wets-ontwcrpen tradtoonden slechts enkele leden zich in meerdere of min dere mate geneigd om die, zoo als zij daar liggen, met hunne goedkeurende stem te bekrachtigen. Het geldt hier maatregelen van zeer buitengewonen aard, die ten gevolge zouden hebben, dat in den loop dezes jaars, met de reeds opgeroepen ligting van 1858, 23,140 man meer onder de wapenen ge roepen of gehouden wierden dan anders het geval zou zijn. Nergens bleek van eenige afdoende reden om zulk eene betrekkelijk aanzienlijke strijdkracht op de been te brengen, liet onder de wapenen brengen van zulk een aan zienlijk aantal krijgslieden, als de regering beoogt, zou ten gevolge kunnen hebbendat Nederlands neutraliteit schade leed of miskend wierdof wel dat men aan onzen kleinen staat de aanneming toeschreef van een stelsel van gewapende neutraliteit, 't welk hem in gecnen dcele past. Het behoeft wel geen betoog, dat het verkeerd en noodlottig zon zijn, tot zulk eene onderstelling, al ware zij ongegrond, aanleiding te geven. Ook al bleven dergelijke gevolgtrekkingen uit, mogen de groole bezwaren niet uit het oog verloren worden, aan het onder de wapenen roepen of buitengewoon in dienst blijven van zoo veel duizenden miliciens onafscheidelijk verknocht. Vele duizenden onzer jongelieden zullen, zoo de wellen wierden aangeno men aan hunne betrekkingen en gewonen werkkring ontrukt worden op een tijdstip, dat aan hunnen handenarbeid meer dan ooit behoefte beslaat, en zulks niet slechts omdat de werkzaamheden van den oogst voor de deur staanmaar ook omdat het onder de bestaande omstandigheden uitermate mocijclijk zal vallen, in hunne plaats vreemde arbeiders te verkrijgen. De groole meerderheid kwam tot de slotsom, dat, zoo bloole oefening der mi liciens bedoeld wordt, te ver wordt gegaan, en dat als de regering eene aanvankelijke wapening op het oog heeft, nog niet genoeg wordt aange vraagd. Zij kon in de regeringsvoordragt niets anders zien dan een hinken op twee gedachten, waarvan de eene, naar 'tgevoelen dier meerderheid, zeker verwerpelijk is, en toonde zich daarom geheel ongeneigd om de re gering op den voorgestelden weg te volgen. Voorts werd nog op art. 1 aangemerkt dat indien de regering alleen oefening van vroegere liglingen der militie ten doel haddie liglingen geens zins zoo langen lijd onder de wapenen zouden behoeven te blijven als vol gens dit artikel liet geval kon zijnen dat indien de regering vooral ook hel toevoegen eencr blijvende versterking aan het leger en de voorziening in het gebrek aan vrijwilligers beoogde, haar oogmerk genoegzaam zou worden bereikt door 7900 van de ligting van 1858, die op 1°. October met groot verlof zouden vertrekken, onder de wapenen te houden. Dan bleef de militie op den completen voet van vrede. 's GRAVENIIAGE19 Mei. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangers der registratiete Oldeberkoop de heer J. Scheltema, thans te IJsselmonde; te IJsselmonde, de heer J. Overman, thans te Woerden; te Woerden, de heer D. Raven, thans te Tholcnte Tholen, de lieer J. II. Smitz, thans surnumerair; te Zalt-Bommel, de heer F. L. Janson, thans te Vollenhove; te Vollenhove, de heer H. van Mcursthans te Maarssente Maarssende heer J. Keiler Jr.thans te Enschedé; te Enschedé, de heer G. A. Loeff, thans surnumerair; te Almelo, de heer B. A. Poulie, thans te Raalte; te Raalte, de heer S. J. Hosang, thans te Texel; en te Texel, de heer J. A. F. L. baron van Heeckeren, thans surnumerair. Tot surnumcrairen der registratie zijn benoemd de hh.W. B. J. G. M. Cramer von Baumgarten, te Breda; F. II. Kok, te Maarssen; K. F. Ariens, te Medcmblik; W. L. Stroom, te Oudenbosch; J. W. Keiser, te Winscho ten; t. van Assen, te Apeldoorn; F. II. W. Kleynte Leyden; en D. F. J. van Walsem, te 's Ilertogenbosch. Voorts zijn benoemd tot inspecteurs der registratie