voorzien was, eene scheuring is ontstaan. Die partij is thans verdeeld in gematigde en ultra-liberalen, of zoo als men het noemt, oude en jonge libe ralen. Die splitsing heeft zijn beslag gekregen door de weigering van den heer Orts, thans ondervoorzitter van de wetgevende kamer, om op de lijst der kandidaten van de vrijzinnige kiesvereeniging te staan, te gelijk met twee personendie men gelooft dat de democratische rigting zijn toegedaan. Van den kant der conservative partij is van die gelegenheid terstond gebruik gemaakt om eene poging te doen tot verzwakking van de heerschappij der liberale partij in de hoofdstad des rijks; er is namelijk eene vereeniging ge vormd van kiezers, die eendragtige zamenwerking van katholiek en liberaal, ais in 1830, tot leus hebben en levens de kiezers aan den dikwerf druk- kenden invloed der kiezersvereenigingen wenschen te onttrekken. Een brief uit Auckland (Kieuw-Zeeland) meldt dat de nog vermiste schipbreukelingen van de Constant door een walvischvaarder zijn gered. ESGELAKD. LONDEN, 10 Junij. In de zitting van Donderdag zijn in het lagerhuis de beraadslagingen voortgezet over het adres van antwoord op de troonrede, en het daarbij voorgestelde amendement, lot het uitbrengen vaneen votum van wantrouwen jegens de regering. De lieer Fitzgerald heeft zich toen gunstig voor de staatkunde der regering uitgelaten, wat betreft het handhaven der onzijdig heid, omdat, naar zijne zienswijze, lord Palmerslon zich afhankelijk maakt van Frankrijk, terwijl daarentegen het ministerie Derby, zoowel ten op- zigte van dien staat als van Oostenrijkzijne zelfstandigheid bewaart. De heer Bright verklaarde zich legen de regering, op grond dat hij geen ver trouwen stelt in hare getrouwheid aan het beginsel van onzijdigheid en hare krijgstoerustingen beschouwt als bepaaldelijk gerigt legen Frankrijk. De heer Duncombe verlangde mededeeling van de instructiëndie aan de offi cieren welke door de Engelsche regering zoowel bij het Oostenrijksche als bij het Fransche leger verbonden zijn, gegeven werden; hij noemde de zen ding dier officieren een stelsel van militaire bespieding, hetwelk Engeland tol oneer verstrekt. In een brief uit deze stad leest men omtrent den tegenwoordigen par- Icmenis-strijd het volgende: Het is geene kabinets-slrijdhet is een Euro- peesch vraagstuk dat thans onder den schijn eener kabinets-quaestie wordt gevoerd. Niemand zal zich om den tuin laten leiden door de verkla ringen van onzijdigheid door de beide partijen afgelegd. De eene partij staat het belang van Oostenrijk, de andere dat van Frankrijk voor en in eene wezentlijke onzijdigheid stelt niemand eenig vertrouwen. Het volk verlangt, gelijk de troonrede zich uitdrukt, eene volkomene en onpartijdige onzijdigheid, maar verschillende omstandigheden doen ons daaraan twijfelen, liet volk is nog te veel onder den invloed van oude vooroordeelcn en de Krim-oorlog heeft door een tweetal jaren van broederschap geene eeuwen van naijver doen vergeten; het leger herinnert zich nog altijd met smart de adressen van de Fransche kolonels van voor twee jaren; de aristocratie is klaarblijkelijk geneigd voor de instandhouding van den toestand van 1815; onder de middenklasse, de nijvere en handeldrijvende lieden, be staat ecne opregte begeerte naar onzijdigheid, maar buiten haar, buiten uc partij-quaestie en de ministeriële intrigue, verlangt men de onzijdigheid niet, wanneer die dienen moet tot verhooging van Frankrijks roem, om de overwinning aan zijne wapenen te geven, en tot uitbreiding van zij nen invloed; want er beslaat een ingewortelde naijver tusschen de beide volken, een najjver die, in weêrwil van alle verzekeringen van sympathie en overeenstemming, duidelijk aan het licht komt. De Times heeft in een zijner artikels betoogd dat er geene andere op lossing van het Italiaansche vraagstuk, waartoe Engeland zijne toestemming kan geven, mogelijk is, dan de zoodanige waarbij Lombardye zijne eigene regering onder bescherming