zorgvuldig de keizer is geweesl oui den Paus en de Franschc geestelijkheid "erust te stellen omtrent zijne bedoelingen in Italië en het wereldlijk gezag van den Paus zullen dit duidelijk inzien. Men hoopt nog altijd dat de raad- "evin°en onzer regering en de invloed des keizers de opgewondenheid in de legaliën zullen doen bedaren en dat de oorlog op die wijze ten einde zal gebragt worden zonder revolutionaire schokken. Maar dit is slechts eene verwachting en de toestand is daar zeer moeijelijk. Door het vertrek der Oostenrijkers is het evenwigt der Ooslenrijkschc en Fransche bezettingen verbroken en ten gunste van Frankrijk beslist. Deze kan nu onmogelijk zijne troepen uit Rome verwijderen, want aldaar zonden zich dezelfde ver schijnselen opdoen als te Bologna. De Constitutionnel bevat een artikel waarin hulde wordt gebragt aan de hertogin-regentes van Parma, die, daar zij zich niet in staal gevoelde om de onzijdigheid te bewaren, hare staten heeft verlaten en op onzijdig grondgebied is geweken. Men kan haar den lof niet onthouden dat zij lot het einde toe al de moeijelijkheden die zich opdeden gelukkig is te boven „ekomen. Dc hertogin heeft zeer verstandig gehandeld dat zij den raad van den Engelschen gezant is gevolgd en zich niet, zooals de groothertog van Toskane, naar Weenen heeft begeven. Zjj is voornemens om, na een kort verblijf in Zwitserlandmet hare kinderen naar Londen te gaan. Men gelooft dan ook dat later, bij eene volledige schikking der Italiaansche aangelegenhedenhare handelwijze gunstig zal terugwerken op de belangen der hertogelijke familie van Parma. In het dep. de la Manche hebben op verschillende plaatsen overstroo mingen plaats gehad. Te Granville is het lage gedeelte der stad onderge- loopcn. Verschillende pakgoederen, die voor de magazijnen in de voorstad lagen opgestapeld, zijn door den stroom medegesleept en naar zee gedreven. De schade wordt begroot op eenige bonderd duizenden francs. Te Yquelon, op eenigen afstand van Granville, zijn twee personen bij deze ramp omge komen, terwijl men de aldaar aangerigte schade op ruim 50,000 fr. rekent. Dc keizerin heeft op het eerste berigt den prefcet van het genoemd depart, eene som van 3000 fr. doen ter hand stellen, om in de meest dringende behoeften te voorzien. Als menigvuldige onweders als een voorteeken van vruchtbaarheid voor den grond mogen beschouwd wordendan zal dit jaar onder de vrucht baarste mogen gerekend worden, want dagelijks hebben die hier plaats. De velden leveren dan ook overal een schoon gezigt op. De groei van alles is een maand vooruit bij andere jaren en men kan zich met grond eenen goeden oogst voorspellen. Het schip la Foi, met 400 Indianen aan boord, die naar Reunion werden overgebragt, is tusschen Negapatnam en Ceylon met man en muis vergaan. IT A LIE. De slag van Magenta moet zeer zeker een overwegenden invloed op de Oostenrijkers hebben uitgeoefendwant zij trekken nu voortdurend terug en brengen hunne magt achter de Mincio bijeen. In verband hiermede heb ben zij ook al de punten die zij in den Kerkelijken Staat bezet hielden verlaten. Zij bewijzen daarmede eene groole dienst aan de bondgenoolen, want die zijn zonder slag of sloot over de Adda getrokken en hebben Lodi, dat voor hunne krijgsbewegingen van veel gcwigl is, bezet. Men ver liest zich in gissingen omtrent dc redenen van eene zoo snelle achler- waartsche beweging. Sommigen willen er een list in zien om de bondgenoo len in den kring der vestingen te lokken, anderen gelooven dat Oostenrijk in dc meening verkeert dat wanneer het aan de Mincio wordt aangevallen geheel Duitschland niet zal aarzelen zijne zaak te ombelzen. Waarschijn lijker is hel dal de Oostenrijkers gcene kans meer zien om met hunne ontmoedigde troepen op het terrein voor de Mincio niet alleen aan den vijand het hoofd te biedenmaar ook aan de bevolking die zich