komt het toch voor alles op aan. liet is alsof het programma voor het examen door de meesten niet gekend wordt, waarin eene goede uitspraak van de vreemde taal teregt als eerste vereischte gesteld is. Werd dan ook hierop niet gelet, zoo zou het afleggen van het examen spoedig ontaarden in eene voorbereiding tot dat voor de telegrafie, waarbij het genoeg is, dat de geschrevene taal door den candidaat verstaan worde. Onderscheidene der afgewezenen moesten erkennendat zij er slechts weinige maanden werk van gemaakt hadden, niet lang genoeg om de eigenaardigheden van de vreemde taal te leeren verstaan, veel minder om die aan anderen te kunnen onderwijzen. Voor het examen in het verder voortgezet onderwijs in de wiskunde heeft zich ditmaal niemand aangemeld, zoo ook niet voor dat in de landbouw kunde en in de gymnastiek. Ter vervulling van het rectoraat bij het gymnasium te Deventer zijn op de aan den raad ingediende voordragt geplaalst de hh. Engelbregt rector te Doesburg en Melder, conrector te Brielle. Uit Utrecht meldt men dal er voor de verschillende korpsen des legers groote bestellingen zijn gedaan van ransels, welke de leveranciers zoo spoe dig mogelijk zullen moeten afleveren. Op het Meppeler veer, nabij Zwartsluis, is in den nacht van den 6den dezer het vaartuig van de wed. H. de Pruis, met fabriekgoederen van de maatschappij van weldadigheid geladen, gezonken, waarbij deze vrouw, zich niet tijdig genoeg kunnende bergen, daar zij in de kooi te slapen lag, is omgekomen. Haar man was een broeder van de Pruis, die onlangs met zijn vaartuig op de Zuiderzee is vergaan. Te Nieuwleusden hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de ingezetenen aldaar en die van Rouveenomdat de eerstgenoemde zich verzetten legen den verkoop van de Rozegaarder marke de Mele, waarop zij zeggen regt te hebben ten einde aldaar hun vee te weiden. Van Zwolle zijn militairen derwaarls gezonden om de orde te herstellen. Reeds zijn verscheidene personen in hechlenis genomen. De Paus heeft aan dr. C. R. Hermans, te 'sHertogenboscheen gou den medaille vereerd, als blijk van tevredenheid over het door hem uitge geven werk over de orde der kruisheeren. Te Enschot in Noordbrabant is de woning, schuur en stalling van den landbouwer Vissers, met 9 runderen, 1 paard, het graan, het hooi, 7000 takkebossen en 600 aan geld een prooi der vlammen geworden. Alleen de woning was verzekerd. 's GRAVENHAGE, 10 Mei. Aan den luitenant ter zee lsle kl. W. F. baron RoëH is, op verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Gisteren heeft H. K. H. Prinses Marianne, ter viering van haren ge boortedag te Voorburg aan de hervormde en de r. k. armen ieder ƒ100 geschonkenvoor welke gelden aan de armen bedeeling is gedaan in brood kaas en koflfij. Bij den minister van finantiën is ontvangen ƒ10 ten behoeve van 's rijks schatkist. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Op Woensdag 1 Junij aanst. zal aan het dep. van binnenl. zaken de aanbesteding plaats hebben van de vereischte werken en leverantiën ter stichting van een gebouw op het Plein alhier, ten dienste van het dep. van koloniën. Men zal zich herinnerendat in den avond van den 26s,c0 Febr. jl. te Rotterdam eene inbraak heeft plaats gehad ten huize van den horologie- maker B. Landheer, aan de Nieuwe Haven aldaar. Den 4den Maart werd de persoon van M. Bakker, die van den diefstal verdacht werd; in een zilversmidswinkel aangehouden, alwaar hij een gouden cilinder-horologie te koop aanbood. Bij visitatie werd op Bakker nog een gouden cilinder-horo logie gevonden. Deswege ondervraagd, erkende hij den diefstal te hebben gepleegd. Hij werd te dier zake bij arrest in raadkamer door het prov. hof in Zuidholland naar de openbare tereglzitting verwezen en mitsdien beschul digd van diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepleegd door middel van buitenbraak, na reeds te voren tot eene gevangenisstraf voor den tijd van langer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. (Hij is namelijk reeds bij arrest van hetzelfde bof van 11 Julij 1851, ter zake van diefstal, veroor deeld tot correctionele gevangenisstraf van 2 jaren). Deze zaak nu werd eergisteren voor liet hof behandeld. Na het hooren der verschillende ge tuigen en van den beschuldigde, requireerde de adv.