ENGfiLAKD. LONDEN, 12 Mei. De Lond. Gaz. bevat eene proclamatie der koningin, waarin zij hare onderdanen beveelt gedurende den oorlog eene volstrekte onzijdigheid in acht te nemen. Yoor de gevolgen eener overtreding daarvan is H. M. niet verantwoordelijk. De Globe deelt mede dat de regering voornemens is, terstond na de bijeenkomst van het parlement, een voorstel te doen tot het aangaan eener leening van 7 a 10 millioen ten behoeve van de verdediging des rijks. Volgens genoemd blad zouden de verkiezingen tot nu toe 323 stemmen voor de liberale en 276 voor de ministeriële partij hebben opgeleverd. Door den minister van oorlog is eene circulaire aan de lords-luitenant in de graafschappen gezonden, met kennisgeving dat de regering besloten beeft corpsen vrijwilligers op te rigten, en bereid is alle dienstaanbiedingen daarvoor aan te nemen. FRANKRIJK. PARIJS13 Mei. De keizer heeft voor zijn vertrek den Russischen gezant benoemd tot grootkruis van het legioen van eer. Het gelal der vrijwilligersdie naar Italië zijn vertrokken, bedraagt reeds 23,000. Het Journ. des villes et campagnes heeft van den nieuwen minister van binnenl. zaken eene waarschuwing ontvangenwegens een artikel over den oorlog in Italië. In dat blad werd te kennen gegeven, dat, aange zien de keizer zijnen eed op de constitutie afgelegd had geschondenhij ook wel in staat was om zijn woord, aan den Paus gegeven, niet te houden. Uit Cochin-China zijn berigten ontvangen van 25 Maart. De admiraal Rigault de Genouilly was den 19del1 uit Turane te Saigon teruggekeerd. Hij maakte toebereidselen tot eene expeditie naar Hue en men dacht dat die tegen het midden van April zou plaats hebben, wanneer de versterking, uit Frankrijk aangevraagd, hare bestemming zou bereikt hebben. De inne ming van Saigon had eenen diepen indruk gemaakt op de bevolking van Cambodje, en op het hof te Hue. De admiraal heeft ecnige zeemagt achter gelaten om de ingenomen stelling te bewaken. De toestand der troepen was voldoende. Sedert het laatst van Februarij had men altijd schoon weder gehad. Men was nog onkundig van het verdere plan van den veld- togt en of de stad Hue, na de inneming, voortdurend zou bezet worden. PRDI88EN. BERLIJN, 12 Mei. De commissie van het huis van afgevaardigden, belast met het onder zoek der regerings-voorstellendoor de tegenwoordige omstandigheden uit gelokt, heeft in haar verslag de houding der regering goedgekeurd en was van gevoelen dat het besluit van Oostenrijk om den strijd aan te vangen niet voldoende was geregtvaardigd. Zij verklaarde echter uit de verklaringen der regering het vertrouwen te ontleenen, dat zij het oog niet zal sluiten voor de gevaren, waarmede de handelingen des Franschen keizers, die door de veelbeteekenende taal der Fransche proclamatie eene nadere uitlegging hebben verkregen, de veiligheid en onschendbaarheid van Duitschland en Pruissen bedreigen, en voor de waarschijnlijkheid dat het in Frankrijk heerschende systeem uitwendige vergrooting van magt beoogt, zoo dat de Italiaansche oorlog slechts de voorbereiding is voor de uitvoering van meer uitgebreide plannen, waarin de belangen van Duitschland en Pruissen regt- streeks betrokken zijn. Door het huis is ook het regerings-ontwerp, lot sluiting eener leening, ten behoeve van oorlog en marine, en nog andere geldhefFingenmet algemeene stemmen aangenomen. De koning zal een gedeelte van den zomer te Ems doorbrengen, al waar ook de keizerin van Rusland wordt verwacht. De erfgenamen van wijlen Alexander von Humboldt hebben na zijn overlijden de verzegeling des boedels verlangd. Bij die gelegenheid vertoonde de heer SeylFert, die 33 jaren de getrouwe verzorger en reisgenoot (famu lus) van den grooten man is geweest, eene geregtelijke schenkings-oorkonde, waarbij nagenoeg de gebeele nalatenschap, namelijk de buitengewoon groole en rijke bibliotheek, alle kostbaarheden, goud en zilver, in het kort, de gebeele rijke inboedel aan hem wordt vermaakt. Alleen de ongedrukte manuscripten, het gerccde geld en eenige geschenken van hooggeplaatste personen enz.waarover von Humboldt door middel van kleine strookjes papier op verschillende wijze beschikt heeft, zijn daarvan uitgezonderd. Onder de ongedrukte manuscripten bevind zich een zeer omvangrijk aard rijkskundig werkdat het eigendom wordt der ervende kinderen en klein kinderen van zijnen broeder Wilhelm von Humboldt. