geven. De ingezonden bijdragen waren zoo talrijkdat eene keuze moetje- lüU was. Hij somde de verschillende middelen op, welke lot wering van den paalworm zijn aangegeven, en welke proeven reeds zijn genomen en nog genomen worden te Nieuwendam, Stavoren, Harlingen en Ylissingen. Het aantal palen, daartoe bestemd, is 366. De toegekende 1000 zijn niet toereikend; dus zal eene hoogere toelage worden aangevraagd. De lilt. v. Breda, Vrolik, Harting, v. d. Hoeven en de voorzitter voerden hierover het woord. De heer v. Breda heeft een levend exemplaar van een paalworm aangebo den welke tot onderzoek is gesteld in handen van den heer Verloren. De commissie, belast met het uitbrengen van verslag over de aangeboden verhandeling van den heer Verdam werd op haar voorstel diligent verklaard. De heer van der Boon Mesch bragt, ook namens den heer Blume, ver slag uit over den brief van den heer Leemans, betreffende het vervaardigen van papier uit kapokpluizen. De commissie stelt de bemoeijing van den heer Leemans op prijs, en erkent de waarde der proef, doch is niet over tuigd dat de bereiding met goed gevolg in het groot zou kunnen geschie den en een bruikbaar acquivalent voor het lompenpapier opleveren. Zij wenschte den fabrikant, die de proeve nam, te leeren kennen, om met dien in onderhandeling te komen voor de door haar met andere Indische vezel stoffen te nemen proevenom zoo mogelijk het doel der akademie en des gouvernements ten deze te bereiken. Door den heer van der Willigen, mede uit naam van de hh. Delprat en van Rees, werd verslag gedaan over de verhandeling van den heer van der Ven, ter verklaring van de jaarlijksche aberratie der vaste sterren verklaard uit de undulatie-theorie enz. De conclusie van het rapport, om die verhan deling niet in de werken der akademie op te nemenwerd aangenomen. Vervolgens deed de heer Oudemans eene wetenschappelijke bijdrage over de prikkelbaarheid der bladen van Dionaea muscipula (het zoogenaamd vlie- genvangerije)oorspronkelijk voorkomende in moerassige streken van Noord- Amerika, eerst in 1768 of 1769 in Engeland en verder in Europa overge- bragt. Dit stuk zal met de bijbehoorende afbeeldingen in de Verslagen en mededeelingen worden opgenomen. Ten slotte werden nog der akademie aangeboden: door den heer Buys Ballot een exemplaar van het jaarboek van het meteorologisch instituut; door den heer Harting, afbeeldingen van fragmenten van een reusachtig weekdier, door den heer van der Hoeven eene verhandeling over twee sche dels lot een uitgestorven stam van Amerikanen behoorende, in hel rijks museum te Leyden aanwezig. Daarna is de vergadering gesloten. In de diergaarde van het kon. zoölogisch genootschap heeft eene der dromedarissen een levend mannelijk jong geworpen. BU1TKNLANDSCHE BKKIGTEN. ENGELAA». LONDEN, 26 Junij. Lord Russell is zonder tegenstand als lid van het parlement herkozen. De heer Gladstone logenstraft in een schrijven in de Times de bewe ring, dat de regering voornemens zoude zijn de tegenwoordige uitgaven ten behoeve van eene krachtige verdediging des lands te verminderen. De hh. Herman Sillem Son en O.die tijdens de crisis van het jaar 1857 genoodzaakt waren hunne betalingen te stakenhebben thans aange kondigd dat zij in staat zijnom het overschot van hunne schulden ten volle met intrest a 5 pCt. af te betalen. Het Handelsfeest, dat dezer dagen in het glazen paleis werd gevierd, deed dagelijks duizenden personen derwaarts stroomenom de schoonc composi tion van dien meester, op eene bij uitstek grootsche wijze, te hooren uil- voeren. Op den laatsten dag waren er 26,827 personen in het gebouw aanwezig. De gcheele opbrengst bedraagt 30,000 waarvan 10,000 zuiver winst is. FRANKRIJK. PARIJS26 Junij. De Moniteur heeft de volgende tijding, door den keizer aan de keizerin gezonden, medegedeeld: Cavriana 25 Junijdes morgens, liet