overal tegen hen verklaard heeft. Oostenrijk heeft thans zijne aanvallende in eene verdedigende houding ver anderd, en bijaldien de bondgenoolen hel niet op den voet volgt, zullen zij hunnen vijand niet ontmoeten voor dat hij achter de Mincio zich in eene sterke stelling heeft verschanst. Op dat terrein zullen de Oostenrijkers ten noorden aangevallen worden door bel leger dat door Milaan is getrokken ten zuiden, te Mantua, door liet corps van prins Napoleon en ten oosten, j te Legnano, ter zee door middel cencr troepen-afdeelingdie men wil aan land zetter., om op de beneden-wateren van de Po werkzaam te zijn. Men vleit zich ook dat de bondgenoolen in staat zullen zijn om de vier vestin gen die den sleutel uitmaken van al de Oostenrijksche bezittingen in Italië, gelijktijdig aan te vallen. Men verwacht ook een aanval op Pola, alwaar de Oostenrijksche werven zijn, waaraan de regering groote sommen heeft te koste gelegd. Na hel vertrek der Oostenrijkers uit Bologna heeft ook de kardinaal legaat die stad verlaten en aan het gemeentebestuur de zorg voor de stad overgelaten. Door dit bestuur is terstond de dictatuur van koning Victor Emanuel uitgeroepen, hetgeen door dc bevolking met vreugde is aangenomen. De geheele stad vierde feest. Nog vele andere plaatsen hebben dit voor beeld gevolgd. Men verneemt dat de schade, door dc Oostenrijkers bij hun vertrek j aan de vestingwerken van Piacenza toegebragt, niet belangrijk is te noemen. 1 Men verzekert dat de Oostenrijkers te Pavia, Piacenza en Milaan, behalve veel krijgsvoorraad, zooveel levensmiddelen hebben achtergelaten, dal het Fransche leger er G weken mede kan gevoed worden. SBÏ5UISSEJN. BERLIJN, 15 Jim ij. - In dc Preuss. Zeit. leest men hel volgende: De regering heeft een bevel uitgevaardigd tot mobilisatie van 6 legercorpsen. Hoe grooter omvang de gebeurtenissen op bet krijgslooncel aannemenmet zooveel te meer ernst moet de regering het zich lot pligt rekenen, eene houding aan te nemen, door welke zij in slaat gesteld wordt, om bij eene regeling der Italiaansche kwestie, in vereeniging met hare bondgenoolen, met die kracht op te tre den, welke Pi llissen zich geroepen acht uit te oefenen en die uit hel gewigt van de stelling der Duitsche natie in Europa voortvloeit. Van dit standpunt uitgaande en met het oog op de steeds toenemende krijgstoerustingen, zelfs door de onzijdige mogendheden, heeft de regering hel raadzaam geoordeeld, een gedeelte van het leger te mobiliseren en zal zij ook nadere daarmede in verband staande slappen doen, ten einde Pruissen en Duitschland voorbereid zijn, om aan alle eventualiteiten hel hoofd te bieden. Al deze bemoeijingen dragen zoo volkomen het karakter van voorzorgsmaatregelendat daaromtrent geenc nadere opheldering noodig kan zijn. Niet slechts het geheele Pruissi- schc rijk zal daartoe medewerken, maar ook de Duitsche bondgenoolen zul len, naar wij verwachten, door dezen nieuwen maatregel, die enkel in het belang der veiligheid en overeenkomstig het gewigt van Duitschlands stelling genomen is, hun vertrouwen op een voorzigtig initiatief van Pruissen be antwoord zien." Het bovenstaande besluit is allergewigligst, want het terrein achter de Mincio, thans door Oostenrijk ingenomen, kan men aan die zijde ook als den sleutel van Duitschland aanmerken en de strijd die aldaar zal gevoerd worden is voor Duitschland van hoog belang, liet is ook te vreezen dal men dc mobielverklaring in het buitenland reeds zal aanzien als het begin eener gewapende tusschenkomst van Pruissen, maar de jongste gebeurte nissen in Engeland doen een zoodanig besluit van den prins-regent nog niet verwachten. Graaf Adlesberg, adjudant-generaal des keizers van Rusland, is alhier aangekomen. Men gelooft dat bet doel zijner komst isom onze regering aan te sporen tot volharding in hare eenmaal aangenomene gedragslijn. Uit Remagen