leydsche courant. WOENSDAG 15 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit 'laturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I LEYDEN14 Junij. De 39ste verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is gis- j teren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Wij vernemen dat de heeren dr. J. J. Doedes, dr. W. G. Brill en dr. 51. Hoek, tot lioogleeraren bij de faculteiten der godgeleerdheid, der let teren en der natuurkundige wetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht benoemd, op den 22stfn, 23sten en 24stcn dezer aldaar hunne inwijdings redevoeringen zullen houden. Naar wij vernemen, zal de commissie, die, te beginnen met Maandag 18 Julij e. k.te 's Gravenhage het examen zal afnemen der aspiranten voor de betrekking van adelborst 3Je klasse, beslaan uit de heeren prof. C. van IleynsbcrgenW. C. Klis, luit. ter zee lsle klasse, D. J. Brouwer, luit. ter zee lste klasse, dr. W. Bisschop, leeraar aan het sled, gymnasium tc Dordrecht, en 11. C. van der Kuylenleeraar aan het sted. gymnasium te 's Gravenhage. Door het dep. van oorlog is cene aanschrijving uilgevaardigd aan de plaatselijke en garnizocns-kommandanlen ten einde met de plaatselijke besturen in overleg te tredenom in alle garnizoensplaatsen de localen en casernes in gereedheid te doen brengen voor de behoorlijke huisvesting der miliciens van de ligtingen van 1850 en 1857welke door de Regering onder de wapens zullen worden geroepen. Naar men verneemt worden er door onderscheidene kooplieden in paarden aan de verschillende regimenten cavalerie, tegen onderhaudsche over eenkomst eene groole hoeveelheid paarden geleverd. 's GRAVENHAGE, 14 Junij. Z. 51. heeft benoemd lot ambtenaar der 2de kl. voor de burgerlijke dienst in Nederl. Indië den heer B. C. Nolthenius, thans ambtenaar der 3dc kl. met verlof in Nederland. Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden. Des ochtends was er bij II. 51. op het paleis het Huis in 't Bosch déjeuner, waaraan deel namen Z. K. II. de prins van Oranje, IIII. KK. HH. prins en prinses Frederik der Neder landen en prinses Marie. Des middags ten 12 ure werd er door de troepen van het garnizoen in de Maliebaan eene luisterrijke parade gehouden. Scheveningen was eergisteren, maar vooral gisteren, buitengewoon druk bezocht. Tegen den namiddag waren de Scheveningsche weg, de Kei zerstraat en het strand door eene tallooze menigte wandelaars en rijtuigen bedekt; terwijl men zich in de beide badinrigtingen en al de kolïijhuizen en herbergen als 't ware verdrong. Overal heerschte gepaste vrolijkheidj maar legen den avond ontstond op het onverwachts een stortregen, zoo fel als men sedert jaren niet beleefd had en die tol in den laten nacht aan hield. Dat deze groole teleurstelling en tegelijk onvermijdelijke verwarring te weeg bragt, behoeft niet te worden gezegd; de een zocht een schuil plaats, de ander een rijtuig, en beide waren ontoereikend om allen te be vatten of te vervoeren. Niettegenstaande die omstandigheid, welke de vreugde zoo plotseling kwam storen, liep alles in betrekkelijk goede orde af. 11. 51. de koningin en Z. K. II. de prins van Oranje vereerden Sche veningen met een bezoek. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BEL. GIB. II. K. II. de hertogin van Brabant is op het kasteel van Laeken voor spoedig bevallen van een prinsdie de namen heeft ontvangen van Leopold Ferdinand Elie Victor Albert Marie en den titel van graaf van Henegouwen. De hertogin en de jonggeboren verkeeren beide in eenen gewenschlen toestand. HNGELANM. LONDEN, 13 Junij. De beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede is geëindigd met eene nederlaag van hel ministerie. Nadat nog de hh. Lindsay en Packington voor het ministerie gesproken en zich borg hadden gesteld voor de opreglheid zijner bedoelingen ten opzigle van de onzijdigheid, en daarentegen de hh. Bright en Russell het kabinet aangevallen en beweerd had den dat de onbekwaamheid van het bewind oorzaak was van het uitbarsten van den oorlog, heeft het huis met 323 tegen 310 stemmen het votum van wantrouwen aangenomen. Deze kleine meerderheid is alleen verkregen door eene zamenwerking van al de onderdeden der liberale partij. Het ministerie bevindt zich dus na den uitslag dezer stemming in de noodzakelijkheid om af tc treden. De koningin heeft het haar aangeboden ontslag van het ministerie aange nomen, en aan lord Granville den last opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Deze heeft terstond onderhandelingen geopend met lord Palmerston en lord Russell, Den eerste vond hij bereid om hem te ondersteunen, maai de tweede maakte groole zwarigheden. Dientengevolge heeft lord Granville van de zamenstelling van een ministerie afgezien, en is die taak toen door II. 51. aan lord Palmerston opgedragen. Deze is toen op nieuw met lord Russell in onderhandeling gelreden. 