LEYDSCHE COURANT. n°. or>. 1859. WOENSDAG 1 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie vaji Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uit lioofde van den HEHELTMRTSDjIG zal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. LEYDEN31 Mei. Bij de herslemming tot verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn van de 1410 kiesgeregtigden ingekomen 39G stembriefjes, zijnde 25 minder dan bij de eerste stemming. Zaturdag middag aanst.ten 12 ure, zal de hooggel. lieer mr. R. T. II. P. L. A. van Boneval Fauretot hiertoe hoogleeraar te Groningen, zijne betrekking als hoogleeraar in de rcgtsgeleerdheid aan onze hoogeschool aanvaarden, met het houden eencr redevoering in het groot auditorium. Wij zijn in staat mede te deelen, dat het plan van de commissie tot regeling der maskerade van 1860: De inlogt van Frans van Anjon kinnen Antwerpen, den 19den Februarij 1582, bij gelegenheid zijner hul diging als hertog van Braband en markgraaf van Antwerpenin eene gisteren gehouden vergadering van het studer.ten-corps is voorgesteld en aangenomen. De maatschappij van Nederl. letterkunde alhier zal op 16 Junij aanst. hare jaarlijksche algemeene vergadering houden in het gebouw der maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Gisteren avond hebhen twee personen in den Singel nabij de Zijlpoort hunnen dood in het water gevonden. De oorzaak van dit ongeval moet, naar wij vernemen, in 't misbruik van sterken drank gezocht worden. Men verneemt dat aar. den heer Vermeulen te Utrecht en aan den heer Mollinger te Alpheneene buitengewone leverantie van paarden voor de kavallerie is opgedragen. In de N. R. C. leest men: Wij vernemen van eene wel ingelichte zijde, dat de graaf van Chamborddie tot dusver in deze stad vertoeft, het landgoed van Z. M. den koning nabij Arnhem, genaamd Bronbeek, heeft gehuurd en daar zijn lijdelijk verblijf zal vestigen. Door de keurmeesters van levensmiddelen te Amsterdam is in ruim 200 kruideniers- en komenijswinkels het limoensap vernietigddaar dit grootendeels was zamcngesleld uit vitrioololie en gultegom met water, en dus hoogst schadelijk voor de gezondheid. De hoog gele kleur is onder anderen het kenmerk voor deze zoo schadelijke vcrvalsching. Uit Utrecht wordt gemeld dat aldaar bijna dagelijks sluikers of sluik- sters van jenever, uit de nabijgelegen dorpen komende, worden gevat. Sommigen der eersten zijn zelfs met geladen schietgeweer gegrepen. De vrouwen hebben blikken bussen onder hare rokken verborgen, uilsluitend voor het sluiken vervaardigd. Zij bestelen daardoor de stad met 18 cents per kan. Men verneemt dat er aan boord van het dezer dagen te Nieuwe Diep binnengekomen Amerikaansche barkschip Mountaineer eene zware misdaad is gepleegd. Een man der equipage moet door 4 zijner makkers door messteken zijn afgemaakt. De vermoedelijke daders zijn bij de aankomst van het schip in hechtenis genomen. Te Groningen is Donderdag II. door de studenten eene serenade bij fakkellicht gebragt aan den hoogleeraar mr. van Boneval Faure, bij gelegen heid van zijn vertrek naar leyden. Uit Roozendaal schrijft men dat het onwedcr van Zaturdag 11. aldaar bijzonder hevig is geweest. Een arbeiderdie op het veld zich onder een boom trachtte te verschuilenis door den bliksem gedooddie aan de haven in twee huizen is ingeslagenzonder brand te veroorzaken. In het eene wierp hij den kagchel geheel uit elkander, en in het andere bevonden zich slechts twee jonge kinderendie men geheel bewusteloos vonddoch die men hoopt in hel leven te behouden. Ook te Oosterhout is de bliksem op drie plaatsen ingeslagen. Eene schuur met het daarin aanwezige houtter gezamenlijke waarde van 1000is daardoor een prooi der vlammen geworden. Uit het Verslag van den toestand dezer gemeente, door burgemeester en wethouders aan den gemeente-raad gedaannemen wij de volgende bij zonderheden over Iloofdst. VIII. Kerkelijke zaken. De aanbouw eener nieuwe kerk voor de Christelijk-afgescheidene gemeente was aan het einde des jaars zoo ver gevorderd, dat met het binnenwerk een aanvang werd gemaakt. Hel kerk gebouw der Israëlitische gemeente is in dit jaar vergroot en vernieuwd. De Leydsche afdeeling van het Nederl. zendelinggenootschap telt 110 leden en 42 begunstigers; de kweekeling, die in het zendelingshuis te Rotterdam wordt opgeleid, maakt voortdurend zeer gelukkige vorderingen. Het hulp- genootschap was in slaat den jongste der twee zendelingskwcekelingen in Dec. 1858 als Christenwerkman naar Sumatra uit te zenden. De Vereeni ging der vrienden Israels telt ongeveer 80 leden. De leydsche afdeeling der Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging beeft thans 290 leden. Den 26sten Nov. 1857 is opgerigt eene Vereeniging voor Christelijke belangen, van welke de statuten zijn goedgekeurd bij koninklijk besl. van 22 Jan. 1858. Zij stelt zich ten doel: 1°. om aan inriglingen van Christelijken aard gele genheid te verschaffen tot het houden