is tot dusver nog onmogelijk om naauwkeurige bijzonderheden te kennen van den veldslag van gisteren. De vijand heeft heden nacht zijn terugtogt voortgezet. Ik heb den nacht doorgebragt in hel vertrek, hetwelk de keizer van Oostenrijk op den ochtend van den veldslag bewooude. De generaal Niel is tot maar schalk bevorderd. Eene later ontvangen tijding bevat het volgende. De Oostenrijkers, na den Mincio te zijn overgetrokken om ons met hun geheel leger aan te vallen, zijn genoodzaakt geworden om hunne position op te geven en naar den lin ker oever der rivier terug te trekken. De brug over den Mincio, ter hoogte van Goito, hebben zij in de lucht doen springen. De vijand heeft hoogst aanzienlijke verliezen geleden. Aan onze zijde is het verlies aanmerkelijk minder groot. 30 kanonnen, meer dan 7000 gevangenen en 3 vaandels zijn in onze handen gevallen. Ons geheel leger en in het bijzonder generaal Niel en zijne divisie hebben zich met roem overladen. Generaal Auger heeft, door een kanonskogel getroffeneen arm verloren. De Sardinische troepen hebben, na een hardnekkigen strijd tegen eene veel sterkere raagt, den vijand gevoelige verliezen tocgebragl. Yoorts meldt nog eene depêche uit Cavriana dat de keizer gedurende het gevecht zich aanhoudend aan het vuur des vijands heeft blootgesteld. Den generaal Larrey, die den keizer vergezelde, werd een paard onder het lijf doodgeschotenterwijl van de keizerlijke escorte der cent-gardes insgelijks twee paarden doodgeschoten werden. De gevarenwaaraan de keizer zich blootstelde, verhoogden de geestdrift en de stoutheid onzer soldaten. Onze stad heeft de nieuwe overwinning op de Oostenrijkers luisterrijk gevierd. Toen het kanongebulder van het hotel der Invaliden werd gehoord en de Moniteur de tijding ter kennis der burgerij had gebragt, zag men terstond de huizen met vlaggen versierd en des avonds was de stad alge meen verlicht. t Men verneemt dat de 4de divisie van het leger van Parijs, onder bevel van generaal Fririon, bevel heeft ontvangen naar Italië op marsch te gaan. j Behalve aan manschappen lijdt ons leger in Italië bijzonder gebrek aan levensmiddelen, want overal, waar de onzen komen, is het land door de Oostenrijkers uitgeput. Gelukkig dat men genoegzaam van beschuit is voor zien, want anders zouden velen honger moeten lijden. De soldalen schrij- ven aan hunne betrekkingen dat zij geen geld begeerenmaar dat eetwaren hun welkom zullen zijn. De noodige maatregelen worden genomen om ons leger in dit opzigt ook van het noodige te voorzien. Men schrijft aan de regering het voornemen toe lot het aangaan eener nieuwe nationale leening, ten bedrage van 700 millioen. ITALIË. Na den slag van Solferino zijn de beriglen van het oorlogstooneel zeer schaarsch gewordenen men weet niet of de bondgenootenvan den indruk hunner overwinning gebruik makendeeene poging hebben gewaagd om den Mincio over te trekken. Wat de slag zelf betreft, men weet thans dat de Oostenrijkers, in plaats van moedeloos te zijn, den aanval hebben gedaan. Zij zijn op vier punten over den Mincio gegaan, om te gelijk hunnen vijand aan te vallen. De bondgenooten, hetzij eenigzins verrast, hetzij dat zjj hunne magt niet genoegzaam bijeen hadden getrokken, moesten in het be gin tot aan de Chiesa wijken, maar ten 10 ure des morgens had van hun nen kant de algemeene aanval plaats, die des avonds met het terugtrekken der Oostenrijkers over de rivier eindigde, llun aftogt had echter in goede orde plaats. Prins Napoleon bevindt zich thans te Parma. Te Florence is een eskadron Pauselijke dragonders binnengetrokken, dat met pak en zak was overgeloopcn. Door graaf Cavour is aan de buitengewone commissarissen in de vrjj- gemaakle gewesten van Italië een schrijven gerigt, waarin hij o. a. ver klaart dat van de thans door Piemont bezette Italiaansche provinciën sommige