der groote mogendheden verkrijgen zouterwijl aan Parma, Modena en Toscana de vrije keuze van hunne regeringen behoort le worden overgelaten. Indien Engeland geroepen mogt worden om tot de regeling van het Italiaansche vraagstuk mede le werken, dan is het, vol gens dat blad, verpligt om le eischen dal de Paus uitsluitend bisschop van Rome blijve en dat in den Kerkdijken Slaat het bestuur in handen van Iee- ken overgaten einde de aldaar vurig verlangde hervormingen in te voeren. De Times berigt dat het opperbevel over het Oostenrijksche leger in Italië aan graaf Giulay ontnomen en aan baron von Hess opgedragen is. Drie Oostenrijksche schependie aan de waakzaamheid der Fransche en Sardinische kruisers zijn ontsnapt, zijn te Falmouth binncngeloopen; liet zijn de Armenia van Alexandriëde Dussau van Malanzas en de stoomboot Beppi van Marathonisi. FRANKRIJK. PARIJS 10 Junij. De Moniteur heeft thans een meer uitvoerig berigt medegedeeld over den slag van Magenta. In den morgen van den 4don stonden 125,000 Oos tenrijkers voor den keizer, die met eene divisie grenadiers der garde tegen zulk een veel groolcre magt moest strijden. Al de generaals hebben blij ken van moed gegeven. De Fransche generaal YVimpfFen werd gekwetst; van de grenadiers der garde sneuvelden de kolonels Desme' en Maudhuit. De zonaren hebben 200 mande grenadiers even veel verloren, lil het hevigst van het gevecht kwam generaal de Mac Mahon met zijn korps hulp ver- lecnen. De strijd werd fel voortgezet, en daarbij verloren de Franschen 1500 manmaar 10,000 Oostenrijkers werden buiten gevecht gesteld ter wijl de Franschen 5000 krijgsgevangenen maakten. De Oostenrijkers had den vier legerkorpsen in het vuur. Alles bijeengenomen heeft het Fransche leger, gedurende vijf dagen sedert het vertrek van Alessandria, drie ge vechten geleverd en een veldslag gewonnen. Sardinië is van de Oostenrij kers bevrijd, en deze hebben, sedert den slag bij Monlebello, 25,000 man aan dooden en gekwetsten, 10,000 krijgsgevangenen en 17 kanonnen ver loren, terwijl 30,000 ransels door de overwinnaars van hel slagveld zijn opgeraapt. Hoewel de stad zoowel voor de overwinning te Magenta, als voor den intogl des keizers te Milaan, bij herhaling luisterrijk is verlicht geworden, zoo begint men toch te gevoelen dat deze gewigtige gebeurtenissen ook hare schaduwzijde hebben, van wege de zware offers die zij geëischt hebben. Niet minder dan 75 hoofdofficieren werden getroffenwaaronder de generaal Edgar Ney en de maarschalk Canrobert, die bijna in handen der Oosten rijksche uhlanen was gevallen. Het regimenL zouaven van de garde heeft 700 man verloren, zijnde een derde van het regiment. Bij den slag van Magenta is een onzer stukken in handen der Oos tenrijkers gevallen. Het was een kanon met gegroefden loop, en is als een groot verlies te beschouwen, want het was naar een geheel nieuw model vervaardigd, hetwelk voor den vijand een geheim was en ook had moeten j blijven. Te Marseille zijn met drie stoomschepen 2400 Oostenrijksche gevange nen aangebragt. De Sardinische gezant alhier, de heer de Villemarina, ontvangt dage lijks gelukwenschingen over de vergrooting van het grondgebied zijns mees ters, dat op dit oogenblik het gevolg van den oorlog schijnt te zijn. Die plotselinge aansluiting, van het gemeentebestuur van Milaan uitgegaan, zal bij de diplomatie vele bezwaren doen oprijzen, maar steeds legt, ook bij de diplomatie, een fait accompli veel gewigt in de schaal. Baron Gros en zijne secretarissen, die uit China en Japan zijn terug gekeerd, hebben, behalve een groot aantal zeldzaamheden, ook vele belang rijke bescheiden over deze ver verwijderde streken medegebragt. De genoemde personen zijn vol sympathie voor Japan en verrukt over de schoonheid van dat land en de heuschheid en de ontwikkeling der inwoners. Tot hiertoe blijven echter onze handelaren ten achteren, om zich de nieuw geopende wegen ten nutte te maken. De Vercenigde StalenEngeland en zelfs Rus land zullen