LEYDSCHE COURANT. 4859. MAANDAG 20 JUNIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vlijdag uitgegeven. Die van Maahdag komt u:t Zaiurdag Avond. Bij ileze Courant behoort Bijblad Si». 13. BINNENLANDSCHE BKKI&TEN. ij LEYDEN, 18 Junij. De 41ste verjaardag van IJ. M. de koningin werd gisteren alhier op de gewone wijze gevierd. Op den middag hield de bezetting eene parade op hel Ruïne-pleinwaarbij ook de dienstdoende schutterijzoowel door het i corps officieren als door dat der onderofficieren, was vertegenwoordigd. Gisteren ten een ure sloot de hoogleeraar van Assen zijne openbare lessen op eene pleglige wijze in het groot auditorium. Bij deze zijne laatste les sprak hij over de gebrekenleemten en onbillijkheden in hel burgerlijk j wetboek voorkomende, die hij in eenige voorbeelden aantoonde. Na de behandeling van dit onderwerp wierp hij eer. terugblik op zijne 38-jarige aan onze academie afgelegde loopbaan op welke hij menig lichtpunt ont moette, en die bij thans volgens de wel en vrijwillig verliet, om voor jeug diger krachten plaats te maken. Hij spoorde zijne leerlingen tot volharding in de studie en handhaving van den roem der Leydsche hoogeschool aan en eindigde met hun, niet zonder aandoening «vaartwel, vergeet uwen ouden leermeester niet" toe te roepen. Deze sierlijke en indrukwekkende rede werd door een groot getal studenten, de hoogleeraren uit de juridische en vele uit de andere faculteitenalsmede door verscheidene andere vrienden en belangstellenden aangehoord. Door de hh. van Kaathoven, Sikkel Groos en Huyser is in de jongste zitting van den gemeenteraad het voorstel gedaan om burgemeester en wet houders uit te noodigen lot het nemen van maatregelen ten einde de water- vcrversching binnen deze gemeente voorlaan meer geregeld plaats hebbe. De voorstellers achtten dit noodzakelijk van wege den slechten toestand van het water, waardoor dezer dagen al de daarin aanwezige visch was gestor ven en vele huizen waren aangeslagen, liet voorstel is aangenomen. Wij ontvingen dc/.cr «Jugcn wm vav.u.j»iuui *"j ,;v,ta"u" delaar Noothoven van Goor alhier verschenen vlugschrift, getiteld: De eerste kamer en het tarief, benevens een vrij woord daarover, door een fabrikant in wollen en saaijetten garens. Dit werkje bevat, behalve de rede van den heer Scbimmelpenninck in de tweede kamer bij de behandeling van de tarief- herziening uitgesproken, al de redevoeringen die in de eerste kamer over dat onderwerp zijn uilgesproken, voorafgegaan van een woord van den schrijver, waarin hij hulde brengt aan de leden der eerste kamer, omdat zij het ontwerp, zooals heldoor de tweede kamer was geamendeerdhebben verworpen; volgens zijn inzien te regt, omdat het verderfelijk was voor de industrie hier ter stede, wegens de wijze waarop de regten op de garens daarin werden vastgesteld. De uiteenzetting van de belangen van dien lak van nijverheid kan in zoo verre zijne nuttigheid hebbendat bij eene wederin- diening van het ontwerp, die door velen voor zeer waarschijnlijk gehouden wordt, daarop acht worde geslagen. Alleen gelooven wij dat de schrijver, die zich op practisch terrein bevindt, er beter in geslaagd zou zijn, om jj hendie in theorie de volledige afschaffing der beschermende regten voor- s staan, op het punt in quaeslie voor zijne overtuiging te winnen, wanneer hij bij de behandeling van dit onderwerp zich wat gematigder in zijne uil- j drukkingen had geloond, die nu, vooral ten opzigle van den minister van linanlien, vrij scherp zijn. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van welen- schappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 102 tol 107 personen. Op de pinksterdagen zijn over den Rijnspoorweg vervoerd geworden 22,625 reizigers. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 10 schepen bevracht, als 9 voor Amsterdam en 7 voor Rotterdam. Eergisteren is onder begunstiging van schoon weder de haringvloot uit Vlaardingen vertrokken. Nabij llarlingen is in den nacht van 14 op 15 Junij de boerderij van II. Koopmans geheel afgebrand. Een der zoons, een jongeling van onge veer 20 jaren, is bij den brand omgekomen; zijn broeder bekwam hoogst- gevaarlijke brandwonden. Ook de overigen hebben niets kunnen redden dan bun leven, dewijl de brand voortwoedde terwijl zij nog in diepe rust lagen. De kolonist Marchant, Ie Veenhuizen, van wien onlangs is gemeld, dat hij eene vrouw die hem een brief bragt had doodgestokenis in de ge vangenis te Assen overleden. Men had in den laatstcn tijd sporen van krankzinnigheid bij hem opgemerkt. Dit Maastricht meldt men dat er, ter completering van het 5de reg. dragonders onder de miliciens in het