wjjl België eene slipte onzijdigheid in den Italiaanschen oorlog behoort in 'toog te houden. Het dagblad le Nord heeft tot de regering het verwijl gerigt dat zij die vergunning niet heeft geweigerd aan hen die lot hel Oostenrijksche leger wilden overgaan. De Moniteur komt tegen dat beweren op, en zegt dat de aanzoeken, om in het Fransch-Sardinische of in het Oostenrijksche leger te mogen dienen, zonder onderscheid zijn afgewezen. EXGËL AIS®. LONDEN, 19 Junij. Het nieuwe ministerie is thans door de koningin geïnstalleerd. De onaf hankelijke liberalen, die tot de omverwerping van het vorige ministerie hebben medegewerkt, zijn niet te vreden daar zij slechts door twee leden in het nieuwe kabinet zijn vertegenwoordigd. Van regeringswege zullen er overeenkomsten worden gesloten tot het leveren van 342,580 Enfield-geweren. Volgens beriglen uit Indië heeft zich de cholera in de provincie Cal cutta geopenbaard. Op den 25stcn Mei heeft de club van schaakspelers te New-York aan den heer Murphy een prachtig schaakspel overhandigd, waartoe de gelden bij inschrijving aldaar waren bijeengebragtten einde een blijk te geven hoezeer men de talenten van dezen jongen spelerdie de voornaamste strij ders van Europa heeft overwonnen, op prijs stelt. Dit geschenk is aan den heer Murphy met veel plegligheid overhandigd. Meer dan 2000 personen hadden zich daartoe in de bisschoppelijke kapel der hoogeschool vereenigd die daartoe smaakvol was ingerigt. De heer Murphy heeft zich bij die ge legenheid, bij zijne antwoorden op de gehoudene aanspraken zeer dankbaar geloond voor het onthaal dat hem in Europa was le beurt gevallen. Het bovenbedoelde schaakspel moet uitmunten in rijkdom en bewerking en zelfs nog het fraaije schaakspel van de koningin van Engeland overtreffen. Het is uil rozenhout gemaakt, ingelegd met ebbenhout en zilver, en omgeven door eene dubbele rij paarlen. De stukken zijn voor de eene helft van goud, voor de andere helft van zilver; de pionnen zijn drie duim, de groo- tere stukken vijf duim hoog. De gouden stukken verbeelden de hofhouding van een Yisigolhiscben vorst, de zilveren het kamp van een der Noordsche vorsten, die bijgedragen hebben tot de ontbinding van het Weslersch- Romeinsche keizerrijk. In al deze stukken is het historisch kostuum met de meeste naauwkeurigheid in acht genomenelk stuk staat op een voet stuk van kornalijnsleen en het geheele spel heeft 1600 dollars gekost. Het geheel is besloten in eene doos met brillanten versierd, waarop het ge kroonde naamcijfer van Paul Murphy benevens eenige vleijende opschriften zijn geplaatst. Te Boston wil men een gouden kroon aanbieden aan den beroemden schaakspeler, die vervolgens naar het Westen zal vertrekken, ten einde in den schoot van zijn gezin van zijn zegetogt uit te rusten. FRANKRIJK. PARIJS 19 Junij. De Moniteur deelt eene nadere opgave mede van het verlies, hetwelk onze troepen bij Magenta en Marignano geleden hebben. Volgens dezelve zouden zij in het eerstgenoemde gevecht 323 dooden2165 gekwetsten en 470 vermistenen bij Marignano 154 dooden725 gekwetsten en 64 ver misten hebben verloren. Men verzekert dat graaf Walewskibij de receptie van het corps di plomatiek, gezegd heeft dat de Fransche regering van de mobielverklaring van een deel des legers in Pruisscn was onderrigt en daarin geen reden van bezorgdheid kon vinden. Alhier is het gerucht in omloop dal de Paus een krachtig protest aan alle souvereincn van Europa zal zenden, waarin niet alleen gehandeld zal worden over de wereldlijke regtcn des Pausen, maar ook over de gevaren, welke thans die der overige ltaliaansche regeringen bedreigen. Door de regering is ten opzigte van de Ooslcurijksehc krijgsgevangenen bepaald, dal zij zullen kunnen worden gebruikt bij de verschillende open bare