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 Mei. Vorst WindisehgrUlz zal niet naar Petersburg vertrekken. De regering moet deze zending onnoodig achten, daar zij thans genoegzaam met de zienswijze van de Russische regering bekend is. De aartshertog Johann, wiens overlijden vroeger reeds is gemeld, was de oud-oom van den legenwoordigen keizer, en bekend wegens de betrek king van bestuurder van het Duitsche rijkwaartoe hij naar aanleiding van de gebeurtenissen in 1348 werd geroepen. Hij was geboren op 20 Januari) 1782 en dus 77 jaar oud. Sedert 18 Februarij 1827 was hij mor ganatisch gehuwd met Anna Plochelgravin von Meran en barones von Brandhof, geb. 6 Januarij 1804, uit welken echt een zoon is geboren: Frans, graaf von Meran, baron von Brandhof, thans 20 jaar oud, lste luit. bij de Oostenrijksche infanterie. De overledene heeft zich gedurende zijn leven als een grooten voorstander van kunsten en wetenschappen doen kennen. In de Slefanuskerk alhier zal eerstdaags eene plegtige godsdienstoefe ning worden gehoudenom den zegen des Allerhoogslen over onze wapenen af te smeeken. Naar men zegt zullen de schuldeischers van het bankiershuis Arnstein en Eskeles waarschijnlijk niet meer dan 30 pCt. bekomen, vermits de na tionale bank een hypotheek heeft op de eigendommen van den baron Eskeles tot een bedrag van 3,700,000 fl. ITALIË. Keizer Napoleon is Donderdag middag, 12 Mei, te Genua aan wal gestapt. Z. M. heeft zich onmiddelijk naar het koninklijk paleis begeven, vergezeld door den prins de Carignanden graaf de Cavour en den heer Latour d'Au- vergne, en is daarna op het balkon verschenen, waar hij door de zamenge- vloeide menigte met buitengewone geestdrift werd begroet. Des avonds heeft de keizer den schouwburg bezocht, alwaar aan der. «bevrijder van Italië," zoo als hij algemeen wordt genoemd, eene niet mindere^schitterende ont vangst te beurt viel. De stad en haven waren luisterrijk verlicht. Den volgenden morgen heeft koning Victor Emanuel aan zijnen hoogen gast een bezoek gebragt. Terstond na zijne aankomst te Genua heeft de keizer de volgende pro clamatie aan het leger van Italië gerigt. Soldaten! Ik plaats mij aan uw hoofd, om u tot den strijd te voeren. Wij gaan een volk bijstaan in zijnen strijd voor zijne onafhankelijkheid en het aan eene vreemde overheersching ontrukken. Het is eene heilige zaak, die de sympathie van de beschaafde wereld voor zich heeft. Ik behoef uwen ijver niet op te wekkenelke rustplaats zal u eene overwinning in het geheugen roepen. Gelijk langs de via sacra van het oude Rome de op schriften zich op het marmer verdrongen om bij het volk de herinnering aan zijne roemrijke daden levendig te houden, zoo zal de weg langs Mondovi, Marengo, Lodi, Castiglione, Arcole, Rivoli voor u eene andere via sacra zijn, vol van roemrijke overleveringen. Handhaaft die strenge krijgstucht, welke de roem van ons leger is. Vergeet niet dat gij hier geen andere vijanden hebt, dan hen die tegen u strijden. Houdt u in het gevecht vast aaneengesloten en verlaat uwe gelederen niet om vooruit te snellen. Wacht u voor al te grooten geestdrift! dit is het eenige, waarvoor ik bevreesd ben. De nieuwe juisthcidswapenen zijn slechts gevaarlijk van verre, zij zullen niet belettendat de bajonet even als vroeger het geduchte