LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 4 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BU deze Courant behoort Bijblad IV0. 14. BINNKNLANDSCHE BËKIGTEN. LEYDEN2 Julij. Aan de zwem- en badinrigting Rhijnzigt, nabij deze slad, zijn in de afgeloopen maand Jur.ij 5542 baden genomen. De lieer P. Regout, lid van de eerste kamer der staten-generaal en fabrikant te Maastricht, beeft eene derde en laatste verzameling in liet licht gegevenbevattende de bezwaren van de Nedcrlandsche industrie tegen hel door de eerste kamer verworpen ontwerp tarief van reglcn op den in-, uil- en doorvoer. In die verzameling zijn opgenomen de adressen door sommige industriëlen uit deze stad en door de kamer van koophandel alhier ingezonden. De verecniging voor de Flora van Nederland en zijne ovcrzeesche be zittingen zal hare jaarlijUsche vergadering houden te Arnhemop den 22slcD dezer. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 tol 102 personen. Det Ncderl. Zendelinggenootschap heeft gedurende de eerste 6 maan den dezes jaars aan giften en legaten ontvangen de aanzienlijke som van 15,884.41 De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat het examen der adspiranten voor de betrekking van adelborst 3dc kl., bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoordzal aanvangen op den 18len dezer, te 'sGravenhage. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij werd eergisteren te Amsterdam gehouden. 25 aandeelhouders waren daartoe opgekomen, vertegenwoordigers van 53G07 aandeelen en uit brengende 852 stemmen. Uit het verslag over het boekjaar, geëindigd op 30 April 11.bleek dat de ontvangsten van reizigers en goederen 1,928,844.63.f hadden bedragen en de exploitatie-kosten 811,199voorts dat er een saldo van ƒ2 50 per aandeel overbleef, zijnde met de reeds uitgekeerde som 0.50 per aandeel over het geheele jaar. Door het af branden van het slation te Rotterdam had de maatschappij eene schade ge leden van ƒ22,850.881. Op voorstel van een der Engelsche aandeelhouders is besloten een afzonderlijk fonds aan te leggen, ter voorziening der schade die door brand of andere ongelukken mogt veroorzaakt worden. Naar men verneemt moet bij de hooge militaire autoriteiten het voor nemen bestaanom bij gelegenheid van het aanstaande kamp op de vlakte van Zeist de vestiging aau te moedigen van een of meer canitnes in die legerplaats, alwaar, behalve de gewone ververschingengeen sterke drank te verkrijgen zal zijn, maar daarcnlegan zal gezorgd worden voor goed en smakelijk bier, benevens ook lectuur, ten einde de militairen op eene aan gename wijze bezig te kunnen houden. Op den 10Jcn dezer zullen te Rotterdamaan boord van het schip Bilderdijk. kap. Löschlenscheep gaan 4 onder-officieren en 8 korporaals, onder bevel van den majoor Rysendaal, en G sergeanten-majoors-vuurwerkers, onder geleide van den kapitein Eichelberg en den len luit. van Vuuren, al len mei bestemming naar O. Indië. Genoemd vaartuig zal te Lissabon het detachement militairen overnemendat vroeger met de Alcor was vertrok ken en waarvan eenigen zich aan overtreding van de krijgstucht hebben schuldig gemaakt. Als de schade, aan de Alcor toegebragt, is hersteld, zal dit schip een detachement militairen van een Ned. oorlogsvaartuig overnemen en naar Indië brengen. liet ocfenings-cskader, onder bevel van den vice-admiraal 'l Hooft, is gisteren van Texel naar zee vertrokken. Naar men verneemt zijn bij het 5dc reg. dragonders, te Deventer in garnizoen, overgeplaatst: de majoor J. P. Meelissen, de lstc luitenants jhr. B. Alberda van Ekenstcin, jhr. G. F. van de Poll en C. D. H. Sethe; alsmede de 2de luitenant jhr. E. W. N. de Pesters, allen van het lste reg. dragonders. Verder zijn bij het 5de reg. overgeplaatst de luit.-kolonel J. W. Copes van Hasselt, de ritmeester J. M. Blanken, alsmede de 2dc luitenants L. J. H. Teding van BerkhoutF. L. de Graeff en G. H. baron Taels van Amerongen, allen van het 2dc reg. dragonders. De Amh. Cour. deelt mede dat aan den hoogleeraar W. G. Brill, te Utrecht, door zyne vroegere leerlingen aan het gymnasium te Zutphen, een keurig geschenk in zilver is aangeboden, als blijk van erkentelijkheid voor de van hem ontvangen wetenschappelijke en zedelijke opleiding. Woensdag 11. had er op den Biesbosch een treurig voorval plaats: Vijf mannen en twee meisjesdie in een der daarin gelegene polders werk zaam waren, begaven zich in eene boot naar het Raamsdonksche Veer ter kerk. Op de hoogte van het Oude Maasje sloeg de boot om, ten gevolge waarvan drie mannen en de twee meisjes verdronken. Een der veronge lukten laat eene weduwe met drie kinderen na. Op den 28sl<m Junij is de buitengewone zitting der Luxemburgsche kamer door Z. K. II. prins Hendrik geopend. In de bij die gelegenheid uitgesproken rede, heeft Z. K. het doel dezer bijeenkomst uiteengezet, namelijk het goedkeuren van de crcdielennoodig voor de buitengewone militaire maatregelen door den Duitschen bond bevolen en der posten van de gewone begrooting, die vroeger niet waren toegestaan, wegens het geschil tusschcn de regering en de kamer. Z. K. II. maande voorts aan tot een- dragt en beloofde eene stipte uilvoering der gcoclroijecrde grondwet, 's GRAVENHAGE, 2 Julij. Z. M. heeft den lstcn luit. J. A. van der Muelen, van het bat. jagers n°. 