komen; men schijnt weinig te hebben kunnen redden en de schade is dan ook aanzienlijk. In de Staats-Courant leest men het volgende: In het rapport van den kommandanl der zeemagt bij de Bonische expeditie, gedateerd reedc Badjoa, 9 April 1859, komt betrekkelijk den gezondheidstoestand der be manningen van de schependie aan de expeditie deelgenomen hebbende navolgende zinsnede voor: Met het inschepen der troepen, paarden enz. der expeditie is reeds een begin gemaakt en ik heb alle hoop dat deze insche ping even geregeld, niettegenstaande het minder gunstige weder, hetwelk thans plaats vindt, zal ten einde loopen. De voortdurende activiteit van de onder mijne bevelen zijnde officieren en manschappen geven mij daartoe allen waarborg, van welke ik tevens het genoegen heb uwe Exc. te rap porteren de gezondheidstoestand over het algemeen als gunstig te be schouwen is enz. Uit een bijzonder schrijven deelt de Amst. C. omtrent de Bonische expe ditie nog hel volgende mede: Wij gaan steeds onvermoeid voort met de versterking van Badjoa, terwijl de kavalerie en artillerie zich langzamerhand inscheept om naar Java terug le keeren. Van de verslagen Bonieren krijgen wij weinig meer te hoorenen de kavalerie op veldontdekking ziet alleen nu en dan eenige slroopers; die, door den honger uit het ontoegankelijke gebergte gejaagd, in de vlakte komen om wat te eten te vinden, doch het dadelijk uit alle magt op een loopen zetten als zij soldalen zien. Toenade ring van hunne zijde is evenwel niet te bespeuren, en de vrede is dus nog verre verwijderd. Inmiddels zijn duizenden hunner kampongs verbrand en zij met vrouw en kinderen zonder voedsel, terwijl zij in het gebergte in ellendige hutten gelegerd zijn. Hunne velden liggen onbebouwd en braak, terwijl onze stoom- en andere oorlogsvaartuigen alle zeevaart en visscherij belemmeren, zoodat met reden mag worden voorzien, dat zij het niet lang meer zullen uithouden tegen zulke geweldige middelen van bedwang als hier tegen hen worden aangevoerd. De trolsche koningin en de rijksgroolen lijden onder deze ongelukkige orde van zaken het minste, des te meer de burgers of de mindere klassen. Wij hebben nog al vele zieken, inzonder heid koortsenwaartegen de quinine goede diensten bewijst. 's GRAVEIV11AGE10 Junij. Door Z. M. is de baron J. D. B. A. van Heeckcrcn van Beverwaard, Ned. gezant bij het Ooslenrijksche hof, bevorderd lot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Op verlangen van Z. M. den koning, zal door Z. K. H. den prins van Oranje voorlaan een werkdadig aandeel worden genomen in de werk zaamheden bij 's konings kabinet. Dientengevolge heeft de directeur van dat kabinet, jhr. mr. de Koek, de uitnoodiging ontvangen, zich iederen morgen met de portefeuille der dagelijksche werkzaamheden aan het paleis te vervoegenwaartoe Z. K. H. iederen morgen ten half elf ure van het huis in het Bosch in de stad zal komen. Z. M. de koning is heden van het Loo in deze residentie teruggekeerd en zal lot 19 dezer alhier verblijvenom zich dan wederom naar het Loo te begeven. 11H. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn ook van Soestdijk in de residentie teruggekeerd. Naar men verneemt zal II. K. H. prinses Frederik in de volgende week, zoo hare gezondheid dit mogt gedoogen, tot verder herstel naar de badplaats Ems vertrekken. De Fransche gezant, baron d'Andre'is van zijne builenlandsche reis alhier teruggekeerd. Bij het ministerie van fiuanliën is van een onbekende ontvangen een bankbillet van ƒ60, ten behoeve van 's rijks schatkist. Gisteren is alhier geopend de 41stc vergadering der evang. Inlhersche synode. De leden dezer synode zijn: ds. J. C. Schullz Jacobi, te Rotter dam, president; ds. J. G. Licrnur, le Haarlem, vice-president; ds. K. N. Meppen, te 's