LEYDSCHE ci M i; w TP 1859. N". 59. WOENSDAG 18 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Mei. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn van de 1410 kies- hevoegden bij liet hoofd- en het onderbureau ingekomen in het geheel 421 slembriefjes. Mr. F. W. N. Suringar, advocaat alhier, is door Z. M. den koning benoemd tot griffier bij het kanlongeregt te Ridderkerk. Bij de opening van een rijks-telegraafkantoor alhier is het zeker niet over bodig te achtende opmerkzaamheid van de belanghebbenden met een enkel woord op eenigc reglementaire bepalingen van den rijkstelegraaf te vestigen. De berigten moeten aan het kantoor worden aangeboden in duidelijk lees baar onuitwischbaar schrift, zonder doorhalingen afkortingen of overschrij vingen; het adres bovenaan, daarna (zoo dit noodig is) de opgave dat het antwoord betaald is, met aanduiding van het aantal woorden die het ant woord zal kunnen bevatten, dan het berigt zelf en ten slotte de handteeke- ning van den afzender. Wil men het berigt naar eene plaats verzonden hebben, alwaar geen telegraafkantoor gevestigd is, dan vermelde men ach ter het adres de wijze van bezorging van het naastbijgelegen kantoor per post, per bode of per estafette. Den telegraafbeambtcn is het streng verboden berigtendie niet in den voorgeschreven vorm zijnaan te nemen. Op het kantoor bestaat gelegenheid de berigten te schrijvenmen vindt daar te dien einde de noodige schrijfbehoeften en gedrukte modellen ter invulling, terwijl men aldaar alle inlichtingen omtrent de verzending en de laricfsbepalingen kan bekomen. F.en berigt is bijv. onder den volgenden vorm te brengen: N. N. Rijswijk, bode 'sllage Antwoord 20 betaald Zend mij de papieren. N. N. Voorloopig is het kantoor alléén geopend van des morgens 9 tot 12 en van des namiddags 2 tot 7 ure op weekdagen, en van 2 tot 7 ure des namiddags op Zon- en Feestdagen. Men verneemt dat van rijkswege een gedenkpenning zal geslagen wor den op de droogmaking van het Haarlemmermeer. De vervaardiging daar van is opgedragen aan den heer S. C. Elionte Amsterdamnaar eene teekening van den heer N. Pieneman. De Nederl. handelmaatschappij heeft 30 schepen bevracht, als: voor Amsterdam 13, voor Rotterdam 11, voor Dordrecht 1, voor Middelburg 4 en voor Schiedam 1. De peilingen die langs de kust van Texel tot den hoek van Holland worden gedaan, staan niet, zoo als gemeld is, in verband met den aanleg van eene haven te Schevenirigenmaar zij geschieden op last der regering ten einde eene naauwkeurige zeekaart van de kust in het belang van den handel te vervaardigen. De Oostenrijksche consul te Rotterdam heeft de belanghebbenden ge waarschuwd voor valsche obligation Oostenrijksche metalliekendie, zoo als te zijner kennis gekomen is, te Londen vervaardigd zijn, en die men waarschijnlijk trachten zal ook hier te lande in omloop te brengen. De graaf van Chambord is dezer dagen te Arnhem aangekomen en aan het hötel de Zon aldaar afgestapt. 's GRAVENHAGE17 Mei. Door Z. M. zijn de volgende benoemingen gedaan: tot regter in de arr.-regtbank te Gorinchem, mr. M. B. W. des Tombe, thans kantonregter te Geldermalsentot griffier der arr.-regtbank te Brielle, mr. R. T. baron Collot d'Escury, thans subst.-griffier aldaar; tot kantonregter te Hillegers- berg, mr. J. H. van Mierop, thans griffier bij het kantongeregt te Ridder kerk; tot griffiers bij de kantongeregtente Brielle, mr. W. M. Frieswijk, thans griffier te Hillegersberg; te Hillegersbergmr. P. H. Geraerds The- singh, thans burgemeester der gemeente Diemen en Watergraafsmeer; te Schoonhoven, ra'. W. N. J. van Hengst, advocaat te Utrecht, en te Slie- drecht, J. van Santen van 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot ls,cn luit.-kwartiermeester bij het 3de reg. ves ting-artillerie, den 2den luit.-kwarliermeesler jh'. F. V. A. von Wattenwyl, ook genaamd de Watleville, van het corps; en tot 2dcn luit.-kwarlierineester bij het 3d» reg. infanterie, den sergeant A. J. Overklift Vaupcl Klcyn, van het 8sle reg. van het wapen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het reg. veld-artillerietot kolonel, den luit.-kolonel J. C. Wagner, kommandant van het corps; bij het l5le reg. vesting-artillerie: tol kolonel, den luit.-kolonel jh'. W. F. von Pestelkommandant van het corps, en bij het corps pontonniers, tot luit.