Fremery en den lslen luit. S. L. J. Queysen, Leiden van Let corps; bij het 7de reg. tot majoor den kapitein der l5,e kl. N. C. Vinkhuizen, van het corpsen tot kapitein van de 3dc kl. den lsten luit. H. C. van Geheel Gilde- meesler, van het 3dc reg.; bij het wapen der artillerie: bij het ls,e reg. vesting-artillerie, tot kapitein van de 3de kl. den lstcn luit. P. A. Rauws, van het reg. veld-artillerie, en op non-activiteit te stellen, den kapitein J. M. van Klinkenberg Dozy, van het 2de reg. vesting-artillerie, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; voorts te bepalen dat de lsle luit. II. A. Schneiders van GreyfFenswerlvan het l5te reg. vesting artillerie, tijdelijk zal worden gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië. Z. M. de koning begeeft zich Maandag aanst. naar het Loo en II. M. de koningin-moeder zal zich in het begin der maand Junij aanst. naar Soestdijk begeven. Aan den gepens. lstcD luit. der infanterie van het leger in Ned.-Indië F. R. C. Schluter is verleend de titulaire rang van kapitein. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is beraadslaagd over het door de tweede kamer aangenomen voorstel van wet van den heer Sloet tot Oldhuis, omtrent de afkoopbaarheid der tienden. Bij de stemming is het met 29 tegen 6 stemmen verworpen. Voor hebben gestemd de hh. van Swinderen, Beerenbroekde Yillers de Pité, Loopuyl, Cremers en Sassen. Daarna werden zonder beraadslaging aangenomenhet wets ontwerp lot vaststelling der uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van marine, dienst 1859; het wets ontwerp lot onteigening van percelen voor den aanleg van een weg in Noordbrabant; en het wets-ontwerp lot nadere vaststelling var. het totaal van hoofdst. V der staatsbegrooting voor 1858. De afdeelingen van de tweede kamer houden zich bezig met het onder zoek van de belangrijke wets ontwerpen, nopens marine en oorlog, eergis teren ingekomen. Men verneemt dat zij aanleiding hebben gegeven tot het maken van verschillende opmerkingenhet doen van vragen enz.zoowel betrekking hebbende tot den algemeenen staatkundigen toestand van Europa, meer bijzonder in verband met de belangen van ons vaderland, als tot het stelsel van verdediging, de bestaande of de, zoo noodig, te ontwikkelen strijdkrachtende tijdigheid van den voorgestelden maatregel enz. Men ver wacht dat deze ontwerpen met den meest mogelijken spoed zullen worden behandeld. Door den afgetreden directeur van den kon. Franschcn schouwburg, den heer d'Hooghe, is eene actie ingesteld tegen eenige leden van dat ge zelschap, ter zake van dienstweigering. AMSTERDAM, 4 Mei. Vrijdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Vrolik, von Baumhauer, J. W. Ermerins, Harling, van Gogh, van Rees, Buys Ballot, F. Z. Ermerins, Bierens de Haan, Delprat, LobattoSchroeder v. d. Kolk, van Oordt, Elias, van Kerkwijk, van Breda, Blume, van der "Willigen, Muller, van Geuns en Voorhelm Schneevoogt; van de letterkun dige afdeelingde heer C. Leemans. De secretaris berigtte de ontvangst van de verhandeling van den heer van Campen, nopens den Pongo, herzien door prof. J. van der Hoeven; deze werd gesteld in handen der commissie, die daarover reeds vroeger had ge rapporteerd. Dr. E. van der Ven, te Leyder.had eene verhandeling in gezonden over de jaarlijksche aberratie van het licht, uit de undulatie-theorie verklaard, die gesteld werd in handen der commissie voor de verslagen en mededeelingen. De heer Stamkart had een brief ingezonden, ten geleide eener verhandeling over de theorie van het inlensiteits-kompas en van zijn gebruik op houten en ijzeren schepen. Gesteld in handen van de hh. van Gogh en Buys Ballot. Door den heer Verdam was voor de Verhandelingen eene bijdrage aangeboden tot de toepassing van het dynamisch beginsel van d'Alembert, volgens het voorschrift van Lagrange, die gesteld werd in han den van de hh. Lobatto en Stamkart. De heer