eenvoudig door deszelfs wapenen en invloed beschermd, andere feitelijk aan de Sardinische stalen vastgehecht worden. Brieven uit Rome deelen mede dat de Paus, op 14 Junij, den verjaar dag zijner verkiezing, bij gelegenheid dat de kardinalen hem geluk wensch- ten, met het oog op zijne omstandigheden, zou gesproken hebben van een «vijandig mensch" en gezegd hebben: «Wee den mensch door wien de ergernis gegeven wordt." Daar hij zich later op verzekeringen van keizer Napoleon beriep, gelooft men dat hij koning Victor Emanuel heeft bedoeld. Omtrent de wijze, waarop het Pauselijk gezag te Perugia is hersteld, verneemt men treurige bijzonderheden. De inwoners stortten kokende olie, vuur, gloeijende asch enz. op de Zwitsers, die daardoor in woede ontsto ken velen der burgers uit de vensters hunner woningen wierpen. Van de zijde der burgers zijn er 70 personen omgekomen. Men moet echter in 't oog houden dal de Zwitsers, waarvan hier sprake is, geen eigentlijke Zwitsers zijnmaar een zamenraapsel nit allerlei natiënwaarvan het meerendeel niet zeer gunstig bekend staat. Volgens beriglen uit Napels neemt ook aldaar de partij die voor de nationale zaak is gestemd, zelfs bij het leger, meer en meer toe. In eene proclamatie, dezer dagen verspreid, las men: »de vijanden van Italië zijn overal, waar het als misdaad wordt beschouwd Italië lief te hebben en waar onder het koninklijk gewaad een Ooslenrijksch hart klopt." Te Nizza is op den 21s,c" Junij een vrij sterke schok van aardbeving gevoeld. FKLïSSEN. BERLIJN, 26 Junij. Door onze regering is bij de bondsvergadering te Frankfort een voorstel ingediendstrekkende lot het stellen van een observaliccorps aan den Boveu- Rijn. Dit voorstel is aan de commissie voor militaire zaken verzonden. Het verwekt bevreemding dat onze regering, die vroeger zich tegen een dergelijk voorstel van Hanover heeft verklaard, thans zelf daarop aandringt. Volgens berigten uit Petersburg is aldaar op den eersten Pinksterdag een zware brand uitgebarsten. Bijna 300 huizen zijn een prooi der vlam men geworden. Het station van den spoorweg naar Moskou is mede ver brand. Men schrijft dit onheil aan kwaadwilligheid toe. De cholera is ook weder in de genoemde hoofdstad uitgebroken. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Junij. De Oest. Corresp. wil weten dat de keizer wegens belangrijke regerings zaken spoedig naar de hoofdstad zal terugkeeren. Het opperbevel des legers zou alsdan aan den generaal von Hess worden opgedragen. De verwachting op eenen gunstigen keer der zaken in Italië is niet verwezcntlijkt geworden. Uit Verona zijn berigten ontvangen omtrent een hevig treffen aan den Mincio, die duidelijk te kennen geven dat het geluk onze wapenen niel heeft bekroond. Volgens die berigten had onze regter vleugel den 23s,cn PozzolengoSolferino en Cavriana bezet. Den 24!lea drong de linker vleugel van Guiddizzolo naar Castel-Goffredo door, den vijand terugwerpend, waarna de beide hoofdlegers slaags geraakten. Ten 10 ure had de linker vleugel onder den generaal von Wimpffen den vijand lot nabjj de Chiesa doen terugtrekken. In den namiddag vereenigdc de vijand eene ongemeen sterke magt tegen het centrum cn rigtte drie aanvallen legen het heldhaftig verdedigde Solferino. Dc regter vleugel sloeg de Sardiniers op dc vlugt, echter kon het centrum zjjne stelling niet herwinnen; de vijand ont wikkelde eene buitengewone massa troepen tegen den linker vleugelen het doordringen zijner hoofdmagt legen Volta maakte den terugtogt noodzake lijk, die in den laten avond aangevangen werd. Wij hebben buitengemeen zware verliezen geleden. Onder den strijd woedde er een hevig onwcdcr. Hoe hevig de slrjjd is, die in Italië wordt gevoerd, bljjkt daaruit dat van het 7de bat. jagers slechts 10 man ongedeerd zijn gebleven.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3