wordt gemeld dat Zatnrdag namiddag ten half 3 ure boven het om zijn wilde natuurschoon veel bezochte Brolildal een wolk breuk ontstond, die groole schade aanrigtle. De beek, in korten tijd tot eene hoogte van meer dan 18 voeten opgezwollen, werd in een stroom her schapen die alles in zijne woeste vaart medeslecpte. De akkers liepen ge heel onder, verscheiden trasmolens en andere gebouwen stortten in, tusschen de 20 en 25 menschcn verloren het leven. Een gedeelte van den Rijnspoor weg tusschen Brohl en Sinzig werd vernieldde spoorwegbrug en die over den straatweg hebben zwaar geleden. Over eene lengte van verscheidene uren was de Rijn met drijvende booomstammenwortels enz. bedekt. Nabij Brohl is de bedding van den Rijn door de puinhoopen eenige voeten verhoogden de waterstroom die in den Rijn viel was zoo groot dat er een lijk aan de overzijde der rivier nabij Argendorf op het land werd geworpen. Maandag middag was de spoorweg in zoover hersteld dat de trein tot Brohl gaan kon, waar de reizigers overgeladen werden, zoodal het onmiddellijk verkeer tusschen Keulen en Coblenz nog eenige vertraging ondervindt. De Zwitsersche bondsraad heeft de troepen aan de grenzen eene ver mindering doen ondergaanop grond dat de oorlog zich van het Zwitsersch grondgebied verwijdert. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Junij. Bij voortduring worden de noodige maatregelen genomen om onze krijgs- magt in Italië op eenen geduchlen voet te houden. Het 4dc legercorps, onder bevel van den aartshertog Ferdinand Karei, waarvan hel hoofdkwar tier lot hiertoe te Lemberg was, is reeds derwaarts op marseh, alsmede dc troepen die nabij Istria stonden, en waarover graaf Schlick liet bevel voert. Ook het 13de legercorps, dat thans gevormd wordt, is derwaarts bestemd. De buitengewone ligting van recruleii moet den 15dc" September voltooid zijnde voorgeschreven maat der recruten is voor deze ligting verminderd terwijl levens het regt om zich voor eene bepaalde som van de dienst vrij te koopen voor dezelve geschorst is. In Venetië is van regeringswege bekend gemaakt dat de ligting van recru ten voor het keiz. leger voor 18G0 vervroegd zal worden. Het contingent is een zesde grooter dan in hel vorige jaar. In het officiële rapport omtrent het gevecht te Marignano en de ont ruiming van Piacenza wordt gezegd dat in het eerste de overmagt desvijands zeer groot was, dat de Franschen gevoelige verliezen hebben geleden en dat de lerugtogt onzer troepen in goede orde heeft plaats gehad. De generaal Boer is gesneuveld en een groot aantal officieren zijn den heldendood ge storven. Dc ontruiming van Piacenza, in verband met de bewegingen des legers, heeft op den 9dc" en 10,lcn plaats gehad. De artillerie is grootendeels op vaartuigen geladen die door sloomboolen op sleeptouw zijn genomen. Het overige gedeelte is vernageld. Behalve de forten en het blokhuis heeft men twee bogen van de brug over de Trebia laten springen. Pizzigheltona is met dezelfde bedoelingen ontruimd. De keizer heeft thans het opperbevel over het leger op zich genomen. Z. M. heeft aan de troepen nieuwe stellingen aangewezen. De vereeniging der bakkers alhier heeft bekend gemaakt dat, wegens het thans bestaande gebrek aan werklieden, 300 leerjongens bij de bakkerij kunnen geplaatst worden. »TAB>8.BEK1«TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden, hel Kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1859 heeft vastgesteld en dal Kohier als nog ter Secretarie dezer Gemeente, gedurende acht dagen, vooreen ieder ter lezing i is nedergelegd, terwijl binnen dien lijd elk op het Kohier aangeslagene, krachlens de 5llc zinsnede van bovengenoemd Wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd. D. T1EBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. 1 Leiden, 16 Junij 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3