LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 4 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en V» ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Za fur dag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEXLAXDSCHE BKRjfiTKjV. J LEYDEN3 Mei. Gisleren morgen ten 6 ure is van hier naar 's Hage vertrokken hel 3dc I bataillon jagers, onder bevel van den majoor Ravens, en omstreeks 11 ure J kwam van daar hel 2de bataillon grenadiers, onder bevel van den majoor I Beekman, dat hel eerstgenoemde bataillon alhier vervangt. Door de ofïi- 1 eieren en de muziek van hel rcg. rijdende artillerie werd aan de vertrekkende ij troepen uitgeleide gedaan en werden de binnenkomende verwelkomd. Ook is j alhier doorgetrokken de staf en twee eskadrons van het 4dcreg. dragonders, onder bevel van den kolonel baron van der Dtiyn van Maasdam, dal van I 's Hage naar Zulphen, Leeuwarden en Groningen wordt verlegd. Bij die gelegenheid hadden wij het genoegen Z. K. II. den prins van Oranje bin nen onze muren te zien. Z K. H. heeft genoemd regiment uitgeleide ge daan en nam eerst hier afscheid van bh. officieren. De vorst heeft daarna nog cenigin tijd in deze stad vertoefd en is omstreeks 2 ure naar 'sHage teruggekeerd. Van bovengemelde eskadrons is er eenonder bevel van den ritmeester Camp, alhier 's nachts ingekwartierd geweest en eerst heden mor gen verder getrokken. l)e minister van marine beeft bekend gemaakt, daL er in dit jaar 40 jongelingen als adelborst der 3dc kl. voor de marine op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie zal op 1 Oct. aanst. plaats hebben en de dag en plaats van het examen in Julij worden bekend gemaakt. De voorwaarden en vereischten zijn door de Staats Courant van gisteren medegedeeld. Men verneemtdal bij de meeste leveranciers in wollen stoffen alhier bestellingen zijn gedaan van wollen dekens voor het nachtleger bij de corpsen van bet leger, welke zoo spoedig mogelijk in 's rijks magazjjn van klccding en uitrusting te Delft zullen moeten worden afgeleverd. In de vereenigdc vergadering van Rijnland, op den 28slco April gehou den werden 1°. de geloofsbrieven onderzocht van de nieuw benoemde hoofdingelanden van Lemicp, Viruly, Verdegaal, Oosthoek, A. van der Dreggen en Iilussé, welke allen in orde werden bevondenbenevens die van den nieu'w benoem den hoofdingeland van Oostendie toegelaten werd onder voorwaarde van i toezending van een voldoend geboorte extract; 2". werd medcdeeling gedaan der goedkeuring door gedep. staten van de rekening en verantwoording over 1857 en van een koninklijk besluit hou dende verbetering eener fout in hel reglement van Rijnland, ten aanzien der grensscheiding van het hoogheemraadschap; 3". W3S aan de orde hel rapport der commissie nopens de inrigting van de walcrslaatsdiensl. Dijkgraaf en hoogheemraden deelden hun besluit mede van zich niet te onttrekken aan den wensch der commissie om de re geling der walcrslaatsdiensl in haren gehcelen onwang in écn voorstel zamen te vatten, reden waarom door hen werd voorgesteld het rapport der com missie met hunne vroegere voordragt in hunne handen te stellen, ten einde door hen eenc gewijzigde voordragt zou worden ingediend, en daarbij de beschouwingen der commissievoor zoo verre zij van de hunne moglcn af wijken, nader ter loetse zouden worden gebragt. Dit voorstel werd zonder discussie aangenomenen liet ingekomen request van mr. J. P. Amersfoordt betreffende dit onderwerp bij de stukken gevoegd 4°. werd besloten het ingekomen jaarlijksch verslag van dijkgraaf en hoogheemraden, nopens den waterstaat, te doen drukken en ronddeclen 5°. werd ter tafel gebragt een request van P. de Boerverzoekende ver lof om zonder eenige kosten voor Rijnland twaalf maal door de sluizen te Halfweg heen en weêr te varen, teil einde, nadat zoodoende de mogelijkheid daarvan gebleken zou zijn, door de vergadering nader over het openstellen dier sluizen voor de doorvaart van particulieren zou worden beslist. Na vrij iiiteenloopende discussie, aan welke de lfteren HoeufTl van Velzen, Pol, Jonker, Piek, Crommelin, Viruly en de dijkgraaf deelnemen, werd op voorstel van den heer Blussé met 1G tegen 5 stemmen aangenomen om vóór alles het stuk in handen van dijkgraaf en hoogheemraden te stellen ten einde te onderzoeken, zoo noodig door inwinning van regtskundig advies, of (hetgeen door sommigen betwist werd) Rijnland bevoegd was die sluizen door particulieren tot doorvaart te doen gebruiken; G°. verslag der commissie tot onderzoek der rekening en verantwoording van dijkgraaf en hoogheemraden over 1858. liet voorstel dezer commissie, om in overeenstemming met de begrooting voor 1859 bet batig saldo van 1857 niet in de rekening over 1858, maar eerst in die van 1859 op te ne