gaf de hoop te kennen dat de nienwe regering 's lands onzijdigheid zou handhaven. Door de openbaarmaking der diplomatique stukken, die voor het uit barsten van den oorlog zijn gewisseld, is lord Malmesbury weder eenigzins in de algemeene achting gerezen. De Times zegt dat hij na het inzien dier stukken, tot de overtuiging is gekomen dat het gevallen kabinet en het ministerie van builenlandsche zaken in 'tbijzonder, niet beschuldigd kan worden de onzijdigheid des lands in gevaar te hebben gebragt. De Mom. Post is niet te vreden en ziet in alles misslagen van lord Malmesbury. De regering heeft besloten in Ierland de geheele milicie legen 15 Julij onder de wapenen te roepen, teil einde gedurende 21 dagen deel te nemen aan de jaarlijkscbe oefening in hel behandelen der wapenen. Het schijnt een voorloopige maatregel tot eene duurzame inlijving te zijn. De prins van Wallis wordt eerstdaags terug verwacht. Hij zal dan zijne voorloopige studiën voortzetten, om later de hoogeschool te Oxford en mogelijk ook die van Cambridge te bezoeken. FKA1VHRIJH. PARIJS 15 Junij. Naar men verneemt zullen de belooningen aan het leger wegens be toonde moeden dapperheid uil te reiken, minstens 1100 bedragen, de mili taire medailles daaronder begrepen. Natuurlijk zullen de Piemontezen in die eervolle onderscheidingen deelen. Het besluit van den prins-regent van Pruissen tot het mobiel verklaren van zes legercorpsen heeft hier over 't algemeen nog al indruk gemaakt, en zelfs worden daaraan de zonderlingste uitleggingen gegeven. In hooge kringen moet meïi in dien maatregel geene aanleiding tot bezorgdheid vin den. ïussehen ons hof en dal van Berlijn worden tegenwoordig vele nota's gewisseld. De voorspoed onzer wapenen in Italië heeft, naar men verneemt, te Athene eene levendige vreugde verwekt. Toen aldaar de tijding onzer over winningen aankwam heeft zich eene groole volksmassa voor het hótel van den Franschen gezant verzameld, met de kreeten: Leve de keizer! Leve de koning! De gezant heeft geantwoord, dat hij deze betuiging van sympathie des Griekschen volks aan den keizer zou mededeelen. Ook van de zijde der studenten is een manifestatie geschied. Op hun verzoek zijn openbare gebeden uitgeschreven voor de slagtoffers, in de gelederen der bondgenooten gevallen. Het volk vulde en omringde de kerk in grooten getale. Men verneemt dat het geschil ïussehen Frankrijk en Rusland, over de heilige plaatsen, dat tot voorwendsel van den Oosterschen oorlog heeft ge diend, thans door onderlinge toegevendheid is vereffend. De kerk van het heilige graf zal op gemeenschappelijke kosten hersteld worden. De heeren Berrycr en Dufauredie in de bekende zaak van den graaf de Montalembert zich met de verdediging van dezen belastten, hadden ge weigerd van den beroemden beschuldigde eenig honorarium aan te nemen. De heer de Montalembert liet daarop twee beeldjes in zilver vervaardigen, het eene genomen naar het standbeeld van Demosthenes, dat in het Vatikaan bewa.qriLv£Qtdt,Jict andere naar jlat van Aristidesjn liel_museum JB ourbon te maken. Op het beeldjeden heer Berryer aangebodenleest men dit op schrift, tot welks zamenstelling de heer Villemain heeft medegewerkt: Hanc antiqui Demosthenis effigiem Demostheni nostro Petro Antonio Ber ryer quem patronum et ultorem habuit die xxi Decembris MDcccLvin Carolus comes de Montalembert. Quid si ipsum tonantem audivisses. Het opschrift op het geschenkaan den heer Dufaure aangebo den, luidt: Hanc prisci Aristidis effigiem Aristidi nostro Julio Dufaure virtute et eloquentia praecellenti gratus obtulit ac dicavit Carolus comes de Montalembert accusatione majestatis exsolutus ac vindicaties die xxi Decembris SDXXXtvm. Uit alle oorden des lands komen berigtcn in omtrent de algemeene viering van bet 3dc eeuwfeest der Fransche hervormde kerk. De kerken waren overal stikvol. Vooral was dit het geval, behalve in deze hoofdstad, te Rijssel, Rouhaix en S'. Ainans. Ook Brest en Toulon hebben zich on derscheiden. Bijzonder plegtig was de feestviering te Fernex, een plaatsje digt bij de Zwilsersche grenzenwaarheen zich eene deputatie van de hoogleeraren en predikanten van Genève begeven had. Van den Ge- neefschen leeraar Gaberel zal eene bij die gelegenheid gehouden rede in het licht verschijnen, getiteld: Martyre et Refuge. ITALIË. Van het oorlogslooneel is thans weinig mede te deelen. De Oostenrij kers gaan voort zich aan de Mincio bijeen te trekkenen de bondgenooten volgen hen op den voet, en naderen met spoed de laatste verdedigings-linie der Oostenrijkers in Italië. Hel hoofdkwartier van koning Victor Emanuel is te Pallazzuola en de voorhoede staat te Coccaglio, op den weg van Ber gamo naar Brescia, liet corps van generaal Urban wordt steeds door Gar- nbaldi vervolgd. Uit Frankrijk wordt veel belegerings geschut ontvangen en het Iaat zicli aanzien dat de strijd die aan de Mincio zal plaats heb benuiterst hardnekkig zal zijn. Prins Napoleon is thans gereed om aan de krijgsbedrijven deel te nemen. Van het Toscaansche leger zullen 10,000 man infanterie en 000 man kava- lerie zich bij hem voegen. Op het voorbeeld van Bologna heeft ook Perugia zich voor de veree- niging met Sardinië verklaard, en dit is van te meer belang omdat die stad in het midden van den Kerkelijken Staat en niet verre van Rome is gele genzoodat die beweging bijna onder het oog van den generaal Goyon heeft plaats gehad. Men beweert dat koning Victor Emanuel al het moge lijke heeft gedaan om de beweging in de legatiën voor te