van de 2de kl. de hh. R. van de Kasleele en 11. Beekkerk, thans van de 3dc kl., en tot inspec teurs van de 3dc kl. de hh. S. II. Rink en S. J. van Sloosen, ontvangers te Zalt-Bommel en te Almelo. Tot commissaris van politie te Enkhuizen is benoemd de heer P. A. Barnouw, commies van 's rijks belastingen te lieerde. Z. M. de koning is heden van liet Loo ln de residentie teruggekeerd. De baron Gericke van Ilerwijnen, Ned. gezant te Brussel, is alhier aangekomen. Alhier is aangekomen de lieer v. Rees, lid der commissie die zich, naar men zich zal herinneren, uit naam der Nedcrlandsche regering naar Venezuela heeft begeven om van de regering van dat gemeencbest schade vergoeding te vragen wegens de verongelijkingen aan Nederlandsclie onder danen aangedaan. Men weel, dat die commissie in deze hare zending vol komen is geslaagd. Het prov. geregtshof in Zuidholland, heeft lieden den persoon van G. B. A. Filbry, opperman, die voor eenigen tijd te Delft zich heeft schul dig gemaakt aan diefstal van een brood in een bakkerswinkel en aan daarop gevolgde hevige verwonding van een nachtwachtdientengevolge veroordeeld tot een confinement in een tuchthuis gedurende 8 jaren en in de kosten. Door de arr.-regtbank alhier zijn lieden vier visschers en een reedcr van Scheveningen veroordeeld ieder lot eene gevangenisstraf van 2 maanden. De eersten hadden op 5 April in de Buiten-Lek een vat jenever van 224 kan opgevischt, en in plaats var. dit vat ter strandvonderij op te brengen, het ten huize van den reeder gebragt, die, hoewel hij wist dat het gestolen washet vat evenwel in huis had genomen. Tweede Kiitner der Stat en-Generaal. Zitting van Woensdag 18 Mei. In deze zitting was aan de orde de behandeling van het wets-ontwerp betrekkelijk het koopen of in pand nemen van militaire klcedingstukken. Nadat de beweegreden dezer wet eene wijziging had ondergaan, is het ont werp met 55 tegen 2 stemmen (die van de hh. van der Linden en Wint- gens) aangenomen. Voorts werden nog met algemeene stemmen aangenomen I het wets-ontwerp tot goedkeuring ecner overeenkomst met den polder Oud-Herkingen en dat betrekkelijk den afstand van het planetarium vaa E. Eysingate Franeker. De kamer heeft bepaald dat op Maandag aanst. het wets-ontwerp betrek kelijk de regterlijke organisatie in behandeling zal worden genomen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 18 Mei. De heer Verhaegen, voorzitter van de kamer van afgevaardigden, heeft aan de kiezers verzocht, om bij de stemming in Junij aanst. niet weder in aanmerking te komen, daar hij het politieke leven wil vaarwel zeggen. Reeds vroeger is door ons gemeld dat een van de kostbaarste over blijfselen der oude Vlaamsche schilderschool, van Eyck's aanbidding van het Lam, in de S'. Bavokerk te Gent, zich in zeer slechten staat bevindt. Thans wordt medegedeeld dat van wege het gouvernement aan eene com missie, bestaande uit de heeren Navczde Keyser en Etienne Leroy, is op gedragen zich naar Gent te begeventen einde na eene beschouwing van genoemd schilderstuk op te gevenwelke maatregelen er zouden genomen moeten worden om het voor eene geheele vernietiging te bewaren. Te Disonnabij Vervierszijn drie lakenfabriekendie van de hh. Le- comte en Sagehomme Lutaster en van de wed. Leclerc, een prooi der vlam men geworden. De schade bedraagt 300,000 frs.maar 't geheel was verzekerd. ENGELAHB. LONDEN17 Mei. De Morn. Advertiser berigt dat er lusschen onze regering en die van Frankrijk eene scherpe briefwisseling wordt gevoerd, wegens de bescherming aan Oostenrijksche schepen te Malta verleend, waarin Frankrijk eene par tijdigheid ten gunste van Oostenrijk meent te zien. De regering zet nog altijd de onderhandelingen voort omtrent de on- zijdigverklaring van de Adriatische zee, maar hare eischen zijn thans meer beperkt, zoodat Frankrijk er