hertogdom Limburg der ligtingen van 1855, 1856, 1857, 1858 en 1859, die bij andere corpsen zijn ingedeeld dan bij het 5de reg. dragonders, eene loting plaats heeft. Van deze ligtingen zullen gezamenlijk 400 man bij gemeld regiment worden overgeplaatst. In de Arnh. Cour. leest men het volgende: Van eene welonderri<*le zijde zijn wij in staat gesteld te vermelden, dat het aanvankelijke gerucht, alsof er 12 (volgens sommige berigten zelfs 15) officieren van de Bonischè expeditie aan de cholera zouden bezweken zijn, gelukkigerwijze overdreven was. liet verlies is evenwel nog zeer aanzienlijk want de luitenants Thomasset, Bannier, van Denlsch en de Graauvv en de officier van gezond heid de Kanier zijn allen aan de cholera bezwekenterwijl de aspirant- betaalmeester van lieerde aan eene zenuw-zinkingkoorts is overleden. 'sGRAVENHAGE, 18 Junij. Naar men verneemt heeft Z. M. dr. P. Scheltema, archivaris van Amster dam benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. De verjaardag van II. M. de koningin werd gisteren alhier op eene luisterrijke wijze gevierd. Omstreeks den middag is er eene groote parade gehouden door de troepen van het garnizoen, in de Maliebaan. Ten 1 ure was er groot familie-dejeuner bij II. M. op het Huis ten Bosch, en des middags groot gala-diner ten hovehetwelk door de ministers des konings en vele aanzienlijke genoodigden werd bijgewoond. De illuminatie in hel Bosch werd door schoon weder begunstigd, en hoe wel eenvoudig, maakte zij een schoon effect. De lange laan naar de socie- teits-tenl was geheel met guirlandes van lampions verlicht; de tent zelve was uitermate fraai verlicht en aldaar voerde de muziek van het reg. gre nadiers en jagers de schoonste stukken van hun repertoire uit. Het muziek corps van het reg. dragonders was aan het paviljoen en dat van de dienst doende schutterij in eene verlichte tent op de Zwitsersche brug geplaatst. Boven alles muntte uit eene aan het einde van den tweeden vijver over de bogen, welke, met lampions verlicht, een bijzonder schoon gezigt opleverde. 11. M. de koningin en Z. K. 11. de prins van Oranje zijn in een open rijtuig onderscheidene lanen van het Bosch doorgereden, terwijl tot Iaat in den avond het Bosch met wandelaars vervuld was. In de stad waren de minisierien en eenige openbare gebouwen, als naar gewoonte, verlicht. 11. M. de koningin heeft, bij gelegenheid van haren geboortedag, aan verschillende liefdadige instellingeno. a. aan het Israëlitisch weeshuis al hier, bijdragen doen toekomen. Heden hebben er, ter herinnering aan den slag van Waterloo, op de voorplaats van de kazerne van het reg. grenadiers en jagers militaire fees ten plaats gehad. Men verzekert dat het voornemen beslaat, om, gedurende den zomer, wekelijks, en wel des Vrijdags, in het Lange Voorhout muziek te doen uitvoerende eene week door het muziekcorps der dienstdoende schutterij en de andere week door dat van het 3de reg. dragonders. Te Schcveningen zijn wederom twee haringschuiten aangekomen, die 17 ton haring hebben aangebragt. In de eerste kamer is door de commissie van rapporteurs verslag uit- gebragt omtrent de wets ontwerpen tot het doen zamenbltjven der miliciens van 1856 en 1857 en tot de daarmede in verband staande verhooging der begrooting voor 1859. De meeste leden meenden in den voorgestelden maat regel te moeten berusten. Men nam echter acte van de verklaring der rege ring dat zij alleen oefening, geene wapening van hel leger bedoelde. Om trent de grondwettigheid van het voorstel werden geene bedenkingen ge maakt. Eenige weinige leden wenschlen dat de regering de bedoelde mili ciens niet te spoedig mogl oproepen, omdat zij er bezwaar in zagen thans zoo vele werkzame handen aan den landbouw te onttrekken. In eene heden gehouden zitting heeft de kamer met algemeene stemmen aangenomen een aantal wets ontwerpen lot naturalisatie van onderscheidene personen. Een dezer ontwerpen, dat tot naturalisatie van den heer D. Co- wan, gaf aanleiding tot de vraag, of Engelschen die genaturaliseerd zijn toch hunne burgerschapsregten als Engelschen behouden De minister heeft dit toestemmend beantwoordt, onder bijvoeging dat een Engelschman die genaturaliseerd is, de bescherming niet kan inroepen van de Engelsche re gering in het land waar hij genaturaliseerd is. Er bestond echter geen gevaar om ook deze naturalisatie te verleenen. BülTENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAV». LONDEN, 17 Junij. j Het parlement is tot Ilingsdag aanst. verdaagd. De heer Disraeli heeft ii levens medegedeeld dat lord Palmerslon een ministerie had zamengesleld en

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1