27, dienstdoende in West-lndië, bevorderd tot kapitein. Z. M. heeft aan den heer mr. J. A. baron Taets van Amerongen eervol ontslag verleend als commies van staat bij den raad van state. Het dames-comité te Amsterdam ter bevordering van de evangelie-ver kondiging en de afschaffing der slavernij in Snrinamcheeft alhier aan het gevestigde hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappij lot bevordering van de afschaffing der slavernij, op den Gdcn Junij 11., de som van 2,500 ter hand gesteld, met verzoek zulks zooveel mogelijk aan te wenden tot den vrijkoop van een 12-tal Christen-slavinnen. Verder heeft het comité eene afzonderlijke som van ƒ1000 bepaald voor het Moravische zendeling genootschap te Zeist, met verzoek zulks te doen strekken lot de evangelie verkondiging onder de slaven in Suriname. Tevens heeft het dames comité op nieuw eene inschrijving geopend tot den vrijkoop van een 12-tal Chris ten-slaven en een 12-lal Christen-slavinnen, waartoe het comité vermeent eene raming te mogen maken van ƒ2500 of ƒ3000. Gisteren morgen is het stoffelijk overschot van baron J. C. Baud ter aarde besteld. Bij het graf heeft Z. Exc. de minister Rochussen een aan doenlijk woord gesproken en den overledene geschetst als echtgenoot en vader, als vriend en als mensch, en voorts zijne verdiensten als staatsman, op koloniaal gebied, doen uitkomen. Na hem sprak nog de wcl-eenv. lieer van Koetsveld, die het beeld van den overledene als dat van een waar Christen voor oogen stelde. Zoodra de voorstellingen van mevr. Ristori zullen geëindigd zijn, zal de directie van den kon. Franschen schouwburg eene reeks voorstellingen aanvangen met ondersteuning van eenige artistes uit Parijs, die nog nooit in Nederland zijn opgetreden. Gisteren is voor den hoogen raad behandeld de bekende zaak van Teuntje Berm, huisvrouw van G. van Swietenrequirantc van cassatie legen een arrest van hel prov. geregtshof in Noordbrabant, houdende bevestiging van het vonnis der arr. rcglbank te 's Ilerlogenboschwaarbij zij wegens verstoring der godsdienstoefening in de r. k. te Woudrichcm is veroordeeld in eene boete van 50 cents en in de kosten. De advocaat mr. 11. M. van Andel heeft, na uiteenzetting der feilen, een viertal middelen van cassatie voorgedragen, waaronder ook verkeerde toepassing van art. 261 C. P.door eene catechisatie te beschouwen als godsdienstoefening. De eerste was vol gens hem zoowel bij protestanten als katholijken slechts een zuiver weten schappelijk onderwijs. De advocaat-generaal zal Maandag aansl. zijne con clusie nemen. buitei\landsciie"bkrigten. BEIjCIE Over de stad Antwerpen heeft Woensdag 11. een hevig onweder ge woed. Omtrent negen ure des avonds waren de bliksem en de slagen zoo zwaar dat men voor onheilen beducht was. Den volgenden morgen vernam men dan ook dat er een huis aan den Steenen Dijk getroffen is geweest. De bliksem is het geheele huis doorgegaan en heeft vele meubelen omverge worpen of gebroken. Ook werd een gedeelte van het dak weggeslagen. Een kerseboom die op eenigen afstand van het huis stond is in zulke dunne splinters geslagen dat het op slroo gelijkt. Van de bewoners werd geluk kig niemand getroffen. Op eene andere plaats is een 18-jarig meisje, dat op den stoep barer woning stond, door den bliksem getroffen. Men meende dat zij blind was geworden, maar later heeft men hoop gekregen, dat zij het gezigt zal behouden. ENGELAND. LONDEN, 30 Junij. De heer Cobden is thans uit de Verccnigde Stalen teruggekeerd en hem is een zeer vleijende ontvangst te beurt gevallen. Te Clarendon-Rooms is een talrijke meeling gehoudenwaarin hem een adres van gelnkwensching met zijne verheffing tot minister werd aangeboden, onder goedkeuring van zijn vroeger staalkundig gedrag. Uit de antwoorden van den heer Cobden I meende men te moeten afleiden dat hij de heat aangeboden plaats in het

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1