LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 6 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar} de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE HERUITEN. LEYDEJN, 5 Mei. In de maand April 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 78 personen, als: 5 mannen, 11 vrouwen, 27 zoons en 35 dochters, daar enboven als levenloos aangegeven 10. Geboren 123 kinderenals72 zoons en 51 dochters. Voltrokken 20 huwelijken. Uit het verslag, betreffende den toestand van het onderwijs aan de scholen van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix gegevendat in de algemeene vergadering van Donderdag 11. werd medegedeeld door den heer W. T. Werst, 2™ secretaris van het bestuur, ontleenen wij de vol gende bijzonderheden liet gehouden examen in het gewone rekenen gaf de overtuiging, dat er gegrond bezwaar bestaat, om voor den toegang tot de scholen hooger eischen te doen dan thans plaats heeft, daar jongens van 12, 14 tot 16 jarendie reeds onderwijs op de scholen van het lager onderwijs genoten hadden, nog behoefte schenen te hebben aan theoretisch en practisch onder- rigt in de hoofdregelen der rekenkunde. liet onderwijs in de wiskunde was uitgebreid door daartoe het getal schooluren te vermeerderen. Het onderwijs in de verschillende vakken, betrekking hebbende tot den handel, werd met vrucht gegeven, ofschoon bet getal leerlingen, dat daar van dit jaar gebruik maakte, gering was. De onmisbaarheid van zulk een onderwijs schijnt nog niet zoo algemeen te worden bevroed. liet onderwijs in de natuur- en werktuigkunde liep over de eerste begin selen en klom op tot het galvanisme en de electriciteit en wat de werk tuigkunde betreft, tot de behandeling der uurwerken en de zamenstelling van bet stoomwerktuig. Dc teckenschool, ingerigt naar het stelsel der gebroeders Dupuis, leverde de overtuigendste blijken dat voor eerstbeginnenden de lust tot het teckenen krachtig wordt opgewekt en in dat opzigt dit stelsel boven de oudere me thode de voorkeur verdient. In geen aantal jaren was bet gebeurd zoovele mededingers te tellen naar de uitgeloofde medailles. Zestien teckeningen naar een antiek in pleister en veertien naar een pleister-ornament waren ingekomen. De kleine zilveren medaille werd toegewezen aan een leerling, die drie jaren geleden nog geen onderwijs in het teekenen genoot. liet onderwijs in dc bouw- en doorziglkunde, theoretisch en practisch, ondervond door eene nieuwe regeling groote verbetering, liet werd gege ven aan 75 leerlingen, die alleen 400 bouwkundige teekeningen inleverden, behalve die betrekking hadden lol de doorziglkunde, bet leckencn van werktuigen en het bouwkundig schaduwen. De groote zilveren medaille werd uitgeloofd voor een ontwerp van een landhuis en de kleine zilveren medaille voor de beste teekeningen op vergroote schaal eener bouwkundige afbeelding van eene bewaarschool van 500 kinderen. liet onderwijs op de verschillende scholen werd gegeven aan een getal van 192 leerlingen door het noodigc personeel van bekwame en ijverige hoofd- en andere onderwijzers, die zich met eene matige, voor sommigen zelfs, naar mate var. den tijd en de moeite die zij daarvoor veil hebben, karige bezoldiging te vreden stellen. De Staats-Cour. van heden bevat een kon. besluit van 2 Mei, waarbij, uithoofde dal de kon. academie te Delft, voor zooverre zij strekt tot oplei ding van ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië, niet oplevert een toereikend getal ambtenaren voor de behoeften van die diensto. a. bet navolgende wordt bepaald r De kweekelingen aan de kon. academie te Delft, bestemd voor dc bur gerlijke dienst in Ned. Indië, die na een voldoend overgangs-examen lot den cursus van het derde studiejaar zijn toegelaten, en daarbij, ten genoe gen van bet bestuur der academie, bewijzen leveren van goed gedrag en van een gezond ligchaamsgestel, worden door den minister van koloniën, op voordragt van bet voormeld bestuur, aangesteld tot candidaat-ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië, en zijn daardoor vrijgesteld van de bevolene jaarlijksche storting van ƒ200, welke alsdan ten laste komt der koloniale geldmiddelen. Aan den minister van koloniën kunnen door het besluur der academie als candidaat-ambtenaar voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië, worden voorgedragen zij die aan een van 's rijks hoogescholen den rang van doctor of van candidaat met den eersten of tweeden graad in eenig vak van we tenschap hebben verkregenen zij die aan de landbouwkundige school te Groningen na een vollcdigen cursus een eindexamen hebben afgelegd met de verklaring dat zij uitstekend voldaan hebben. De hierbij bedoelde per sonen zullen een 2-jarigen cursus aan de kon. academie te Delft moeten doorloopen om na een voldoend eindexamen te hebben afgelegd, het radi caal van ambtenaar der tweede klasse te kunnen erlangen. De gouverneur-generaal van Ned. Indië is bevoegd om doctoren