wapen der Fransche infanterie is. Soldaten! vervullen wij allen onzen pligt en stellen wij ons vertrouwen in het Opperwezen. Het vaderland verwacht veel van u. Reeds van het eene einde van Frankrijk tot het andere klin ken de heilspellende woorden: het nieuwe leger van Italië zal zijnen voor ganger waardig zijn. Omtrent de verdere plannen des keizers is men nog in het onzekere. Velen gelooven dat hij terstond naar Alessandria zal gaan om het opperbe vel op zich te nemen en het oorlogsplan tusschen de beide legers vast te stellen. Volgens anderen zal Z. M. zich nog eerst naar Turijn begeven. Van het oorlogstooneel is weinig te melden. Alleen hebben de Sardini- sche beriglgevers zich te veel gehaast om mede te deelendat de Oostenrijkers weder over de Sessia waren teruggetrokken. Integendeel houden zij Yercelli nog steeds bezet, en doen van daar langs den weg naar Trino verschillende togten. Zij trekken eene groote magt bijeen tusschen MortaraPalestro en Robbio; hun hoofdkwartier is in de eerstgenoemde plaats gevestigd. Het Fransch-Sardinische leger is thans op alle gebeurtenissen voorbereid. Er zijn nu reeds 140,000 man Fransche troepen in Sardinië aanwezig. Volgens een gerucht (van Franschen oorsprong) zou de keizer van Oostenrijkonte vreden over de werkeloosheid van generaal Giulay, hem teruggeroepen, en de uitvoering van een nieuw plan van aanval aan andere handen toever trouwd hebben. Dit gerucht verdient echter nog weinig geloof. Een bataillon Oostenrijksche troepen is te Modena binnengerukt. De hertog, vergezeld van een talrijk militair gevolg, was dat bataillon te ge- moet gegaan. De stad is in staat van beleg verklaard en het hoogste gezag der policie opgedragen aan den bevelhebber der dragonders, terwijl alle be schuldigden voor een krijgsraad zullen teregt staan. Men verneemt thans dat de klagten over het gedrag der Oostenrijkers in Sardinië, waarmede de dagbladen van Turyn zoo kwistig zijn, onwaar of minstens zeer overdreven zijn. De correspondent van den Observ. Beige, die door dat blad naar het oorlogstooneel is gezondenmeldt daaromtrent het volgende: Een te Turyn woonachtig persoon, die zich tijdens den intogt der Oostenrijkers te Vercelli ophield, heeft gelegenheid gevonden om door de posten der vijandelijke linie heen te dringen en lot zijn gezin terug te keeren. De Oostenrijksche officieren worden op hunne eigene kosten in de herbergen gehuisvest; de soldaten nemen hunnen intrek in de kerken en hospitalen. Zij zijn in geene particuliere woning binnen gedrongen; ook is het onwaar, dat de jongelieden van 17-jarigen ouderdom af met geweld in het Oostenrijksche leger worden ingelijfd. Er worden, naar oorlogsregt, gedwongen leveringen van leeftogt, brandstof en ligstroo voor de soldalen uitgeschrevenmaar de ingezetenenwelke die artikelen aan de Oostenrij kers moeten leveren, ontvangen regelmatig betaling. De handelingen der Pauselijke regering zijn uiterst zonderling, en ge tuigen dat zij thans in eenen hoogst moeijelijken toestand verkeert, en aan allerlei raadgevingen, hoe tegenstrijdig ook, gehoor geeft. Den eenen dag wordt er besloten de vrijwilligers naar Piemont te laten vertrekken mits zij zich voortaan als ballingen beschouwen. Daags daarna wordt aan de vrijwilligers de pas geweigerd, dien men behoeft om naar Civita-Vecchia te kunnen reizen; de schippers, welke de vrijwilligers aan boord mogten wil len nemenworden met onaangenaamheden bedreigdten einde hen daar van te weerhoudenen met den telegraaf wordt bevel uitgevaardigd om de vrijwilligers, die zich naar Toscane begeven, op de grenzen in hechtenis te nemen. A'olgens een later berigt bedraagt het getal der dooden, gekwetsten en vermiste personen, bij het in de lucht springen van den Triton, te La- como nabij Ragusa, ongeveer 80.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2