LEYDSCHE COURANT. 1859. MAANDAG 13 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiürdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 1U Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 11 Junij. Door de afdeeling Leyden van de Vereeniging ter bevordering van fabriek-en bandvverksnijverheid in Nederland is door tusschenkomst van het hoofdbestuur aan dc regering een adres ingediend, betrekkelijk de heffing van het pa- tentregl. Bij de indiening van dit adres, heeft het hoofdbestuur, zich geheel vereenigende met de beschouwingen in het adres voorkomendede regering dringend verzocht hel daarheen te willen leiden, dat in een niet ver ver wijderd tijdstip, de daarin bedoelde belasting, die zoozeer op den nijveren stand blijft drukken, worde opgeheven. In bovengenoemd adres worden de bezwaren van handel en nijverheid tegen hel beginsel, waarop de heffing van het patentregt rust, volgcnderwijze opgegeven liet patentregt is ecne belasting op de inkomstendie door handel en nij verheid worden verkregen. De patentwet heeft daaronder wel begrepen ecne belasting op de openbare vermakelijkheden en eene personele belasting op hel gebruik cn de bewoning van schepen en schuiten in de hoofd zaak en in het algemeen is bet patentregt evenwel eene belasting op de uitoefening van beroepen en bedrijven, handel en fabriekwezen, met uitzon dering van landbouw en veeteelt. Alle patcntpligligen deelen met alle ingezetenen in de overige rijkslasten; maar niet alle ingezetenen worden, gelijk de palentpligligenbegrepen in eene incomelax. liet patentregt is een incometax van de ergste soort, d. i. van zulk een' aard, dat daarop de meest gewigtige bezwaren, legen zulk soort van directe belastingen aan gevoerd, in vollen nadruk toepasselijk zijn. Deze stellingen worden verder in het adres breeder ontwikkeld, en ten slotte zegt de afdeeling 't Kan de vraag niet zijn, of 's rijks schatkist zulk eene belasting kan missen; 't moet het onderwerp van ernstige overweging uitmaken of zij zulk een verderfelijk en onregtvaardig middel nog langer in de rij harer inkomsten mag gedoogen. Wil men de nijverheid te hulp komen door wat men het brood der nijverheid noemt te ontlasten en de belasting op de brandstoffen af te schaffen, de belangen van handel cn nijverheid zullen te gader en veel meer worden bevorderd bij de afschaffing van het patentregt, terwijl het verlies voor 's rijks schatkist veel minder bedraagt. Men zal daarbij bet kiesstelsel zuiveren van een zeer bedenkelijk bestanddeel, dal het kicsregt bederft, omdat de aanslag in het patentregt heterogeen schijnt aan de grondslagen waarop het stelsel rust. Maar wat wel het zwaarste weegt cn verdere bedenkingen afsnijdt tegen het voorstel der afdeeling, om liet patentregt af te schaffen, is de waarheid, dat een incometax moet zijn algemeen of zij werkt bedriegclijkwal dc schatkist op die wijze ver krijgt, gedijt niet. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 91 tol 106 personen. De minister van oorlog zal op 25 Julij aanst. aanbesteden de levering van 24,000 blikken veldflesschenmet kurken sloppen en bruinlederen draag riemen in vier percelen. In den loop dezer maand zal te Woerden worden aanbesteed het bou wen van een bergplaats voor holle projectielen. Ingevolge art. 64 der prov. wet komen de staten van verschillende provinciën dit jaar op Dingsdag den 5dcn Julij aanst. bijeen. Zij moeten in hunne gewone zomervergaderingeno. a.voorzien in de aanvulling van 13 plaatsen van leden der eerste kamer van de statengeneraalvoor de leden die dit jaar als zoodanig aftreden, maar weder verkiesbaar zijn. De be doelde aftredende leden zijn de heeren: {Noordbrabant) jhr. mr. M. A. J. van der Beken Pasteel; (Gelderland) jhr. mr. C. E. J. F. van Nispen van Pannerden en mr. C. II. baron van Ilhemen van Rhemenshuizen(Zuidhol land) A. van Weel Dzn. en mr. P. Loopuyt; (Noordholland) A. F. Insinger en F. van der Oudermeulen; (Zeeland) jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijps- kerke; (Utrecht) jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveen; (Friesland) jhr. mr. F. J. J. van Eysinga; (Overijssel) mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer tot Twickel; (Groningen) mr. J. J. Cremers; (Limburg) P. Regout. Door de prov. staten van Utrecht is benoemd tot lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van den heer J. D. C. C. W. baron d'Ablaing van Giessenburg, de heer mr. A. J. van Beeck Calkocn. (Deze verkiezing konden wij in ons vorig nommer niet opnemenaangezien het berigt daarvan per telegraaf ons eerst legen half 8 ure in handen kwam, hoewel hel ten 4 ure 37 minuten te 'sHage was aangeboden.) In het II. en Effbl. leest menvan verschillende zijden wordt ons medegedeeld, dat de examens tot toelating