- kolonel, den majoor J. W. Tichler, kommandant van het corps. Z. M. heeft benoemd tot apotheker der 2de kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt den apotheker der 3de kl. G. G. W. Bohnensieg, van gemeld personeel. Thans is openbaar gemaakt het verhandelde in comite'-generaal van de tweede kamer van 6 Mei 11. Daaruit blijkt, dat de minister van buiten), zaken o. a. verklaarde, dat er van eenige pressie van het buitenland schijn noch schaduw bestaat, en dat het nimmer in de gedachte der regering is opgekomen een tractaat van of- en defensievcn aard met België te sluiten. Over de wets-ontwerpen tot in dienslstelling der ligtingen der natio nale militie van 1856 en 1857, wordt thans door de commissie van rap porteurs het verslag opgemaakt. Gelijk reeds gemeld is, zijn er tegen die ontwerpen belangrijke bedenkingen ingebragt. De meerderheid verlangt wel aanvulling der magazijnen, aankoop van paarden, enz.maar nog gcene indienslstelling van manschappen. Over die ontwerpen zullen dus de eerst daags te houden beraadslagingen belangrijk zijn, en het lot daarvan is zeer twijfelachtig. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 16 Mei. In deze zitting is ingekomen een wets-ontwerp tot het pensioneren van loodsen. Ook heeft de commissie van rapporteurs haar eindverslag uitge- bragt over het wets-ontwerp omtrent de reglerlijke organisatie. De dag der openbare behandeling zal later worden vastgesteld. In genoemd wets-ont werp zijn door de regering nog eenige wijzigingen gebragt. Aan de orde was de beraadslaging over het wets-ontwerp lot eindregeling van de zaken der maatschappij van weldadigheid en verhooging van hoofd stuk V der staalsbegrooling 1859. Aan de algemeene overwegingen namen deel de heerenBiaupot ten Cale, van der Veen, van Akerlaken, de Kem- penaer, Westerhoff, Gevers Deynoot, Duymaer van Twist, Olivier, van Nispen van Sevenaer, Sander, Bctz, van der Linden en de minister van binnen!, zaken. De hh. Blaupol ten Cale, van der Veen, de Kempenaer, Westerhoff, Gevers Deynoot, Duymaer van Twist en Sander hebben zich gunstig over dit wets-ontwerp uilgelaten, terwijl de hh. van Akerlaken, Olivier, van NispenBetz en van der Linden het hebben bestreden. De minister van binneul. zaken heeft ook bij herhaling het woord gevoerd. De voorstanders van hel ontwerp meenden dal de aanneming door het staatsbelang gevor derd werd. Ook wezen zij op de verdiensten van de maatschappij jegens hel land en op de moeijelijkheden, die uit de ontbinding der maatschappij zouden ontstaan. Door de tegenstanders werd beweerd dat hier slechts sprake was van eene particuliere inrigling en niet van een bepaald staats belang. Ook achtten zij de moeijelijkheden, die uit de ontbinding zouden ontstaanniet zoo grootcm zich daarvoor een offer van eenige millioenen te getroosten. Na de goedkeuring der artikelen zonder beraadslaging werd het wets ontwerp met 39 legen 22 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: Heemskerk, Olivier, van Akerlaken, Dullert, Jespers, van Hoëvell, Wintgens, Meylink, lloynck van Papendrecht, de Lom de Berg, Meeusseu, Bots, Hengst, Kingma, Storm, I.uyben, Slicher van Domburg, Anemaet, van Nispen van Sevenaer, Thorbecke, Betz en van der Linden. Het wets-ontwerp, strekkende tot aanwijzing der middelen tot dekking der bijdrage in het vorig wets-ontwerp bedoeld, werd door de regering in getrokken ten gevolge van de verandering welke het eerste had ondergaan door de toevoeging van een vierde artikel, waarin die middelen aangewezen werden. Zitting van Dingsdag 17 Mei. In deze zitting was aan de orde de beraadslaging over het wets-ontwerp lot regeling van de wijze en voorwaarden van toelating hier te lande van builenlaudsche naamlooze vennootschappenvan maatschappijen van verze kering of hare agenten. Nadat onderscheidene leden daarover het woord hadden gevoerd, is art. 1 (het beginsel der wet inhoudende) met 50 tegen 9 stemmen verworpen. De minister van justitie heeft daarop het wets ontwerp ingetrokken. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 15 Mei. H. M. heeft aan lord Canning, gouverneur-generaal van Indië, den titel van graaf en aan lord Elphinstonegouverneur van het presidentschap Bombay, dien van baron verleend.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1