Delprat las het verslag over de verhandeling van den heer Badon Ghyben, over den hoogsten last, die door eenige steunpunten kan worden gedragen. Het voorstel van dr. Sasse, te Zaandam, lot het vertalen van stukken uit Russische tijdschriften werd met 12 legen 10 stemmen aangenomen. Daarna was aan de orde het ontwerp-adres van de hh. van der Boon Mesch, Voorhelm Schneevoogt, van der Hoeven, van Geuns en Donders; aan den minister van binnenl. zaken, houdende bedenkingen tegen het ingediende wets ontwerp op de geneeskunde. De voorzitter betuigde der commissie den bijzonderen dank der afdeeling voor den door haar geleverden arbeid. Het adres werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Bierens de Haan droeg nog eenige bedenkingen voor, tegen de verhandeling van den heer Lobatto, over de leer van Newton, tot bepaling van het aantal onbestaanbare wortels in de hoogere magtsvergelijkingen. Ook diende de heer van der Willigen eene bijdrage in. Daarna is de vergadering gesloten. Voor zoo verre men den uitslag der verkiezingen weet heeft de rege ring daarmede 18 stemmen in het lagerhuis gewonnen. Men schrijft uit Liverpool dat aldaar het berigt is ontvangen dat de Amerikaansche klipper Pomona, die twee dagen te voren in zee was ge stoken, nabij Wexford schipbreuk heeft geleden. Dit vaartuig had 375 passagiers aan boord en eene bemanning van 52 koppen. Tot dusverre weet men niet, dat meer dan 20 menschen, waaronder 3 man van de J equipage, zijn gered. In de zitting van het parlement der Kaapkolonie van 17 Maart jl. is door den gouverneur medegedeeld dat de Oranje-Vrijstaat in eene federative verbindtenis met de Kaapkolonie wenschle te treden en hij noodigde daarom de vergadering uit, in het algemeen de vraag te overwegen, of het mogelijk i zou zijn de onderscheidene deelen van Zuid-Afrika onder eenig gemeenschap pelijk bestuur te vereenigen. Ook deelde hij mede, dat het aantal aangeko men landverhuizers 2078 bedroeg, en dat het nut van hunnen arbeid voor de kolonie reeds gebleken was. Te Shanghai wordt door de zendelingen een dagblad in de Chinesche taal uitgegeven, dat reeds 700 abonne's telt. Wat het nieuws betreft, schij- nen de Chinezen het meest belang te stellen in de rapporten der policie. FRANKRIJK. PARIJS 4 Mei. De keizer heeft op nieuw eene mededeeling aan het wetgevend ligchaam gedaanwaarmede hij ten doel had het oogmerk van den oorlog duidelijk te doen uitkomenen de beschuldiging van veroveringszucht van zich af te werpen. Hoofdzakelijk zeide Z. M. het volgende: «Oostenrijk is op Sar- dinisch grondgebied gekomenliet verklaart hierdoor aan Frankrijk den oorlog, het schendt hierdoor de verdragen en bedreigt onze grenzen. Oos tenrijk heeft de zaken zoo ver gedreven, dat een van twee gebeuren moet: het moet tot aan den voet der Alpen heerschen, of Italië moet lot aan de Adriatische zee vrij zijn. Tot dusverre was gematigdheid de riglsnoer mijner handelingen; nu zal ik met veerkracht te werk gaan. Ik streef niet naar veroveringenmaar naar een opregt behoud der nationale politiek. Ik eer biedig steeds de verdragenonder voorwaarde, dat ze niet ten mijnen nadecle geschonden worden. Mijne sympathie is voor Italië, dat onder een vreemd juk zucht. Het doel van dezen oorlog is: Italië aan zich zelf terug te geven, maar niet om het van meester te doen veranderen. Wij gaan niet naar Italië om er onlusten te slichten of de magt van den Paus aan te tasten, maar om hem aan den overstelpenden invloed van het buitenland te ont trekken om de orde in Italië te schragen en op den grondslag der regt- matige belangen te vestigen. «Wij gaan naar het klassieke land, om aldaar de voetstappen onzer vaderen te zoeken. Ik zal mij aan de spits van het leger stellen. Aan de keizerin, bijgestaan door de wijsheid en ervaring van den laatsten broe der des eersten keizers, laat ik de zorg voor mijnen zoon over. Zij zal toonen op de hoogte der