De vereeniging geeft een tijdschrift uit. Van de schoolonderwijzers-ge zelschappen onderlinge beschaving en verlichting ons doel telt het eerste 40, het tweede 32 leden. De getrouwe bijwoning der vergaderingen, die geregeld maandelijks gehouden werdengetuigt van de belangstelling in die vereenigingenwier werkzaamheden zich hoofdzakelijk bepalen tot de vak ken van onderwijs, die bij de wet op het lager onderwijs zijn vermeld. Door de zorg van het pharmaceutisch-chemisch-bolanisch gezelschap Con cordia wordt aan apothekers-bedienden onderwijs gegeven, waarvan 22 leerlingen gebruik maken. De teelten-academie Ars aemula naturae behield hetzelfde getal teekenaars naar het naakt model; gedurende den zomer werd jjverig gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het teekenen naar pleister afgietsels of antieken. De staat van het genootschap Mathesis scientiarum genitrix was ten opzigte der geldmiddelen niet gunstig, ofschoon het onder wijs daaronder niet lijdt. De scholen zijn alle talrijk bezet; de teeken- school naar de methode Dnpuis telt 120 leerlingen. Het getal leden is niet toegenomen, dat der leerlingen beloopt 185, en wel 115 van den eersten, 47 van den tweeden, 11 van den derden rang, en 12 weezen uit de ver schillende gestichten: de vermindering met het vorige jaar ligt in het getal weczen. De Maatschappij voor toonkunst lelt 11G leden, waaronder e'e'n donateur. De muziekschool werd bezocht door 107116 leerlingen; het normaal-onderrigt in de beide klassen werd bijgewoond door 23—25 kweeke- lingen. De zangvereeniging telt 56 leden, en hare jaarlijksche rekening sluit met een overschot; zij kon baars ondanks aan de leden geen genot rijken avond verschaffen, wegens de te groote geldelijke offers, die daar mede moesten gepaard gaan. Het muziekgezelschap Sempre crescendo telt 200 ledenhet gezelschap Vermaak door toonkunst 10 eere-34 gewone en 8 werkende ledende liederlafel Euterpe 3 cere-20 werkende leden de Avondster 9 eere-114 gewone en 26 werkende ledende onderwijzers- zangvereeniging 31 werkende leden. Hoezeer de ijverige pogingen, ten vorigen jare aangewend tot instandhouding van het muziekgezelschap Musis sacrum doel getroffen schenen te hebbenwas dit slechts tijdelijk het ge val in den loop van het jaar werd dit gezelschap opgeheven. De Leyd- sche afdceling van de iVederl. Vereen, tot afschaffing van sterken drank telt 170 leden. De Jongelir.gsvereeniging behield haar getal van 30 leden, 57 donateurs. De typographische vereeniging Lourens Jansz. Coster lelt thans 68 contribuerende, 5 eere-, 2 buitengewone eere- en 12 honoraire leden, alsmede 28 donateurs. De rederijkers-kamer Vondel houdt nu vier vergaderingen in het jaar, waarvan twee met dames, in plaats van de vroegere bijeenkomsten om de veertien dagen, waarvoor de werkzaamheden te drukkend waren voor het beperkt getal werkende leden. Behalve 13 eereleden en 12 werkende ledentelt de kamer een honderdtal donateurs. De rederijkerskamer Tollens houdt geregeld tweemalen 's maands vergade ring gedurende de maanden September tot Mei ingesloten. Zjj telt 8 wer kende, 11 gewone, 9 eereleden en e'én lid van verdiensten. De beide sectiën van de afdecling Leyden der Nederl. Vereen, het Metalen kruis be staan ieder uit 37 leden. 'sGRAVENIIAGE, 31 Mei. Z. M. heeft den luitenant ter zee der Ist0 kl. N. M. J. Krocf benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning groothertog van Luxemburg den heer J. J. Soers, kapitein der mariniers, tot officier van de orde der Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen tot vice-admiraal, zijn adjudant in buitengewone dienst, den schout-bjj-nacht F. X. R. 