LEYDSGHE COURANT. VRIJDAG 17 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Pr ij s der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Jimij. Naar wij vernemen zal de hoogleeraar van Assen morgen Vrijdag, den 17<ien dezer, ten een uur, in liet juridisch auditorium eene openbare les houden. De 93ste jaarlijksche vergadering van de maatschappij der Nederland- sche letterkunde had heden plaats. Zij werd geleid door den mede-bestuurder, den hoogleeraar M. de Vries, ten gevolge der buitenlandsche reize des voorzitters, L. J. F.Janssen, tot deze werkzaamheid geroepen. Hij gedacht aan de voortreffelijke doeleinden die de maatschappij zich steeds voor oogen stelde; hij bragt hulde toe aan de afgestorvene Nederlandsche ledenmr. A. O. E. graaf van Limburg Slirutn, J. van Harderwijk, C. GebelH. Bacrdt van Sminia, dr. G. Dorn- Seiffen, jhr. mr. M. YV. de Jonge van Campens Nieuwland, mr. D. J. van Ewijck van Oostbroek en de Bilt, dr. L. G. Y'isschcr, mr. J. van Kali, dr. J. van Gilsc; aan de buitenlandsche leden: A. G. C. Schayes, te Brus sel, en C. F. YVttrm, te Hamburg; hij gewaagde ten slotte van de voor naamste werkzaamheden van dit jaar en de bewijzen van belangstelling die de maatschappij binnen en buiten 's lands genieten mogl. Tol prijsvragen werden uitgeschreven, uit de vakken van geschied- en oudheidkunde: 1. Eene geschiedenis van den oorsprongden voortgang en de ontwik keling van kennis en wetenschap in Noord-Nederlandtot op het einde der 13Je eeuw. II. Eene beredeneerde bibliographie der Noord-Nederlandsche kronijken tot op het jaar 1555vooral met betrekking tot hare bronnen en onderlinge verwantschap. (Behoudens eenige wijziging in de redactie.) Tol leden zijn benoemd, uit Nederland: H. van Beeck Y'ollenhoven lid van de eerste kamer der slaten-generaalcurator van het athenaeum te Amsterdam 1). Buddingh leeraar bij de kon. akademie te Delft11. Frylink boekhandelaar te Amsterdammr. L. Oldenhuis Gratamalid der arr.-reglb. te Assen; jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraijenburg, te 's Gravenhage; mr. J.A. Kluppel, voorzitter der arrond.-regtb. te Alkmaar; mr. J. G. S. Koning, notaris te WeddeEgb. van der Maaien, te Elburg; mr. A. A. J. Meylink, te 's GravenhageP. N. Muller, koopman, te Amsterdam; dr. VV. G.Pluy- gers, eerste bibliothecaris der Leydsche hoogeschool, te LeydenE. W. de Rooy, te 's Gravenhage; mr. G. A. Yssel de Schepper, notaris, te Olsl; U. G. Schilthuis Jz, te Groningen; jhr. J. P. Six van Hillegom, te Am sterdam; dr. W. C. II. Staring, te Haarlem; mr. Is. Telling, advocaat, te Leeuwarden. Uit de koloniën van den slaat, alsmede uit het buitenland: mr. J. A. van der Cliijs, te Batavia; Fr. YV. Ebeling, te Dessau; R. 11. Th. Fricde- riclilid der directie en adj.-bibliothecaris van 't Bat. gen. voor k. en w. te Batavia, Alex. Henne, secretaris der acad. des beaux-arls, te Brussel; dr. W. L. Holland, hoogleeraar, te Tubingen; dr. E. Kausler, koninklijk archivaris, te Stuttgart; dr. Adelbert von Keller, hoogleeraar en rector magnificus, te Tubingen; mr. H. D. Levyssohn Norman, te Batavia; Charles Pielers, te Gent; A. Waulers, te Brussel. De heer R. Fruinlussclienlijds tot medebestuurder benoemd, werd door de vergadering in die betrekking bevestigd. Tot nieuwen bestuurder werd in plaats van den heer M. de Vries, die volgens de wet aftreden moest, benoemd de heer A. Kneuen. Na den afloop der vergadering hebben de leden zich aan eenen vriend- schappelijken maaltijd op Zomerzorg vereenigd. Van de fraaijein het geographisch inslitnut van Justus Perthes te Golha vervaardigde kaart van het oorlogslooneel Karte von Ober-Italien) welke ten getale van 60,000 exemplaren is aangevraagd, is thans een derde drukmet twee nieuwe kartonsAlessandria en Casalevermeerderd in het licht verschenen. Tevens is door dezelfde inrigting eene kaart van de wegen der vlakten van Lombardye Strassen-karte der Lombardischen Ebene), welke tot aanvulling van eerstgenoemde strekt, dezer dagen ver krijgbaar gesteld. Beide kaarten, door den heer Hermann Berghaus Jun. ontworpen, bevatten eene naauwkcurige en duidelijke aanwijzing van het terrein, de polilische grenzen, wegen, enz., en zijn te zanten voor den uiterst geringen prijs van 20 sgr. te bekomen, lloogst aangenaam was het ons door den uitgever aangekondigd te zien dat de twee kaarten binnen drie of vier weken van eene derde kaart: die Alpen und Obcr- Italienalsmede van een korten ophelderenden tekstgevolgd zullen worden. Deze nieuwe voortbrengsels uil Perthes' inrigting hebben onze aanbeveling niet noodig, maar zullen zeker hunnen weg vinden en inzon derheid welkom zijn bij hen, die op werken van meer dan voorbijgaande waarde gesteld zijn. Bij den boekhandelaar M. J. Y'isser, te 's Gravenhage, is uitgekomen een in de Fransche taal geschreven werkje: over den invloed dien de zee lucht en het zeewater met betrekking tot derzelver temperatuur enz. op sommige ziekten uitoefenendoor dr. Mess, badarts te Scheveningen. Om trent dit werk leest men in het Dagbl. v. 