haar toevertrouwde taak te zijn. Aan den moed en de trouw der in Frankrijk achterblijvende troepen draag ik de zorg voor de veiligheid onzer grenzen op, alsmede aan de vaderlandsliefde van de na tionale garde en van het geheele volk." Dit stuk is ook, als proclamatie aan het volk, aangeplakt en werd overal met graagte gelezen. Aan het wetgevend ligchaam is door de regering een buitengewoon crediet van 90 millioen fr. voor het ministerie van oorlog gevraagdalsmede magtiging om de dienstpligtigenwelke dit jaar in de termen der conscrip tie vallenop te roepenzullende zij echter niet vóór de maand Januarjj van het volgende jaar in werkelijke dienst gesteld worden. De zitting-tijd der kamers is met 14 dagen verlengd. De Moniteur berigt dat er vrijwilligers voor de krijgsdienst zullen wor- I den aangenomen voor 2 jaren, en dat dienstpligtigen door de tusschenkomst i der administratie plaatsvervangers kunnen bekomen legen betaling van 2000 fr. voor 7 jaren dienst. Voorts worden in dat blad medegedeeld de voorwaarden van inschrijving op de nieuwe leening van 500 millioen. De minister van flnantiën geeft daarbij te kennen dat de slaat der schatkist zeer gunstig is, en dat uit de beschikbare middelenzonder stoornis voor de overige takken der staats dienst, ruim 300 millioen oorlogsuilgaven kunnen worden goed gemaakt. Naar men verneemt zal er eene Iigting van 20,000 zeelieden plaats hebben. Men meent daaruit te moeten opmaken dat de regering niet gerust is omtrent de houding van Engeland. De vrijwillige dienstneming neemt in groole mate toe. De Spaansche regering heeft aan de cortes magtiging gevraagd om het leger met 100,000 man te mogen vermeerderen, ten einde de onzijdigheid I des lands gedurende den oorlog te bewaren. ITALIË. Van het oorlogstooneel wordt berigt dat het hoofdkwartier van den i Oostenrijkschen opperbevelhebber den 2d™ Mei te Lomello was gevestigd en I dat zijne troepen op dien dag reeds Cambio en Cozzo hadden bereikt. De eerste plaats ligt lusschen Mortara en Casale; de andere op den weg van Pavia op Alessandria. De Oostenrijkers hadden bij Torlonaover de Po reeds bruggen geslagen. Zij vorderen van de plaatsen waar zij doortrekken eene aanzienlijke levering van mondbehoeften en fourrage. Het hoofdkwar tier van koning Victor-Emanuel is te St. Salvatore, op eene hoogte tus- schen Alessandria en Casale. De Franschen namen met eene aanzienlijke krijgsmagt bezit van het Scrivia-dal (lusschen Genua en Alessandria). Het schijnt dus dat het in de vlakten nabij de rivier de Po tot een hoofdtrcffen zal komen. Tot hiertoe hebben er slechts eenige schermntselingen plaats gehad tusschen de Oostenrijkschc en de Sardinische kavalerie. De Oosten rijkers zijn ook in Modena en Reggio binnengerukt en men verwacht dat zij zich mede naar Toskane zullen wenden. De koning van Sardinië heeft het hem aangeboden dictatorschap in Toskane aangenomenmet het oogmerk om aldaar de rust te handhaven en de medewerking der bevolking aan de bevrijding van Italië te leiden. De BUITENLANDSCIIË BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN3 Mei. Ten einde de noodige manschappen te verkrijgen ter bemanning van de vloot, die, gelijk reeds vroeger is gemeld, tot eene geduchte sterkte zal gebragt worden, is bepaald dat ieder zeeman van gezond ligchaamsgestel geschikt voor de dienst, minstens 20 of hoogstens 45 jaren oud, die zich vóór of op 15 Junij vrijwillig lot de dienst verbindt, een handgeld van 10 zal ontvangendat ieder gewoon en voor de dienst geschikt zeeman die dienst neemt, de som van 5 zal bekomen, en dat in het algemeen ieder zeeman van 25 tot 50 jaren 40 shilling zal genieten. Eene afdeeling onzer vloot, onder bevel van den admiraal Freemantle, is naar de Adriatische zee vertrokken. Ook zijn er verscheidene fregatten, met zwaar geschut gewapend, naar Gibraltar en Malta gezonden.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2