Ilage, secretaris; ds. J. II. Miehelsen, le Haarlem, tweede secretaris; prof. J. F. Domela Nieuwenhiiisle Amsterdam, praeadviseur; d5. B. T. Lublink Weddik, le Amsterdam; ds. J. A. Kramer, te 'sHage; ds. A. J. Schroder, te Arnhem d». J. C. Maussen, te Groningen; ds. C. L. W. Westhoff, le Utrecht; de heer mr. J. II. Molkenboer, le Amsterdam; de heer mr. II. C. Hedemann IIGz.te Amsterdam; de heer mr. F. F. Karse- boom, te 'sHage; de heer C. L. Keurenaer, te 'sllage; de heer C. P. San- der, te Rotterdam; de heer mr. P. A. Sander, te Dordrecht; de heer J. Bakker, te Oosterbeek, en de lieer dr. J. H. Kroon, te Zutphen. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Van de tweede kamer zijn een aantal wetsontwerpen ingekomen, waaronder die wegens het doen zamenblijven der miliciens van het Limburgsch bondscon- tingent en tot het doen zamenblijven van de miliciens der ligting van 1856 en 1857, benevens die tot de daarmede in verband staande verhooging van hoofdst. X der begrooling voor 1859. De afdeclingen hebben zich lieden met het onderzoek dier ontwerpen bezig gehouden. Hoor den lioogen raad is verworpen liet beroep in cassatie, ingesteld door II. II. van Deventer, legen een arrest van het hof in Noordbrabant, waarbij hij, ter zake van moedwillige brandstichting, veroordeeld is tot de straffe des doods. De illuminatie, die morgen avond in het 's Grav. boseli zal worden gehouden, belooft, naar de toebereidselen leoordeelen, zeer luisterrijk te zijn. Gisteren namiddag is te Scheveningen de eerste haring aangebragt dooi de bomschuit Adriana Wilhelminareeders de lieeren M. M. Teeuwisse en L. van der Lubbe. De vangst bestaat uit ongeveer 7 ton. Heden zijn de gebruikelijke geschenken aan de leden van het koninklijk luns, aan de ministers en hoogc ambtenaren en autoriteiten aangeboden. Hu i ria]v i sc iijc tu: s; s ut h irc a, as s B. BRUSSEL, 15 Junij. De uitslag der verkiezingen is niet ongunstig geweest voor de liberale partij. In 'l geheel heeft deze partij zes nieuwe leden in de kamer der af gevaardigden en vier senatoren gewonnen, doch daarentegen zeven vroegere leden der kamer verloren. In deze hoofdstad hebben de gematigde liberalen de zege behaald op dat gedeelte der liberale partijhetwelk aan ultralibe ralen en radicalen de hand reikt. De heer Oris die niet op de candidalen- lijst der liberale kiezersverecniging wilde staan, omdat op die lijst twee mannen van democratische beginselen voorkwamenmaar zelfstandig als candidaat was opgetredenis herkozen. Te Charleroi is de strijd ten voor- deele der conservative partij uitgevallen, hoewel de heer Rogier zelf, de minister van binnenl. zakener als candidaat opgetreden was om den heer Dechamps, eenen algemeen geachten staatsman van conservative denkwijze, de stemmen der kiezers te betwisten. Bij gelegenheid van de geboorte van den graaf van Henegouwen heeft de koning 4000 fr. aan den burgemeester van de hoofdstaden 1000 fr. aan dien van Lacken ter hand gesteldom die onder behoeftige gezinnen tc verdeclen. Uit onderscheidene oorden des lands ontvangt men berigtcn omtrent zware onweders. Nabij Vervicrs is op den 7den de bliksem geslagen in de woning van een landbouwer, wiens dochter, die in de keuken werkzaam was, doodelijk werd getroffen. De omstreken van Hastière-Lcvauxnabij Dinant, zijn door eene hoos zwaar geteisterd. Het water is overal zoodanig gewassendat alle riviertjes en beken buiten de oevers traden. Boomen werden ontworteld en een aan tal huizen omver geworpen; overal zijn ook de tuinen verwoest en eene kweekerij is geheel vernietigd. LONDEN, 15 Junij. Het nieuwe ministerie wordt niet zonder moeite zamengestcld. Het is echter zoo goed als zeker dat lord Russell de leiding der builenlandsche zaken zal aanvaarden. De Mom. Herald, het orgaan van het afgetreden