van grootere en kleinere bijeen komsten 2°. omdoor hel houden van bijbellezingen of vrije spreekbeurten op godsdienstig gebied, bevorderlijk te zijn aan Christelijke kennis en leven. Het gebouw der Vereeniging is aangekocht en verbouwd uit vrijwillige bij dragen en rentelooze voorschotten. Buiten de aandeelhouders lelt de Ver eeniging 149 leden. Iloofdst. IX. Onderwijskunsten en wetenschappen. De wet van 13 Aug. 1857, met 1° Jan. daaraanvolgende in werking getreden, heeft ook de taak van het gemeente-bestuur, met betrekking tot de zorg voor het lager onderwijs, op nieuw geregeld. Die taak is in menig opzigt gemak kelijk gemaakt door de instelling van een plaatselijk toczigt, dat in ge meenten van eene talrijke bevolking is opgedragen aan een schoolcommissie, welker leden door den gemeente-raad worden benoemd en die van den toe stand van het onderwijs jaarlijks aan den gemeenteraad een beredeneerd verslag doet. De tijd aan de zamenslelling en regeling van de taak der commissie besteed heeft, gelijk van zelf spreekt, invloed gehad op de rege ling van en het toezigt op het onderwijs, gedurende een groot deel van het jaar, zoodat de scholen en bewaarscholen, ongeveer veertig in getal, slechls tweemalen bezocht zijn. Dat bezoek heeft de commissie wel in staat ge steld, om eenige opmerkingen aangaande den toestand van het openbaar en bijzonder lager onderwijs mede te deelen, maar niet, om reeds nu daarover een juist en billijk oordeel te vellen veelmin in algemeene beschouwingen te treden of wenken te geven tot wijziging of verandering van het bestaande. In het afgeloopen jaar waren hier aanwezig 2 openbare scholen, 10 bij zondere scholenstaande onder het beheer van afzonderlijke besturen of commissiën18 bijzondere scholendie voor eigene rekening worden ge houden, van welke 5 voor jongens, 6 voor jongens en meisjes, 7 voor meisjes. Van de openbare scholen werd de dagschool op 15 Jnlij door 580 jongens en 521 meisjes, de avondschool, door 89 jongens en 65 meisjes be zocht, en waren er toen 824 leerlingen, die kosteloos onderwijs ontvingen. Van de bijzondere scholen werd op hetzelfde tijdstip de dagschool bezocht door 1331 jongens en 1091 meisjes, de avondschool door 235 jongens en 184 meisjes. Onder de leerlingen der bijzondere scholen bevinden er zich 739, die kosteloos onderwijs ontvingen, en van dat getal 5 op de bijzon dere scholendie voor eigen rekening worden gehouden. Euilen deze open bare en bijzondere scholen worden nog aangegeven 8 bewaarscholen2 her- halingscholen2 zondagscholen, 1 weekschool, 1 werkschool, 1 volkszang school en 1 onderwijzerskweekschool. Op de openbare en bijzondere scholen werd onderwijs gegeven door 21 hoofdonderwijzers, 46 hulponderwijzers en 27 kweekelingen. De kweekschool voor zeevaart breidt zich uit door de vestiging van subcommissiën in andere steden. De nieuwe cursus van het stedelijk gymnasium is begonnen met 37 leerlingen. De afdeeling der maatschappij tot Nut van 't Algemeen telt 232 gewone en 5 honoraire leden, 12 donatrices en 4 donateurs. De spaarkas heeft zich door vrijwillige bij dragen zoo kunnen herstellen, dat er voor opheffing dezer inrigling geen vrees meer bestaat. Het getal lezers, die van de leesbibliotheek gebruik maken, nam weder toe, terwijl deze instelling weder belangrijke boekge schenken ontving en in een gunstigen financiëlen toestand verkeert. Op de naai- en herhalingschool is het getal kinderen vermeerderd en werden vele bestellingen ontvangen. De volkszangschool is, tengevolge van een uitne mend gelukt middel om den finantiëlen toestand te verbeleren, het geven van een groot concert, in stand gehouden en in bloei hersteld. De belang stelling in de volksvoorlezingen neemt toe. De bewaarschool wordt druk bezocht en telt 117 kinderen. Aan de onderwijzerskweekschool werd ge middeld aan 20 leerlingen onderwijs gegeven. Subsidiën uit de provinciale en gemeentekassen zijn onmisbaarom in de geldelijke behoeften te voor zien. Langzamerhand schijnt het gebruik der winkelkaarljes weder toe te nemenhetgeen te opmerkelijker isdaar de afgeloopen winter niet stren ger was dan de vorige. Het leesmuseum telt 77 gewone76 buitengewone en 2 tijdelijke leden. Het ware te wenschen dat deze inrigting op uitge breider schaal kon werken, ofschoon nu reeds bij beperkte middelen ruim 150 tijdschriften en een 7-lal dagbladen ter lezing liggen.De alhier geves tigde afdeeling der Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en welen- schappen is weder in getal van leden toegenomenthans bedragende 65 waaronder éc'n ecrelid. De Nederlandsche entomologische vereeniging zag zich twee leden ontvallendoch verheugde zich in de toetreding van een natuuronderzoeker uit Overijssel. De staat der kas is zeer gunstig; de boekerij is met een zeer kostbaar plaatwerk en eenige kleinere werken ver meerderd de verzameling insecten heeft mede eene vergrooting ondergaan.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1