11. 51. heeft aan lord Derby de orde van den Kousenband geschonken en lord 51almesbury en den heer Packington tot grootkruisen van de Bath-orde verheven. Het oorlogschip He'ron is, den 9den Blei, op 200 mijlen van de kust van Afrika vergaan; van de bemanning zijn 107 personen omgekomen. ITALIË. Omtrent het gevecht te Blarignano alwaar het legercorps van den maarschalk Baraguay d'Hilliers de Oostenrijkers heeft aangevallen, wor den nog de volgende meer uitvoerige beriglen medegedeeld. De Fran- schen vingen den aanval des middags ten 12 ure aau. De Oostenrijkers waren sterk gerelrancheerd vooral op de begraafplaats en eene daarvoor gelegen pachthoeve. Zij werden later ondersteund door cene divisie uit Pavia. De Fransche linkervleugel viel met kracht aan nam het kasteel en tastte daarop het stadje aan. De Oostenrijkers, die zich op hel pont zagen van omsingeld te worden begonnen toen terug te trekken maar de Franschen waren verpliglom het stadje als het ware huis voor huis in te nemen. De Zouaven openden bij die gelegenheid eene worsteling, man tegen man, die van weerszijden zeer moorddadig was, doch met de nederlaag der Oostenrijkers eindigde; niet minder dan 500 Zouaven werden bij die gele genheid gekwestwaaronder 32 officieren. De kolonels Zaulze en Ivoi zijn gesneuveld. De reglervleugcl der bondgenooten onder bevel van generaal Forey had niet noodig deel aan den strijd te nemen. De Oostenrijkers braglen 30,000 man in het vuurwaarvan 1500 man werden gedood en gewond en 1200 man krijgsgevangen werden gemaakt. De strijd duurde on afgebroken voort tot des avonds ten 8 ure. Des avonds ten 11 ure waagde een bataiilon Hongaren en Croaten eene poging om Marignano te overrom pelen; dat bataiilon werd echter door de Franschen omsingeld; de man schappen die niet afgemaakt werden werden krijgsgevangen gemaakt. Volgens de jongste beriglen van het oorlogstooneel zijn de Oostenrijkers thans overal in vollen aftogt, zoowel in Lombardye als in dal gedeelte van Parma dat zij bezet hielden. Niet alleen is Pavia en Lodi door hen ont ruimd, maar ook Piacenza. Naar men verzekert hebben zij de citadel van de laatstgenoemde stad in de lucht laten springen, en zijn zij met zoo veel overhaasting vertrokken dat een groot aantal kanonnen en magazijnen vol levensmiddelen en krijgsbehoeften in handen der bondgenooten zijn gevallen. Aan de Adda schijnen de Oostenrijkers geen stand te houden, want men verneemt reeds uit Turyn dat een gedeelte van het Fransche leger over die rivier is gelrokken. De strijd zal dus waarschijnlijk aan de Blincio plaats hebben in den omtrek der vestingen Blantua, Yerona, Peschiera en Legnano en gewigtige belegeringen zullen den strijd in het open veld vervangen. Garribaldi heeft Bergamo bezet, nadat hij 500 Oostenrijkers, die van Brescia kwamenhad verslagen. Van prins Napoleon hoort men niets. Hij staat op de grenzen van Toskane en Blodena. Door keizer Napoleon is nog de volgende proclamatie tot de Italianen gerigt: Ik ben niet in uw midden gekomen om uwe heersehers te verdrijven en ook niet om mijnen wil door te zetten, maar om uwen wensch naar onafhankelijkheid, zoo standvastig te kennen gegeven en zoo dikwijls ver ijdeld, te verwezenlijken, indien gij u dit waardig betoont. Vereenigt u tot één doel: de bevrijding des lands! Snelt onder de vanen van den koning van Sardinië, wiens edele geaardheid u den weg der eere aanwijst. Herin nert u, dat zonder tucht geen leger door het vuur der vaderlandsliefde wordt bezield. Heden nog slechts soldaten, zult gij morgen burgers zijn van een groot land. De keizer heeft ook in het hoofdkwartier te Milaan een dagorde aan de troepen uitgevaardigd, waarin de voordeelen worden opgesomd door het leger in Italië behaald. Aan het slot zegt de keizer: Blaar nog is alles niet geëindigd; wij zullen nog moeijelijkheden moeten doorstaan, nog hinder palen moeten overwinnen. Ik reken op u. Bloed dus, dappere soldaten van het leger van Italië! Van uit den hemel zien uwe vaderen trotsch en fier op u neder. De stad Milaan is door den voorspoed der Fransche wapenen ontheven geworden van de opbrengst van haar aandeel in de gedwongene leening, dat zeer aanzienlijk mag genoemd worden. Zij moest 757,40011. per maand of in het geheel 12,984,000 fl. bijdragen, maar de bondgenooten waren reeds in de stad voor dat nog de eerste storting moest plaats hebben. PltUISSESI. De prins-regent, die voornemens was om de eerstdaags te houden feesten te Hamm en te Cleef bij te wonenheeft daarvan afgezien. De val van het lory-kabinet in Engeland heeft ook hier veel indruk

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1