ministerie, deelt het volgende schrijven uit Parijs mede, betreffende de alhier plaats hebbende kabinelsveranderingDe ministeriele dagbladschrijvers alhier zijn opgeto gen van blijdschap over de aftreding van lord Derby en zijne ambtgenooten en in gesprekken verklaren zijwat zij nog niet in hunne dagbladen dur ven schrijven, dat eene van lord Palmerstons eerste handelingen bij de aan vaarding des bewinds zal zijn, het Engelsche eskader uit de Middellandsche zee te verwijderen, en aan de Duilsehe mogendheden te kennen te geven dat Engeland zijne toestemming niet zal geven tot slappen van vijandelijke beteekenis tegen Frankrijk. Dit zeggende gaan zij ongetwijfeld te ver; maar hier wordt het als zeker beschouwd dat de gevolgen der stemming van het lagerhuis ook ten aanzien der buitenlandsche aangelegenheden voor Engelands eer en belang nadeelig zullen zijn; van hier het gejuich onder de warme Bonaparlislen, die van wraakneming wegens Waterloo spreken en ons verzekeren dat Magenta de eerste dagmarsch op den weg naar Londen is. De correspondentie der regering omtrent het Italiaansche vraagstuk, waarover bij de beraadslagingen in het lagerhuis reeds dikwerf is gespro kenis thans openbaar gemaakt. Het is een boekdeel van 412 bladzijden en bevat 535 stukken, die met verschillende regeringen zijn gewisseld van het begin van Jannarij af tot in Mei dezes jaars. Het blijkt daaruit dat lord Malmesbury van den aanvang af de staatkunde van Sardinië heeft ge gispt; want reeds op 12 Februarij drong hij ernstig bij het kabinet van Turyn aan om zijne «vermetele" staatkunde te laten varen. Zondag 11., tegen den middag, heeft alhier een zwaar onweder gewoed vergezeld van stortregens. Aan de op de kaden liggende koopmanswaren, is veel schade toegebragt. Ook op de rivier vielendoor het omslaan van bootjes, vele ongelukken voor. De gemeenteraad heeft besloten aan lord Elgin het burgerregl der city aan le bicdenals blijk van erkentelijkheid voor de door hem in China en Japan aan den lande bewezenc diensten. Hel bewijs daarvan zal beslo ten zijn in een gouden doos, ter waarde van 100 guinjes. De heer Brooke, de bekende radjah van Serawak op Borneo, lijdt aan eene onherstelbare verlamming der ledematen. De dagbladen vragen van het publiek giften voor hem, ten einde hem op zijnen ouden dag voor ge brek te behoeden. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Junij. De keizer heeft bepaald dat even als vroeger elk regimentdat een vaandel op den vijand veroverd heeftbel kruis van het Legioen van eer boven zijnen adelaar zal voeren. Volgens de officiële lijsten zijn er van onze zijde bij den slag van Magenta 2100 militairen gesneuveld. x Men verneemtdat bij het ophanden zijnde beleg van de Oostenrijk- sclie Mincio-vestingende congrevische vuurpijlen zullen gebruikt worden, welke bij het beleg van Sebastopol zulke verschrikkelijke verwoestingen in die stad aanrigtten. De vuurwerkers, die ze in het laboratorium le Melz vervaardigen, gaan zelve naar Italië. Elke vuurpijl kost 2000 fr., maar daarvoor treft hij ook op den ontzaggelijk grooten afstand van bijna 7000 ellen. liet Journ. des Débats deelt, volgens een brief uit Rome mede, dat aldaar een comité, beslaande uit 6 personen, uil den aanzienlijksten stand, eene inleekenlijst doet rondgaan, om aan don koning van Sardinië en den keizer der Franschen ieder een prachtigen degen aan le bieden. In drie dagen heeft men tusschen dc 8 a 10,000 inschrijvers gevonden. Er mag slechts voor eene geringe bijdrage ingeschreven worden. De volksbeweging die in de Romeinsche legaliën ontslaat na hel ver trek der Ooslenrijksche troepen wordt hier ongaarne gezien, want Frankrijks staatkunde wordt daardoor niet weinig tegengewerkt. Zij die welen hoe

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2