor de uitbarsting meer zullen vcrloopen. PRUIS SEN. BERLIJN, 28 Junij. II. K. II. prinses Fredcrik der Nederlanden is op den 27»len dezer te Ems aangekomen. Het hotel alwaar zij haar intrek heeft genomen werd des avonds fraai verlicht. Ook werd er een vuurwerk afgestoken. Uit Frankfort meldt men dat de zitting der bondsvergadering eerst op Zaturdag aanst. zal plaats hebben. De onderhandelingen over de voorstellen onzer regering worden met gunstig gevolg gevoerd en de aanneming wordt te gemoet gezien. OOSTMREJS. VVEENEN28 Junij. De keizer is reeds uit Italic te Laxenburg teruggekeerd. Zijne terug komst heeft de algemccnc verslagenheid nog vermeerderd. De regering moet niet zonder zorg zijn over den slaat van zaken in Hongarije. Er moet hier en daar eene groote gisting in de gemoederen hecrschen. Tc Dcbrcezin hebben er reeds zeer duidelijk sprekende mani festation plaats gehad. Brieven, van het toonccl des oorlogs hier ontvangen, doen een nieuwen veldslag te gemoet zien. Aanzienlijke versterkingen worden verwacht welke men er des te meer vcrcischtdewijl de jongste verliezen zeer groot zijn. Maar ook de vijand heeft buitengewoon geleden. De Ooslenrijksehe dragonders en huzaren hebben eene vrecselijkc slagling onder de Fransehe troepen aangerigt. Men verhaaltdat onder anderen een Fransch carré door acht onzer regimenten aangetast, zoodanig is in de pan gehakt, dat schier geen man er van is overgebleven. De rabbijn, dr. Jellinck, heeft dezer dagen de aandacht gevestigd op de bijzonderheid dat er thans niel minder dan 12,000 Israëlitcn bij het leger stonden. Een hunner, de overste von Salemsfcldheeft bij Magenta een vaandel, dat reeds in handen des vijands was, heroverd. b r, o Dc waarde van den Jenever. I. Vaak wordt er getwist over het nut, dat de eene of andere zaak sticht en moeijelijk is het soms te beslissen, na al de redeneringen gehoord te heb ben wat waarheid is. In den handel wordt de waarde van eenig voorwerp bepaald door vraag en aanbod. Men zou dien staathuishoudkundigen regel wclligt met goed gevolg ook kunnen toepassen, waar het dc beoordeeling geldt van het nut, dat aan de eene of andere zaak moet worden toege kend. Ofschoon volgens een Fransch spreekwoord de meerderheid niet altijd gelijk heeft, zoo wordt toch de beslissing der meerderheid in het maatschappelijk leven als een onwcdersprckelijk leeken beschouwdaan welke zijde de waarheid en het recht staan. Men is jaren lang bezig, om te betoogen, dal het gebruik van jenever in vele opzigten nadcelig en verderfelijk is, zoodat afschaffing van dat gebruik ten ernstigste wordt aangeraden. Nu neemt dat gebruik niet af, hoewel

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2