-generaal Frangois zijne schuldigverklaring en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 6 jaren. Hierop werd door den heer mr. Schuurman voor den besch. het woord gevoerd, waarna het hof onmiddellijk uitspraak heeft gedaan en overeenkomstig het genomen requisitoir, den besch. M. Bakker veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van 6 jaren. Ttceede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 9 Mei. In deze zitting zijn drie wetsontwerpen ingekomen: 1°. een lot verhoo ging van hoofdst. X der begrooting voor 1859 (onder de wapenen houden van een deel der militie); 2°. als voren (mobiel-verklaring van het Limburg- sche bonds-contingent; en 3°. een tot verlenging van den diensttijd der miliciens van de ligting van 1854. (Bij die ontwerpen wordt voorgesteld om de ligtingen van 1856 en 1857 te doen opkomen; om de miliciens die van de ligting van 1857 nog onder de wapenen zijn alsmede die van de ligting van 1858 niet huiswaarts te zenden en om den diensttijd der mili ciens van de ligting van 1854 voorloopig met een jaar te verlengen. De laatsten worden niet opgeroepen voor dat eerst de ligtingen 1855, 1856 en 1857 zijn in dienst gesteld). Voorts hebben de commissiën van rap porteurs voor de wets-ontwerpenvoor eenige dagen aan de kamer ingezon den, tot verhooging der hoofdst. VIII en X der begrooting van 1859, en tot verbod van den uitvoer van paarden hare eindverslagen uitgebragt. De beraadslaging over die ontwerpen is bepaald op Woensdag aanst. De leden der kamer hebben in de beide eerstgenoemde voordragten enkel voorberei dende maatregelen tot wapening gezienmet het doel omvoor zoover dit noodig worden mogt, Nederlands onzijdigheid te doen eerbiedigen. Be houdens enkele aanmerkingen, heeft het nemen van zoodanige maatregelen, in het tegenwoordig tijdsgewricht geene bedenking ontmoet. Op nieuw is aangedrongen op de herziening der wet op de schutterijen; men vestigde vooral de aandacht op de plattelands-schutterij. Ook tegen het ontwerp, houdende verbod van den uit- en doorvoer van paardenwerden geene be zwaren ingebragt. BUITENLANDSCUE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 8 Mei. Lord Cowley is uit Parijs herwaarts gekomen en heeft met lord Mal- mesbury en graaf Derby langdurige bijeenkomsten gehad. Van de Fransche zijde wordt beweerd dat zijne reis alleen met familie-belangen in verband staat. Lord Elgin is uit China teruggekeerd. De heer John Walker van Stockton, uitvinder der lucifer-strijkhoutjes, overleed op den lslcn dezer in den ouderdom van 78 jaren. Nabij Plymouth is een uit vier rijtuigen bestaande spoortrein van een viaduct, ter hoogte van 45 voet, in eene rivier gestort. Drie spoorweg beambten kwamen daarbij om, terwijl een passagier den arm brak. FRANKRIJK. PARIJS9 Mei. De keizer heeft zijn vertrek naar Italië twee dagen vervroegd. Z. M. en prins Napoleon zullen nu Dingsdag avond derwaarts vertrekken. Zij zul len zich te Marseille naar Genua inschepen. Naar men wil zouden de de pêches, door den keizer ontvangen, spoedig een veldslag doen verwachten. De ministeriële verandering heeft reeds haar beslag gekregenmaar zoo als gewoonlijk is de keuze des keizers niet gevallen op e'e'n der per sonen, die algemeen werden genoemd. De hertog Arrighi van Padua, oud prefect van het dep. Seine-et-Oise is lot minister van binnenl. zaken be noemd. Hij is de