komen. Frankrijk is niet gezind om titans wijziging te brengen in de regeringsvorm van den Kerkelijken Slaat, en de koning van Sardinië is verpligt in deze omstan digheid het gevoelen van zijnen bondgenoot te eerbiedigen; maar al wilde men de beweging met kracht bestrijden, de gebeurtenissen, die plaats gehad hebben, oefenen eenen zedelijken invloed uit, verzwaren de moeijelijkheden van het oogenblik en verhaasten den loop der gebeurtenissen. Te Bologna zijn zelfs de stralen versperd om het terugkeeren der Oosten rijkers en der Pauselijke ambtenaren te beletten. Onder de Zwilsersche regimenten in dienst van den Paus moet veel desertie plaats hebben. Ruim 400 Zwitsers van de bezetting van Forli moeten zich reeds bij de troepen van Garribaldi of bij het Toskaansche leger hebben vervoegd. In Toskane neemt de partij die voor de aansluiting met Piemont is meer en meer toe. Aan eene herstelling van de gevallen dynastie valt niet meer te denken. Het regeringsblad in Toskane laat zich over de toekomst van Italië aldus uit: Onder de hevige slagen van het Fransch-Sardinische leger zija de vijandelijke troepen niet alleen verdreven, maar tevens is het oude, slechts op de tractalen gevestigde Italië vervallen en men ziel een nieuw Italië opkomen, een Italië, gelijk het eenen Danle en eenen Machiavel voor den geest zweefde, dat is: vrij, gewapend en vereenigd. Indien het aan de Italianen gegeven isin alle opzigten de vruchten der overwinning in te oogsten, dan zullen zij zich tot eene natie vormen, met verwerping van de grenzen, welke de verovering, in het land hun door God toegekend, heeft aangewezen. Wat zouden wij nog spreken van fusiën, van erkende of ge loochende zelfregeringennu wij gevoelendat wij allen zonen van hetzelfde vaderland zijn? De namen der staten en provinciën vertegenwoordigen het verledene en kunnen niet op eene waardige wijze de toekomst openen die slechts den naam van Italië zal kennen. OOITKSRUH. WEENEN, 16 Junij. De regering heeft thans een maatregel genomenwaaruit de slechte toestand van het finantie-wezen duidelijk blijkt. Bij het sluiten van de jongste nationale leening, was stellig beloofd dal de rente altijd in zilver zou betaald worden, maar nu is bepaald dat gedurende den oorlog de rente betaling der nationale leening in banknoten met agio, in plaats van met klinkende muntzal geschieden. Van heden tot het einde van September is dat opgeld op 25 pCt. bepaald. De regten en belastingen kunnen als steeds met coupons der leening worden voldaanovereenkomstig de van kracht blijvende bepalingen. Den houders wordt hel ook vrijgelaten de be taling te verlangen in renlegevende staats-obligatiëndie 5 jaren na den vervaldag der daarop betrekking hebbende coupons tot betaling van rente en rente op rente zullen worden afgelostmet 128 gulden voor 100 gulden in klinkende munt. Uit Verona is het volgende berigt ontvangen. Ons leger heeft zonder door den vijand verontrust te worden de bevolen stellingen ingenomen. Er valt overigens niets bijzonders te vermelden dan alleendat eene divisie van den generaal Urban bij Castenedolo slaags is geweest met hel vrijcorps van Garibaldi, dat, hoewel 4000 man sterk en voorzien van 4 stukken geschut, teruggedreven werd. Men gaat ijverig voort met het in staat van verdediging brengen van ïyroi. iie Ttergpassen zunen noor de landweer nezet worden. De schade door het wegnemen onzer schepen aan den handel toege- bragt wordt op l£ millioen fr. geschat. Op verschillende plaatsen van Zuid-Duitschland zijn reeds aanzienlijke sommen bijeengebragt, welke bestemd zijn ter leniging van het lot der in Italië gewonde Oostenrijkers. Het in Linz in bezetting liggend regiment, uit Italiaansche soldaten bestaande, heeft de tijding der overwinning zijner Iandgenoolen begroet met den kreet van leve Italië! leve Victor Emanuel jiTABS-BERICTEai. C7JHT 213TVE JFê BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen tc weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de daarbij belanghebbenden zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente, van den 22 lot den 29 Junij aanst. (deZondag uitgezonderd), van des voormiddags ten 10 tot 'snamiddags ten 1 ure, en dat de loling zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis, en'wel op Donderdag den 30 Junij 1859, 's voormiddags ten 10 ure. Wordende de zoodanigenwelke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze Gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepenmede op Donderdag den 30 Junij 1859, 's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepenom tot de loling ter voorschrevcne plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt, terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeiven tot de lo ting op te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigenof geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der Leden van de Commissie uit het Gemeente-bestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver- wittigd, dat bij de genoemde loting aantcekening zal worden gehouden van de re denen tol vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3dc art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge- magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrijstellin genbij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den Wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholenaan de Athenaca en deSeminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in eenen hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2