men werd met aandrang door de heeren Hoeufft van Yelzen en de Clcrcq verdedigd, en door den dijkgraaf bestreden om ten slotte met 9 tegen 7 stemmen te worden verworpen. Daarna werd de rekening in zijn geheel j met algemeenc stemmen goedgekeurd; 7". werd de afkoop van den hoefslag van den Ysseldijk van Stcyn en YVilnis goedgekeurd; 8°. voorstel van dijkgraaf en heemraden om, daar de kas een batig saldo van ƒ95.000 bevatte, die som in prolongatie te beleggen. Dit voorstel gaf aanleiding tol een tegenvoorstel van den heer Jonker om liever bij dien toestand der kas over dit jaar slechts de helft van den omslag te garen. Na drukke en levendige discussie werden beide voorstellen verworpen, bet eerste met 12 tegen 9, het laatste met 16 tegen 5 stemmen. Uit die dis cussie bleek evenwel bel gevoelen der vergadering, aangedrongen door de heeren Jonker, Blussé en A. van der Dreggen, om voortaan zulke te groote kas te vermijden door den omslag meer in verhouding te brengen tot de werkelijke behoefte van het dienstjaar 9°. werd een tarief op de sluisgelden te Goudsluis in overeenstemming met dat der provinciale-sltiis aldaar vastgesteld en eindelijk de pacht van de brug te Zwammerdam tot uit. December 1859 gecombineerd. Door de regering zijn bij de tweede kamer drie ontwerpen van wet ingezonden, te welen: 1°. Verhoogingen van hoofdst. VIII der staalshe- grooling voor 1859. Die verhooging wordt gesteld op 2,205,000welke gelden voornamelijk bestemd zijn om den aanbouw van de slooiu-flolille en verdedigings-vaartuigen met spoed door te zetten, waartoe hel noodzakelijk is dal de houtstapel vermeerderd wordt. 2°. Verhooging van hoofdst. X der begrooting van 1859 met 3,733,961.0G. Deze gelden zijn voornamelijk bestemd tot het vervaardigen van laken; rand- seis enz., aankoop van 481 paarden aanschaffing van juistheidswapeiien enz. vooral heeft men daarbij op het oog om cene voorraad laken en verdere equipementstukken aan te schaffen en op te leggen ten behoeve van 18,000 dienstdoende en 30,000 man ruslende schutterij. De aankoop van paarden is noodzakelijk, omdat het wenschelijk is dat men steeds over 5 a 6 batte rijen artillerie kunne beschikken. 3". Tot het vcrleenen van bevoegdheid aan de regering om den uil- en doorvoer van paardeneven als andere oorlogshenoodigdhedengeheel of gedeeltelijk, lijdelijk te kunnen verbieden. Ten aanzien van de beide eerste ontwerpen merkt de regering aan dat zij, bij de gebeurtenissen die thans plaats grijpen, haar pligt te kort zou doeiiindien zij niet ernstig bet oog gevestigd hield op den toestand van 's rijks defensie-wezen. Wel is er voor bet tegenwoordige geen dreigend oorlogsgevaar voor het vaderlandmaar het is niet vooraf te bepalen boe ver de oorlogsvlam zich zal uitbreiden en nieuwe toestanden daarvan bet gevolg kunnen zijn. 's GRAVENI1AGE 3 Mei. Prinses Marianne bevindt zich thans op hare goederen te Voorburg. 11. K. li. beeft een bezoek afgelegd bij haren broeder Z. K. H. prins Frederik. Er is hier ter stede een courier aangekomenbelast met depêches voor de Engclsehe ambassade alhier. De stukken betrekkelijk de zaak van Gunkel zijn aan den hoogeu raad opgezonden. Men verwacht dat deze zaak op het einde van Mei zal behandeld worden. De eerste kamer hield gisteren eene zitting, waarin door de commissiCu van rapporteurs verslag werd uitgebragl over een viertal wets ontwerpen. Die ontwerpen zullen Woensdag aanst. in behandeling worden genomen. Eenige meel fabrikanten hebben een adres bij de eerste kamer der statcn-generaal ingediend, waarin zij verzoeken, dat de kamer hare goed keuring aan het onlwerp-tarief van in-, uil- en doorvoerregten onlhoude, voornamelijk omdat meel daarin als grondstof wordt beschouwd. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De afdce- lingen zijn zamengesteld en daarvan de voorzitters en ondervoorzitters benoemd. DÜITKXLAMDSCHK lii'Jt IGi'EA. JE Nï G- E L AY IV 59. LONDEN, 1 Mei. De Mom. Herald beeft verklaard van hooger hand gemagligd te zijn het bestaan van een verdrag tusschen Frankrijk en Rusland en tusschen Frankrijk en Denemarken tegen te spreken. Rusland is alleen met Frank rijk overeengekomen 50,000 man aan de grenzen van Gallicië bijeen te brengen. De Times blijft zijn vroeger beweren volhouden. In 3 dagen lijds zijn er 47 faillissementen bij de beurs bekend geworden. Naar Gibraltar, Malta en de Ionische eilanden is dezer dagen veel oorlogsbehoefte verzonden. Te Woolwich heerscht in de tuighuizen cene groote drukte. De verkiezingen voor het parlement zijn thans in vollen gang. Voor zoover men nu weet heeft hel ministerie 7 stemmen gewonnen en 2 verloren. Lord Stanley, een der leden van hel kabinet, beeft zich bij gelegenheid

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1