het oor aan kan leenen. Zij verlangl nu niet dat de Franschen in die zee werkeloos blijven, maar slechts de onzijdig heid van de oostkust van Cattaro tot Triest, omdat zij vrees koestert voor een opstand in de aangrenzende Turksche provinciën. De Times meent in de rede, waarmede de prins-regent van Pruis- sen de zitting der kamers heeft gesloten, hoewel in onduidelijke woorden, een wenk te zien dat Pruissen niet ongeneigd is aan den strijd deel te nemen. Ook de Fransche bladenvooral het Journ. des Déb.vestigen de aandacht op de onbestemde uitdrukkingen die in die rede voorkomen, zoo als: het waken voor de nationaliteit van Duitschland, het handhaven van het Europeesch evenwigt, enz. Men verwacht dat terstond na de opening van het parlement van den kant der liberale oppositie een aanval op het ministerie beproefd zal worden door het voorstellen van een amendement op het adres van antwoord op de troonrede, met betrekking tot de hervorming van het kiesstelsel. De maatschappij voor de Trans-Atlantische telegraaf-gcmeenschap heeft besloten nog 100,000 doll, te besteden aan de herstelling van den ouden kabel en hiermede te beginnen zoodra het weder zulks toelaat. Mislukt de poging; alsdan zal men in Julij 1860 een nieuwen kabel leggen. In de vaart tusschen New-Orleans en S'. Louis is op 24 April de ketel van de stoomboot St. Nicholas gesprongen, waardoor dit vaartuig is ver brand. 30 a 40 menschen verloren bij dit onheil het leven. FRANKRIJK. PARIJS18 Mei. Volgens opgave in den Moniteur hebben de inschrijvingen voor de leening van 500 millioen 2307 millioen opgeleverd, waarvan 80 millioen in inschrij vingen van 10 fr. rente. Deze laatste inschrijvingen kunnen geene vermin dering ondergaan, zoodat aan de overige inschrijvers slechts 19 pCt. van hunne aanvragen zal toegestaan worden. Het getal der inschrijvers be draagt 525,000. Eene commissie, onder het voorzitterschap van den heer Baroche, is belast geweest met het opmaken van een verslag over de uitgaven die den Oosterschen oorlog heeft veroorzaakt. Deze commissie heeft thans dien ar beid volbragt en uil de begroolingen van 1854 tot 1857 eene rekening opge maakt van al hetgeen daarop ten behoeve van dien oorlog voorkomt. Daaruit is gebleken dat hij ons land op eene uitgave van 1721 millioen fr. is te staan gekomen. Die som is gedekt door drie leeningente zamen ten bedrage van 1500 mill. fr.voorts door belastingendie 210 mill, hebben opgeleverd. De Patrie deelt berigten mede uit Canton van 31 Maart. De geheele provincie was vol van oproerlingendie voornemens schenen om de stad aan te vallen, zoodra de Europesche bezetting die verlaten mogt. De En- gelscben hadden te Koolan verscheidene rooversjonken in den grond geboord. De admiraal Seymour was naar Engeland vertrokken. De berigten uit Cochin-China loopen tot 15 Maart. De werken aan de versterking van Saigon en hare forten liep ten einde; na de voltooijing zoude admiraal Rigault de Genouilly zich naar Tourane begeven. Men ge loofde dat hijalvorens naar Hue op te trekkennog versterking zou af wachten, omdat de reeds gedurende een jaar doorgestane vermoeijenissen de troepen niet toeliet op nieuw naar het binnenland te gaan. Het ver krijgen van de noodige mondbehoeften was met moeijelijkheden gepaard, uithoofde de Christenen hunne medewerking aan de onzen bleven onthou den en ten gevolge van de door de mandarijnen uitgevaardigde bevelen. ITALIË. Van het oorlogslooneel wordt weinig belangrijks gemeld, alleen schijnt het dat het weder aldaar beter wordt. Keizer Napoleon gaat voort eenige belangrijke posten in oogenschouw te nemen en heeft op 16 dezer een be zoek afgelegd bij koning Victor Emanuel in het kamp van Occimiano. De Oostenrijkers nemen maatregelen om te verhoeden dat de Franschen aan den

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2