in de regtendie gedurende 7 jaren in Ned. Indië blijken hebben gegeven van bijzondere geschiktheid, te benoemen tot betrekkingen bij het regtswezen waarvoor tot dusverre het radicaal van ambtenaar der eerste klasse werd vereischl. Voor de betrekkingen van omgaand regter op Java en van diens griffier worden echter zooveel mogelijk benoemd ambtenaren der eerste kl. De gouverneur-generaal is bevoegd om in elk der jaren 1859 en 1860 20 ambtenaren van de derde klasse, die geacht worden door bekwaamheid, geschiktheid en gedrag het meest in aanmerking te komen om lot hoogere rangen in 's lands dienst op te klimmen en minstens 5 jaren in 's lands dienst zijn werkzaam geweest, na afgelegd vergelijkend examen te be schouwen als te bezitten het radicaal van Indisch ambtenaar der tweede klasse. Ook is hij bevoegd om, bij gebrek aan ambtenaren der eerste of tweede klasse, ambtenaren van de derde klasse te benoemen tot de betrek kingen van adsistent-resident, secretaris en controleur bij bet binnenlandsch bestuur op Sumatra, en om ter benoeming tot ambtenaren van de derde klasse in aanmerking te brengen personen, die 5 jaren in 's lands dienst in Nederl. Indië zijn werkzaam geweest en bij een goed zedelijk gedrag blijken van ijvèr en geschiktheid hebben gegeven. Z. M. behoudt zich voor om bij gebrek aan personen, voorzien van het diploma der kon. akademie te Delft, te benoemen lot ambtenaren der eerste of der tweede klasse voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië personen die in of builen 's lands dienst blijken hebben gegeven van algemeene of bijzon dere bekwaamheden. Daartoe zuilen bij voorkeur in aanmerking komen zij die, aan eene van 's rijks hoogescholen, den rang van doctor met den eersten of tweeden graad in eenig vak van wetenschap hebben verkregen. Volgens bekendmaking van den minister van flnantiën zijn er gedu rende het jaar 1858 in 's rijks munt en hulp-munt vervaardigd: 1°. voor rekening van het rijk, ten behoeve van de circulatie in 's rijks overzecsche bezittingen: 31,181 rijksdaalders, 2,197,009 guldens7,600,000 halve gul dens, 4,800,000 i guldens, 14,000,000 TV guldens, 40,989.886 2j- centsstuk ken, 122,651,245 1 centsstukken, 53,588,017 cenlsstukken2°. voor rekening van bijzondere personen: 8,326,305 rijksdaalders, 2,002,241 gul dens, 4,462 halve guldens. Te zamen uitmakende eene geldswaarde van ƒ34,014,386.68;. Door bestuurders van het Nederl. zendelinggenootschap is uit het vroe ger medegedeelde drietal tot director van het zendelinghuis beroepen de heer M. Cohen Stuart, pred. bij de remonst.-gereformeerde gemeente te Utrecht. Zoodra het weder dit zal ioelalen zullen er van Katwijk aan Zee tol aan den hoek van Holland door den overste van de marine, liloemendaal langs de kust peilingen worden gedaan. Men wil dit in verband brengen met het plan nopens het aanleggen van eene zeehaven bij Scheveningen. Het bekende wiskundige genootschapEen onvermoeide arbeid komt alles te bovenheeft dezer dagen den hoogsten prijs toegewezen aan den heer F. J. van den Berg, ingenieur van den waterstaat, voormalig kweeke- ling van de Delflsche academie, voor het door hem ingezonden antwoord op eene door dal genootschap uitgeschreven prijsvraag. Naar men verneemt, gold het een zeer moeijelijk vraagstuk betrekkelijk de ontwikkeling van zeker gebogen oppervlak, en getuigt het antwoord van diepe en grondige wiskundige kennis. Te Gorinchem had Dingsdag avond een treurig voorval plaats. In dc meelfabriek van den heer van den Andelbragl een 19-jarig meisje een be zoek aan haren minnaar, die aldaar de betrekking van machinist vervulde. Haar minnaar toonde haar de werking der machinerie, en daarbij kwam zij ongelukkig met hare kleedercn in aanraking met een der raderenwaar mede zij eenige keeren werd rondgeslingerd. Voor dat men haar hulp kon toebrengen was baar hoofd reeds tegen den grond verpletterd. Volgens den Parijschen correspondent van de Indép. Beige zou de hertogin van Parma, en ook haar broeder, de graaf dc Chambord, die te Frohsdorf verblijf houdt, voornemens zijn om gedurende den lijd dat de oorlog in Italië duurt, hun verblijf in Nederland te vestigen. 'sGRAVENHAGE, 5 Mei. Door Z. M. zijn aan de kon. akademie te Delft benoemd: tol leeraar in de wiskunde de heer dr. C. P. Burger, thans leeraar in dc wiskunde aan het gymnasium te Zutphcn, en tot leeraar in de waterbouwkunde de heer M. Simonciviel ingenieur te Leeuwarden. Bij besluit van 2 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemenbij bet wapen der infanterie: bij den staf van bet wapen, lot majoor den kapitein der lste kl. J. C. P. Ilamminek Schepel, van den staf; tot kapitein van de 34® kl. den lsten luit. J. Mulder, van dien staf; bij het 2<)e reg. tot kapitein van de 3de kl. den lslcn luit. J. A. Halfmouw, van het 1 ste j bij het 5,lc reg. tot kapiteins van dc 3,lc kl. den lslc" luit.-adj. I). N. de

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1