werken in Frankrijk en vooral in Algerië, waar de aanleg van spoor wegen vele. handen zal vercischcn. Deze gevangenen zullen daarenboven eene hoogere soldij genieten en alle voordeelendie vereenigbaar zijn met hunne gevangenschap. Het is waarschijnlijk dat velen onder hen zich voor goed in Algerië znllen vestigen, waar zich reeds een groot getal Zwitsers en Duitschers bevinden. Aan de krijgsgevangenen wordt maandelijks als soldij toegekend: aan een divisie-generaal 333 fr.een brigade-generaal 250 fr.verdere hoofd-officie- ren ƒ200 fr. en een kapitein of luitenant 100 fr. Volgens een gerucht zou Hue, in Cocbinchina, op 3 Mei door den admiraal Rigatilt de Genouilly zijn bemagtigd. Aan den Mon. de la Flotte wordt uit Lissabon het volgende geschre ven betreffende een voorval aari boord van het Nederl. schip Alcorkapt. van Oppen, van Rotterdam naar Batavia bestemd, wegens schade te Lissa bon binnengeloopen. »In deze haven (Lissabon) heeft een betreurenswaardig voorval plaats ge had aan boord van het Ned. schip Alcor. Dit schip kwam van Rotterdam met ruim 100 soldaten voor het Indische leger aan boord. Deze soldaten waren Franschen, Belgen. Duitschers en Hollanders. Het schip was lek en kwam te Lissabon om hersteld te worden. Op het oogenblik dat eenige der soldaten aten, beval de kapitein bun op te slaan om te gaan pompen of eenige andere dienst le verrigtende soldalen antwoordden echter dat zij. zich thans in de haven bevindende, niet verpligl waren de van hen verlangde dienst te verrigten. Het geschil werd al heviger. De kapitein riep de Hollanders le hulp en alstoen ontstond een betreurenswaardig con flict. Een Franschman werd door een schot gedoodterwijl vier of vijf anderen min of meer zwaar gekwetst werden. Eenige der strijdenden spron gen in het water om zoo doende te ontvlugtcn. Het schip lag voor La Jonquière ten anker; de twist werd gehoord en de dienstdoende officier aan boord van de brik Senhorah del Pilar liet als maatregel van voorzorg eene sloep met gewapenden in gereedheid brengen. Kort daarna hoorde men ge weerschoten aan boord van de Alcor lossenwelk schip de noodvlag heesch. De Portugesche officier vroeg alsnu of hij hulp kon verleenen, waarop de kapitein van de Alcor hem verzocht 13 manschappen te laten halen, die tegen hem in opstand waren gekomen en die hij reeds gebonden had. Men zegt dat 2 of 3 van lien, die in het water zijn gesprongen, verdronken zijn. Volgens beriglen te Marseille ontvangen heeft de Egyptische regering de werkzaamheden lot doorgraving der landengte van Suez doen staken, en heeft de heer Lesseps openlijk legen dien maatregel geprotesteerd, daarbij zijne tweeledige hoedanigheid van gelastigde van den onderkoning en be stuurder eener regelmatig opgcrigle maatschappij bijbrengende, alsmede ver- bindtenissendoor den onderkoning onlangs nog plegtig aangegaan. De consul-generaal van Frankrijk in Egypte beeft zijne bemiddeling in dit ge schil aangeboden. ITALIË. De beriglen van het oorlogslooneel maken gewag van eene ontmoeting die lusschen de Oostenrijkers en het corps van Garibaldi heeft plaats gehad dat niet voordeelig voor den laatstgenoemde is uitgevallen. Garibaldi wilde nabij Lonato eene brug slaan over de Chiesa, ten einde in gemeenschap te blijven met Brescia, en had om die beweging le bedekken eenige troepen in de rigting van Rezzato afgezonden. Die troepen zijn met de Oostenrij kers, die te Montechiari en te Caslelnedolo lagen, handgemeen geworden. Zij dreven de Oostenrijkers lot aan de laatstgenoemde plaats terug, maar verkeerden daar in gevaar van omsingeld te worden. Teruggetrokkenna men zijonder de leiding van Garibaldidie inmiddels toegesneld was hunne vorige stellingen weder in, met verlies van een 100-tal dooden en gekwetsten. De Oostenrijkers