't Hooft; tot schouten bij-nacht, de kapiteins ter zee A. baron Collot d'Escury en J. F. E. von Römer; tot kapiteins ter zee, de kapitein-luilt. ter zee W. II. A. Wesselinlc en ridder U. YV. A. van Rappard; tol kapitein-luilt. ter zee, de luitt. ter zee der lslc kl. G. L. J. d'IIamecourt en J. A. H. Schreuder; tot luitt. ter zee der lslc kl.de luitt. ter zee van de 2dc kl. J. W. Binkes, M. O. de Kanter, P. J. Buyskes en A. C. J. Edeling; tot officier van administratie der 2de ld., die van de 3dc kl. M. G. J. A. Huisman van Dueren; voorts te benoemen: tot officier van administratie der 3dc kl.den adjunct-administra- teur J. C. Coops; en met 1 Julij aanst.de betrekking van directeur en kommandant der marine te Amsterdam op te dragen aan den kapitein ter zee C. J. Berghuis. Z. M. heeft ook den lstcn officier van gezondheid der lste kl. dr. C. Gobe'e, op zijne aanvrage, op grond van ligchaamsgebrekenpensioen verleend, ten bedrage 1,500; en benoemd: bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot eersten officier van gezondheid der lste kl.die der 2de kl. J. J. Sas; en tot ccrslen officier van gezondheid der 2dc kl., den officier van gezondheid der lste kl. L. F. Persille. Z. M. heeft bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs benoemd: lot kapitein van de 3de kl. den Ist™ luit.. A. Nollhenius, en tot l8ten luit. den 2dcn luit. W. F. II. van Riemsdijk, beiden van het corps. Bij besluit van 28 Mei heeft het Z. M. behaagdden heer mr. L. W. C. Keuchenius, eervol te ontheffen van de hem opgedragene waarneming der funcliën van secretaris-generaal bij het dep. van koloniënmet bepaling dat hij voorloopig bij dat dep. werkzaam zal blijven; den heer mr. J. Loudon, thans werkzaam bij het dep. van koloniënte belasten met de waarneming der funcliën van secretaris-generaal bij dat dep.; den heer G. S. de Yeer, eervol te ontheffen van de bent opgedragene waarneming der functiën van referendaris bij het dep. van koloniënen hem te benoemen tot staatsraad in buitengewone dienst, om zitting te nemen in den raad van state; den heer jhr. I. J. Rammelman Elsevier Jr.oud-gouverneur van Curacao, te be noemen tot adviseur voor het dep. van koloniën, en te stellen aan het hoofd der afdeeling West-Indische zaken; den heer P. L. de Munnick agent van het dep. van koloniën te Amslerdam, eervol uit 's lands dienst te onlslaan, onder toekenning van wachtgeld; den heer II. Gimberg van der Hoeven, hoofdcommies bij het dep. van koloniën, te benoemen tot agent van dat dep. te Arasterdam; te bevorderen bij het dep. van koloniën: tot referendaris, den hoofdcommies A. A. de Meijiertot hoofdcommies, den commies J. O. Boogaard; tot commiesende adjunct-commicsen G. A. Buys, J. C. M. Werner en H. A. Elias; tot adjunct-commiesende eerste klerken A. Mondt, H. P. J. Sadee; A. C. de Meijier, M. J. A. A. Sturen- berg, den tweeden klerk W. P. Bengert en de geëmploijeerden W. C. Pontier en P. J. Bouwmeester en te benoemen tot adjunct-commiesen mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, advocaat bij den hoogen raad der Nederlan den, en A. P. Obermeijer, laatstelijk klerk bij het werk der koperhermun- ting te Amsterdam. Z. K. H. de prins van Oranje heeft heden morgen in de Maliebaan eene revue gehouden over het 3de reg. dragonders. De minister van binnenl. zaken heeft bepaalddat te 's Hertogenbosch eene der normaal-kweekscholen van onderwijzers voor het lager onderwijs zal gevestigd worden. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De Prnissische gezant, graaf von Königsmarck, is uit Berlijn alhier teruggekeerd. Het onweder en de hagelslag van Zaturdag 11. heeft in deze omstreken veel schade aan het te veld staande gewas toegebragt. In drie warmoeziers- tuineu, nabij deze stad, zijn al de broeiramen vernield, waarvan de schade op/1000 wordt begroot. Dingsdag, den 14d™ Junij a. s.zal het badsaizoen te Scheveningen geopend worden. De eerste kamer hield gisteren eene zitting waarin de commissiën van rapporteurs voor de wets-ontwerpenbetrekkelijk den verkoop, het in pand nemen enz. van militaire klecdingstukkentot goedkeuring eener overeen komst met den polder Oud-Herkingen enz.hare verslagen uitbragten. Aan staanden Woensdag zullen die wets-ontwerpen in behandeling worden ge nomen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 