LE YI) SC HE COURANT. 1859. N\ 76. MAANDAG 27 JUNIJ. AC l)e Courant wordt MaandagWoensdag en Viijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. V,. - S<-\ 1 "41- f fri «ivy-iaim.'nw! RÏNNEIVLANDSCHE BEKIGTEN. LEVDEN, 25 Jnnij. Bij kon. besluit van 22 dezer is de heer mr. J. T. Buys, secretaris van liet hoogheemraadschap van Rijnland cn van de commissie voor de zeevis- scherijen, benoemd tot lid der rijkscommissie voor statistiek. Gisteren had er in de Zijl, niet verre van deze stad, een trenrig voorval plaats. Een klein vaartuig, met steenen geladen, werd aldaar overvaren door een turfschip, met dat noodlottig gevolg dat het oogenblikkelijk zonk, en de schipper. Simon Vreeburg, van Sassenheim, zijnen dood in het water vond. De verongelukte was eerst met Mei 11. gehuwd. Ingevolge verzoek verleenen wij aan het volgende cene plaats: Reeds lang is er sprake van een tusschenspoorweg, lot verbinding van den Holiandschen met den Rijnspoorweg. Van de eene zijde wordt be weerd dal de tusschenspoorweg moet loopen van 's Gravenhage op Gouda; van een' anderen kant wordt slaande gehouden dat de lijn veel beter zou zijn aangelegd van Leyden op Woerden. Dit laatste schijnt aan geen twij fel onderhevig te zijn. De kosten van aanleg zijn minder cn de opbrengst zal veel aanzienlijker zijn. Het verkeer lusschen Leyden en Utrecht zal toenemen, voor akademie, voor handel en nijverheid. De sterk bevolkte Rijnkant tot Woerden toe zal in het bijzonder nog worden gebaat, ten dienste van de justitie, zoowel als van het gewone bedrijf. Het is wel op merkelijk, dal een groot deel der justitiabelen in dit arrondissement de ge legenheid mist om zich gemakkelijk te verplaatsen naar de arrondissements hoofdplaats. Dit belang moet zekerlijk zwaar wegen vooral tegenover hel denkbeeld van 's Gravenhage te beschouwen als koopstad en Scheveningen als cene havenplaats. Hierbij komt nog, dat 's Gravenhage weinig zou ver liezen door den tusschenspoorweg aan te leggen van Leyden op Woerden; terwijl door dien te trekken van 's Gravenhage op Gouda de kans voor onzen Rijnkant, om ooit een spoorweg te bekomen, zou verloren gaan. En van behoefte ten deze blijkt o. a. hieruit, dat er eene diligence van Leyden op Woerden rijdt vice versa, om deze verbinding lusschen de twee spoor wegen lot stand te brengen, cn van dit middel veel gebruik wordt gemaakt niettegenstaande de vrachtprijs vrij hoog is en de overtogt drie uren duurt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenonienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 91 lol 105 personen. Van de 72 jongelieden die dezer dagen examen hebben afgelegd, om aan de kon. akademie te Delft te worden toegelatenhebben 48 aan de ver- eischlcn voldaan. Op den llden Julij zal te Amsterdam de algemeene vergadering der maatschappij van nijverheid worden gehouden, gevolgd door hel derde con gres van nijverheid. Gelijk men weet worden de algemeene vergaderingen van die maatschappij niet meer uitsluitend te Haarlemalwaar haar zetel is gevestigd, gehouden. In het vorige jaar werd de algemeene vergadering voor het eerst buiten Haarlem en wel te Utrecht gehouden, en was verge zeld van eene provinciale tentoonstellingwelke gelukkig geslaagde proefin dit jaar te Amsterdam met het beste gevolg wordt herhaald. Den 21stcn dezer is het landhuishoudkundig congres te Winschoten op eene feestelijke wijze geopend. De voorzitter, dr. R. Wreslerhoff, hield bij die gelegenheid eene voortreffelijke rede, waarin hij een beknopt overzigt gaf van den vooruitgang va-n den landbouw in de laatste jaren. Een groot aantal personen zijn opgekomen om aan dat congres deel te nemen. Op den 22slcn had aldaar de vroeger aangekondigde harddraverij plaats. De prijs, een volledig zilveren theeservies, werd behaald door het paard Nobel van den heer N. Wafclbakker te Amsterdam, en de premie, twee zil veren kandelabres, door het paard van den heer 11. D. Harlmans, van Nij kerk. Dezer dagen is te Zwolle gevankelijk binnengebragt cene dienstmaagd uit Kampen, oud 26 jaren. Volgens hare afgelegde verklaringen is zij de moeder van liet pas geboren meisje, dat de vorige week onder Brunnepe, in eene sloot met een steen om den hals, is gevonden. Zij had het wichtje cenige dagen na hare bevalling bij zich in bed verborgendoch het later een steen om den hals gedaan en vervolgens in een sloot geworpen. (Per Telegraaf). Parijs, 25 Junij. De keizerin heeft van den keizer het volgende berigt ontvangen: Cavriana, 24 Junij, 9| uur des avonds. Een groole slag is geleverd en eene groote overwinning behaald. Wij had den het geheele Ooslenrijksche leger tegen ons over. 11e linie van den strijd had eene uitgestrektheid van 5 mijlen. Wij hebben al de vijandelijke stel lingen ingenomen. Veel geschut, vaandels en een aanzienlijk getal krijgs gevangenen zijn in onze handen gevallen. De slag heeft van 's morgens ten 4 ure tol des avonds ten 8 ure geduurd. 