leden een veel grooler verlies. Later is Rez zato door de Sardinische divisie Gialdini bezet, en hebben de Oostenrijkers Montechiari en Caslelnedolo verlaten. De tegenwoordige stellingen der Oos tenrijkers dekken den Mincio en dus ook de vier beroemde vestingen. Voor dat de bondgenooten aan het belegeren der vestingen kunnen denkenzullen zij nog een zwaren strijd hebben le voerenwant men schat de Oosten rijksche magt, die alleen door Montechiari is getrokken, op 80,000 man infanterie6000 paarden en 12 batterijen artilleriewaarbij nog komen de versterkingen die dagelijks uit Duilschland aankomt. Keizer Napoleon heelt, vergezeld van koning Victor Emanuelzijne intrede te Brescia gedaan. Te Venetië is een besluit van de Oostenrijksche regering uitgevaardigd, bepalende dat er nieuw papiergeld ten bedrage van 50 millioen gulden zal worden uitgegevenhetwelk lot kwijting der in Oostenrijksch Italië uitge schreven geldleening zal kunnen dienen en overigens een gedwongen koers zal hebben. De Oostenrijksche minister van builen], zaken, graaf Rechberg, heeft aan den Paus de redenen ontvouwd die aanleiding hebben gegeven tot het vertrek der Oostenrijksche troepen uit de legatiën, namelijk de verschijning van een Fransch oorlogschip in de haven van Ancona, iets dat onbestaan baar is met het beginsel van onzijdigheid dat door den Paus gehuldigd wordt. De gemeenteraad van Milaan heeft besloten de proclamatie van keizer Napoleon III aan de Italianen op marmeren tafels te laten graveren en die in de Domkerk aldaar te plaatsen. De koning van Sardinië heeft talrijke eereblijken toegekend aan de manschappen van het 3de reg. zouavendat zich bij Palestro zoozeer heeft onderscheiden. De kolonel Chabron, van dat reg is tot commandeur der milit. ridderorde van Savoye benoemd. Koning Victor Emmanuel heeft aan de afgevaardigden uit Bologna ge antwoord, dat hij de hem aangebodene dictatuur over die stad niet aan neemt, en dat hij elke daad van omverwerping en opstand tegen het pause lijk gezag afkeurt. Daarenboven heeft hij een zijner adjudanten afgezonden naar den Paus om dezen te verzekerendat bij niets te vreezen heeft van de tegenwoordige gebeurtenissen. De onafhankelijkheid van Italië zal steeds een waarborg, nooit eene bedreiging zijn voor de onzijdigheid en de inte griteit van den Kerkdijken Staat. Van den bekenden generaal Klapka is in de ltaliaansche dagbladen eene proclamatie verschenenwaarin hij de in het Oostenrijksche leger dienende Hongaren oproept om zich op Italië's bodem rondom hem te scha ren en, na Italië's bevrijding, ook den strijd voor llongarije's onafhanke lijkheid aan te vangen. Hij zegt dat het regt der Hongaren op nationale zelfstandigheid door keizer Napoleon en koning Victor Emanuel erkend wordt. PRPISSEN. BERLIJN, 17 Junij. De mobielverklaring van een deel des legers beeft van onderscheidene kanten zoo veel afkeuring ondervonden dat de regering in haar officieel orgaan zich daaromtrent nader heeft verklaard, maar nog niet op die wijze dat men zeggen kan dat de sluijer, die over de handelingen van ons kabinet ligt, opgeligl is. Er wordt alleen gesproken van Pruissen's lusschenkomst tot herstel van den vrede en het handhaven van het Europeesch evenwigt, maar de regering verklaart tevens dat zij een stelsel van verdrukking in Italië niet wil ondersteunen. Door de Fransche regering is le Hamburg en in de Noordzeehavens veel graan opgekocht dat naar Genua wordt verzonden. Voor de leening van 30 mill. Hi. is voor een bedrag van 31,875,100 th. ingeschreven. Volgens latere opgave zijn er door de wolkbreuk over hel Brohldal 32 menschen omgekomen. Op den 6dcn dezer is bet gedcnktccken voor den bekenden kruidkun dige Nees von Esenbeek te Breslau onthuld.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2