zoon van wijlen Thomas Arrighidivisie-generaal onder het eerste keizerrijk, en die na den slag van Friedland tot hertog van Padua werd benoemd. De heer Delangle neemt in plaats van de portefeuille van binnenl. zaken die van justilie op zich en de tegenwoordige minister van justitie, de heer Rouher, wordt vice-president van den senaat. De maarschalk Randon is benoemd tot minister van oorlog, terwijl de maar schalk Vaillant, tot dusverre met dat dep. belast, als majoor-generaal van het leger in Italië zal fungeren; hij blijft tevens groot-maarschalk van het paleis. Graaf Walewski, minister van builenl. zaken, is lid van den bjj- zonderen raad geworden. De heer de Persigny zal als gezant te Londen optreden. Men ver wacht daarvan eene verbetering in de betrekkingen tusschen beide landen. De Moniteur verklaart het berigt omtrent de zamenlrekking van een leger aan den Rijn voor ongegrond, en verzekert dat de garnizoenen aldaar met geen enkel regement versterkt zijn geworden. De benoeming van den maarschalk Pélissier tot opperbevelhebber van het Rijnleger is alleen ge schied voor het geval dat Frankrijk van dien kant aangetast mogt worden. De minister van eeredienst heeft een schrijven gerigt aan de aartsbis schoppen en bisschoppen hier te lande, strekkende ter geruststelling der katholijken, die met leedwezen den keizer ten strijde zien trekken aan de zijde van een koning, die onder den banvloek van den Paus ligt en van een generaal der voormalige Romeinsche republiek. Op nieuw is er een groot magazijn met fourrage afgebrand, dat name lijk op de Quai de la Rape'. De schade schat men op een millioen fr. Uit Madrid wordt gemeld dat de petitie van den voorzitter der com missie, met de behartiging der belangen van de houders der Spaansche staatsschuld belastwaarbij op de betaling van achterstallige rente werd aangedrongendoor de corles is afgewezen. ITALIË. Het Oostenrijksche leger heeft zijne bewegingen in de rigting van Voghera, Tortona er. Alessandria gestaakt, en is zelfs weder een weinig teruggetrok ken; alleen de regtervleugel zoekt zich te ontwikkelen en voorwaarts te gaan. Zij heeft Buzonzo, Sslussola en San Germano bereikt, op welk laatstgenoemd punt versterkingen werden aangelegd. Salussola is een station van den spoorweg tusschen Bielle en Vercelli. Deze beweging zoude het gevolg zijn van een nieuw opgevat operatie-plan. Zuidwaarts hebben de Oostenrijkers, die de Po nabij Frassinetto niet hebben kunnen oversteken, een bruggehoofd bij Casale aangetast; maar zijn aldaar door de Sardinische troepen teruggeslagen. Over 't algemeen schijnt het dat zij eene meer sterke stelling willen aannemen aan de Sessia, en meer vastheid geven aan hunne uitgebreide operatie-linie. Zij kunnen dan uit deze stelling zwak bezette plaatsen onverwachts aanvallen en genieten het voordeel ten koste van Sar dinië te leven. (Aan Vercelli is eene oorlogs-belasting van 300,000 fr. opge legd). Een strijd in het open veld uit te lokken, gelooft men, dat nu niet meer in hunne bedoelingen ligt, aangezien de uitslag, van wege de sterkte die het Fransche en Sardinische leger thans heeft, ongunstig voor hen zou kunnen zijn. Intusschen hebben de Franschendoor het dralen der Oosten rijkers, den tijd gehad, zich van het noodige materieel te voorzien en zijn zij nu in staat om offensief te gaan handelen. De komst van keizer Napo leon strekt ten bewijs dat zij dit voornemens zijn. Te Como is de driekleurige vlag voor het kasteel Baravello opgestoken. Op last van den Oostenrijkschen bevelhebber is de stad terstond door een corps Croaten bezet en aan de ingezetenen eene boete van 5000 fl. opgelegd. De heer II. Sl. John Mildmay, vroeger officier in het Oostenrijksche leger, zal het hoofdkwartier van het Oostenrijksche leger vergezellen als

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2