's GRAVENHAGE, 25 Junij. Z. M. heeft benoemd lot kapitein 3dc kl. den l5lc0 luitenant J. A. van der Muëlen, van het bat. jagers n". 27, dienstdoende in West-Indië. Door Z. M. zijn de volgende benoemingen gedaan. Tot ontvangers der directe belastingen enz.: te Bodegraven, jhr. J. van Beresteyn, thans in die betrekking te Putte (Noordbrabant); te Bergen-op-Zoomde heer J. Stapels, thans te Oudenbosch; en te Meerkerk, de heer J. Hoeflake, thans te Driel lot ontvangers der in- en uitgaande regtente Strijbeekde heer M. P. J. F. Groshans, thans in die betrekking te Kauter; en te Kauter, de heer H. dc Jong, thans commies der rijksbelastingen te Vreeswijk; lot controleur der 3lc kl. voor de directe belastingen enz. te Ysselstein, de heer J. A. Meule- mans, surnumerair bij het vak van 's rijks belastingen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 22 dezer zijn bevorderd: lot opzigter van den waterstaat der 2de kl., de opzigter der 3de kl. H. II. Jongen; tot opzigter der 3de kl., de opzigter der 4de kl. J. Kouwenberg; en is tot opzigter van den waterstaat der 4de kl. benoemd II. J. Roeland. Ook zijn door den minister van binnenl. zaken bij de dienst van den rijkstelegraaf benoemd tot telegrafisten der 2dt klasse, de telegrafisten der 3de kl.: R. K. van Eldik, S. C. Schuitemaker en W. C. P. van der Burgli. Men verneemt dat de familiebetrekkingen van den ter dood veroor deelden C. A. Gunkel reeds een verzoek om gratie aan Z. M. den koning hebben ingediend. Uit 1 lalië zijn aan Z. K. II. den prins van Oranje ten geschenke toe gezonden eenige oudhedenopgegraven bij de steden Herculanum en Poinpeji. Op de vergadering van hel Groot-Oosten der orde van Vrijmetselaren, op den 19den dezer gehouden, is eene som van 500 beschikbaar gesteld voor de inrigting van jongens-weezen, welke te Soerabaya, in den geest van de instelling te Rijsselt bij Zutphen, onder bescherming van den gou verneur-generaal tot stand zal gebragt worden. UTRECHT23 Junij. Onze hoogeschool heeft weder een gevoelig verlies geleden door het over lijden van dr. C. A. Bergsmahoogleeraar bij de wis- en natuurkundige faculteit en directeur van den kruidtuin. Gisteren heeft dr. J. J. Doedcs het hoogleraarsambt in de god geleerdheid aanvaard met het houden eener rede in de Latijnsche taal over het gewigt van de beoefening der kritiek voor den godgeleerde (de critica studiose a theologis exercenda). Heden heeft dr. W. G. Brill het hoogleraarsambt in de Neder!, taal- en letterkunde aanvaarddoor het houden eener redevoering over den eisch des lijds en de wetenschap, als geschikt om aan dien eisch te beantwoorden. GRONINGEN, 22 Junij. Op den 20s,cn dezer had alhier de openbare prijsuitdeeling plaats, onder de kweekelingen van. het doofstommen-instituut. De administrateur, dr. A. W. Alings, sprak bij die gelegenheid over de verschillende methoden in liet onderwijzen der doofstommen gevolgd. Daarna gaven, onder de lei ding van den instituteur mr. R. T. Guyot en de onderwijzers, de kweeke lingen voldoende proeven hunner verstandsontwikkeling en kennis, waarbjj vele ook deden blijken hoezeer zij in het spreken cn in het afzien van den mond waren gevorderd. De proeven van de gemaakte vorderingen der kweekelingen werden met belangstelling bezigligd. Een dronken barbier en een dronken schoorsteenveger wedden giste ren te zamen om 50 cent, dat de eerste niet in de Kruidgracht zou durven springen, die zeer diep is. Hij deed het en herhaalde het daarna nog eens, doch werd toen schijndood opgehaald. Eenige uren daarna was hij het slagtoffer zijner roekeloosheid. I5UITENLANDSC11E I5ER1GTEN. IS K I. G I £1. BRUSSEL, 23 Junij. Men verzekert dat de regering voornemens is de miliciens van de lig- tingen van de jaren 1851, 1852, 1853 en 1854 onder de wapenen te roepen en aan de in het kamp van Beverloo dezen zomer te houden oefeningen te doen deel nemer.. Wanneer die ligtingen onder de wapenen zijn, zal België eene krijgsmagl van 80,000 mail op de been hebben hetgeen sedert 1839 niet geschied is. In de laatste 12 jaren is de bevolking dezer hoofdstad met 40,000 zielen vermeerderd. Het getal inwoners, dat in 1847 125,000 bedroeg, is thans lot 165,000 gestegen. De stad bevat 18,000 huizen, waarvan onge veer 500 onbewoond zjjn. ENCELAN». LONDEN, 23 Junij. De leden van het nieuwe ministeriedie levens leden van het parle ment zjjn, moeten zich aan cene herkiezing onderwerpen. Waarsehjjnjijk

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1