ons wel voor zijn. De voortbrengselen der Fransche nijverheid zouden echter in Japan een goeden aftrek vinden. Door eenen zwaren brand zijn de groote papier-magazijnen van den heer Lair in de rue du grand Charlier alhier vernield. Vele zaken van waarde heeft men nog kunnen redden. ZWITSERLAND, De Zwitsersche regering gaat ijverig voort met hel nemen van maat regelen om hare onzijdigheid krachtig te kunnen handhaven. Thans is de wapening bevolen der vestingwerken in den Luziensleig en aan de grenzen tnsschcn Graauwbunderland en Oostenrijk. Tevens is last gegeven om met den mecsten spoed te arbeiden aan de voltooijing der vestingwerken van S'. Maurice in het kanton Wallis, aan den kant van Savoye en Frankrijk. Uit Bern wordt gemeld dal de Zwitsersche troepen onder bevel van den majoor Latour, in den vroegen morgen van 9 Junij drie Oostenrijksche oorlogsstoombooten in het gezigt kregendie onderscheidene andere vaar tuigen op sleeptouw hadden. Naauwlijks waren die schepen in de Zwit sersche wateren aangekomen, of de majoor legde er arrest op; de Oosten rijkers gaven zich dadelijk over. De majoor begaf zich toen aan boord van een der stoombooten (de Radetsky), en bragt alle de Oostenrijksche vaar tuigen naar Magadino op, waar zij naast de zich daar reeds bevindende vijf Sardinische stoombooten zijn gelegd, en door de Zwitsersche troepen worden bewaakt. ITALIË. De bondgenooten hebben na de bezetting van Milaan op nieuw ecne 1 voorwaarlsche beweging gemaakten wel in de rigting van Lodi. Een Oostenrijksch corps, onder generaal Benedeck, stond te Marignano, 3 uren ten z. o. van Milaanen werd aldaar aangevallen door het corps van den maarschalk Baraguay d'Hilliers, met dat gevolg dat de Oostenrijkers ook deze stelling moesten opgeven. Bij die gelegenheid hebben de Franschen naar hunne opgave, weder 1200 gevangenen gemaakt, maar van hun verlies wordt geene melding gemaakt. Iloewel dit wapenfeit niet gelijk kan ge steld worden met dat van Magenta, zoo blijft hel echter de geestdrift der Fransche troepen levendig houden. Een groot aantal deserteurs, natuurlijk Lombardiërskomen bij liet leger der bondgenooten aan. De Oostenrijkers trekken in geregelde orde naar de Adda tcrng, en ont- j vangeneven als de bondgenootenop nieuw versche troepen. Of zij later nog eenen slag zullen wagen of alleen op hunne vestingen zullen steunen is moeijclijk te gissen. Die vestingen kunnen echter niet zoo lang verde digd worden als vroeger, want zelfs de moerassen in den omtrek van Man tua zijn voor de nieuwe Fransche kanonnecrboolen toegankelijk. De bezet ting van Laveno, 650 man sterk, die, om de Adda le bereiken, dat gedeelte van Lombardye had moeten doortrekken dat in opstand isheeft zich op ecnige vaartuigen naar de Zwitsersche wateren begeven. Deze troepen heb ben le Magadino de wapenen nedergelegd. Bologna is mede door de Oos tenrijkers ontruimd. Keizer Napoleon en koning Victor Emanuel hebben te Milaan het Te Deum bijgewoond dat ter viering van de behaalde overwinningen aldaar in den Dom is gezongen. De keizer heeft bij die gelegenheid de straten der stad doorgereden. Er heerscht aldaar eene buitengewone geestdrift. De keizer heeft zijn verblijf niet gevestigd in het paleis van den aartshertog- stedehouder, maar op eene hofstede buiten de stad. Koning Victor Emanuel heeft ecne proclamatie aan de ingezetenen van Lombardye uitgevaardigd, waarin hij wijst op de overwinningen, die aan de bondgenooten den weg naar Milaan hebben geopend. Is eenmaal de onafhankelijkheid verzekerd, zegt hij, dan zal uwe vrijheid duurzaam be vestigd zijn. Ondersteunt onze bedoelingen en toont u eene nieuwe bestem ming waardigna een eeuw van lijden. Thans heeft ook de hertogin-regentes van Parma hare stalen verlaten, het bewind aan het gemeentebestuur overlatende. Dit bestuur heeft eene commissie naar den koning van Sardinië gezondenom hem te verzoeken het bewind over het land te aanvaarden.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2