30 Mei. In deze zitting heeft de commissie van rapporteurs over het wets-ont- werp nopens de zamenblijving der miliciens van het Limburgsch bondscon- tingent medegedeeld, dat zij met het eindverslag gereed was. De beraad slaging over dit ontwerp is daarop bepaald op morgen. Voorts is ingekomen de begrooting der huishoudelijke uilgaven over 1860 en werd er rapport uitgebragt over een aantal verzoekschriften. Bij de nadere overweging in de afdeelingen der kamer van de beide wets ontwerpen hetrekkelijk het in marschvaardigen toestand brengen van het Limbnrgsche bondscontingent heeft men zich op nieuw doordrongen getoond van de bezwaren en moeijelijkheden, aan de vervulling der op Limburg drukkende verpligling verknocht, waartoe deze beide wetten betrekking hebben. Men kon daarbij den wensch niet onderdrukken, dat op het eerste gunstige tijdstip ijverige pogingen in 'twerk wierden gesteld om den band los te maken, die Limburg, of liever het grootste deel dier provincie, aan den Duitscheu bond verbindt. Zitting van Dingsdag 31 Mei. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het wets-ontwerp betreffende de zamenblijving der miliciens van het Limburgsch bondscontingent. De hh. van Wintershovenvar. IloëvellStrens s de Lom de BergGode- froi en de Bieberstein voerden daarover het woord. De heer van Winters hoven zeide dat de verpligtingen aan Limburg opgelegd, niet zijn overeen te brengen met de grondwet. Nergens zijn bepalingen te vinden die regt geven om de ingezetenen van Limburg deel te doen nemen aan een vreem den oorlog. De heer van Hoëvell is mede tegen de wet, omdat de regering in deze zaak nog verder gaat dan de Duitsche staten. De heer Strens zou gaarne zien dat het contingent uit vrijwilligers werd zamcngesleld. De hh. de Lom de Berg en de Bieberstein verklaarden zich mede tegen de wet. De heer Godefroi betoogde dat al de verpligtingen, die uit de betrekking van Limburg tot den Duitschen bond voorlvloeijendoor die provincie moeten worden voldaan. Daarna spraken nog de ministers van builenl. zaken en oorlog, die niet eenstemmig dachten over de vraag of de levering van het contingent was eene algemeen Nederlandsche dan wel Limburgsche verpligting. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 29 Mei. Het onweder, dat Zaturdag 11. in deze streken heeft gewoed, was aller verschrikkelijkst. Niet minder de stortregens en hagelslag. Op verscheidene plaatsen lag de hagel eenige duimen hoog op de stralenterwijl deze elders in beken waren herschapen. De tuinen in den omtrek zijn meestal verwoest. De gebouwen van het paleis van justitie hebben veel geleden en zijn als 'tware overstroomd geworden. Ilier is de kerk van S*. Klara door de bliksem getroffenzonder echter veel schade geleden te hebben. Ook te Be ve ren en te Boom werden de torens der kerk getroffen. Op de eerstgenoemde plaats bedraagt de schade omtrent 4000 fr. Te Aalst is eene landhoeve en te Chastres (Walcourt) zijn drie huizen in de asch gelegd. De dagen van Vrijdag en Zaturdag zijn ook voor de omstreken van Luik en Verviers noodlottig geweest. De geweldige stortregens deden de be ken en riviertjes zoo hevig en plotseling zwellen, dat het afstroomende water niet alleen de grootste verwoestingen heeft aangerigt aan gebouwen, akkers, bruggen en wegen, maar bovendien een aantal beesten en onder scheidene personen heeft doen omkomen. Van e'e'ne plaats wordt geschreven van 9, van eene andere van 14 slag toilers dezer ramp. Hier en daar wer den bovendien personen door het bliksemvuur getroffen. Vooral uit Aywaille zijn de berigten hartverscheurend. ENGELANO. LONDEN29 Mei. De Mom. Chron. en de Mom. Adv. verklaren, dat de pogingen om lord John Russell en lord Palmerslon tot onderlinge zamenwerking te bren gen, mislukt zijn, en schipbreuk hebben geleden op de eerzucht van lord John Russell, die niet anders in het bewind wil treden dan als eerste minister.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2