voor het hooger onderwijs, zoo wel als die ter verkrijging van een academischen graad, of na den afloop der voorbereidende studiën, met meer strengheid dan vroeger, op last der hooge regering worden afgenomen. De haringvloot zal dit jaar bestaan uit 97 schepen, waarvan 6 als jagers zullen dienen. Van Vlaardingen zijn 62 schepen uitgerust. De algc- meene zeildag is bepaald op 15 dezer, hoewel men verneemt dat sommige schepen reeds vroeger zullen vertrekken. Men verneemt dat indien de minister van oorlog zijn besluit niet in trekt, niet minder dan 65 kadels, allen van hel 2de studiejaar der kon. milit. altademie, gedurende de vacanlie aan de akademie zullen verblijven. Dit is nog een gevolg van de ongeregeldheden, door die van genoemd studiejaar ten vorigen jare bedreven, en waaraan allen zouden schuldig zijn, be halve 14, die op dat oogenblik niet tegenwoordig waren. In de Enschede'sche katoenspinnerij te Almelo heeft Woensdag 11. een groot ongeluk plaats gehad. Een jongeling bezig zijnde om, toen de ma chine in beweging werd gebragt, de riemen over de raderen te leggen nam zich niet genoegzaam in acht, en geraakte met den arm tusschen den riem en het rad. Op die wijze werd bij met het rad rondgedraaid en toen men de machine stil deed staan was zijn hoofd reeds verpletterd en het Iigchaam deerljjk verminkt. 's GRAVENI1AGE11 Junij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der militaire Willemsorde 4e klasse den kapitein der infanterie van het Oost-Indisch leger L. T. F. Timmermans, ter belooning voor de krijgsverriglingen in Augustus en September 1857, op Timor. Z. M. de koning heeft magtiging verleend om personen, geene mili ciens zijnde, bij de regimenten infanterie als vrijwilligers aan te nemen, die slechts eene lengte hebben van 1 el 5 palm 8 duimdoch overigens van een gezond en krachtig ligchaamsgestel zijn. Z. M. de koning wordt den 16dc" dezer van het Loo in deze residentie terug verwacht. II. M. de koningin is gisteren van hare buitenlandsche reis alhier terug gekeerd. Z. K. II. de prins van Oranje bevond zieh aan het station om II. M. te ontvangen en vergezelde haar naar het paleis het Huis ten Bosch, alwaar zij hun intrek hebben genomen. Naar wij vernemen zijn door Z. M. aangewezen om Z. K. II. den prins-regent van Pruissen te complimenteren (die den 14den dezer te Cleef zal aankomen om de feesten aldaar bij te wonen), de commissaris des konings in de provincie Gelderland, de graaf van Limburg Slirum, bene vens de heer generaal-majoor M. baron van Geen. De minister van binnenl. zaken heeft als leerlingen voor de telegrafie toegelaten I. S. Mars te Utrecht, J. A. A. Plok te 's Gravenhage, W. F. Bueninck te Arnhem, H. W. F. Seeienhorst te 's Gravenhage, A. Jansen te 'sGravenhage, L. D. Deenik te Culenborg, J. A. Verveen te Rotterdam, W. G. van Rossum te Utrecht, H. J. van Vianen te 's Gravenhage, J. W. van der Noordaa te Zwijndrecht, T. L. Lansdaal te Empel, W. Leyds te Iloogeloon, S. II. de Beer te Groningen, P. C. G. Engelbregt te Leyden, J. Theunisse te S'. Annaland. Aan het ministerie van finanliën is ontvangen eene som van ƒ10 en nog eene van ƒ13, wegens verschuldigd successieregt ingezonden. Mevr. A. Ristori, de beroemde trage'dienne, zal op Zaturdag 2 Julij aanst. met een Italiaansch tooneelgezelsehap alhier eene voorstelling geven. Van hier wordt aan de Amst. C. het volgende geschreven: Men ver neemt, dat de regering, thans genoegzaam voorgelicht omtrent de zienswijze van den eenen tak der volksvertegenwoordiging over de hervorming van ons regtswezenin den aanvang van de volgende zilling der tweede kamer onderscheidene afzonderlijke wellen lot dal doel zal voordragen, en wel in de eerste plaats tot vermindering van het getal provinciale gereglshovenen voorts om de procedure minder kostbaar en langzaam te makendoor bet doen wegvallen van onnoodige formaliteiten en den dubbelen bijstand van advolcaat en procureur." - Gisteren heeft er zoowel hier als in de omstreken een zwaar onweder gewoed. Naar men uit het Westland verneemt, is daar een molen door den bliksem getroffen en verbrand. Ook meldt men uit Monster, dat drie arbeidersgezeten op een wagen die bespannen was met twee paarden door het onweder werden overvallende paarden werden door den bliksem getroffen en vielen oogenblikkelijk dood neder. Een der arbeiders werd mede getrof fen en is lam. Ook is aldaar eene boerderij afgebrand. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ItELGIE. BRUSSEL, 10 Junij. De verkiezingen die op den 14den dezer moeten plaats hebben, ter ver nieuwing van een gedeelte der wetgevende kamers, trekt ditmaal bijzonder j de aandacht, uithoofde er onder de vrijzinnige partij, gelijk reeds lang te

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1