's Grav. het volgende: Ofschoon wij de beoordeeling der geneeskundige verdiensten van dit, met 3 groole uitslaande tabellen, in de manier van Humboldt, voorziene werk, waarin de geleerde schrijver de resultaten zijner aanteekeningen van drie op elkander volgende badsaizoenen heeft neèrgelegd, aan onze geneeskundige tijdschrif ten overlaten, zoo achten wij het toch van belang om onze landgenoolen die voornemens zijn te Scheveningen eene badkuur te nemen, op dit zoo hoogst nuttig boek opmerkzaam te maken. De lezers zullen er vele nuttige raadgevingen en hygiënische wenken in vinden nopens den tijd wanneer, en de wijze hoe de zeewater- en zeelucht- baden moeten worden gebruikthoe men zich vooraf en daarna hebbe te gedragen, enz. Y'ooral zijn de door de ervaring des schrijvers geijkte voor schriften en raadgevingen, ten opzigte van kinderen en vrouwen, welke het gebruik dezer haden is aangeraden, van groot gewigt en zeer behartigens waardig. Is het ons aangenaam door deze aanprijzende aankondiging van dit werk, de verdiensten van onzen ijverigen en zoo regl welenschappelijken badarts te kunnen doen uitkomen, niet minder verheugt het ons er te kunnen bijvoegen, dat ook de uitgever, wegens de keurige typographische uitvoe ring enz.allen lof verdient. Te meer doet ons dit laatste genoegen om dat het uit den aard der zaak te vermoeden is, dat dit werk in andere landenvooral door hendie voornemens zijn eene zeebadkuur te gebruiken zal worden gekocht en gelezen, en het ons niet onverschillig kan zijn of de producten onzer pers de vergelijking met die van vreemde landen niet be hoeven te vreezen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vijf eerste maanden van 1859, waaruil blijkt, dat die bedra gen heeft ƒ23,236,250.47, zijnde ƒ379,759.37 minder dan in genoemd tijdvak van 1858. Op Pinkstermaandag zijn over den Hollandschen spoorweg 15,071 per sonen vervoerd. Eergisteren is er des namiddags ten 4 ure in de nabij Amsterdam ge legen gemeente Sloterdijk een hevige brand uitgebarsten. Dij ontstond in een huis naast dat van den burgemeester. Beide huizen waren spoedig een prooi der vlammen, alsmede dat van den ontvanger. De brand verkreeg vervolgens eene zoo groote uitgebreidheid dat meer dan 20 huizen in de asch zijn gelegd, en zoo er niet spoedig hulp uit Amsterdam was gekomen, zou waarschijnlijk het geheele dorp zijn afgebrand. De brandspuit van hel sta tion der IIoll. ijzeren spoorweg-maatschappij is, dadelijk bij het ontdekken van de ramp, naar de plaats van het onheil gebragt met eene locomotief op een platten wagenvergezeld van hel noodige personeel. Deze spuit was het eerst aanwezig en heeft goede diensten gedaan. Bovendien zijn nog uit dig plaats vier spuiten ter hulpe gesneld. Aan deze vereenigde pogingen mogt het gelukken des avonds ten half 10 ure den brand meester te worden. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning zijn Iandgoc-d Bronbeek, onder Arnhem, kosteloos afgestaan lot de oprigting van een invaliedenhuis voor Oost-Indische militairen. [N.R.C.) Uil Deventer schrijft men het volgende: Y'an het lste, 2de en 3dc reg. dragonders, in garnizoen te Arnhem, Haarlem en 's Gravenhage, zijn een 60-lal vrijwilligers overgeplaatst bij het 5de reg. dragonders, alhier in gar nizoen, cn dit wel ter aanvulling van het Limburgseh bondscontingenl. Genoemde manschappen zullen eerstdaags hier aankomen en met hunne paarden bij laatstgemeld corps worden opgenomen. Voor het prov. geregtshof van Overijssel stond Dingsdag 11. teregl ecu Duilscher, genaamd Karl Theodor Rotman, bijgenaamd de duivel van Twenthe. Deze persoon is vroeger reeds driemaal tot criminele straffen veroordeeld, en wel door het hof van Gelderland tot 8 jaren confinement, door het hof van Drenthe lot schavotstrafmet geeselingbrandmerk, strop om den hals, aan de galg vastgemaakt en 10 jaren confinement en Ie Munster tot 5 jaren tuchthuisstraf, een en ander wegens diefstal onder ver zwarende omstandigheden gepleegd. De advocaat-generaal requireerde thans wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis met inklimming, door twee of meer personen gepleegd, eene tuchthuisstraf voor den tijd van 12 jaren. Onder de gemeente Slemaken (Limburg) is Vrijdag II. onder een hevig on weder de bliksem geslagen in eene groote pachthoeve, bewoond door den burgemeester en het eigendom van den heer Y'isschers te Maastricht. Een oogen- blik te voren had men, uit vrees voor het onweder, het vee binnengehaald, hetwelk grootendeelsin den spoedig daarop uitgebarsten brand is omgc-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1